Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
|
Institution
|
X - Hasseris Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Dansk -
|
Lærer(e)
|
Anne Mygind
|
Hold
|
2023 da/BHL/1 ()
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Syllabus for the two-year program 2023-25
AUTUMN TERM 2023:
*Danskhed og kulturmøder
Forløbet knytter sig til kerneemnerne ”at dele planeten”, ”identitet”, ”erfaringer” og ”social organisering”. Vi arbejder med spørgsmål, som ofte tages op i samfundsdebatten i det moderne Danmark, herunder: Hvad er ”danskhed”? Hvilke værdier hører til den fælles danske identitet - hvis den overhovedet findes? Hvad er multikulturalisme? Hvad betyder det at være et multikulturelt samfund i dagens Danmark? Hvad er (god) integration? Og hvorfor opstår kultursammenstød? Undervisningen tager i høj grad udgangspunkt i elevernes egne erfaringer og holdninger, og undervisningsopgaverne og -formerne inviterer eleverne til at dele, diskutere og reflektere over de spørgsmål, som vi sætter fokus på i timerne. Vi arbejder med mange forskellige teksttyper inden for både nonfiktion og fiktion, litteratur og medier.
SPRING TERM 2024:
*Argumenter for forandring
Forløbet knytter sig primært til kerneemnerne ”At dele planeten”, ”Social organisering” og ”Menneskelig opfindsomhed”. Med udgangspunkt i nogle af de globale verdensmål træner eleverne forskellige redskaber til at analysere andres argumentation samt til selv at argumentere for deres holdninger.
AUTUMN TERM 2024:
*Værklæsning 1
Holdet læser et fælles værk, som opgives som ”Værk 1” til ”Individual Oral”-eksamen i slutningen af IB2.
*Samfund og marginalisering i Danmark
Forløbet knytter sig primært til kerneemnerne ”social organisering”, ”identitet” og ”at dele planeten”. I dette forløb sætter vi fokus på nogle af de værdier, som for mange er lig med Danmark: nemlig velfærd og social lighed. Vi arbejder med tekster og film, der rejser spørgsmål om lighed og ulighed samt fattigdom og velfærd i Danmark i dag. Og vi diskuterer, hvorfor nogle mennesker bliver marginaliserede i det danske samfund, og hvad man kan gøre for at forebygge det.
SPRING TERM 2025:
*Værklæsning 2
Holdet læser et fælles værk, som opgives som ”Værk 2” til ”Individual Oral”-eksamen i slutningen af IB2.
Gennem alle fire semestre er der løbende fokus på følgende sproglige elementer:
- Lingvistisk kompetence (ordforråd og grammatik).
- Kvantitativ (aktive / passive ordforråd) og indholdsmæssig beskrivelse af ordforråd i forskellige domæner. Beskrivelse af grammatisk viden og færdigheder: ordklasser, morfologi og syntaks. Fonologi og prosodi.
- Pragmatisk og strategisk kompetence (sprogbrug, sproglig bevidsthed og strategier).
- Evnen til at tilpasse sproget til forskellige samtalesituationer, at tage og give ordet i samtale, at lytte og svare i dialog, kendskab til modtagerforhold, etc.; samt viden og bevidsthed om egen sprogsituation og tosprogethed, sproglige formåen og sikkerhed/usikkerhed, brug af sproglige strategier (f.eks. stille spørgsmål, brug af oversættelser/ordbog, brug af andre sprog for at udtrykke mening etc.) inklusiv tekstgrammatisk kompetence.
- Skriftlig kompetence (gennem læsning og skrivning).
- Løbende evaluering: hvor langt er eleven i skriftsprogs-/læseudvikling, konkrete færdigheder, automatisering og afkodning, læsning/skrivning på andre sprog, brug af skriftsproget i tilegnelse af sprog og anden viden.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1283/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73942285251",
"T": "/lectio/1283/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73942285251",
"H": "/lectio/1283/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73942285251"
}