Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Hjørring Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
|
Lærer(e)
|
Trine Mellemkjær Hylle
|
|
Hold
|
2025 Id/2 valgfag (3g2h Id/2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
MTB, kroppen i arbejde og friluftsliv
Formål
Formålet med forløbet er, at eleven bliver fortrolig med at cykle mountainbike (MTB) i skoven på stier og singletracks. Herunder opnår viden om kroppen i arbejde, erfaring med aerob træning på MTB og en forbedret fysisk kapacitet. Samt får både teoretisk og praktisk oplevelse og erfaring med friluftsliv.
Forløbet har fokus på dels MTB og teknik samt kroppen i arbejde og træning, og der findes læringsmål indenfor hver del. Efter forløbet forventes eleverne at:
Mountainbike:
• Have kendskab til opbygning, funktion og indstilling af MTB (fx gear og saddel)
• Have kendskab til og kunne begå sig efter grundlæggende sikkerhedsregler ved kørsel på MTB
• Have god grundposition og balance på MTB’en
• Beherske centrale færdigheder med fokus på opkørsel (uphill), nedkørsel (downhill), sving og gearskifte.
• Kunne gennemkøre et selvvalgt singletrack med rimeligt flow under anvendelse af ovennævnte færdigheder.
• Reflektere over MTB som aktivitet i forhold til friluftstrekanten
Kroppen i arbejde og træning:
• Kunne redegøre for kredsløbets overordnede opbygning og funktion (hjerte og lunge)
• Kunne redegøre for aerob og anaerob energiomsætning og kombination af disse
• Kunne forklare hvad der forstås ved begreberne maksimal iltoptagelse, kondital (vurdere) og udholdenhed.
• Have viden om og erfaring med metoder til aerob træning generelt og på MTB samt træningseffekter
• Kunne udarbejde konkrete aerobe træningspas til lav- , mellem- eller høj intensitet ved brug af teorien
• Planlægge og udføre forskellige typer af konditionstests og vurdere pålideligheden af dem.
Opnå teoretisk og praktisk viden om friluftsliv.
Indhold
Skolens boldbane, Bagterp plantage (skovstier og singletrack) ,Vinstrup Bjerge (teknikbane) samt Tornby klitplantage (singletrack) har dannet rammen for den praktiske del af undervisningen. Der er løbende inddraget teori-praksiskoblinger, og eleverne har planlagt og afprøvet aerob træning på MTB i grupper. Pulsmåling har været et gennemgående redskab i forhold til vurdering af træningsintensitet. Derudover har der været en sheltertur med overnatning i Tornby klitplantage med mountainbike på landevej derud (konditionstræning) samt singletracks og vandretur.
Det primære fokus har været på aerob energiomsætning, træning og træningseffekter, og sekundært anaerobt arbejde. Der er arbejdet med simpel arbejdskravsanalyse, som vil blive anvendt i forbindelse med efterfølgende forløb.
Metode
Klasseundervisning, gruppe- og pararbejde, kollaborativ skrivning og arbejde med arbejdsspørgsmål og små elevoplæg.
Materialer
Litteratur:
DIF's træningshæfte: Aerob præstationsevne side 31-44
Systime Idræt B Lilla bog:
Fysisk aktivitet -udførelse, kontrol, support: side 175-178
Energiomsætningen: side 208-213
Ilttransportkæden: side 214-218
Kredsløbets opbygning side 218-224
Yubio Idræt C+B 2024:
Friluftsliv side 1163-1171 samt afsnit 29.8 side 1254-1257
MTB side 1195-1208
Aerob træning: afsnit 3.4 side 72-77 i Yubio 2024
Doping: side 89-107
Fælles: Podcast om Michael Rasmussen samt lidt youtube
Tour de France 2007 - stage 16 - Michael Rasmussen drops Contador and is set to win GC 5:43-8
Skandalen omkring Michael Rasmussen i Tour de France 2007 0-2
michael taler ud: Sandheden bag løgnen - Michael Rasmussen taler ud | 2013 | TV2 HD - video Dailymotion minuttal 0-3
Podcast om hvordan bloddopingen er foregået:
Minuttal 18-34
Michael Rasmussen - I skyggen af den gule trøje | Blod, sved og doping | Lyt som podcast | DR LYD
Sport og doping ved Ask Vest Christiansen:
https://www.youtube.com/watch?v=FxitDy1Qz7k&list=PLg8aWvmJH3TFQc2LP7amZtINiMuE0rqSO&index=3
Øvrige materialer:
• Arbejdsark
• Slides
• Teknikvideoer fra DGI:
o Grundposition - https://www.youtube.com/watch?v=bNdKQhrkCyM
o Sådan bremser du - https://www.youtube.com/watch?v=pzGGE1G4EW0
o 3 tips til en bedre køreteknik - https://www.youtube.com/watch?v=wptb6fHK4kY
tips til nedkørsel https://www.youtube.com/watch?v=81HNSnOfsyU
Evaluering
Løbende formativ feedback
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
27 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Pickleball og indlæring af nye bevægelser
Forløbsbeskrivelse til pickleball og indlæring af nye bevægelser -idrætsdidaktik
Indhold:
I den praktiske del af dette forløb arbejder eleverne med pickleball og indlæring af nye bevægelser- idrætsdidaktik
Der arbejdes med både teknisk og taktisk fokus, og eleverne evalueres med udgangspunkt i følgende:
Teknisk:
- Kende slagene serv, grundslag/returnering, dink, dropshot, lob & flugtning/smash
Rimelig beherskelse af grundslag, dink, flugtning og dropshot (både i for- og baghånd)-
Rimelig beherskelse af serv, returnering og smash i forhåndssiden
Kunne udføre slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
Taktisk:
Eleverne skal i rimelig grad kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen (spillecentrum) og i forhold til bolden.
Eleverne skal kende reglerne i såvel single som double og er blevet introduceret til pointtælling. Men der har ikke været fokus på pointtællingen.
I den praktiske del af forløbet arbejder eleverne - foruden de tekniske og taktiske elementer - også med koblingen af teori og praktik via pickleballspecifik træning og arbejdskravsanalyse
Herudover arbejdes der i den teoretiske del med indlæring af nye bevægelser
Eleverne optager løbende videosekvenser af deres slag og benarbejde med henblik på feedback og progression.
Litteratur/materiale:
Yubio 2024:
Kapitel 21 "Pickleball", pickleballs historie, regler, idé og organisering, øvelser. side 1267-1293
Spilstrategier:
https://www.youtube.com/watch?v=JGMLn68RZS8
https://www.youtube.com/shorts/drj_SFnfVxo
Kapitel 22: Komplekse bevægelser side 888-891
Yubio 2024: Side 13-39 om Idrætsdeltagelse og sundhed
Idræt B- idrætsteori, Jesper Franch m.fl., Systime
Nervesystemet side 179-180
Styring af bevægelser side 184-186
Bevægeapparatet-udførsel af kroppens bevægelser s. 187- 190
Musklens kontraktionstyper, sammenhæng mellem kraftudvikling og forkortningshastighed, fibertypesammensætning: side 191-195.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
27 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Aerobic- stepaerobic træning og dens historie
Formål
Fokus vil være på at træne elevens
- Koordination
- rytmiske forståelse
- kropslige udtryk
- kondition og udholdenhed.
Forløbet vil indeholde workshops, hvor kreativiteten får lov at blomstre, så formålet er også, at eleverne bliver i stand til selv at sammensætte små koreografier i både aerobic og stepaerobic.
Faglige mål
Teknisk:
- Udføre basale grundtrin og variationer i aerobic og stepaerobic
- Udføre aerobic og stepaerobic koreografier
- Udføre bevægelserne i takt til musikken
Taktik:
- Lave og udføre blokke fra simple grundtrin til mere udfordrende koreografier
Teori
Viden om
-Aerobics historie, DR dokumentar: Hårde muller og stramme baller: Sæson 1 – Kvinderne indtager scenen fra DRTV
-kontinuerligt træning i aerobic og stepaerobic, Yubio 2024 side 1471-1473
-Labans BESS koncept, Yubio 2024 side 1354-1356
-idrættens organisering Yubio 2024 side 1445-1447
-kroppen som identitetsskaber, Yubio 2024 side 1018-1020
Anaerob træning: side 246-252 i Lilla bog
Aerob træning: 256-264, 266 nederst- 268 midt i Lilla bog
Aerobic og stepaerobic praksis og teori: Yubio 2024 side 1452-1471
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Volleyball, team og muskeltræning
Indhold:
Praksis, Volleyball
Formål:
Forløbet har til formål at give eleverne en introduktion til volleyball med fokus på grundlæggende tekniske færdigheder og taktiske elementer. Indledningsvist er fokus lagt på indlæring af grundslagene, og senere sammenspil og taktik. Videre har forløbet til formål at give eleverne viden om teamet og udvikling heraf.
Eleverne skal efter forløbet:
• Kunne udføre et baggerslag med højde og præcision, der gør det muligt for hæveren at spille bolden.
• Kunne udføre et fingerslag
• Kunne udføre et smash med korrekt tilløbsrytme og afsæt på to ben.
• Kunne udføre en underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane.
• Have forståelse for regler og rotationssystem
• Have evne til at placere sig hensigtsmæssigt på banen i forhold bold og medspillere.
Forevise ovenstående læringsmål under isolerede øvelser og i spilsekvenser.
• Redegøre for definitionen af et team og teamets udviklingsfaser.
• Forklare og anvende begrebet kohæsion (herunder opgave- og socialkohæsion).
Indhold og metode
I forløbet er der arbejdet med tekniske og taktiske færdigheder som afspejler ovenstående læringsmål. Indlæring af de tekniske færdigheder er sket ved både isolerede øvelser og små spilsekvenser. Der er spillet kamp på hel- og halvbane med fokus på tre berøringer.
Fra et teoretisk perspektiv er der arbejdet med en overordnet forståelse for teamudviklingsprocessen og udvalgte begreber inden for emnet. I tråd hermed har eleverne været inddelt i faste hold gennem forløbet, hvor der er arbejdet teori, planlægning og afvikling af opvarmning, teknik- og spiløvelser samt kamp. I kombination hermed små læreroplæg med fokus på teori og praksis.
• Praksis: Finger- og baggerslag
• Underhåndsserv
• Smash, tilløbsrytme og armtræk
• Rotationssystem og regler
• Sammenspil med fokus på placering ift. bold og medspillere.
Forløbet afvikles med faste teams, hvis opgave det er at udvikle teamet bedst muligt med udgangspunkt i såvel de enkelte spilleres potentiale som social- og opgavekohæsion.
I den sidste del af forløbet arbejder 2 eksamensgrupper sammen med henblik på at træne det færdige spil og udarbejde hver deres drejebog til en evt. eksamen.
I dette forløb er Yubio udgave 2024 benyttet
Yubio: Kapitel 13 "Volleyball", volleyballs historie, regler, idé og organisering, øvelser, side 588-627.
"Belbins teamroller"
Teamets udvikling fra Gyldendals Idrætspsykologi
”Teambuildingsnoter i farver” fra ”Gyldendals idrætspsykologi”, 1. udgave 2007 Teampsykologi side 85-101 midt
Fysiologi:
Idræt B- idrætsteori: Jesper Franch m.fl., Systime 1. udgave, 2. oplag.:
Fysisk aktivitet -udførelse, kontrol, support: side 175-178
Energiomsætningen: side 208-213
Ilttransportkæden: side 214-218
Kredsløbets opbygning side 218-224:
Styrketræning side 235-244
Yubio 2024:
Muskelfibertyper og træning samt mekaniske forhold side 277-284
Træningsprincipper styrketræning mm. side 1097-1106
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
24,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Rytmisk opvarmningsprogram
Hentet fra C-niveau
Opvarmnings program fokus i undervisningen:
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram til musik på ca. 15 min
- Finde egnet musik til de fundne øvelser
- Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
Forløbet kobles sammen med fysiologien. Opvarmningens effekt og Yubios test før og efter opvarmning forstås, planlægges og gennemføres selvstændigt af eleverne.
Teori:
Yubio 2024:
Opvarmningsprogram kapitel 20 side 1333-1357
Opvarmningens effekt: test side 209-212 og arbejdets tre faser side 69-72
Derudover træningslære som kobles på flere forløb:
Idræt B- idrætsteori: Jesper Franch m.fl., Systime 1. udgave, 2. oplag.:
Anerob træning: side 246-252
Aerob træning: 256-264, 266 nederst-268
Arbejdskrav og kapacitetsanalyse side 229-234
Yubio 2024:
Arbejdskrav og kapacitetsanalyse side 1257-1260
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Ultimate, sundhed og idrættens organisering
Eleverne har i 1.g arbejdet med ultimate som et helt forløb, og vi har i 3. g foretaget repetition heraf.
Følgende studieplan er gældende for forløbet 'Ultimate':
Faglige mål:
- sikkert kunne udføre baghåndskast, gribninger som pandekage, høje- og lave gribninger samt pivotering. Både ved øvelser og i spil.
- at kunne vise forhåndskastet i isolerede øvelser samt have kendskab til anvendelse i spil.
-at have kendskab til stack
- at have kendskab til mandsopdækning som eksempel på forsvarsspil - både ved isolerede øvelser og i spil.
- at have kendskab til grundlæggende taktiske elementer i angrebsspillet - herunder bevægelse uden disc (cut).
- at kunne anvende ovenstående til at gøre sig spilbar og løbe fri af opdækning.
- eleverne skal opnå kendskab til og erfaring med spillets basisregler, fairplay-elementet ("spirit of the game") og selvstændigt afvikle kamp.
- at kunne redegøre for boldspilsfamilierne (kaosspil, net/vægspil, slagspil og træfspil).
Indhold:
I forløbet har eleverne arbejdet med grundlæggende kaste- og gribeteknikker samt benstilling i forbindelse med kasteteknik. Eleverne er blevet introduceret til den grundlæggende forståelse af mandsopdækning (forsvarsspil) og løbemønstre som cuts, modløb samt temposkift. Der er arbejdet med de tekniske og taktiske færdigheder gennem isolerede øvelser, småspil og kamp.
I 3. g har vi repeteret ovenstående og derudover arbejdet med stack
Herudover har de arbejdet med emnet idræt og sundhed og sat Ultimate ind i denne kontekst. Samt arbejde med arbejdskravsanalyse.
Materialer fra 1.g:
- Dansk Frisbee Sport Union, 'ULTIMATE – en introduktion til undervisning', s. 6-9 (Regler og "spirit of the game"), s. 12-14 (kaste- og gribeteknik), s. 19-20 (løb og cuts).
Materialer i 3. g
Yubio 2024: Ultimate side 673-691
Yubio 2024 Idræt og sundhed kapitel 1 side 13-24, 28-39 første spalte.
Yubio 2024 side 1257-1261 Arbejdskravsanalyse
Yubio 2024: side 1445-1447 og side 694-696 Idrættens organisering
Yubio 2024
Knogler og muskler side 253-267
Bevægelsesanalyse side 935-936
Andet materiale:
Artikel fra Videnskab.dk fra d. 26/4 2026 skrevet af Oskar Kjærgaard Hørsdal: ”Mælkesyre er ikke skyld i svidende muskler”
fbchttps://videnskab.dk/krop-sundhed/maelkesyre-er-ikke-skyld-i-svidende-muskler/?
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Pensum
Her er pensum. For en bedre udgave, se dokumentet som ligger i lectio under holdet.
PENSUM for 3g2h Id/2 valghold Idræt B 2025/26
Læst:
Bøger: Idræt B- idrætsteori: Jesper Franch m.fl., Systime 1. udgave, 2. oplag=Lilla bog (skrives med rødt)
Yubio C+B udgave 2024, skrives i sort.
Andet materiale skrives med grønt.
Energisystemerne:
Lilla bog:
Fysisk aktivitet -udførelse, kontrol, support: side 175-178
Energiomsætningen: side 208-213
Ilttransportkæden: side 214-218
Kredsløbets opbygning side 218-224
Muskelfiberens opbygning, kontraktion, fibertyper samt styring af bevægelser:
Yubio:
Kapitel 22: Komplekse bevægelser side 888-891
Lilla bog:
Nervesystemet side 179-180
Styring af bevægelser side 184-186
Bevægeapparatet-udførsel af kroppens bevægelser s. 187- 190
Musklens kontraktionstyper, sammenhæng mellem kraftudvikling og forkortningshastighed, fibertypesammensætning: side 191-195
I kan selv supplere med Yubio side 268-279 for at få samme stof igen, men siderne er ikke læst.
Muskler, knogler og bevægelsesanalyse
Yubio:
Knogler og muskler side 253-267
Bevægelsesanalyse side 935-936
Styrketræning
Yubio:
Muskelstyrke side 277-284
Styrketræningsprincipper side 1097-1106
Lilla bog:
Styrketræning side 237-241
Træningslære og doping:
Lilla bog:
Anaerob træning: side 246-252
Aerob træning: 256-264, 266 nederst- 268 midt
Yubio:
Aerob træning: afsnit 3.4 side 72-77
Kontinuerligt træning i aerobic og stepaerobic side 1471-1473
Doping: side 89-107
Andet:
DIF's træningshæfte: ”Aerob præstationsevne. Restitutions-, udholdenheds- og konditionstræning” side 31-44
Se timens præsentation d. 13/11 for at få links’ene på følgende:
Ask Vest Christiansens foredrag om Sport og doping på You tube: Sport og doping
Tour de France 2007 - stage 16 - Michael Rasmussen drops Contador and is set to win GC 5:43-8
Skandalen omkring Michael Rasmussen i Tour de France 2007 0-2
michael taler ud: ”Sandheden bag løgnen - Michael Rasmussen taler ud” | 2013 | TV2 HD - video Dailymotion minuttal 0-3
Podcast om hvordan bloddopingen er foregået: Minuttal 18-34
Michael Rasmussen - I skyggen af den gule trøje | Blod, sved og doping | Lyt som podcast | DR
Arbejdskrav og kapacitetsanalyse
Yubio: side 1257-1260
Mountainbike og friluftsliv
Yubio:
Friluftsliv side 1163-1171 samt afsnit 29.8 side 1254-1257
MTB side 1195-1208
Volley og teambuilding
Yubio:
Volleyball side 548-583
”Teambuildingsnoter i farver” fra ”Gyldendals idrætspsykologi”, 1. udgave 2007 Teampsykologi side 85-101 midt
Artikel om ”Belbins teamroller”
Aerobic- stepaerobic, laban og idrætten som identitetsskaber
Yubio:
Labans BESS koncept, Yubio 2024 side 1354-1356
Idrættens organisering Yubio 2024 side 1445-1447
Kroppen som identitetsskaber, Yubio 2024 side 1018-1020
Andet:
Aerobics historie, DR dokumentar: Hårde muller og stramme baller: Sæson 1 – Kvinderne indtager scenen fra DRTV
Pickleball
Yubio:
Kapitel 210 "Pickleball", pickleballs historie, regler, idé og organisering, øvelser. side 1267-1293
Rytmisk opvarmning:
Yubio:
Opvarmningsprogram kapitel 20 side 1333-1357
Arbejdets tre faser og opvarmningens effekt side 69-72
Ultimate og sundhed
Materialer fra 1.g:
- Dansk Frisbee Sport Union, 'ULTIMATE – en introduktion til undervisning', s. 6-9 (Regler og "spirit of the game"), s. 12-14 (kaste- og gribeteknik), s. 19-20 (løb og cuts).
Materialer i 3. g
Yubio:
Ultimate side 673-691
Pickleball og sundhed
Yubio:
Pickleball - historie, regler, idé og organisering, øvelser. side 1267-1293
Idrætsdeltagelse og sundhed side 13-39
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
0,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1284/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80270882056",
"T": "/lectio/1284/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80270882056",
"H": "/lectio/1284/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80270882056"
}