Holdet 1e bi (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - Nørresundby Gymnasium og HF
Fag og niveau Biologi C
Lærer(e) Silas Mølgaard Svarrer
Hold 2025 bi/e (1e bi)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Liv, celler og evolution
Titel 2 Kost of fordøjelse
Titel 3 Reproduktion og arv
Titel 4 Økosystemer & Havvandsoprensning

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)



Titel 4 Økosystemer & Havvandsoprensning

I dette forløb sættes der fokus på det højteknologiske samfunds massive anvendelse af fossilebrændsler, og hvordan dette påvirker havmiljøet. Vi vil forholde os til problemstillingen om, hvorvidt anvendelse af fossile brændsler er nødvendig for at sikre teknologisk udvikling, til de miljøproblemer denne anvendelse medfører, og med udgangspunkt i NF's verdensmål til, hvordan der i fremtiden kan sikres en mere bæredygtig udvikling.

I dette forløb skal eleverne på studietur til Island, der med dets placering midt i Atlanterhavet, hvor to kontinentalplader trækker sig fra hinanden, giver eleverne mulighed for at opleve en hel anderledes og særegen natur. Det giver dem mulighed for at reflektere over, hvordan forskellige naturtyper og økosystemer opstår. De får også mulighed for på egen krop at mærke og opleve Islands termiske kilder, der her er en alternativ og mere bæredygtig løsning i forhold til energiudnyttelse og produktion.

Inden turen til Island bevidstgøres eleverne om, hvordan vi mennesker påvirker havet og de biologiske systemer, som findes i havet, og om hvordan vi løser de problemer vi har skabt, og hvorfor det er nødvendigt at finde løsninger.

Der tages udgangspunkt i det danske havmiljø, hvor eleverne arbejder med følgende begreber:
- økosystem (abiotiske og biotiske faktorer)
- fødekæder (trofiske niveauer)
- primærproduktion med fokus på fotosyntesens lys og mørkeprocesser
- energikredsløb
- stofkredsløb og stofomsætning med fokus på forsuring
- kulstof- kvælstof- og fosforkredsløb

Inkursion:
Christen Jensen fra Aalborg Fjordhaver fortæller om maritime nyttehaver, om hvordan foreningen dyrker linemuslinger i Limfjorden som et bidrag til bæredygtige madvarer.
Han fortalte også om sin karriere, og om sit job som havbiologi ved Nordjyllands Amt.

Ekskursion:
I Nordisk Film Biografer Aalborg Kennedy så eleverne  filmen "The Serengeti Rules".  Efter filmen var der et oplæg om rewilding ved kandidatstuderende ved Biologisk Institut på Aarhus Universitet, Skjold Alsted Søndergaard


Inden afrejse udvikler eleverne en elektronisk rejseguide, hvor de beskriver den natur og de seværdigheder, de skal opleve på Island.


Øvelser:
Fotosyntese og respiration
Algedråber og fotosyntese (spektrofotometri)
Måling af primærproduktion
Fangst genfangst

Kernestof
- bestemmelse af populationsstørrelse og af netto- og bruttoproduktion.
- økologi: samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, energistrømme, C-, N- og P-kredsløb,
økotoksikologi og biodiversitet
- spektrofotometri
biokemiske processer: fotosyntesens overordnede delprocesser, respiration
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer