Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Hjørring Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Fysik C
|
|
Lærer(e)
|
Kristian Hjort Normann Pedersen
|
|
Hold
|
2025 fy/2y (2y fy)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
1. Kroppen i vildmarken
Formål
Tematisk forløb indenfor emnet energi med fokus på betydende faktorer for effektiv opvarmning af vand/ madlavning i vildmarken samt kroppens varmeregulering. Herunder forståelse af variable, udarbejdelse af forsøgsdesign og feltarbejde.
Efter forløbet forventes eleven at kunne:
• Redegøre for energiformer, energiomdannelse og simple energikæder
• Redegøre for begrebet termiske energi, og herunder tilstandsformerne fast, flydende og gas
• Forklare og anvende begreberne effekt, specifik varmekapacitet, brændværdi og nyttevirkning
• Redegøre for kroppens primære metoder til varmeregulering
• Kunne identificere variable og simple sammenhænge
• Opstille hypoteser og udarbejde forsøgsdesign med henblik på efterprøvning
• Udføre eksperimentelt arbejde i laboratoriet og i felten
• Formidle opnået viden til en specifik målgruppe
Indhold
Der er arbejdet med følgende indenfor emnet:
• Energi, energiformer og energiomsætning/energiomdannelse
• Termisk energi, temperaturskalaer, tilstandsformer og varmetransport
• Kroppens varmeregulering (konvektion, ledning, stråling og fordampning)
• Specifikvarmekapacitet, brændværdi og nyttevirkning
• Variabler og sammenhænge samt hypotesedannelse.
• Udarbejdelse af forsøgsdesign i grupper
Eksperimentelt arbejde:
• Bestemmelse af effekt for kogeapparat og en elkedel.
• Nyttevirkning for Mini Trangia og Jetboil i laboratoriet og i felten.
Forløbet dækker følgende kernestof jævnfør læreplan fysik C:
– beskrivelse af energi og energiomsætning, herunder effekt og nyttevirkning
– eksempler på energiformer og en kvantitativ behandling af omsætningen mellem mindst to energiformer
Materialer
• En verden af Fysik C, Gyldendal, side 31-35, 44-49, 51-58, 60-67, 69
• Orbit C, 2. udgave, Systime, side 36-37.
• Krop og træning, 3. udgave, Gyldendal, side 40-44.
• Arbejdsark, øvelsesvejledninger etc.
• Animationer
Metode
Forløbet indledes overvejende lærerstyret med en gradvis overgang til stilladseret gruppearbejde. Følgende arbejdsformer er anvendt:
• Læreroplæg – tavle/ digitalt
• Par- og gruppearbejde
• Eksperimentelt arbejde i laboratorie og udendørs
• Socrative
Evaluering
Forløbet afsluttes med udarbejdelse af en folder, hvor resultatet af feltarbejde og opnået viden formidles med friluftsentusiasten målgruppe. Desuden generel evaluering af undervisningen (Delphi evaluering) i grupper.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Journal: Effekt for et kogeapparat
|
27-08-2025
|
|
Formidlingsfolder
|
29-09-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
2. Lys, bølger og briller
Formål:
Et tematisk opbygget forløb med henblik på, at eleverne skal opnå viden om lys, bølger og brillers virkemåde.
Efter forløbet forventes eleverne at kunne:
• Beskrive typer og kategorier af bølger.
• Redegøre for lys som bølgefænomen ved bølgelængde, frekvens og udbredelsesfart. Herunder bølgeligningen.
• Redegøre for det elektromagnetiske spektrum, og forskellige anvendelser af EM-bølger.
• Forklarer begreberne brydning og refleksion.
• Redegøre for samle- og spredelinser, linsestyrke og sammensætning af flere linser.
• Have kendskab til øjets opbygning og kunne redegøre for nær- og langsynethed samt valg af briller.
• Kunne forklare bølgeegenskaberne diffraktion og interferens.
• Kunne redegøre for og anvende gitterligningen.
Indhold:
Der er arbejdet med følgende indenfor emnet:
• Bølgebeskrivelse – frekvens, bølgelængde og udbredelsesfart. Bølgeligningen.
• Elektromagnetiske spektrum.
• Brydning og refleksion.
• Sprede- og samlelinser, linsestyrke og simple linsesystemer
• Nær- og langsynethed.
• Øjets grundlæggende opbygning.
• Gitterligningen og interferens
Demonstrations-/ fælleseksperimenter:
• Undersøgelse af brydning med mønt i kop
• Farvespektrum for hvidt lys med gitter
• Totalrefleksion
Eksperimentelt arbejde:
• Bestemmelse af linsestyrke for briller og undersøgelse af lang- og nærsynethed.
• Bølgelængden for laserlys (og rilleafstanden for en CD/ DVD)
• Kvalitativ undersøgelse af brydningsloven og totalrefleksion
Metode:
I forløbet har eleven arbejde med indholdet på følgende måder:
• Lærerstyret undervisning
• Par- og gruppearbejde
• Eksperimentelt arbejde
• Mundtlig formidling ved PowerPoint med indlagt tale og video (parvis)
Materiale:
• En verden af Fysik C, Gyldendal, side 85-100 og 116-126.
• Orbit C, 2. udgave, 4. oplag, Systime side 113-117.
Evaluering:
Forløbet afsluttes en mundtlig formidlingsopgave om brillers virkemåde samt nær- og langsynethed. Løbende formativ feedback.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Formidlingsopgave - brilleforsøg
|
19-11-2025
|
|
Journal: Bølgelængden af laserlys
|
21-11-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
3. Lydbølger i anvendelse
Formål:
Forløbet har fokus på anvendelse af lydbølger i omverdenen. Der bygges videre på den etablerede viden om bølger generelt for de foregående forløb.
Efter forløbet forventes eleverne at:
• Kunne beskrive lyd som bølgefænomen ved bølgelængde, frekvens, amplitude og udbredelsesfart. Herunder bølgeligningen.
• Kunne redegøre for begreberne refleksion og interferens.
• Have kendskab til det hørbare område og frekvens spektre.
• Kunne redegøre for og perspektivere til anvendelser af lydbølger i omverdenen.
Indhold:
Der er arbejdet med følgende indenfor emnet:
• Bølgebeskrivelse og udbredelse af lyd – frekvens, bølgelængde, amplitude, udbredelsesfart. Samt bølgeligningen.
• Bølgeegenskaberne refleksion og interferens.
• Frekvensspektre og det hørbare område.
• Praktiske anvendelser af lydbølger i den virkelige verden.
Eksperimentelt arbejde:
• Bestemmelse af lydens fart i luft
Demonstrations-/ fælleseksperimenter:
• Demonstration af bølgetyper
• Det hørbare område og interferens
• Bestemmelse af lydens fart i luft med klaptræ og timer
Forløbet dækker følgende kernestof jævnfør læreplan fysik C:
– grundlæggende egenskaber: bølgelængde, frekvens og udbredelsesfart
– fysiske egenskaber ved lyd
Metode:
I forløbet har eleven arbejde med indholdet på følgende måder:
• Mindre læreroplæg
• Individuelt arbejde
• Gruppearbejde med cases og mundtlig fremlæggelse
• Eksperimentelt arbejde
• Opgaveregning
Materiale:
En verden af Fysik C, 2. udgave, 1. oplag 2022
Kasper Grosman Michelsen
Gyldendal
side 86-100 og 108-111.
Evaluering:
Mundtlig fremlæggelse af cases understøttet af elevproducerede slides.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Journal: Lydens fart i luft
|
22-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
4. Lys og atomer
Formål
Forløbet har til formål at introducere eleverne til lysets partikelmodel. Herunder opnå viden om lyskilder samt typer af spektre.
Efter forløbet forventes eleverne af kunne:
• Beskrive lys ved bølgelængde, frekvens og udbredelsesfart. Herunder bølgeligningen.
• Redegøre for det elektromagnetiske spektrum.
• Beskrive en foton og redegøre for beregning af fotonenergi.
• Give en kvalitativ beskrivelse af Bohrs atommodel, herunder begreberne emission, absorption og kvantebetingelsen.
• Udføre simple beregninger af elektronovergange for hydrogenatomet.
• Redegøre for og analysere forskellige typer af spektre.
• Kendskab til Wiens forskydningslov.
• Perspektivere til nordlys, og forklare nordlysets farvesammensætning.
Indhold:
Der er arbejdet med følgende indenfor emnet:
• Bølgebeskrivelse – frekvens, bølgelængde og udbredelsesfart. Bølgeligningen.
• Elektromagnetiske spektrum, fotoner og fotonenergi.
• Bohrs atommodel.
• Undersøgelse af emissionsspektret for hydrogen og beregning af elektronovergange.
• Typer af spektre – emissions (linje), absorptions og kontinuert.
• Wiens forskydningslov.
• Sammenligning af spektre for Hg-lampe og sparepære (atomers fingeraftryk)
Eksperimentelt arbejde:
• Undersøgelse af brints synlige spektrum med manuelt spektrometer og brug af gitterligningen.
• Kvalitativ undersøgelse af udvalgte lyskilder (glødepære, sparepære + Hg-lampe, led og solen)
Demonstrations-/ fælleseksperimenter:
• Måling af diverse spektre, herunder solspektret.
Forløbet dækker følgende kernestof jævnfør læreplan fysik C:
– grundlæggende egenskaber: bølgelængde, frekvens og udbredelsesfart
– det elektromagnetiske spektrum, fotoner og atomers absorption og emission af stråling
Metode:
I forløbet har eleven arbejde med indholdet på følgende måder:
• Lærerstyret undervisning
• Pararbejde
• Gruppearbejde – formidlingsvideo (formidling af Bohrs atommodel)
• Eksperimentelt arbejde
Materiale:
En verden af Fysik C, Gyldendal, side 152-153, 155-166
Evaluering:
Løbende formativ feedback og mundtlige gruppefeedback på formidlingsvideo.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Journal: H-spektret
|
25-02-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
5. Den nære astronomi og universet
Formål:
At eleverne får et indblik i historiske opfattelser af verdensbilledet og udviklingen fra det geocentriske til det heliocentriske verdensbillede. Desuden viden om umiddelbart observerbare naturfænomener med kobling til elevernes hverdagserfaringer og oplevelser. Forløbet afsluttes med en beskrivelse af universet og dets udviklingshistorie.
Efter forløbet forventes eleven at kunne:
• Redegøre for historiske opfattelser af solsystemets opbygning og udviklingen fra det geocentriske til det heliocentriske verdensbillede.
• Have kendskab til afstandsbestemmelse ved parallaksemetoden.
• Forklare mekanismerne bag årstiderne, nat og dag og midnatssol. Desuden kende til begreber jævndøgn og solhverv.
• Redegøre for årsagerne til tidevand og perspektivere til tidevandets betydning i fritiden.
• Forklare fænomenerne måne – og solformørkelser.
• Have et overordnet kendskab til universets udvikling fra Big Bang til nu, og herunder universets udvidelse og den kosmologiske baggrundsstråling som argumenter for teorien.
• Kunne redegøre for universets udvidelse med afsæt i rødforskydning og Hubbles lov
Indhold:
• Historisk blik på udviklingen af verdensbilledet og naturvidenskaben.
• Geocentrisk og heliocentrisk verdensbillede. Herunder epicykler, retrograd bevægelse, parallakse måling og Keplers love.
• Årstiderne, nat og dag, midnatssol, jævndøgn, solhverv og tidevand.
• Måne- og solformørkelser.
• Big Bang med fokus på universets udvidelse og den kosmologiske baggrundsstråling som argumenter for teorien.
• Universet udvidelse, rødforskydning og Hubbles lov. Der er arbejdet med datasæt fra 1960’erne og 1980’erne i forbindelse med undersøgelse af Hubbles lov og universets alder.
Eksperimentelt arbejde:
• Kvalitativ undersøgelse af årsagerne til årstidernes skiftende med pyranometer og arbejdslampe.
• Afstandsbestemmelse med parallaksemetoden.
Metode:
I forløbet har eleven arbejde med indholdet på følgende måder:
• Læreroplæg
• Par- og gruppearbejde
• Fremlæggelser og formidling
• Kollaborativ skrivning/ noter via Teams.
• Eksperimentelt arbejde
Materiale:
En verden af Fysik C, 2. udgave, 1. oplag 2022
Kasper Grosman Michelsen
Gyldendal
Side 176-198, 200-212.
Øvrige materialer:
– Den bevægede jord, Dokumentar fra 2009 af Lars Becker-Larsen
– Mini Kompendie Kosmologi, Jens Mikkelsen Hjørring Gymnasium.
– Tidevandstabeller Danmark: https://www.dmi.dk/index.php?id=3325
– Fysikkens univers – Fra Big Bang til Nu, Science TV fra Niels Bohrs Instituttet 2012.
https://nbi.ku.dk/sciencexplorer/atomar_fysik/fysikken_sunivers/del3/
– Diverse animationer og små videoer
Evaluering:
Der er inddraget løbende formativ feedback og afsluttende faglig Kahoot.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
6. Dykkerfysik
Tematisk forløb med afsæt i dykning og ophold i vand. Fokus er rettet mod at give en fysikfaglig forklaring på elevernes egne hverdagserfaringer som fx at føle sig lettere i vand eller hvorfor det trykket for ørerne, når der dykkes mod bunden i svømmehallen.
Formål:
Efter forløbet forventes eleven at kunne:
• Forklare og definere begrebet tryk
• Redegøre for trykket af en væskesøjle
• Have kendskab Archimedes lov samt beskrivelse af en kraft (symbol, enhed, størrelse og retning) samt simple kraftanalyser på en genstand i én dimension.
• Redegøre for sammenhængen mellem tryk og volumen for en indespærret gas (Boyle-Mariottes lov)
• Forklare og beskrive hvordan fysiske sammenhænge (trykket af en væskesøjle og Boyle-Mariottes lov) kan undersøges eksperimentelt i svømmehallen.
• Perspektivere den opnåede viden til eksempler i hverdagen.
Indhold:
Forløbet indledes med en kort refleksion og afdækning af elevernes viden og forståelse ved fælles mindmapping. Dette kobles og sammenholdes med forløbets intenderede indhold og faglige mål.
Teori-praksiskoblinger er et gennemgående fokus i arbejdet med indholdet, som munder ud i en ekskursion til den lokale svømmehal, hvor teori møder praksis i stor skala.
I forløbet behandles følgende faglige indholdsområder:
• Kraftbegrebet, tyngdekraft, opdrift og simpel kraftanalyse (basis forståelse).
• Tryk og trykket af en væskesøjle
• Archimedes lov og Boyle-Mariottes lov
Eksperimentelt arbejde:
• Trykket af en væskesøjle (laboratoriet og i svømmehallen)
• Archimedes lov og opdrift (kvalitativt i svømmehallen)
• Boyle-Mariottes lov (kvalitativt i svømmehallen)
Demonstrations-/ fælleseksperimenter:
• Små opdriftsforsøg
• Totalrefleksion
Metode:
Forløbet er afviklet med afsæt i gruppearbejde som primære arbejdsform suppleret med små læreoplæg. Eleverne har været inddelt i 6 gennemgående grupper, hvor indholdet blandt andet er behandlet ved:
• Laboratorie- og feltarbejde (ekskursion til svømmehallen UCN).
• Fælles rapportskrivning i Teams.
Materiale:
Uddrag af En verden af fysik B, 1. udgave, 1. oplag 2019
Kasper G. Michelsen og Danni Thorkild Pedersen
Gyldendal, Side 174-177, 187-190 og 193-197.
• Ekskursionsvejledning udarbejdet af Kristian Pedersen.
• Videomateriale i form af screencast’s og YouTube klip.
Evaluering:
• Mundtlig og skriftlig feedback på rapporter.
• Løbende formativ feedback.
• Afsluttende med Delphi-metoden på tavlen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
7. Repetition/ Buffer
Forløbet har til formål at repetere udvalgt stof og eksperimenter fra de forløb som har indgået i undervisningen under inddragelse af en bred vifte af undervisningsaktiviteter.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1284/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80270881816",
"T": "/lectio/1284/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80270881816",
"H": "/lectio/1284/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80270881816"
}