Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
X - Hjørring Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Johnny Søndergaard Lundberg
|
|
Hold
|
2023 id/y (1y id, 2y id, 3y id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Opvarmning
Faglige mål:
• Forståelse for bevægelseskarakter og bevægelseskvalitet
• Fysiologisk forståelse/opvarmningens funktion .
• Rytmisk forståelse og krav om tilpasning så musik og bevægelse passer sammen
• Eleverne skal være i stand til at starte på 1. taktslag.
Læringsmål:
• At arbejde selvstændigt ift. et bestemt produktkrav
• Afprøvning af en formidlingsrolle i idrætssammenhæng
• At planlægge, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram i en gruppe.
Eleverne vil blive introduceret for forskellige opvarmningsprogrammer som inspiration til deres eget opvarmningsprogram. Desuden vil der blive gennemgået relevant teori ift det fysiologiske aspekt, bevægelseskvalitet og musikkens anvendelse.
Eleverne skal selv udforme et opvarmningsprogram med følgende krav:
Puls på forskellige niveauer, bevægelighed, koordination, øget muskeltonus, udstræk, inddragelse af hele kroppen (de store muskelgrupper, samt de store led), velovervejet startfase af opvarmningen med hensyn til intensitet, overvejelser ift. valg af musik.
Evaluering vil foregå løbende som hjælp til udarbejdelse af opvarmningsprogrammet.
Der vil afslutningsvist være en samlet evaluering af elevernes fremviste opvarmningsprogrammer (af både lærer og elever).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Basis volleyball
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Basis kropsbeherskelse
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Atletik
Formål
Forløbet har til formål at give eleverne en grundlæggende introduktion til atletikdiscipliner indenfor kast, hop og løb. Dette med fokus på individuel mestring og den gode idrætsoplevelse.
Der er udvalgt disciplinerne længdespring, 100m, 4x100m stafet, kuglestød, samt spydkast.
Forløbet er tværfagligt med biologi under emnet sundhed. Således planlægges forløbet således at eleverne undervejs udfører fysisk forsøg, hvor der anvendes koffeintabletter som præstationsfremmende præparat.
Efter forløbet forventes eleven at kunne:
• Have kendskab til de udvalgte discipliner.
• Have kendskab til faktorer, der fremmer muligheden for at præstere indenfor atletik.
• Have forståelse for 123 – 45 rytmen og betydningen af arbejdet med tyngdepunktet.
• Indstille og udføre en start fra startblok.
• Udføre et tilløb med korrekt betoning på skridt før afsæt/kast.
• Beherske korrekt udførsel af mindst to discipliner fra forskellige kategorier i konkurrence tempo.
• Udvise god fysisk kapacitet.
Indhold
Der arbejdes på Hjørring atletik stadion, hvor ovenstående læringsmål er i fokus.
Materialer
Der er anvendt følgende tekster:
• Atletik koordination.pdf (siderne 84-88 + 93-95 fra Idræt Teori og Træning 2.udgave – Lars H. Nielsen og Troels Wolf)
• Fra kokain til EPO og steroider (https://nyheder.ku.dk/alle_nyheder/2021/07/fra-kokain-til-epo-og-steroider-saa-forskellige-stoffer-bruger-dopingsynderne/)
• 4 x 100 meter stafet – video (https://youtu.be/sAfhf_u_QBI)
Metode
Små praksisrettede læreroplæg.
Arbejde i to grupper, som skifter halvvejs i timen.
Træning med koffeintabletter og placebo.
Selvtræning
Evaluering
Løbende formativ feedback i praksis.
Der afsluttes med internt mini OL.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Grundtræning/cirkeltræning
Overordnede formål:
At eleverne er i stand til at udarbejde et grundtræningsprogram ud fra de grundtræningselementer der er blevet undervist i og at de er tilpasset deres egen og gruppens kapacitet/ niveau. I grundtræningsforløbet opnår eleverne teoretisk viden om træningsmetoderne og de fysiologiske tilpasninger, der sker i kroppen ved både aerob træning og forskellige former for styrketræning (muskelstyrke, muskelvækst, muskeludholdenhed og eksplosiv styrke).
Inden for muskeltræning får eleverne praksiserfaring med at afprøve cirkeltræningsprogram, som viser gentagelsesprincippet og tidsprincippet. Desuden har det til formål at påvirke elevernes kondition.
Ved styrketræning får eleverne praksiserfaring med træningsprincipper inden for muskelstyrke, muskelvækst, muskeludholdenhed og/eller eksplosiv styrke.
Produktkravet for grundtræningsforløbet er, at eleverne i grupper udarbejder et cirkeltræningsprogram inden for muskeltræning (udholdenhedstræning), hvor de er i stand til begrunde og forklare deres valg af grundtræningselementer ud fra det teoretiske grundlag. Disse cirkeltræningsprogrammer afprøves på holdet, hvorefter der gives formativ feedback af de deltagende holdkammerater og læreren. Den formative feedback inkorporeres efterfølgende i drejebogen.
Materiale:
"idræt c" - teori i praksis - s. 96-113
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Floorball
Floorball introduceres med dertilhørende tekniske og taktiske øvelser.
Forløbet fokuserer på basale færdigheder, hvor boldkontrol vægtes højt.
Der arbejdes med forhånds og baghåndsdriblinger, pasninger, modtagning, trækskud, håndledsskud og slagskud.
Hertil kommer arbejdet med spilbarhed, placeringsevne og anvendelse af løbemønstre.
Eleverne introduceres til de grundlæggende regler.
Eleverne skal opnå kropslig færdighed til at bevæge sig på banen både med og uden bolden.
Eleverne skal:
kunne håndtere bolde sikkert både med og uden modspillere både i forhånd og baghånd.
kunne udføre træk- og slagpasninger.
kunne modtage pasninger stående, såvel som i løb.
kunne udføre et trækskud.
kunne placere skud på mål højt, lavt og i siderne.
have forståelse for, samt prøvet både håndledsskud og slagskud.
kunne Indgå som en del af et hold og udfylde rollen på banen , samt gøre sig spilbar
have indsigt i værdifulde bevægemønstre på banen.
Forstå og efterleve regler for floorball.
I læringsforløbet er timerne opbygget omkring få øvelser med mange gentagelser og princippet vis-forklar-vis, herefter øves.
Øvelserne har været parøvelser med mange berøringer, samt individuelle boldhåndteringsøvelser. Den sidste 1/3 af dobbeltmodulet har været anvendt til kamp.
Der er anvendt videomateriale som lektier, hvor tekniske øvelser er udført af professionelle spillere.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Dans - Engelsk vals og folkedans
Der tages udgangspunkt i to forskellige typer af dans. Engelsk Vals og folkedans/kredsdans.
I vals er der arbejdet med den grundlæggende bevægelseskvalitet og forståelse for musikkens opbygning i 3/4 takt. Eleverne har gennem forløbet haft fokus på bevægelse i takt til musikken med start på taktslag 1. Musikken der er anvendt, har varieret fra langsom til hurtig.
Der er arbejdet med grundtrinnet, boks, kvartdrejning, højredrejning og Lock. Variationerne er gennemgået uden musik, med musik, i plenum og individuelt.
Eleverne har i et modul arbejdet med indøvning af selvvalgt variation, og i efterfølgende moduler fremlagt, samt indøvet hinandens variationer.
Forløbet er afsluttet med afdansningsbal.
I folkedans er der introduceret til totur til vejle og åh Susanne.
Dansene er afviklet i starten af modulerne, for at sætte gang i kredsløbet, samt arbejde med glæde i bevægelse.
Der er sideløbende blevet læst og talt om dansens udvikling i historisk perspektiv, samt dansens oprindelige funktion og betydning for såvel bonden som adelen.
Der er ligeledes blevet introduceret til den grundlæggende del af LABAN's bevægelsesteori BESS.
Faglige mål:
Rytmisk forståelse og kunne bevæge sig i takt til musikken såvel 3/4, som 4/4 takt i musikken.
Eleven er i stand til at starte på 1. taktslag.
Beherske grundrytmer og grundtrin som er introduceret fra underviser.
Eleven ved, hvordan der kan vises kvalitet i bevægelser.
Eleven er i stand til at indlære forskellige variationer.
Eleverne behersker grundtrin, boks, kvartdrejning, samt højredrejning.
Eleverne kan udføre en lock uden musik.
Eleverne behersker mindst 2 selvvalgte variationer.
Eleven har en grundlæggende forståelse for folkedans og har prøvet et par danse.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Træningsprojekt
eleverne har arbejdet med deres egne træningsprojekter, som har fokus på konditionstræning (både kredsløbs og stofskiftekondition). Som opstart har eleverne haft introduktion til forløbet ift. teori og en fælles, men subjektiv løbeoplevelse.
Elevtiden på 5 timer anvendes dels til fremstilling af individuelle træningsplaner, tilpasning af disse efter en aftalt træningsperiode, samt afsluttende refleksioner over egen sundhed, samt værdien af træningsplanlægning.
Undervejs anvendes formativ evaluering for at sikre eleverne bedst mulig træning og tilpasning af programmet. Der anvendes midtvejs test, som ligeledes har til formål at sikre den fremadrettede indsats og tilpasning af træningsplanen. Eleverne har gennemført en fysiologisk start og en sluttest for at dokumentere fremgang efter træningsforløbet. Eleverne har selv udformet deres træningsprogrammer som de har gennemført i timerne.
Enkelte elever har i forløbet arbejdet med genoptræningsprojekt i stedet for, da de er i en skadessituation, hvor et træningsprojekt ikke er fordelagtigt.
Forløbet afsluttes med en mindre afleveing af en reflekteret træningsrapport.
For at tilgodese elever, som har vanskeligt ved at flytte deres kondital mærkbart, er der anvendt to forskellige tests, hvor den ene er Andersen test (kondital), mens den anden er en subjektiv trail løbe test, hvor eleverne holder fokus på den kropslige oplevelse af at løbe på en kuperet rundbane i skoven. Her kan præstationsforbedringen findes i form af mærkbart overskud undervejs eller bedre sluttid.
faglige mål:
at kunne redegøre for og gennemføre simple fysiologiske test
at kunne udvikle, gennemføre og evaluere eget træningsforløb og herigennem forbedre egen træningstilstand.
at kunne koble teoretisk funderet viden nedover eget praktisk træningsforløb samt anvende denne viden i det skriftlige produkt
Primær litteratur:
træningsprojekt.pdf
træningsdagbog.xlsx
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Træningsprojekt
|
11-12-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Atletik
Formål
Forløbet har til formål at bygge ovenpå den grundlæggende introduktion til atletikdiscipliner indenfor kast, hop og løb. Dette med fokus på individuel mestring og den gode idrætsoplevelse.
Der er udvalgt disciplinerne længdespring, højdespring, kuglestød, 100m, 4x100m stafet, samt spydkast.
Efter forløbet forventes eleven at kunne:
• Have kendskab til de udvalgte discipliner.
• Have kendskab til faktorer, der fremmer muligheden for at præstere indenfor atletik.
• Have forståelse for 123 – 45 rytmen og betydningen af arbejdet med tyngdepunktet.
• Indstille og udføre en start fra startblok.
• Udføre et tilløb med korrekt betoning på skridt før afsæt/kast.
• Beherske korrekt udførsel af mindst to discipliner fra forskellige kategorier i konkurrence tempo.
• Udvise god fysisk kapacitet.
Indhold
Der arbejdes på Hjørring atletik stadion, hvor ovenstående læringsmål er i fokus.
Eleverne har i grupper valgt fokusdiscipliner, som de har arbejdet målrettet på at mestre og flytte fra basiskendskab i 1.g til dybde og færdighedsudvikling i 3.g.
Materialer
Der er anvendt følgende tekster:
• Atletik koordination.pdf (siderne 84-88 + 93-95 fra Idræt Teori og Træning 2.udgave – Lars H. Nielsen og Troels Wolf)
• Fra kokain til EPO og steroider (https://nyheder.ku.dk/alle_nyheder/2021/07/fra-kokain-til-epo-og-steroider-saa-forskellige-stoffer-bruger-dopingsynderne/)
Metode
Små praksisrettede læreroplæg.
Arbejde i grupper med de udvalgte discipliner.
Evaluering
Løbende formativ feedback i praksis.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Volleyball
Volleyballforløbet arbejder med udvikling af elevernes basale færdigheder. Der anvendes indledningsvist spil i 3 med 3 på halvbane, derefter modificerede kidsvolleyregler fra teen I og teen II, således spillet langsomt opbygges og til sidst muliggør at have et flydende færdigt spil på helbane.
Eleverne skal opnå kropslig færdighed til at bevæge sig på banen efter bolden og kunne positionere sig korrekt i forhold til bolden (herunder forudse boldens bane). Kunne udføre og anvende baggerslag, fingerslag, en serv (overhånd eller underhånd), smashtilløbsrytmen og blokade.
De skal have forståelse for overhåndsserv og det færdige smash, men ikke kunne udføres fejlfrit, da de ligger sent i undervisningens progression.
I læringsforløbet er anvendt videoer som lektie for at opnå indsigt i de centrale færdigheder. Ligesom timerne er opbygget omkring få øvelser med mange gentagelser og princippet vis-forklar-vis, herefter øves.
Øvelserne har i 2/3 af tiden været parøvelser med mange berøringer. Den sidste 1/3 har været i opstillinger, hvor eleverne indgår som en del af et team.
Overordnet er der arbejdet med attitude (ingen bolde går på gulvet), kommunikation (jeg har) og roller på banen.
Faglige mål:
Beherske en serv, fingerslag, baggerslag, blokade og i et vist omfang smash.
Forstå bevægemønstre på banen.
Indgå som en del af et hold og udfylde rollen på banen.
Være i stand til at omsætte videoinstruktioner til egne bevægelser.
Kunne indgå i et holdspil og tilpasse sig ift. medspillerne.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Dans - Jive og Les Lanciers mødes
Der tages udgangspunkt i Jive og Les Lanciers.
I les lanciers arbejdes med grundlæggende rytmisk forståelse og bevægelser i takt til musik. De fem ture bliver gennemgået med fokus på korrekte bevægemønstre, herunder chasseet, galoptrin, vuggetrin, flad hånd fra herren, statur, start fod og omdrejningsretninger.
I Jive arbejdes med grundlæggende rytmisk forståelse og bevægelser i takt til musik. Der introduceres link (grundtrinnet), samt variationerne: damedrejning, hipbump, fall away (åben, lukket), kick, windmill, sideways og switch.
Som en del af forløbet har eleverne selv udvalgt nogle variationer, som de har fremvist og undervist de andre elever i.
Der er sideløbende blevet talt om dansens udvikling i historisk perspektiv, samt dansens oprindelige funktion og betydning for såvel bonden som adelen.
Faglige mål:
Rytmisk forståelse og kunne bevæge sig i takt til musikken.
Eleverne er i stand til at starte på 1. taktslag.
Beherske grundrytmer og grundtrin som er introduceret fra underviser.
Eleven ved, hvordan der kan vises kvalitet i bevægelser.
Eleven er i stand til at indlære forskellige variationer.
Eleven kan forstå og reflektere over LABAN's bevægelsesteori og perspektivere til de to danse
Der er anvendt læsemateriale om dansens historie.
Der er ligeledes blevet introduceret til LABAN's BESS princip.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1284/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80270881135",
"T": "/lectio/1284/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80270881135",
"H": "/lectio/1284/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80270881135"
}