Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Gentofte Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Nat. grundf. -
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2025 nv/vx nv (1vx nv)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Vand
I fysik har vi om densitet samt atomer og molekyler. Vi udregner hvor mange vandmolekyler der i et glas vand. Vi laver forsøg om densitet af vand, sand og sten ved brug af lineær regression.
I biologi ser vi på cellers opbygning (prokaryote og eukaryote, herunder cellemembranens opbygning. Transport over cellemembran: passiv- og faciliteret diffusion, samt aktiv transport. Forsøg med osmose i kartoffel.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Energi
I fysik har vi om temperatur som mål for bevægelse samt tilstandsformer for stof. Vi laver forsøg om fordampning af vand og bruger bl.a. lineær regression.
I biologi har vi om energi i det biologiske Carbon-kredsløb og de trofiske niveauer.
Vi laver et forsøg om fotosyntese og respiration i vandpest planter.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1304/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74892631377",
"T": "/lectio/1304/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74892631377",
"H": "/lectio/1304/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74892631377"
}