Holdet 3a id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - Hjørring Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Johnny Søndergaard Lundberg
Hold 2023 id/a (1a id, 2a id, 3a id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Opvarmning
Titel 2 Basis volleyball
Titel 3 Basis kropsbeherskelse
Titel 4 Mountainbike
Titel 5 Grundtræning/cirkeltræning
Titel 6 Floorball
Titel 7 Dans - Jive og Les Lanciers mødes
Titel 8 Træningsprojekt
Titel 9 Basketball
Titel 10 Folkedans og Les Lanciers
Titel 11 Yoga variationer og dans
Titel 12 Forløb#2

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Opvarmning

Faglige mål:
• Forståelse for bevægelseskarakter og bevægelseskvalitet
• Fysiologisk forståelse/opvarmningens funktion .
• Rytmisk forståelse og krav om tilpasning så musik og bevægelse passer sammen
• Eleverne skal være i stand til at starte på 1. taktslag.

Læringsmål:
• At arbejde selvstændigt ift. et bestemt produktkrav
• Afprøvning af en formidlingsrolle i idrætssammenhæng
• At planlægge, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram i en gruppe.

Eleverne vil blive introduceret for forskellige opvarmningsprogrammer som inspiration til deres eget opvarmningsprogram. Desuden vil der blive gennemgået relevant teori ift det fysiologiske aspekt, bevægelseskvalitet og musikkens anvendelse.
Eleverne skal selv udforme et opvarmningsprogram med følgende krav:
Puls på forskellige niveauer, bevægelighed, koordination, øget muskeltonus, udstræk, inddragelse af hele kroppen (de store muskelgrupper, samt de store led), velovervejet startfase af opvarmningen med hensyn til intensitet, overvejelser ift. valg af musik.

Evaluering vil foregå løbende som hjælp til udarbejdelse af opvarmningsprogrammet.
Der vil afslutningsvist være en samlet evaluering af elevernes fremviste opvarmningsprogrammer (af både lærer og elever).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Basis volleyball

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Basis kropsbeherskelse

Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Mountainbike

Formål
Forløbet har til formål at give eleverne en grundlæggende introduktion til mountainbike med kørsel på både sti og singletrack i skoven. Dette med fokus på individuel mestring og den gode idrætsoplevelse.

Efter forløbet forventes eleven at kunne:
• Have kendskab til opbygning, funktion og indstilling af MTB (fx gear og saddel).
• Have kendskab til og kunne begå sig efter grundlæggende sikkerhedsregler ved kørsel på MTB.
• Have god grundposition og balance på MTB’en.
• Beherske opkørsel (uphill), nedkørsel (downhill), sving og gearskifte på et grundlæggende niveau.
• Udvise god fysisk kapacitet.

Indhold
Skolens boldbane og Bagterp plantage (skovstier og singletrack) har dannet rammen for den første del af undervisningen, hvor der er arbejdet med ovenstående læringsmål i undervisningen.

Materialer
Der er anvendt følgende videoklip fra DGI:
• Grundposition – MTB-tips fra DGI: https://www.youtube.com/watch?v=bNdKQhrkCyM
• 3 tips til en bedre køreteknik – MTB-tips fra DGI: https://www.youtube.com/watch?v=wptb6fHK4kY
• Sådan bremser du – MTB-tips fra DGI: https://www.youtube.com/watch?v=pzGGE1G4EW0

Metode
Små praksisrettede læreoplæg, kørsel i storgruppe og parvis.

Evaluering
Løbende formativ feedback i praksis.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Grundtræning/cirkeltræning

Overordnede formål:
At eleverne er i stand til at udarbejde et grundtræningsprogram ud fra de grundtræningselementer der er blevet undervist i og at de er tilpasset deres egen og gruppens kapacitet/ niveau. I grundtræningsforløbet opnår eleverne teoretisk viden om træningsmetoderne og de fysiologiske tilpasninger, der sker i kroppen ved både aerob træning og forskellige former for styrketræning (muskelstyrke, muskelvækst, muskeludholdenhed og eksplosiv styrke).

Inden for muskeltræning får eleverne praksiserfaring med at afprøve cirkeltræningsprogram, som viser gentagelsesprincippet og tidsprincippet. Desuden har det til formål at påvirke elevernes kondition.
Ved styrketræning får eleverne praksiserfaring med træningsprincipper inden for muskelstyrke, muskelvækst, muskeludholdenhed og/eller eksplosiv styrke.

Produktkravet for grundtræningsforløbet er, at eleverne i grupper udarbejder et cirkeltræningsprogram inden for muskeltræning (udholdenhedstræning), hvor de er i stand til begrunde og forklare deres valg af grundtræningselementer ud fra det teoretiske grundlag. Disse cirkeltræningsprogrammer afprøves på holdet, hvorefter der gives formativ feedback af de deltagende holdkammerater og læreren. Den formative feedback inkorporeres efterfølgende i drejebogen.

Materiale:
"idræt c" - teori i praksis - s. 96-113
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Floorball

Floorball introduceres med dertilhørende tekniske og taktiske øvelser.
Forløbet fokuserer på basale færdigheder, hvor boldkontrol vægtes højt.
Der arbejdes med forhånds og baghåndsdriblinger, pasninger, modtagning, trækskud, håndledsskud og slagskud.
Hertil kommer arbejdet med spilbarhed, placeringsevne og anvendelse af løbemønstre.
Eleverne introduceres til de grundlæggende regler.

Eleverne skal opnå kropslig færdighed til at bevæge sig på banen både med og uden bolden.
Eleverne skal:
kunne håndtere bolde sikkert både med og uden modspillere både i forhånd og baghånd.
kunne udføre træk- og slagpasninger.
kunne modtage pasninger stående, såvel som i løb.
kunne udføre et trækskud.
kunne placere skud på mål højt, lavt og i siderne.
have forståelse for, samt prøvet både håndledsskud og slagskud.
kunne Indgå som en del af et hold og udfylde rollen på banen , samt gøre sig spilbar
have indsigt i værdifulde bevægemønstre på banen.
Forstå og efterleve regler for floorball.

I læringsforløbet er timerne opbygget omkring få øvelser med mange gentagelser og princippet vis-forklar-vis, herefter øves.
Øvelserne har været parøvelser med mange berøringer, samt individuelle boldhåndteringsøvelser. Den sidste 1/3 af dobbeltmodulet har været anvendt til kamp.

Der er anvendt videomateriale som lektier, hvor tekniske øvelser er udført af professionelle spillere.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Dans - Jive og Les Lanciers mødes

Der tages udgangspunkt i Jive og Les Lanciers.
I les lanciers arbejdes med grundlæggende rytmisk forståelse og bevægelser i takt til musik. De fem ture bliver gennemgået med fokus på korrekte bevægemønstre, herunder chasseet, galoptrin, vuggetrin, flad hånd fra herren, statur, start fod og omdrejningsretninger.

I Jive arbejdes med grundlæggende rytmisk forståelse og bevægelser i takt til musik. Der introduceres link (grundtrinnet), samt variationerne: damedrejning, hipbump, fall away (åben, lukket), kick, windmill, sideways og switch.
Som en del af forløbet har eleverne selv udvalgt nogle variationer, som de har fremvist og undervist de andre elever i.

Der er sideløbende blevet talt om dansens udvikling i historisk perspektiv, samt dansens oprindelige funktion og betydning for såvel bonden som adelen.

Faglige mål:
Rytmisk forståelse og kunne bevæge sig i takt til musikken.
Eleverne er i stand til at starte på 1. taktslag.
Beherske grundrytmer og grundtrin som er introduceret fra underviser.
Eleven ved, hvordan der kan vises kvalitet i bevægelser.
Eleven er i stand til at indlære forskellige variationer.
Eleven kan forstå og reflektere over LABAN's bevægelsesteori og perspektivere til de to danse

Der er anvendt læsemateriale om dansens historie.
Der er ligeledes blevet introduceret til LABAN's BESS princip.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Træningsprojekt

eleverne har arbejdet med deres egne træningsprojekter, som har fokus på konditionstræning (både kredsløbs og stofskiftekondition). Som opstart har eleverne haft introduktion til forløbet ift. teori og en fælles, men subjektiv løbeoplevelse.
Elevtiden på 5 timer anvendes dels til fremstilling af individuelle træningsplaner, tilpasning af disse efter en aftalt træningsperiode, samt afsluttende refleksioner over egen sundhed, samt værdien af træningsplanlægning.
Undervejs anvendes formativ evaluering for at sikre eleverne bedst mulig træning og tilpasning af programmet. Der anvendes midtvejs test, som ligeledes har til formål at sikre den fremadrettede indsats og tilpasning af træningsplanen. Eleverne har gennemført en fysiologisk start og en sluttest for at dokumentere fremgang efter træningsforløbet. Eleverne har selv udformet deres træningsprogrammer som de har gennemført i timerne.
Enkelte elever har i forløbet arbejdet med genoptræningsprojekt i stedet for, da de er i en skadessituation, hvor et træningsprojekt ikke er fordelagtigt.

Forløbet afsluttes med en mindre afleveing af en reflekteret træningsrapport.
For at tilgodese elever, som har vanskeligt ved at flytte deres kondital mærkbart, er der anvendt to forskellige tests, hvor den ene er Andersen test (kondital), mens den anden er en subjektiv trail løbe test, hvor eleverne holder fokus på den kropslige oplevelse af at løbe på en kuperet rundbane i skoven. Her kan præstationsforbedringen findes i form af mærkbart overskud undervejs eller bedre sluttid.

faglige mål:
at kunne redegøre for og gennemføre simple fysiologiske test
at kunne udvikle, gennemføre og evaluere eget træningsforløb og herigennem forbedre egen træningstilstand.
at kunne koble teoretisk funderet viden nedover eget praktisk træningsforløb samt anvende denne viden i det skriftlige produkt

Primær litteratur:
træningsprojekt.pdf
træningsdagbog.xlsx
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Træningsprojekt 11-12-2025
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Basketball

Der sættes fokus på 3 mod 3 spillet, men introduceres til 5 mod 5.
Eleverne forventes at tilegne sig følgende kompetencer:
God fysisk kapacitet og kropsbevidsthed.
Beherske driblinger i bevægelse - også crossover driblinger.
Beherske bryst- og studspasninger.
Beherske standsning - både jump-stop og 1-2-stop.
Beherske teknik ved skudafvikling - både i stående, jump-shot og lay-up.
Vise taktisk forståelse gennem spilbarhed, spacing, give and go, samt v-cut.
Kunne anvende personligt forsvar og være bevidst om forsvarsfejl (cylinderprincippet)
Have forståelse for zoneforsvar - styrker og svagheder.
Have indsigt i screeninger, som kan udføres/øves i isolerede træningssituationer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Folkedans og Les Lanciers

Der tages udgangspunkt i henholdsvis Les Lanciers og folkedans.
I les lanciers arbejdes med grundlæggende rytmisk forståelse og bevægelser i takt til musik. De fem ture bliver gennemgået med fokus på korrekte bevægemønstre, herunder chasseet, galoptrin, vuggetrin, flad hånd fra herren, statur, start fod og omdrejningsretninger.

I folkedans er der introduceret til totur fra vejle, Den lille Englænder, Den lille Vendelbo, Den Toppede Høne, Hamborg Sekstur, Mallebrok, Berliner Fra Vorbasse og åh Susanne.
Efterfølgende har eleverne arbejdet med indøvning af en selvvalgt folkedans, for herefter at formidle denne til de øvrige elever. Disse folkedanse har været af såvel international som national karakter.

Der er sideløbende blevet læst og talt om dansens udvikling i historisk perspektiv, samt dansens oprindelige funktion og betydning for såvel bonden som adelen.
Der er ligeledes blevet introduceret til den grundlæggende del af LABAN's bevægelsesteori BESS.

Faglige mål:
Rytmisk forståelse og kunne bevæge sig i takt til 4/4 takt i musikken.
Eleven er i stand til at starte på 1. taktslag.
Beherske grundrytmer og grundtrin som er introduceret fra underviser.
Eleven ved, hvordan der kan vises kvalitet i bevægelser.
Eleven er i stand til at indlære forskellige danse.
Eleverne behersker Les Lanciers.
Eleven har en grundlæggende forståelse for folkedans og har prøvet flere danse af, samt selv udvalgt og indøvet en folkedans i eksamensgruppen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Yoga variationer og dans

Faglige mål i forløbet er:
- Opnå kropsbevidsthed
- Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, her: yoga
- Demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder
- Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet

Kernestoffet i dette forløb er:
- Aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse
- Grundlæggende principper for træning – her grundlæggende filosofi og teori bag yoga
- Forskellige rytmer i Yoga

Beskrivelse af forløbet
I forløbet skal eleverne få erfaring med og dygtiggøre sig i yoga, og de skal kunne tilpasse forskellige yogaøvelser deres eget niveau. De skal have en oplevelse af rolig træning, spænding og afspænding og at mærke hele kroppen på en gang, samt forstå muligheden for at bruge forskellige rytmer i flow - vejrtrækning, musik, følelsen.

Yogaformen er primært flow/hatha-yoga, hvor bevægelserne er mere flydende. Dette sker for at få trænet bevægelighed i skuldre, nakke og hofter,  samt understøtte den rytmiske oplevelse
Undervejs i lektionerne fortælles fokus for de forskellige øvelser, muligheder for differentiering samt af og til teoretisk basis bag øvelsen


Faglige mål:
- Rytmisk forståelse og kunne bevæge sig i "takt" til musikken.
- Beherske bevægelser og have god kropskontrol-
- Eleven ved, hvordan der kan vises kvalitet i bevægelser.
- Eleven er i stand til at indlære forskellige variationer.
- Eleven kan forstå og reflektere over LABAN's bevægelsesteori.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb#2

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer