Holdet 1m fy (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - Hjørring Gymnasium
Fag og niveau Fysik C
Lærer(e) Kristian Hjort Normann Pedersen
Hold 2025 fy/m (1m fy)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. Energi og varme
Titel 2 2. Lys, bølger og briller
Titel 3 3. Lys og atomer
Titel 4 4. Den nære astronomi og Universet
Titel 5 5. TBA..
Titel 6 5. Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)

Titel 2 2. Lys, bølger og briller

Formål:
Et tematisk opbygget forløb med henblik på, at eleverne skal opnå viden om lys, bølger og brillers virkemåde.

Efter forløbet forventes eleverne at kunne:
• Beskrive typer og kategorier af bølger.
• Redegøre for lys som bølgefænomen ved bølgelængde, frekvens og udbredelsesfart. Herunder bølgeligningen.
• Redegøre for det elektromagnetiske spektrum, og forskellige anvendelser af EM-bølger
• Forklarer begreberne brydning og refleksion. Herunder totalrefleksion.
• Redegøre for samle- og spredelinser, linsestyrke og sammensætning af flere linser.
• Have kendskab til øjets opbygning og kunne redegøre for nær- og langsynethed samt valg af briller.
• Kunne forklare bølgeegenskaberne diffraktion og interferens.
• Kunne redegøre for og anvende gitterligningen.

Indhold:
Der er arbejdet med følgende indenfor emnet:
• Bølgebeskrivelse – frekvens, bølgelængde og udbredelsesfart. Bølgeligningen.
• Elektromagnetiske spektrum.
• Brydning, refleksion og totalrefleksion
• Sprede- og samlelinser, linsestyrke og simple linsesystemer
• Nær- og langsynethed.
• Øjets grundlæggende opbygning.
• Gitterligningen og interferens

Demonstrations-/ fælleseksperimenter:
• Undersøgelse af brydning med mønt i kop
• Farvespektrum for hvidt lys med gitter
• Totalrefleksion

Eksperimentelt arbejde:
• Bestemmelse af linsestyrke for briller og undersøgelse af lang- og nærsynethed.
• Bølgelængden for laserlys og rilleafstanden for en CD/ DVD
• Kvalitativ undersøgelse af brydningsloven og totalrefleksion

Metode:
I forløbet har eleven arbejde med indholdet på følgende måder:
• Lærerstyret undervisning
• Par- og gruppearbejde
• Eksperimentelt arbejde
• Mundtlig formidling ved PowerPoint med indlagt tale og video (parvis)

Materiale:
• En verden af Fysik C, Gyldendal, side 85-107 og 116-126.
• Orbit C, 2. udgave, 4. oplag, Systime side 113-117.

Evaluering:
Forløbet afsluttes en mundtlig formidlingsopgave om brillers virkemåde samt nær- og langsynethed. Løbende formativ feedback.
.

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Formidlingsopgave: Hvordan virker briller 05-03-2026
Journal: Bølgelængden af laserlys 16-03-2026
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3. Lys og atomer

Formål
Forløbet har til formål at introducere eleverne til lysets partikelmodel. Herunder opnå viden om lyskilder i hverdagen og skabe kobling mellem en partikelforståelse af lys og nordlysets farvesammensætning.

Efter forløbet forventes eleverne af kunne:
• Beskrive lys ved bølgelængde, frekvens og udbredelsesfart. Herunder bølgeligningen.
• Redegøre for det elektromagnetiske spektrum
• Beskrive en foton og redegøre for beregning af fotonenergi
• Give en kvalitativ beskrivelse af Bohrs atommodel, herunder begreberne emission, absorption og kvantebetingelsen.
• Udføre beregninger af elektronovergange for hydrogenatomet
• Redegøre for typer af spektre (linje og kontinuert), og spektre for udvalgte lyskilder
• Perspektivere til nordlys, og forklare nordlysets farvesammensætning

Indhold:
Der er arbejdet med følgende indenfor emnet:
• Bølgebeskrivelse – frekvens, bølgelængde og udbredelsesfart. Bølgeligningen.
• Elektromagnetiske spektrum, fotoner og fotonenergi
• Bohrs atommodel
• Undersøgelse af emissionsspektret for hydrogen og beregning af elektronovergange
• Typer af spektre (linje og kontinuert)
• Wiens forskydningslov
• Nordlys og forståelse heraf

Eksperimentelt arbejde:
• Undersøgelse af brints synlige spektrum med manuelt spektrometer og brug af gitterligningen.
• Undersøgelse af udvalgte lyskilder

Demonstrations-/ fælleseksperimenter:
• Måling af diverse spektre, herunder solspektret

Forløbet dækker følgende kernestof jævnfør læreplan fysik C:
– grundlæggende egenskaber: bølgelængde, frekvens og udbredelsesfart
– det elektromagnetiske spektrum, fotoner og atomers absorption og emission af stråling

Metode:
I forløbet har eleven arbejde med indholdet på følgende måder:
• Lærerstyret undervisning
• Pararbejde
• Gruppearbejde – formidlingsvideo (formidling af Bohrs atommodel)
• Eksperimentelt arbejde

Materiale:
En verden af Fysik C, Gyldendal, side 116-117, 131-133, 152-153, 155-166, 171-172.

Evaluering:
Løbende formativ feedback og mundtlige gruppefeedback på skriftligt arbejde og formidlingsvideo.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Formidlingsvideo: Bohrs atommodel 25-03-2026
Journal: H-spektrum 08-04-2026
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4. Den nære astronomi og Universet

Formål:
At eleverne får et indblik i historiske opfattelser af verdensbilledet og udviklingen fra det geocentriske til det heliocentriske verdensbillede. Desuden viden om umiddelbart observerbare naturfænomener med kobling til elevernes hverdagserfaringer og oplevelser. Forløbet afsluttes med en beskrivelse af universet og dets udviklingshistorie.

Efter forløbet forventes eleven at kunne:
• Redegøre for historiske opfattelser af solsystemets opbygning og udviklingen fra det geocentriske til det heliocentriske verdensbillede.
• Have kendskab til afstandsbestemmelse ved parallaksemetoden.
• Forklare mekanismerne bag årstiderne, nat og dag og midnatssol. Desuden kende til begreber jævndøgn og solhverv.
• Redegøre for årsagerne til tidevand og perspektivere til tidevandets betydning i fritiden.
• Forklare fænomenerne måne – og solformørkelser.
• Have et overordnet kendskab til universets udvikling fra Big Bang til nu, og herunder universets udvidelse og den kosmologiske baggrundsstråling som argumenter for teorien.
• Kunne redegøre for universets udvidelse med afsæt i rødforskydning og Hubbles lov

Indhold:
• Historisk blik på udviklingen af verdensbilledet og naturvidenskaben.
• Geocentrisk og heliocentrisk verdensbillede. Herunder epicykler, retrograd bevægelse, parallakse måling og Keplers love.
• Årstiderne, nat og dag, midnatssol, jævndøgn, solhverv og tidevand.
• Måne- og solformørkelser.
• Big Bang med fokus på universets udvidelse og den kosmologiske baggrundsstråling som argumenter for teorien.
• Universet udvidelse, rødforskydning og Hubbles lov. Der er arbejdet med datasæt fra 1980’erne i forbindelse med undersøgelse af Hubbles lov og universets alder. Dette sammenlignet med nutidig værdi for Hubblekonstanten.

Eksperimentelt arbejde:
• Kvalitativ undersøgelse af årsagerne til årstidernes skiftende med pyranometer og arbejdslampe.
• Afstandsbestemmelse med parallaksemetoden.

Metode:
I forløbet har eleven arbejde med indholdet på følgende måder:
• Læreroplæg
• Par- og gruppearbejde
• Fremlæggelser og formidling
• Kollaborativ skrivning/ noter via Teams.
• Eksperimentelt arbejde

Materiale:
En verden af Fysik C, 2. udgave, 1. oplag 2022
Kasper Grosman Michelsen
Gyldendal
Side 176-198, 208-212.

Vejen til Fysik C
Knud Erik Nielsen og Esper Fogh
Forlaget Hax 2010
s. 18

Øvrige materialer:
Den bevægede jord, Dokumentar fra 2009 af Lars Becker-Larsen
– Mini Kompendie Kosmologi, Jens Mikkelsen Hjørring Gymnasium.
– Tidevandstabeller Danmark: https://www.dmi.dk/index.php?id=3325
Fysikkens univers – Fra Big Bang til Nu, Science TV fra Niels Bohrs Instituttet 2012.
https://nbi.ku.dk/sciencexplorer/atomar_fysik/fysikken_sunivers/del3/
– Diverse animationer og små videoer
– Slides

Evaluering:
Der er inddraget løbende formativ feedback og Lectio – ”Elevfeedback”.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 5. TBA..

Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 5. Repetition

Indhold
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer