Holdet 3b id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - Hjørring Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Kristian Hjort Normann Pedersen, Line Jakobsen
Hold 2023 id/b (3b id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. Træningsprojekt og MTB
Titel 2 2. Folke- og fællesdanse
Titel 3 3. Boldspil
Titel 4 4. Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)

Titel 2 2. Folke- og fællesdanse

Formål:
Forløbet har til formål at give eleverne en introduktion til folke- og fællesdanse med fokus på forståelse for de centrale elementer i dansene samt et indblik i dansenes historiske oprindelse samt kendetegn. Derudover skal eleverne udvikle egne danse under inddragelse af koreografiske virkemidler.

Eleverne skal efter forløbet:
• Have forståelse for rytme/ takt og kunne starte på 1… og tælle til 8
• Kunne udføre forskellige trin såsom chassétrin, gåtrin, krydstrin, gadedrengehop, hurretrin, sving egen og polka i takt til musikken
• Kunne føre eller blive ført med korrekt dansefatning og holdning
• Sikkert kunne danse et udvalg af fælles- og folkedanse med forskellige organisationsformer
• Kunne redegøre for de vigtigste elementer ved folkedansens historie og kendetegn med afsæt i Danmark og Grønland
• Redegøre for elementerne i BESS-konceptet og anvende dansehjulet ved udvikling af egne danse.

Indhold
I forløbet er der arbejdet progressivt med indlæring af trin og danse med øget kompleksitet. Midtvejs i forløbet gennemføres et tværfaglig samarbejde med musik i form af en workshop. Til workshoppen blev der arbejdet med kendte og nye danse, som blev danset til livemusik spillet af eleverne selv. Forløbet blev afsluttet med udvikling af elevernes egne danse i grupper ud fra givne kriterier og inddragelse af koreografiske virkemidler.

Les Lanciers indgår som den centrale festdans i forløbet, hvor eleverne har danset til skolefesten med indmarch og galla dresscode.

I forløbet har eleverne arbejdet med nedenstående danse.

Danske folkedanse
• Feder Mikkel
• Rheinlænder Polka
• Den toppede Høne og den toppede høne fra Vendsyssel.
• Hamburg Sekstur/ Totur til Vejle
• Den muntre kreds
• Galopkontra

Grønlandske folkedanse
• Sagisaaq
• Pingasoq

Festdanse
• Les Lanciers

Øvrige fællesdanse
• Opvarmningsdans – Sparky
• Cotten Eye Joe (rækkedans)
• Moderne folkedans (kredsdans)
• Pornopolka

Metode
Undervisningen er tilrettelagt med klassisk lærestyret instruktion, elevstyret undervisning, workshop med gæstelærer og gruppearbejde med fokus på udvikling af egne danse.

Materialer
• Grønlands musikhistorie, Kapitel 2. Kalattuut – grønlandsk folkedans: https://www.musikipedia.dk/groenlandsk-musik/indblik#2
• Dansk folkedans: https://levendekultur.kb.dk/index.php/Dansk_folkedans
• Folkedans - oversigt med dansetyper, trin og fatninger: https://da.wikipedia.org/wiki/Folkedans
• Folkedans – dansebeskrivelse: https://spillefolk.dk/danse/
• Videoklip og dansebeskrivelser
• Danseteori: BESS og dansehjulet. Uddrag af teorikompendium, Badjango side 9-11.

Evaluering
Til skolefesten danses Les lanciers, og forløbet afsluttes med et afdansningsbal.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3. Boldspil

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4. Repetition

Forløb med fokus på orientering om mulig eksamen og repetition stof fra udvalgte forløb
Indhold
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer