Holdet 2p ks (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution X - Aalborg Katedralskole
Fag og niveau K og S faggrup. -
Lærer(e) Caroline Hoxer Boelt Brødsgaard, Gitte Henriksen Mortensen, Henrik Lund Carré, Johanne Sørensen Schrøder, Tanni Pedersen
Hold 2024 ks/p (1p ks, 1p ks-hi, 1p ks-re, 1p ks-sa, 2p ks, 2p ks-hi, 2p ks-re, 2p ks-sa)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Historien om Danmark (særfaglig historie)
Titel 2 Familie og identitet  1. tværfaglig
Titel 3 Buddhisme
Titel 4 Den kolde krig - Berlin (historie)
Titel 5 Globalisering og kulturmøder- islam 2. tværfaglig
Titel 6 Bæredygtighed og etik
Titel 7 Kristendom
Titel 8 Forløb#6

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Historien om Danmark (særfaglig historie)

Dette forløb har været langt og er derfor inddelt i to underforløb.

1: Danmark en nations fødsels og identitet
2: Fra enevælde til demokrati og industri

Forløbsbeskrivelse til Danmark en nations fødsels og identitet  

Der har i dette forløb være fokus på Danmark i vikingetiden og middelalderen. Herunder et fokus på, hvornår og om man kan tale om Danmark som en nation i denne periode-  hvornår er en nation født?. Dette har været centreret omkring, hvornår man begynder at se tegn på en centralmagt.  
Der har i forløbet også været fokus på hvordan netop denne periode senere er blevet dyrket og idylliseret. I den forbindelse er der også trukket tråde til, hvordan vi bruger denne periode i dag og hvad et forestillet fællesskab er.
Som et  led i forløbet har vi været på Lindholm Høje

Materiale

Fremstillingsstof:
- Fokus 1 (ny udgave), kapitel 2 – Danmarks tilblivelse
- Om Benedict Andersons teori, forestillede fællesskaber, https://kulturnu.systime.dk/?id=148
- Fra fortid til historie, kapitel 1 (hvad bruger vi fortiden til) -

Filmklip og andet
- Historien om Danmark, afsnit 3 – Vikingetiden  
- Historien om Danmark, Afsnit 4 – tidlig middelalder

Kilder
- Den store jellingsten Jelling
- Saxo – fra fortalen til Gesta Danorum
- H.C. Andersen, I Danmark er jeg født, 1850
- Rasmussen, Higher Ground – vinder af dansk melodigrandprix 2018


Forløbsbeskrivelse til, Fra enevælde til demokrati og industri

I denne del af forløbet har der været særligt fokus på overgangen fra adels- til enevælde og senere overgangen fra enevælde til demokrati. Derefter har der været fokus på demokratiets udvikling, udformning og ikke mindst udfordringer i den spæde begyndelse og frem til 1901. I denne sammenhæng har der også været fokus på industrialiseringen og herunder arbejderklassens opståen og dens politiske og sociale forhold.  

Materiale
Fremstillingsstof

Grundbog til danmarkshistorien på Systime.dk
https://grundbogtildanmarkshistorien.systime.dk/?id=124
https://grundbogtildanmarkshistorien.systime.dk/?id=140
https://grundbogtildanmarkshistorien.systime.dk/?id=144 (uddrag)

fokus 2 på Systime
https://fraoplysningstidtileuropaeiskintegration.systime.dk/?id=186  https://fraoplysningstidtileuropaeiskintegration.systime.dk/?id=187
https://fraoplysningstidtileuropaeiskintegration.systime.dk/?id=188
https://fraoplysningstidtileuropaeiskintegration.systime.dk/?id=189
https://fraoplysningstidtileuropaeiskintegration.systime.dk/?id=190
https://fraoplysningstidtileuropaeiskintegration.systime.dk/?id=191

Om industrialiseringen
https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/aalborg
https://faktalink.dk/titelliste/industrialiseringen (uddrag)
I forhold til industrialiseringen har vi været på byrundtur i Aalborg

Dokumentar, filmklip og andet
- Historien om Danmark afsnit 7 og 8 https://www.dr.dk/studie/historie/tv-serien-historien-om-danmark
-
-

Kilder
- Oversigt/Visualisering af beboere i Poul Paghs Gade 19 – Folketælling, februar 1901: Aalborg Stadsarkiv
- Oversigt/Visualisering af beboere i ’Villa Sama’ (Kong Hans Gade 1) – Folketælling, Februar 1901: Aalborg Stadsarkiv

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Familie og identitet 1. tværfaglig

Religion
Fokus: Forløbet er en introduktion til religionsfaget med fokus på, hvordan religioner undersøges gennem forskellige analytiske metoder med fokus på ritual- og tekstanalyse. Der er desuden fokuseret på religionsudvikling i hhv. det traditionelle, moderne og senmoderne samfund.  Der er fokuseret på perspektiver som ritual, Ninan Smarts syv dimensioner, sekularisering+ afsekularisering, genfortryllelse, helligt, profant, den religiøse aktør samt pluralisme.


Grundbogsstof:
Madsen, Lene m.fl.: Grundbogen til Religion C, Systime
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=280
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=278)
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=c989
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=p279
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=255
Jesper Petersen: Tolkning af tørklædet som symbol
Christina Blach Hansen, Lene Madsen og Sofie Reimick: Kultur og samfund. Uddrag om konfirmation i det traditionelle, det moderne og det senmoderne samfund fra: https://kulturogsamfund.systime.dk/?id=279 , https://kulturogsamfund.systime.dk/?id=280 og https://kulturogsamfund.systime.dk/?id=281
Madsen, Maria, Frejbæk, A. Anna m.fl:KS-bogen. S. 10-14 Tema 1: Identitet og familie. Introduktion:
https://ksbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=129
Johnsen, F., Hanne: KS-bogen. S. 59-61- Tema 1: Identitet og Familie: Religiøs identitet i det senmoderne samfund

Tekster:
Maradona-kirken: https://www.youtube.com/watch?v=knRo_1xrJ2A (digitalt materiale)
Billede: Fem forskellige muslimske klædedragter til kvinder
Korancitater om tørklæde: Koranen, Sura 33, vers 59 og Koranen, Sura 24 vers 30 og 31
Diskussion af burkaforbud:  
Kathrine Lilleør: Burka og kyskhedsbælter er det samme, 1. august 2018 B.dk
Leder i Berlingske: Kvinder skal hjælpes ud af burkaens skygge, 1. august 2018
Henrik Marstal: Burkaforbuddet har gjort Danmark lidt mindre, 1.august 2018 Politiken
Jens Beck Nielsen og Carolina Kamil: Moské protesterer over burkaforbud, 1.august 2018 Berlingske  
Folkekirkens vielsesritual (liturgien fra www.folkekirken.dk)
Bryllupsbilleder: https://forlagetcolumbus.dk/boeger/kulturfagfag-paa-tvaers/ks-bogen/tema-1/introduktion/introduktion/ (digitalt materiale)
Bjørn og Freja blev viet på Langeland. Udgivet på Spiritismens Trossamfunds hjemmeside d. 22. august 2020: https://www.spiritismenstrossamfund.dk/bjoern-og-freja-blev-viet-paa-langeland/


Historie
Forløbsbeskrivelse – historie
Dette forløb har haft fokus på familie og identitet. Herunder har der været fokus på hvordan familien har set ud og ikke mindst ændret sig over tid. Her har et været særligt fokus på hvordan individet har spillet en rolle i forhold til både sig selv og familien. Der har også været fokus på hvordan forskellige samfundsændringer såsom industrialiseringen har haft indflydelse på ændringer i familielivet.

Begreber/nøgleord: Industrialisering, urbanisering, klassesamfund, lokalt va. nationalt vs. globalt orienteret, velfærdsstatens udvikling og indflydelse på familielivet, det traditionelle, det moderne og det senmoderne samfund - Herunder individets rolle

Fremstillingsstof:
- KS-bogen s. 10-37 (Familie og identitet)
- KS-bogen s. 156-163 (velfærdsstaten)

Filmklip og andet
- Fejemanden og friheden:  https://vimeo.com/402926454
- Velfærd fra vugge til grav – det gode liv – dokumentar
- Historien om Danmark afsnit 8 – (med fokus på industrialiseringens betydning for familielivet)
- Delebørn – de to hjem

-
Kilder
• Fire bryllupsbilleder fra 1800-tallet og frem til i dag
• Arbejde og tryghed, valgplakat fra Socialdemokratiet, 1960
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Buddhisme

Der er i forløbet blandt andet arbejdet med redegørelse for udvalgte sider af buddshimen; gudsop-fattelse, menneskeopfattelse samt livsopfattelse. Dertil er der arbejdet med vurdering af buddhis-mens samfundsmæssige, politiske og kulturelle betydning i fortid og nutid (karmaloven, munke-væsnet i Thailand samt buddhismen i det senmoderne Vesten). Der er fokuseret hovedagligt på ma-hayna og theravada samt mindre vægtning på vajrayana. Begreberne: karma, buddha, dharma, dhuka, middelvejen, den otte-ledet vej, samsara, nirvana, an-atman samt skandhaer har været foku-serede begreber.

Materiale
Grundbøger
* Alt grundbogsmateriale har været anvendt i onlineversion. Der er angivet i parentes, hvilke sider dette ca. Svarer til i den fysiske version af bøgerne.
”Grundbog til Religion C” Madsen, L. M.fl. 2013: https://grundbogentilreligionc.systime.dk/
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=168 :Fra afsnittet ”Tekst 1” til og med afsnittet ”Tekst 2”. (S. 145-146)
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=169 (S. 147)
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=170 (S. 148-149)
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=171 (S. 150-155)
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=234 (S. 156-160)
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=235 (S. 160-163 m. undtagelse af tekst 6+8)
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=237 (S. 167-169)
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=238 (S. 170)
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=173 (S. 172)

Kilder
Buddha-legenden Sammenskrivning af forskellige kilder ved religionsforsker Jørn Borup. Kilde: Horisont C – en grundbog til religion
Nagarjuna: Brev til en ven. I: To buddhistiske læredigte. Akademisk Forlag, 1981. S. 32-33. Oversat af Christian Lindtner.
Jørn Borup: At tælle danske buddhister (uddrag) Fra <https://samtidsreligion.au.dk/religion-i-danmark/2015/at-taelle-danske-buddhister/>  
Benarestalen: Teksten stammer fra Vinaya Pitaka (I, 10) og tilhører dermed de kanoniske skrifter.
Oversættelse: Chr. Lindtner.
De tre tilflugter
Genfødselsprocessen fra Milindapanha

Videomateriale:
Reportage: Theravadabuddhismens kendetegn: https://religion.systime.dk/?id=888&L=0. 17 min. 40 sek.
Himmelen over Danmark: Buddha og milliardæren: https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000004832&s=43025798&n=1&o=hits. 29 min.
Mindhelper: Åndedrætsøvelse - Kort, Vimeo: https://vimeo.com/327008055: 5 min.
Mindfulness i klassen - Risskov Skole Mindfulness i klassen - Risskov Skole: https://vimeo.com/87507041 3 min. 46 sek.
Verdenreligionernes udbredelse: https://religion.systime.dk/?id=476. 1 min. 54 sek.

Omfang: Ca. 35 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Den kolde krig - Berlin (historie)

Der har i dette forløb være fokus på Den kolde krig – herunder særligt fokus på Berlin og begivenhederne i forhold til delingen efter 2. Verdenskrig, luftbroen, muren og dennes fald.
Der har ydermere været særligt fokus på propaganda og erindringshistorie.

Fremstillingsstof

- Verden i nyeste tid, kapitel 2 (Den Kolde Krig og murens fald) s. 15-20
- om ideologierne: https://koldkrig.systime.dk/?id=1
- optakt til den kolde krig: https://koldkrig.systime.dk/?id=251
- Om Berlinmuren, udklip fra Faktalink https://faktalink.dk/titelliste/berlinmuren?check_logged_in=1
- Om Treptower Park: https://berlin-guide.dk/index.php/sevaerdigheder/115-treptower-park-mindesmaerket-over-de-sovjetiske-styrker
- Om Treptower Park: https://berlinblog.dk/2017/10/11/det-sovjetiske-mindesmaerke-i-treptower-park/
- Om propaganda
- Om erindringshistorie fra KS-bogen

Dokumentar, filmklip og andet
- Tysklands deling - om slutningen af 2. Verdenskrig og frem til Berlinmuren https://restudy.dk/#/lektion/396-DenKoldeKrig/75829432
- Om Berlinmuren: https://mitcfu.dk/materialeinfo.aspx?mode=-1&page=3&pageSize=6&search=emneord:%20Berlinmuren&fromdate=0&orderby=title&SearchID=b4bda054-60fd-45af-8c3d-1446622a8e37&index=5
-
-
Kilder

- Whatever the weather…. 1948
- Schluss mit den improvisationen
- Terptower Park

-
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 41 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Globalisering og kulturmøder- islam 2. tværfaglig

Religion
Fokus: Islams gudopfattelse, syn på Muhammed og Koranen, islams hellige tid og helligsted, ritualer, sharia, de fem søjler.
Undervisningsmateriale
Reimick m.fl.: Grundbogen til religion C 251-254, 93-118: https://grundbogentilreligionc.systime.dk/index.php?id=158
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/index.php?id=158&L=0
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=222
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/index.php?id=223
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/index.php?id=143#c982
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/index.php?id=161
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=219
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=219
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=254
https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=255
Albinus m.fl.: Religioner lever s. 14: Ortopraksi og ortodoksi
DR: Fem skarpe om islam:  https://www.dr.dk/studie/religion/andre-dokumentarer-om-islam
DR: Med Allah i skole ( 1 ) : https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000011894&s=43121947&n=1&o=hits
Dokumentar: The worlds largest pilgrimage (digitalt)
Koranen, Sura 2,185 ;sura 2 vers 125-; sura 4.136 ; Sura 1, vers 1-7; Sura 56, 1-56
Ibn Ishaqh: "Muhammeds sidste valfart." Religionsportalen: https://religion.systime.dk/index.php?id=546&L=0
Fortælling om Muhammeds åbenbaringer
Illustration af Muhammed og Gabriel  fremstillet i 1300-tallets Persien. Rashid al-Din, 1307. Edinburgh University Library, Scotland
Islams hellige skrifter (screencast): https://itsak-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/akrh_katedralskolen_dk/EcUMSWElYrdDkO809sCs3P8BKo59Xzk7HEIPbP9Vm3e3-Q?e=4i10lt
Guds velsignelse: Surat Al-Kahf-Sheikh Moutasem Al-Hameedi (digitalt)
Kabaen: Surah Al-Kahf-Sheikh Sudais & Shuraim (digitalt)
MASSOUD FOUROOZANDEHS SYN PÅ KORANEN: https://religion.systime.dk/index.php?id=480#c3472
Musik: https://onepathnetwork.com/is-music-haram/
Tegning: Drawing halal or haram #HUDATV: https://www.youtube.com/watch?v=rLkFo4AWXC4
Besøg hjemmesiden og find et eksempel på et hverdagsproblem, som en mufti eller sheik tager stilling til: http://islamsvar.dk/ (digitalt)
Dommedag: Paradis eller Helvede? https://religion.systime.dk/?id=c3076 (digitalt)
Forberedelser til bøn: https://religion.systime.dk/?id=540#c2731
En raka: 02 Sabah Namazı - (Farz) - Namaz Nasil Kilinir: https://www.youtube.com/watch?time_continue=23&v=iSc5Ca7fKbk&feature=emb_logo
”Rektor afviser bøn om bederum”: https://www.berlingske.dk/samfund/rektor-afviser-boen-om-bederum

Omfang: Ca.  35 sider

Historie

Forløb
I dette forløb har det været fokus på kulturmøder og herunder globalisering. Der har været fokus på hvordan Danmark har taget imod de forskellige grupper af indvandrere og flygtningen fra slutningen af 1800-tallet og frem til i dag. Der har været særligt fokus på de gæstearbejdere, der kom til Danmark i 1960’erne og frem.
Nøgleord: kulturmøde(isbjergs-model), fremmedbilleder, årsager til indvandringen/flugten m.m.  

Fremstillingsstof
• Om kultur i Kultur og samfundsfag s. 15-20 – udklip  
• Om indvandringen i Danmark: http://www.kulturarv.dk/1001fortaellinger/da_DK/theme/immigration-og-indvandring/article
• Indvandringen i Danmark før og efter 1945 i KS-bogen s. 91-95
• P. Bejder og K. Boye Holt: Fra huguenotter til afghanere, systime 2003,  s. 132-137 (Arbejdskraft, tak!)
• Om fremmedbilleder, Danmark som kolonimagt s. 20-22
Film
• Da krigen kom til Toftlund, afsnit 1
• Indvandringens historie , afsnit 1, polakkerne fra Lolland-Falster
• Indvandringens historie, afsnit 3, tyske flygtningen i et besat Danmark
• Indvandringens historie, afsnit 5 - Gæsterne der blev (1960-1970)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Bæredygtighed og etik

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 8 Forløb#6

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer