Holdet 2g Ty/2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution X - Hjørring Gymnasium
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Maria Louise Hamborg
Hold 2024 Ty/2 (1g Ty/2, 2g Ty/2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Los geht's
Titel 2 Integration EKSAMEN
Titel 3 Der Krimi
Titel 4 Jugenderziehung im dritten Reich EKSAMEN
Titel 5 Überwachung in der DDR EKSAMEN
Titel 6 Stürmer und Dränger EKSAMEN
Titel 7 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Los geht's

I dette forløb bliver eleverne blandt andet introduceret til forskellige strategier, der skal hjælpe dem med bedre at kunne kommunikere på tysk: gættestrategier, memoteknikker osv. I forlængelse heraf har vi i vores arbejde med teksterne primært haft fokus på ordforrådstilegnelse og grammatik.

Indhold:
Tim Bendzko: Keine Maschine
Julia Engelmann: Ich habe einen Traum
Bosse: Liebe ist leise
Brüder Grimm: Die Sterntaler
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 2 Integration EKSAMEN

Formål
Forløbet skal give eleverne kendskab til tysk kultur og tyske samfundsforhold med fokus på integrationsproblematikken (mere specifikt: tysk-tyrkere i Tyskland) gennem et udvalg af tysksprogede tekster (både fakta og fiktion). Der anvendes desuden visuelle udtryksformer, herunder film. Materialet kan give eleverne en varieret og nuanceret indsigt i levevilkår for tysk-tyrkere i Tyskland og i problematikken omkring indvandrere i Tyskland. Samtidig har formålet fokus på, at eleverne skal arbejde med fordomme og definition af ord som ’hjem’ og ´identitet´. I forbindelse med tekstarbejdet anvendes samfundsvidenskabelige begreber om identitet (bindestregsidentitet, ren identitet og kreolsk identitet) og integration (assimilation, segregation og pluralistisk integration).  

Indhold:
• Annik Rubens: „Gastarbeiter in Deutschland“ (podcast, Slow German, 5. November 2019)
• Almanya – Willkommen in Deutschland (Yasemin Samdereli, 2011)
• Integrations- og identitetsteori (iBogen Dein Deutschland af Rikke Taber og Martin Graverholt, Systime)
• Erdal Sezer: „Es wird immer etwas Fremdes bleiben“, s. 16-18 i Kirsten Blume og Mette Hermann: Hier ist meine Heimat, Tyskforlaget, 2010.
• Nevfel Cumart: „über die Heimat I“ und „über die Heimat II“, s. 44 i Kirsten Blume og Mette Hermann: Hier ist meine Heimat, Tyskforlaget, 2010.
• Nevfel Cumart: „zwei Welten“, s. 58 i Kirsten Blume og Mette Hermann: Hier ist meine Heimat, Tyskforlaget, 2010.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Kreativitet
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Der Krimi

Formål:
Vi arbejder i dette forløb med krimigenren. Med udgangspunkt i teoriafsnittet fra bogen ”Gattungen” lærer eleverne at sætte ord på, hvad der kendetegner en krimi, og de opnår ligeledes kendskab til forskellige typer af krimier. I arbejdet med de nedenstående tekster anvendes de analytiske begreber og færdigheder, som eleverne har opnået gennem arbejdet med det teoretiske fundament. Eleverne producerer også i grupper en kort krimifilm, som indeholder typiske genretræk.

Indhold:
• ”Begriffskarte Krimi”. I: Helle Egendal: ”Gattungen”, Gyldendal, 2017, s. 78.
• ”Merkmale des Krimis”. I: Helle Egendal: ”Gattungen”, Gyldendal, 2017, s. 79-81
• Milena Moser: ”Letzte Pizza”, 1991
• SPD feat Sido: „Ne Leiche“ (https://www.youtube.com/watch?v=VP5B1UmgHfc)
• Filmatiseringen af Ferdinand von Schirachs novelle „Anatomie“, ZDF, 2017
• „Mord im Hotel“. I: Rikke Taber og Martin Graverholt: ”Dein Deutschland” (iBog, Systime):
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Initiativ
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 4 Jugenderziehung im dritten Reich EKSAMEN

Formål:
Vi arbejder i dette forløb med tekster omhandlende Det Tredje Rige. Med særligt fokus på ungdommen forsøger vi i forskellige tekster, sange og film at sætte ord på hvilken ungdom, Hitler ønskede, og ligeledes hvilke konsekvenser det kunne have for et ungt menneske at skulle føre den nazistiske ideologi ud i livet.

Indhold
• Herman Rauschning: „Adolf Hitler über Jugenderziehung 1939“ (I: Anette F. Damkjær et al: „Deutsche Wunder“, L&R Uddannelse, 2009)
• Baldur von Schirach: Uns're Fahne flattert uns voran 1933 (I: Anette F. Damkjær et al: „Deutsche Wunder“, L&R Uddannelse, 2009)
• „Napola“, (fra www.zeitklicks.de)
• “Was war die Hitlerjugend?” (fra www.zeitklicks.de)
• Dennis Gansel: „Napola -Elite für den Führer“, 2004
• Ernst Hiemer: Der Giftpilz, Stürmer-Verlag, 1938
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 5 Überwachung in der DDR EKSAMEN

Formål
Forløbet skal give eleverne kendskab til samfundsforhold og levevilkår i DDR med fokus på overvågningssamfundet og Stasis arbejdsmetoder. Der gives først en kort introduktion til de historiske begivenheder, som førte til dannelsen af DDR, men forløbets fokus er udelukkende på overvågningen. Gennem forskellige tekster præsenteres eleverne for forskellige aspekter ved overvågningen og de menneskelige konsekvenser heraf.

I denne forbindelse havde vi besøg af en tidligere DDR-borger, Christina Rastig, som holdt et oplæg om livet i DDR.

Indhold:
- ”Das Leben der Anderen” (2006)
- „Es ist 15 Uhr“, Christa Moog (Aus Kurzgeschichten – einmal anders, Systime, 2003)
- „Udleveret til Stasi af Danmark” (2022) (Udleveret til Stasi af Danmark | Se online her | DRTV)
- ”Zwei Menschen, zwei Schicksale”, Till R. Stoldt, (2001), www.berlinonline.de  
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Stürmer und Dränger EKSAMEN

Formål:
Eleverne får i forløbet kendskab til ungdomsbevægelsen og litteraturperioden Sturm und Drang på et introducerende niveau, men særlig vægt lægges på Stürmer und Dränger-figuren i både ældre og nyere tekster. En Stürmer und Dränger defineres i forløbet som det unge og ofte moderne menneske, der sætter følelse over fornuft, og som gør oprør inden for eksempelvis kærligheden, der ofte viser sig som stormfuld, ekspressiv og måske endda også ulykkelig. En Stürmer og Dränger er desuden en person, der ofte er utilfreds med sin nuværende tilværelse og føler sig fanget og derfor søger friheden ved at forsøge at flygte fra hverdagen.

Når forløbet er slut, skal eleverne bl.a. kunne karakterisere en ”Stürmer und Dränger”, som ofte er kendetegnet ved følgende egenskaber:
• Ung
• Modstander af et givent system
• Modstander af regler
• Lidenskabelig
• Oprørsk
• Modig
• Selvdestruktiv

Indhold:
Vi har læst følgende tekster i bogen ”Stürmer und Dränger” af Kate Fuchs og Mathilde Sinding (Gyldendal, 2018):
• Johann Wolfgang von Goethe: Heidenröslein (1771)
• Johann Wolfgang von Goethe: Neue Liebe, neues Leben (1775)
• Christina Stürmer: Lebe lauter (2006)

Derudover har vi læst følgende tekst:
• Peter Stamm: Am Eisweiher (1999)

Vi har desuden set filmen:
• Philipp Stölzl: Goethe! (2010)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer