Holdet 3g3h2g2h Bi (3) (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - Nørresundby Gymnasium og HF
Fag og niveau Biologi B
Lærer(e) Dorte Schartau Rasmussen
Hold 2025 3g3h2g2h Bi (3) (3g3h2g2h Bi (3))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. De gode, de onde og de rigtigt grusomme
Titel 2 2.  Fight the Bite
Titel 3 Eksamenslinks
Titel 4 3. Kroppen i arbejde
Titel 5 4. Byg en baby
Titel 6 5. Evolution
Titel 7 6. Vand og biodiversitet

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1. De gode, de onde og de rigtigt grusomme

De gode, de onde og de rigtig grusomme
Forløbet "De gode, de onde og de rigtig grusomme" tager udgangspunkt i læren om mikrobielt liv og mikrobernes betydning på godt og ondt for mennesker. Det er en kort introduktion og genopfriskning af cellelære fra bio c. Der arbejdes med forskellige celletyper, herunder eukaryote og prokaryote cellers organeller og deres energiomsætning overordnet. Cellens reproduktion gennem mitose og meiose inddrages, og der introduceres til forskellige membrantransportprocesser. Forløbets teori om antibiotika perspektiveres til svineproduktionen i Danmark. Endelig ser vi kort på virus opbygning og formering samt infektionssygdomme.

Pensum

Øvelser
1. Mikroskopi af vandpestceller i fersk- og saltvand
2. Diffusion og betydningen cellestørrelse
3. Mitose i løg
4. Kimfald - bakterier i luften
5. Vækstfaktorer i gærceller
6. Antibiotikaresistens



Faglige mål i fokus
- anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til analyse af enkle biologiske problemstillinger
- tilrettelægge og udføre eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet under hensyntagen til sikkerhed og til risikofaktorer ved arbejde med biologisk materiale
- formulere sig såvel mundtligt som skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer

Kernestof:
- cellebiologi: opbygning af pro- og eucaryote celler, eucaryote celletyper og membranprocesser
- mikrobiologi: vækst og vækstfaktorer, resistens
- virus: opbygning og formering
Sopplerende stof
- Sundhed, medicin og sygdom
- Biologisk produktion
- Bioteknologi
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2. Fight the Bite

2. Fight the Bite
(life.dk)
Slangebidsforgiftning er et stort problem i fattige områder i den tropiske del af verden. Behandling af slangebidsforgiftning kræver modgift, der er specifik for slangearten. Dette kræver identifikation af slangen, som har bidt.
Mange slanger er vanskelige at identificere på baggrund af udseende, bidmærker og de symptomer, som giften giver. Slangegifte består af toksiner, der fungerer som antigener. Specifikke antistoffer, der kan binde sig til antigener (toksiner) fra forskellige slangegifte, kan bruges til at identificere den slange, der har bidt en patient. I dette forløb arbejder vi med en case, hvor bioteknologiske metoder som ELISA (Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay) og LFA (Lateral Flow Assay) kan bruges til at synliggøre bindingen mellem antigener og antistoffer og dermed bruges til at identificere slangebid. Vi ser også på hvordan traditionelle modgifte laves. I forløbet indgår en gennemgang af immunsystemet. Sluttelig ser vi på hvordan andre slangegifte er neurotoxiner med inddragelse af nervesystemet.
Læringsmål:
- vurdere traditionelle og bioteknologiske metoder til diagnosticering af slangebidsforgiftning
- argumentere for, at antistoffer kan anvendes til diagnosticering og behandling af slangebidsforgiftning.
Der arbejdes med Verdensmål #3: Sundhed og trivsel.

Pensum:

Øvelser fra Fight the Bite:
7. Slangegift I blodet
8. ELISA
9. LFA-test
Andre øvelser:
10. Nerveimpuls og nervelednings hastighed
11. Hjerterytme hos dafnier

Faglige mål
- bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde hensigtsmæssig
- analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser med inddragelse af faglig viden, fejlkilder, usikkerhed og biologisk variation
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag.
Kernestof
- Infektionsbiologi
- Nervesystemet
- Makromolekyler
Supplerende stof
- Sundhed, sygdom og medicin


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Eksamenslinks

Her er de links, I må bruge til eksamen:

Fight the bite: https://undervisning.life.dk/fb

Bakterier og resistens: https://www.biotechacademy.dk/undervisning/grundskole/bakterier-antibiotikaresistens/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 66 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 3. Kroppen i arbejde

Kroppen i arbejde
Dette er et fysiologiforløb med fokus på kroppens energiomsætning.
Vi ser på kroppens funktion under normale forhold i hvile og under arbejde og inddrager kredsløb, åndedrætssystemet, kost og fordøjelse og samt energiomsætning i celler.

Pensum:

Øvelser:
12. Bromelin i annanas (enzymforsøg)
13 Spaltning af albumin
14. Smag på kulhydrater
15. Blodsukker-ændringer
16. Vippespriometer-forsøg
17. Måling af hæmatokritværdien
18. Måling af puls og blodtryk

Faglige mål i fokus
- bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde hensigtsmæssigt
- anvende relevante matematiske repræsentationer, modeller og metoder til enkle beregninger, beskrivelse og analyse
- anvende relevante digitale værktøjer, herunder matematiske, i en konkret faglig sammenhæng
- analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser med inddragelse af faglig viden, fejlkilder, usikkerhed og biologisk variation
Kernestof
- makromolekyler: opbygning og biologisk funktion af carbohydrater, lipider, proteiner
- enzymer: opbygning, funktion og faktorer, der påvirker enzymaktiviteten
- fysiologi: oversigt over kroppens organsystemer, åndedrætssystem, blodkredsløb





Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 4. Byg en baby

Byg en baby
Vi arbejder med forplantning og ser på, hvordan et nyt individ dannes. Desuden ser vi på, hvordan individet får forskellige egenskaber. Desuden kommer vi ind på, hvorfor nogle par ikke lige får de børn, de gerne vil.
Fokus er på hormoner og forplantning
DNA og arv

Pensum:

Øvelser:
19. 2-gens udspaltning
20. 1-gens udspaltning
21. Det centrale dogme
22. Blodtypebestemmelse
23. CF-diagnosticering
24. Hormonforstyrrende stoffer

Faglige mål i fokus:
- indsamle, vurdere og anvende faglige tekster og informationer fra forskellige kilder
- demonstrere forståelse af sammenhænge mellem fagets forskellige delområder
- anvende fagets viden og metoder til vurdering og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske, miljømæssige og etiske problemstillinger med biologisk indhold og til at udvikle og vurdere løsninger
Kernestof
- Makromolekyler: Proteiner + nukleinsyrer
- genetik og molekylærbiologi: nedarvningsprincipper, replikation, proteinsyntese, mutation, mitose, meiose og genteknologi
- fysiologi: hormonel regulering og forplantning
Supplerende stof
Bioetik


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 5. Evolution

Vi ser på evolution og de faktorer, der ligger til grund for dette. Vi repeterer principperne i det centrale dogme, mutationer og nedarvning af egenskaber og snakker om betydningen af disse for evolution. Endelig kommer vi ind på tilpasninger og artsdannelse.

Darwins begejstring
107-108, 110-114, 118, 120-121

Pensum:

Øvelser:
30. Selektion (bønner)
31. Variation
32. Origami fugl

Faglige mål
- anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til analyse af enkle biologiske problemstillinger
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Kernestof
- evolutionsbiologi: biologisk variation og naturlig selektion
- makromolekyler: opbygning og biologisk funktion af nucleinsyrer
- genetik og molekylærbiologi: nedarvningsprincipper, replikation, proteinsyntese, mutation, mitose, meiose og genteknolog

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 6. Vand og biodiversitet

Skov og biodiversitet
Forløbet tager udgangspunkt i opbygningen af økosystemer. Vi har talt om primærproducenter og arters inter- og intraspecifikke konkurrence og betydningen af energisstrømme for et økosystem. Stofkredsløbene for kvælstof, kulstof og fosfor er gennemgået. Fotosyntesens lys og "mørkeprocesser" er gennemarbejdet.
Der er arbejdet med de danske skove som økosystem herunder biodiversitet, rødlistede arter og rewilding. I den forbindelse er artiklen Rewilding - lad os få bisonokser tilbage i den danske natur fra Aktuel Naturvidenskab gennemarbejdet. Vi har også set dokumentaren Organiseret vildskab om rewilding-projektet i Hammer Bakker.

Pensum

Øvelser:
25. Algeforsøg
26. Shannon/
Raunkiercirkel
27. Fotosyntese og lys intensitet
28. Primær-produktion
29. Ekskursion til Hammer Bakker
   
Faglige mål I fokus
- anvende fagets viden og metoder til vurdering og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske, miljømæssige og etiske problemstillinger med biologisk indhold og til at udvikle og vurdere løsninger
Kernestof
- økologi: samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, energistrømme, C-, N- og P-kredsløb og biodiversitet.
- biokemiske respiration og gæring
processer: fotosyntese
Supplerende stof
- bæredygtighed
- miljøbeskyttelse


Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer