Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
X - Hjørring Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Johnny Søndergaard Lundberg, Line Jakobsen, Nicole Julia Jacqueline Cordes
|
|
Hold
|
2023 id/k (1k id, 2k id, 3k id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Opvarmning
Faglige mål:
• Forståelse for bevægelseskarakter og bevægelseskvalitet
• Fysiologisk forståelse/opvarmningens funktion .
• Rytmisk forståelse og krav om tilpasning så musik og bevægelse passer sammen
• Eleverne skal være i stand til at starte på 1. taktslag.
Læringsmål:
• At arbejde selvstændigt ift. et bestemt produktkrav
• Afprøvning af en formidlingsrolle i idrætssammenhæng
• At planlægge, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram i en gruppe.
Eleverne vil blive introduceret for forskellige opvarmningsprogrammer som inspiration til deres eget opvarmningsprogram. Desuden vil der blive gennemgået relevant teori ift det fysiologiske aspekt, bevægelseskvalitet og musikkens anvendelse.
Eleverne skal selv udforme et opvarmningsprogram med følgende krav:
Puls på forskellige niveauer, bevægelighed, koordination, øget muskeltonus, udstræk, inddragelse af hele kroppen (de store muskelgrupper, samt de store led), velovervejet startfase af opvarmningen med hensyn til intensitet, overvejelser ift. valg af musik.
Evaluering vil foregå løbende som hjælp til udarbejdelse af opvarmningsprogrammet.
Der vil afslutningsvist være en samlet evaluering af elevernes fremviste opvarmningsprogrammer (af både lærer og elever).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Basis basket
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Basis kropsbeherskelse
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Atletik
Formål
Forløbet har til formål at give eleverne en grundlæggende introduktion til atletikdiscipliner indenfor kast, hop og løb. Dette med fokus på individuel mestring og den gode idrætsoplevelse.
Der er udvalgt disciplinerne længdespring, 100m, 1500m, 4x100m stafet, samt spydkast.
Efter forløbet forventes eleven at kunne:
• Have kendskab til de udvalgte discipliner.
• Have kendskab til faktorer, der fremmer muligheden for at præstere indenfor atletik.
• Have forståelse for 123 – 45 rytmen og betydningen af arbejdet med tyngdepunktet.
• Indstille og udføre en start fra startblok.
• Udføre et tilløb med korrekt betoning på skridt før afsæt/kast.
• Beherske korrekt udførsel af mindst to discipliner fra forskellige kategorier i konkurrence tempo.
• Udvise god fysisk kapacitet.
Indhold
Der arbejdes på Hjørring atletik stadion, hvor ovenstående læringsmål er i fokus.
Materialer
Der er anvendt følgende tekster:
• Atletik koordination.pdf (siderne 84-88 + 93-95 fra Idræt Teori og Træning 2.udgave – Lars H. Nielsen og Troels Wolf)
• Fra kokain til EPO og steroider (https://nyheder.ku.dk/alle_nyheder/2021/07/fra-kokain-til-epo-og-steroider-saa-forskellige-stoffer-bruger-dopingsynderne/)
• 4 x 100 meter stafet – video (https://youtu.be/sAfhf_u_QBI)
Metode
Små praksisrettede læreroplæg.
Arbejde i to grupper, som skifter halvvejs i timen.
Evaluering
Løbende formativ feedback i praksis.
Der afsluttes med internt mini OL.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Grundtræning
Overordnet forløbsplan: teori ( basal træningslære og fokus på korrekte muskelnavne, se dokumenter i modulerne) og praksisinput med fokus på muskeludholdenhed og kondition (her kredsløbskondition) i starten af forløbet. Gennemgang af gentagelsesprincip og tidsprincip alt efter valg af program.
Udarbejdelse af eget grundtræningsprogram i grupper.
Hvert grundtræningsprogram gennemføres sammen med klassen. Elevfeedback (oponentgrupper) og lærerfeedback (bl.a.drejebog).
På grund af forløbets længde sættes i opvarmningen fokus på rytmisk opvarmning som opladning til det følgende forløb i genre musik og bevægelse.
Faglige mål:
- At gennemføre relevante styrkeprægede øvelser/bevægelser korrekt indenfor forskellige styrketræningskategorier
- At få viden om og anvende de forskellige styrketræningsformer
- At opbygge kendskab til sine egne evner indenfor musketstyrke (i udvalgte øvelser), muskeludholdenhed, eksplosionsstyrke og spændstighed
- At udvikle og gennemføre eget grundtræningsprogram i gruppe med en klar målsætning og korrekt anvendelse af belastningsparametre
Læringsmål:
- at være motiveret at udføre bevægelserne efter hensigt med den korrekte
belastning/
- at være motiveret
- at være kritisk over egen udførelse
- at arbejde selvstændigt/tage ansvar i gruppe
- at arbejde målrettet og velovervejet i gruppe
- at udarbejde et grundtræningsprogram skriftligt efter drejebogformat
- at kunne formidle eget program, samt gennemføre programmet på fagligt korrekt vis
- at være forberedt til timerne (lektier)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
pardans
Forløb indeholder to udvalgte pardanse:
Chachacha og engelsk vals. Her indlærers både grundtrin og udvalgte variationer i begge danse. Der gennegås vigtige parametre i forhold til dansenes karakter,
I starten af timen afprøves flere forskellige kredsdanse, og linedans
Faglige mål:
- at kunne danse i rytme/i takt i både standard (engelsk vals) og latinamerikanske pardans (chachacha) med forskellige variationer
- fokus på de forskellige danses kropsudtryk
- samarbejde med en dansemakker om fælles opgaver
- øvelse af performancesituationen (personlige grænser)
- afprøvning og fremvisning af små egne variationer i dansene
- at opnå en glæde og tryghed ved at danse
Læringsmål:
- motivation til at lære at danse
- fokuseret deltagelse i de stillede opgaver
- selvstændigt arbejde og søgning efter hjælp
- ansvarsbevidsthed
- at turde at afprøve grænser
- at turde at være kreativ
Produktet udgør en performance i chachacha til et helt fastlagt musikstykke. Her bedømmes efter
1. rytmesikkerhed
2. sværhedsgraden af sammensat serie af variationer kombineret med grundtrin, herunder gerne egne variationer, som viser kreativitet
3. performance og øvrig kreativitetsniveau af parret
Teoridimension: Der læses et lille sammdrag af danens betydning i forskellige epocher - dokument i timen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Floorball
Faglige mål:
- Driblinger (forhånds-/baghåndsdribling, forhåndsspin, baghåndsspin)
- Pasninger (trækpasning (inkl. flippasning), håndledspasning, baghåndspasning)
- Modtagning af pasning ("The kill", "The cushioning")
- Skud (trækskud, håndledsskud, slagskud)
- Placering og bevægelse på banen og at kunne gøre sig spilbar
- Floorballreglerne
Materialer:
- Floorballkompendium: https://docplayer.dk/7153097-Undervisningsmateriale.html
(S.10-11 (Regler), s. 12-14 (øverst) (Basalteknik), s. 17-20 (Pasninger), s. 21-29 (Håndledsskud, trækskud, slagskud) - Sideangivelserne er sidetallene i kompendiet og ikke i pdf-filen.
- https://www.youtube.com/watch?v=fX0gYzKHjZU (Tid: 00:00-02:20) (Forhånds-/baghåndsdriblinger, forhåndsspin, baghåndsspin)
- https://www.youtube.com/watch?v=GHmPOG-VAyc (Tid: 00:00-01:42) (Modtagninger ”The kill” og ”The cusioning”)
- https://www.dr.dk/sporten/landskampen/er-det-tilladt-score-med-foden-bliv-klogere-paa-reglerne-i-floorball-her (Videoen med tæmninger)
- https://www.dgi.dk/floorball/oevelser/11693
- https://www.dgi.dk/floorball/oevelser/11692
- https://www.dgi.dk/floorball/oevelser/11626
- https://www.dgi.dk/floorball/oevelser/11814
- Videoer med håndledsskud, trækskud og slagskud (Bevæg dig for livet, Floorball Danmark)
- Oversigt: Boldspilsfamilierne – Kaosspil, Net/vægspil, Slagspil og Træfspil.
Evaluering:
Turnering.
Løbende formativ evaluering.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Træningsprojekt
Fokus: Kredsløbskondition.
Eleverne har i dette forløb udarbejdet, gennemført og evalueret et personligt træningsprogram inden for kredsløbskondition. Eleverne har udarbejdet deres personlige træningsprogrammer på baggrund af teoretisk viden om fysiologi og træningsformer, og de har endvidere forud for træningsperioden udarbejdet delmål og slutmål. Før, under og efter træningsperioden har eleverne foretaget tests inden for kredsløbskondition med henblik på at kunne evaluere deres træningsprogrammer på baggrund heraf. Træningsprojektet har skullet opfattes som en naturlig og praksisorienteret forlængelse af den viden, som eleverne har tilegnet sig om træning og testning i løbet af 1. og 2.g. Eleverne har med andre ord igennem træningsprojektet gerne skullet opleve, at de selv var i stand til at planlægge, gennemføre og evaluere et træningsprogram - en erfaring som eleverne også kan bruge uden for gymnasieskolen. Eleverne har løbende under træningsprojektforløbet afleveret deres træningsprogrammer og fået formativ feedback herpå. Endvidere har eleverne gennem forløbet ført træningsdagbog, hvori de har angivet træningsform(er), varighed, intensitet og eventuelle bemærkninger.
Som afslutning på træningsprojektforløbet har eleverne udarbejdet en individuel rapport, hvori de har præsenteret, hvilken form for fysisk træning de har udført, hvilke muskelgrupper de har fokuseret på og hvordan i deres træningsplaner. De har desuden på baggrund af teori begrundet, hvorfor de har valgt de træningsformer, som de har, og hvad der sker i kroppen, når de gennemfører træningen. Endvidere har de præsenteret, hvordan de har planlagt deres træning - med inddragelse af superkompensationsprincippet. Eleverne har ydermere præsenteret deres resultater fra start-, midtvejs- og sluttest, hvor de har forholdt deres resultater til en konditaltabel. Afslutningsvis har eleverne diskuteret deres resultater; hvorfor de hver især har fået de resultater, de har fået - med inddragelse af træningsplaner og træningsdagbøger.
Materiale:
- C-det er idræt s. 32-37.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Rytmisk opvarmning
Eleverne har i 1.g arbejdet med rytmisk opvarmning som et helt forløb, og vi har i 3.g foretaget repetition heraf.
Følgende studieplan er gældende for forløbet 'Rytmisk opvarmning':
Faglige mål:
- at vide hvad formålet med opvarmning er.
- at vide hvad der fysiologisk sker i kroppen under opvarmning.
- at kunne udarbejde, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram.
- at kunne opbygge et opvarmningsprogram med en hensigtsmæssig rækkefølge på aktiviteterne.
- at kunne opbygge et opvarmningsprogram med progression inden for de forskellige aktiviteter.
- at kunne udvælge musik der understøtter bevægelserne.
- at kunne følge rytmen i musikken – herunder begynde på 1-slaget.
- at kunne anvende udvalgte dele af Rudolf Labans BESS-koncept i en karakteristik af aktiviteterne og bevægelsesudtrykkene herindenfor.
Materiale:
- Wolf, T. et al., 2005, 'C- det er idræt', 1. udgave, s. 22-29, Gyldendal.
- Illustration af planer (det sagittale, frontale og transversale).
- Illustration af LABAN (krop, dynamik, form og rum).
Indhold:
Eleverne er i 1.g og 3.g blevet introduceret for forskellige opvarmningsprogrammer som inspiration til egne opvarmningsprogrammer. Desuden er der i både 1.g og 3.g gennemgået teori om formålet med opvarmning, de fysiologiske effekter af opvarmning, opbygning af et opvarmningsprogram (herunder rækkefølge på aktiviteter og progression), LABAN samt valg og tælling af musik.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Springgymnastik
Faglige mål:
- Redegøre for den tekniske udførsel af forlæns rulle, hovedstand, håndstand, lavt overslag og kraftspring.
- Redegøre for modtagning af forlæns rulle, hovedstand, håndstand, lavt overslag og kraftspring.
- Beherske centrale færdigheder inden for springgymnastik; forlæns rulle, hovedstand, håndstand, lavt overslag og kraftspring.
- Beherske centrale færdigheder inden for modtagning i springgymnastik; modtagning af forlæns rulle, hovedstand, håndstand, lavt overslag og kraftspring.
Materialer:
- Bogen "Redskabsgymnastik" af Henrik Taarsted Jørgensen, 2015, 2. udgave, Hans Reitzels Forlag:
S. 115-117 (Forlæns rulle + modtagning heraf)
S. 129-130 (Hovedstand + modtagning heraf)
S. 131-137 (Håndstand + modtagning heraf)
S. 146-151 (Kraftspring + modtagning heraf)
S. 157-161 (Lavt overslag + modtagning heraf)
Indhold:
Eleverne har i forløbet arbejdet teoretisk og praktisk med springene; forlæns rulle, hovedstand, håndstand, lavt overslag og kraftspring - både som udøver og som modtager. Der har til hvert spring været forskellige forøvelser.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Les Lanciers og Hiphop
Faglige mål:
- At eleverne opnår basalt kendskab til les lanciersens og hiphoppens historiske oprindelse.
- At eleverne kan beskrive og sammenligne de særlige karakteristika ved les lanciers og hiphop.
- At eleverne kan anvende udvalgte dele af Rudolf Labans BESS-koncept i en karakteristik af les lanciers og hiphop og dansenes bevægelsesudtryk.
- At eleverne kan udføre basistrin og basalt sammensatte hiphopkoreografier med mange gentagelser.
- At eleverne kan udarbejde egne hiphopkoreografier ud fra de basistrin, de har lært.
- At eleverne kan udføre de grundlæggende dansetrin i les lanciers - herunder chassé, vuggetrin (både med 1 og 3 vuggetrin) og galoptrin.
- At eleverne kan danse les lanciers med korrekt startfod og korrekte omdrejningsretninger.
- At eleverne kan anvende de basale dansefatninger i les lanciers - herunder enhåndsfatning, tohåndsfatning, høj fatning, taljefatning og kædefatning.
- At eleverne kan følge rytmen i musikken – herunder begynde på 1-slaget.
Indhold:
Eleverne har i forløbet lært de fem ture i les lanciers og arbejdet med de grundlæggende dansetrin og dansefatninger herindenfor. Endvidere har de inden for hiphop arbejdet med forskellige basistrin og udvikling heraf - de har lært basalt sammensatte hiphopkoreografier med mange gentagelser, og som afslutning på forløbet har eleverne i grupper udarbejdet egne hiphopkoreografier med udgangspunkt i basistrinene. Desuden har eleverne lavet en teoretisk sammenligning mellem les lanciers og hiphop.
Materiale:
- Bogen "Dans 22" af Mie Lykke Nielsen (red.), 2019, 1. udgave, Frydenlund:
S. 79-82 (Les Lanciers)
S. 225 (Hiphop)
- Les Lanciers papirer (detaljeret beskrivelse af alle 5 ture).
- Materiale til basistrin i hiphop:
- Bounce:
https://www.youtube.com/watch?v=sx4mEKXaWwg&list=PLq5KgoMqZjnszsUYv5ZPnNEgM0B5M4ajH&index=1
Variationer:
Lige på
Side til side
Arme: Smør skulder
Arme: Smør skulder 1-1-2
- Side-step:
https://www.youtube.com/watch?v=ujREEgxEP7g (0:50)
Variationer:
Arme: Klap
Arme: Ud, kryds
Arme over hovedet:
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=RFfbZV3bwys (0:48)
Arme midt (svingende arme):
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=RFfbZV3bwys
(1:45)
- Step-touch:
https://www.youtube.com/watch?v=ujREEgxEP7g (3:05)
- Slide
https://www.youtube.com/watch?v=ujREEgxEP7g (3:15)
https://www.youtube.com/watch?v=klgdIMMiAy0&list=PLq5KgoMqZjnszsUYv5ZPnNEgM0B5M4ajH&index=8
Variationer:
Skrå frem og tilbage
Firkant/Boks
Arme: Skub (oppe-midt) (skub væk fra den side, man bevæger sig fra med en hånd)
Arme: (oppe-midt) (skub væk fra den side, man bevæger sig fra med begge hænder)
Arme: Skub (nede)
- Kick ball change
https://www.youtube.com/watch?v=EXh42q4jDBc
- Pas de bourré
https://www.youtube.com/watch?v=6Ri9z0VY-bM
- Høje knæ
https://www.youtube.com/watch?v=YYvvDD6eu1g&list=PLq5KgoMqZjnszsUYv5ZPnNEgM0B5M4ajH&index=5 (0:00-0:10)
- Bredstående med overkrop kørende i cirkler – mod, med, mod, med uret.
- Body roll
https://www.youtube.com/watch?v=CSD0dhibOzY (0:56)
https://www.youtube.com/watch?v=Z3Z6Qii-g2Y&t=340s (3:48)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Ultimate
Formål:
Forløbet har til formål at give eleverne en introduktion til ultimate med fokus på grundlæggende tekniske færdigheder og simple taktiske elementer. Videre introduceres til boldspilsfamilierne med ultimate som eksempel på kaosspil.
Eleverne skal efter forløbet:
Sikkert kunne udføre baghåndskast, gribninger som pandekage, høje- og lave gribninger samt pivotering. Både ved øvelser og i spil.
Kunne vise forhåndskastet i isolerede øvelser samt have kendskab til anvendelse i spil.
Have kendskab til mandsopdækning som eksempel på forsvarsspil. Både ved isolerede øvelser og i spil.
Have kendskab til grundlæggende taktiske elementer i angrebsspillet. Herunder bevægelse uden disc, og evne til at anvende denne forståelse gennem et antal løbemønstre.
Kunne anvende ovenstående til at gøre sig spilbar og løbe fri af opdækning.
Have en forståelse for kommunikation på banen og kunne benytte denne i forskellige småspil/ kampsituationer.
Eleverne skal opnå kendskab og erfaring med spillets basisregler, fairplay-elementet ("spirit of the game") og selvstændigt afvikle kamp.
Kunne redegøre for boldspilsfamilierne (kaosspil, net/ vægspil, slagspil og træfspil) samt spilfaserne i kaosspil.
Indhold og metode:
I forløbet arbejdes der med grundlæggende kaste- og gribeteknikker jævnfør forløbets formål. Eleverne introduceres til den grundlæggende forståelse af mandsopdækning (forsvarsspil) og videre løbemønstre som cuts, mod- og medløb samt temposkift (gennembrudsspil). Der arbejdes med de tekniske og taktiske færdigheder gennem isolerede øvelser, småspil og kamp.
Undervisningsmetoderne spænder fra lærerstyrede undervisning og instruktion til rammesatte opgaver i par og grupper. Herunder løbende refleksion over praksis og kobling til teori
Afsluttende turnering med to klasser, hvor eleverne i hver klasse deles i 2-3 hold. Kampene afvikles selvstændig af eleverne, og eventuelt skadede elever varetager tidtagning og pointregnskab mm.
Eleverne introduceres til drejebogens format og formål. Da dette er elevernes første drejebog, gives der ekstra støtte og vejledning. Drejebogen afleveres gruppevis via Lectio.
Materialer:
Kompendiet – Ultimate på grundforløbet:
Ultimate – En introduktion til undervisning, Dansk Frisbee Union, side 6-9, 12-14, 19 og 22.
Bolden i spil – teambold i teori og praksis, Syddansk Universitetsforlag 2005, side 71-75.
Oversigt boldspilsfamilierne – Kaosspil, Net/vægspil, Slagspil og Træfspil.
Øvelsesbank - Dansk Frisbee Sport Union: https://ultimate.dfsu.dk/oevelsesbank/oevelser/
Video – intro til ultimate: https://www.youtube.com/watch?v=BvDw5kFMdGM (5:48-11:30)
Skabelon – drejebog.
Evaluering:
Turnering. Løbende formativ evaluering.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
1,00 modul
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Springgymnastik
Faglige mål:
- Redegøre for den tekniske udførsel af forlæns rulle, hovedstand, håndstand, lavt overslag og kraftspring.
- Redegøre for modtagning af forlæns rulle, hovedstand, håndstand, lavt overslag og kraftspring.
- Beherske centrale færdigheder inden for springgymnastik; forlæns rulle, hovedstand, håndstand, lavt overslag og kraftspring.
- Beherske centrale færdigheder inden for modtagning i springgymnastik; modtagning af forlæns rulle, hovedstand, håndstand, lavt overslag og kraftspring.
Materialer:
- Bogen "Redskabsgymnastik" af Henrik Taarsted Jørgensen, 2015, 2. udgave, Hans Reitzels Forlag:
S. 115-117 (Forlæns rulle + modtagning heraf)
S. 129-130 (Hovedstand + modtagning heraf)
S. 131-137 (Håndstand + modtagning heraf)
S. 146-151 (Kraftspring + modtagning heraf)
S. 157-161 (Lavt overslag + modtagning heraf)
Indhold:
Eleverne har i forløbet arbejdet teoretisk og praktisk med springene; forlæns rulle, hovedstand, håndstand, lavt overslag og kraftspring - både som udøver og som modtager. Der har til hvert spring været forskellige forøvelser.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Forløb#11
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Forløb#9
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1284/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80270881131",
"T": "/lectio/1284/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80270881131",
"H": "/lectio/1284/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80270881131"
}