Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
X - Hjørring Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
|
Lærer(e)
|
Benita Vangsted Frandsen
|
|
Hold
|
2024 Ty/3 (1g Ty/3, 2g Ty/3)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Los geht's
I dette forløb bliver eleverne blandt andet introduceret til forskellige strategier, der skal hjælpe dem med bedre at kunne kommunikere på tysk: gættestrategier, memoteknikker osv. I forlængelse heraf har vi i vores arbejde med teksterne primært haft fokus på ordforrådstilegnelse og grammatik.
Indhold:
Tim Bendzko: Keine Maschine
Julia Engelmann: Ich habe einen Traum
Bosse: Liebe ist leise
Brüder Grimm: Die Sterntaler
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Integration (EKSAMEN)
Formål:
Forløbet skal give eleverne kendskab til tysk kultur og tyske samfundsforhold med fokus på integrationsproblematikken (mere specifikt: tysk-tyrkere i Tyskland) gennem et udvalg af tysksprogede tekster (både fakta og fiktion). Der anvendes desuden visuelle udtryksformer, herunder film. Materialet kan give eleverne en varieret og nuanceret indsigt i levevilkår for tysk-tyrkere i Tyskland og i problematikken omkring indvandrere i Tyskland. Samtidig har formålet fokus på, at eleverne skal arbejde med fordomme og definition af ord som ’hjem’ og ´identitet´. I forbindelse med tekstarbejdet anvendes samfundsvidenskabelige begreber om identitet (bindestregsidentitet, ren identitet og kreolsk identitet) og integration (assimilation, segregation og pluralistisk integration).
Indhold:
- Integrations- og identitetsteori (iBogen Dein Deutschland af Rikke Taber og Martin Graverholt, Systime)
- Almanya – Willkommen in Deutschland (Yasemin Samdereli, 2011)
- Annik Rubens: „Gastarbeiter in Deutschland“ (podcast, Slow German, 5. November 2019)
- Erdal Sezer: „Es wird immer etwas Fremdes bleiben“, s. 16-18 i Kirsten Blume og Mette Hermann: Hier ist meine Heimat, Tyskforlaget, 2010.
- Nevfel Cumart: „über die Heimat I“ und „über die Heimat II“, s. 44 i Kirsten Blume og Mette Hermann: Hier ist meine Heimat, Tyskforlaget, 2010.
- Nevfel Cumart: „zwei Welten“, s. 58 i Kirsten Blume og Mette Hermann: Hier ist meine Heimat, Tyskforlaget, 2010.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Der Krimi
Forløbsbeskrivelse:
Vi arbejder i dette forløb med krimigenren. Med udgangspunkt i teoriafsnittet fra bogen ”Gattungen” lærer eleverne at sætte ord på, hvad der kendetegner en krimi, og de opnår ligeledes kendskab til forskellige typer af krimier. I arbejdet med de nedenstående tekster anvendes de analytiske begreber og færdigheder, som eleverne har opnået gennem arbejdet med det teoretiske fundament. Eleverne producerer også i grupper en kort krimifilm, som indeholder typiske genretræk.
Materiale:
• ”Begriffskarte Krimi”. I: Helle Egendal: ”Gattungen”, Gyldendal, 2017, s. 78.
• ”Merkmale des Krimis”. I: Helle Egendal: ”Gattungen”, Gyldendal, 2017, s. 79-81
• Milena Moser: ”Letzte Pizza”, 1991
• SPD feat Sido: „Ne Leiche“ (https://www.youtube.com/watch?v=VP5B1UmgHfc)
• Filmatiseringen af Ferdinand von Schirachs novelle „Anatomie“, ZDF, 2017
• „Mord im Hotel“. I: Rikke Taber og Martin Graverholt: ”Dein Deutschland” (iBog, Systime):
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Erziehung im Dritten Reich EKSAMEN
Vi arbejder i dette forløb med tekster omhandlende Det Tredje Rige. Med særligt fokus på ungdommen forsøger vi i forskellige tekster, sange og film at sætte ord på hvilken ungdom, Hitler ønskede, og ligeledes hvilke konsekvenser det kunne have for et ungt menneske at skulle føre den nazistiske ideologi ud i livet.
Indhold
• Herman Rauschning: „Adolf Hitler über Jugenderziehung 1939“ (I: Anette F. Damkjær et al: „Deutsche Wunder“, L&R Uddannelse, 2009)
• Baldur von Schirach: Uns're Fahne flattert uns voran 1933 (I: Anette F. Damkjær et al: „Deutsche Wunder“, L&R Uddannelse, 2009)
• „Napola“, (fra www.zeitklicks.de)
• “Was war die Hitlerjugend?” (fra www.zeitklicks.de)
• Dennis Gansel: „Napola -Elite für den Führer“, 2004
• Ernst Hiemer: Der Giftpilz, Stürmer-Verlag, 1938
- Dennis Gansel: „Napola - Elite für den Führer“, 2004 (film)
- Ernst Hiemer: Der Giftpilz, Stürmer-Verlag, 1938
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Über Jugenderziehung, Aufgabe 1.docx
-
Über Jugenderziehung, rettenøgle.docx
-
I skal til i dag kunne sige lidt om, hvad I har lavet i ferien. Slå relevante gloser op og øv jer på at kunne tale i 1-2 minutter.
-
Brug 10 minutter på at øve gloserne via linket.
-
Da halvdelen af klassen manglede i torsdags, starter vi i stedet forløb op i dag :-) Tjek lektien under torsdagstimen og medbring jeres hæfte. Medbring også jeres mappe til de løsark, I får udleveret i tysktimerne. Hvis I ikke købte en sidste skoleår
-
Gloser
-
I skal til i dag løse opgaverne, som vi arbejdede med sidst. Sørg for at skrive mindst 3 sætninger i jeres hæfte om teksten 'Über Jugenderziehung'. Dokumentet med opgaverne er uploadet i vores tyskmappe.
-
’Melde dich mal’ mitbringen.
-
I skal til i dag løse opgaven 'Vælg den rigtige sætning' på s. 1 i jeres grammatikkompendium. Hvis kompendiet er blevet væk, finder I det uploadet i vores tyskmappe (se i mappen 'Jugenderziehung im Driften Reich').
-
Hej med jer
-
Das Kompendium mitbringen.
-
Vi ser videre på filmen - der er ingen lektie til i dag. I må gerne medbringe snacks :-)
-
Inden timen starter, skal I sætte bordene i seks stationer og placere jer ved hver station i grupperne, som fremgår af det vedhæftede dokument. Telefonerne skal være i mobilrammen. De af jer der ikke har set Napola-filmen færdig, skal sørge for at gø
-
'Melde dich mal' mitbringen.
-
Øv modalverbernes betydning samt bøjning i præsens og præteritum. I skal gerne kunne dem udenad.
-
Eksamenstræning, Der Giftpilz.pptx
-
Medbring jeres kompendie og hæfte. Husk også eksamensspørgsmålet, som I fik udleveret sidst.
-
Medbring kompendie og hæfte.
-
I skal være klar til at lave jeres mundtlige referat af “Der Giftpilz” for en anden på holdet. Skriv stikord ned i jeres hæfte og medbring det til timen - I må ikke have computeren åben.
-
I skal inden timens start sætte bordene i stationer og placere jer i de vedhæftede grupper - på forhånd tak :-)
-
Der Giftpilz, eksamenstræning .docx
-
I skal til i dag øve jeres præsentation af ’Der Giftpilz’. Den skal gerne vare 5 minutter, og I skal tale ud fra stikord. I kommer til at præsentere for en anden elev fra holdet. I finder powerpoint-præsentationen med faste vendinger her: Eksamenstræ
-
Læs op på modalverber i præsens og præteritum og sæt jer godt ind i teksten fra jeres seneste aflevering.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Überwachung in der DDR EKSAMEN
Forløbet skal give eleverne kendskab til samfundsforhold og levevilkår i DDR med fokus på overvågningssamfundet og Stasis arbejdsmetoder. Der gives først en kort introduktion til de historiske begivenheder, som førte til dannelsen af DDR, men forløbets fokus er udelukkende på overvågningen. Gennem forskellige tekster præsenteres eleverne for forskellige aspekter ved overvågningen og de menneskelige konsekvenser heraf.
Indhold:
- ”Das Leben der Anderen” (2006)
- „Es ist 15 Uhr“, Christa Moog (Aus Kurzgeschichten – einmal anders, Systime, 2003)
- „Udleveret til Stasi af Danmark” (2022) (Udleveret til Stasi af Danmark | Se online her | DRTV)
- ”Zwei Menschen, zwei Schicksale”, Till R. Stoldt, (2001), www.berlinonline.de
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Stürmer und Dränger EKSAMEN
Formål:
Eleverne får i forløbet kendskab til ungdomsbevægelsen og litteraturperioden Sturm und Drang på et introducerende niveau, men særlig vægt lægges på Stürmer und Dränger-figuren i både ældre og nyere tekster. En Stürmer und Dränger defineres i forløbet som det unge og ofte moderne menneske, der sætter følelse over fornuft, og som gør oprør inden for eksempelvis kærligheden, der ofte viser sig som stormfuld, ekspressiv og måske endda også ulykkelig. En Stürmer og Dränger er desuden en person, der ofte er utilfreds med sin nuværende tilværelse og føler sig fanget og derfor søger friheden ved at forsøge at flygte fra hverdagen.
Når forløbet er slut, skal eleverne bl.a. kunne karakterisere en "Stürmer und Dränger", som ofte er kendetegnet ved følgende egenskaber:
• Ung
• Modstander af et givent system
• Modstander af regler
• Lidenskabelig
• Oprørsk
• Modig
• Selvdestruktiv
Indhold:
Johann Wolfgang von Goethe: ”Heidenröslein” (1771) (i ”Stürmer und Dränger”, Gyldendal, 2018)
Johann Wolfgang von Goethe: ”Neue Liebe, neues Leben” (1775) (i ”Stürmer und Dränger”, Gyldendal, 2018)
Christina Stürmer: Lebe lauter (2006)
Peter Stamm: ”Am Eisweiher” (1999) (i ”Blitzeis”, Tyskforlaget, 2002)
Filmen ”Goethe!” (2010) (instrueret af Philipp Stölzl)
Supplerende stof:
Kate Fuchs & Mathilde Sinding: ”Introduktion til Sturm und Drang” (i ”Stürmer und Dränger”, Gyldendal, 2018)
"Sturm und Drang", kort introduktionsvideo på YouTube (de første 4 min), https://www.youtube.com/watch?v=BZPpVMx6OD4
"Nora hat Hunger" (Fra: “Ein paar Leute suchen das Glück und lachen sich tot”, von Sibylle Berg, Reclam, 1997). Teksten brugt i en grammatiktest. Vi har ikke arbejdet med indholdet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Husk jeres hæfte og grammatikkompendiet (possessive pronominer).
-
Udleveret til Stasi af Danmark, opgaver.docx
-
I skal besvare spørgsmålene til dokumentaren, vi så sidst. I finder dem vedhæftet her: Udleveret til Stasi af Danmark, opgaver.docx
-
HUSK JERES RØDE HÆFTE. I skal til i dag kunne præsentere jeres disposition og referat af teksten. Se vedhæftede ppt, hvor I blandt andet finder hjælp til vendinger. Eksamenstræning, Zwei Menschen - zwei Schicksale.pptx
-
Eksamenstræning, Zwei Menschen - zwei Schicksale.pptx
-
I skal til i dag være klar til at præsentere teksten 'Zwei Menschen, zwei Schicksale'. I skal kunne tale i 8 minutter. HUSK JERES HÆFTE MED STIKORD (computer er forbudt). Tjek det vedhæftede powerpoint med hjælp til vendinger.
-
Kompendium, Stürmer und Dränger.pdf
-
Das Heft mitbringen!
-
Quizlet
-
Intro, begrebsafklaring.docx
-
Das Stürmer und Dränger-Manifest.docx
-
Sturm und Drang - Hörverständnis.docx
-
Alle skal til i dag have læst s. 1-5 i jeres nye kompendium. I finder det vedhæftet her. I skal desuden besvare spørgsmålene til teksten, som ligeledes er vedhæftet her på timen
-
Medbring gerne farver/tuscher!
-
Bring das Buch ”Melde dich mal“ und das Arbeitsblatt zum Gedicht „Heidenröslein“ mit.
-
quizlet.com
-
Medbring jeres hæfte og kompendiet til Stürmer und Dränger.
-
Man darf gerne etwas Leckeres mitbringen.
-
Bringt euer Heft mit.
-
Brug 10 minutter på at øve gloser på Quizlet.
-
Melde dich mal mitbringen.
-
I skal hjemmefra lave 3-5 spørgsmål på tysk, som I kunne tænke jer at stille Christina. Medbring spørgsmålene til timen.
-
Lebe lauter, Aufgaben zum Text.docx Stellt die Aufgaben zum Text „Lebe lauter“ fertig. Bring das Buch ”Melde dich mal” und euer rotes Heft mit.
-
I skal til i dag lave opgave 1a og b i den vedhæftede fil, som I også fik udleveret i mandags. I skal skrive jeres tre sætninger op i det røde hæfte. Am Eisweiher, Aufgaben zum Text.docx
-
Læs til i dag s. 10+11 i kompendiet (Am Eisweiher) og besvar spørgsmål a-f i det vedhæftede opgaveark.
-
Am Eisweiher, Aufgaben zum Text.docx
-
Lav opgaverne og grammatikopgaverne på arbejdsarket til „Am Eisweiher”. I finder det vedhæftet her: Am Eisweiher, Aufgaben zum Text.docx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1284/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80270881570",
"T": "/lectio/1284/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80270881570",
"H": "/lectio/1284/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80270881570"
}