Holdet 1p ke (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - Hjørring Gymnasium
Fag og niveau Kemi -
Lærer(e) Lars Ringsted Kristiansen
Hold 2025 ke/p (1p ke)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundstoffers opbygning og det periodiske system
Titel 2 Ioner og Salte
Titel 3 Bindinger og blandinger
Titel 4 Mængdeberegninger og massebevarelse

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundstoffers opbygning og det periodiske system

Forløbsbeskrivelse: Grundstoffer og det periodiske system (Basiskemi C)

Formål:
Eleverne opnår kendskab til grundstoffer, deres opbygning og placering i det periodiske system samt forståelse for sammenhængen mellem atomstruktur og stoffers egenskaber.

Indhold:
Forløbet omfatter atomets opbygning (protoner, neutroner og elektroner), atomnummer og massetal. Det periodiske systems opbygning gennemgås med fokus på perioder, grupper og hovedgrupper. Der arbejdes med metaller, ikke-metaller og ædelgasser samt simple sammenhænge mellem placering i det periodiske system og kemiske egenskaber.

Arbejdsformer:
Tavlegennemgang, Arbejde med arbejdsspørgsmål via tekst læsning. Opgaveløsning.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Ioner og Salte

Emne: Ioner og salte


Placering: Efter forløb om atomopbygning og det periodiske system (Basiskemi C)

Faglige mål (Kemi C)

Eleverne skal kunne:

forklare, hvordan ioner dannes ud fra atomers opbygning

anvende viden om elektronskaller og det periodiske system til at forklare ionladninger

forklare, hvordan salte opbygges af ioner

navngive simple ioner og salte

beskrive opløsning af salte i vand

gennemføre og forklare simple kemiske reaktioner med ioner og salte

Fagligt indhold

Forløbet bygger videre på Basiskemi C (atomopbygning, elektroner, periodiske system) og omfatter:

Repetition af:

atomers opbygning (protoner, neutroner, elektroner)

elektronskaller og valenselektroner

det periodiske system (metaller og ikke-metaller)

Ioner:

dannelse af positive ioner (kationer)

dannelse af negative ioner (anioner)

sammenhæng mellem placering i det periodiske system og ionladning

Salte:

ionbinding

opbygning af ionforbindelser

kemiske formler for salte

navngivning af salte (fx natriumchlorid, calciumchlorid)

Salte i vand:

opløsning af salte

begrebet frie ioner

elektrisk ledningsevne i saltvand

Arbejdsformer

Klasseundervisning med tavlegennemgang

Dialogbaseret undervisning

Opgaveløsning


Laboratoriearbejde

Forsøg med fældningsreaktior




Evaluering

Mundtlige spørgsmål i undervisningen

Opgaveaflevering



Kernestof og begreber

ion, kation, anion

ionbinding

salt

elektrisk ladning

opløsning

reaktionsskema
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Bindinger og blandinger

Formål:
Eleverne skal opnå en grundlæggende forståelse af, hvordan kovalente bindinger dannes, samt hvordan elektronegativitet påvirker bindingstype og molekylers egenskaber.

Indhold:
Forløbet introducerer kovalente bindinger som deling af elektroner mellem ikke-metaller. Begrebet elektronegativitet forklares, og eleverne arbejder med forskelle i elektronegativitet for at skelne mellem upolære og polære kovalente bindinger. Der inddrages simple molekyleeksempler.

Arbejdsformer:

læreroplæg

Tavlegennemgang og fælles eksempler

Enkle opgaver og molekyletegninger

Forsøg med opløsningsmidler

Læringsmål:
Eleverne kan:

forklare, hvad en kovalent binding er

anvende elektronegativitet til at vurdere polaritet og blandbarhed

identificere kovalente bindinger i simple molekyler og indtegne ladningsforskydelse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Mængdeberegninger og massebevarelse

Formål:
Eleverne skal opnå en grundlæggende forståelse af stofmængde, molarmasse og massebevarelsesloven samt kunne anvende disse begreber til simple kemiske beregninger.

Indhold:
Forløbet introducerer begrebet stofmængde (mol) og sammenhængen mellem masse, molarmasse og stofmængde. Massebevarelsesloven gennemgås som et centralt princip i kemiske reaktioner. Eleverne arbejder med enkle kemiske reaktionsskemaer, herunder afstemning af reaktioner, og anvender massebevarelse til at beregne mængder af reaktanter og produkter i simple reaktioner.

Arbejdsformer:

læreroplæg

Tavlegennemgang og fælles beregningseksempler

Enkle regneopgaver med mol, masse og reaktionsskemaer

forsøg med massebevarelse

Læringsmål:
Eleverne kan:

forklare begreberne stofmængde og molarmasse

anvende massebevarelsesloven i simple kemiske reaktioner

udføre grundlæggende mængdeberegninger ud fra kemiske formler og reaktionsskemaer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer