Holdet 3f25 AF (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Køge Handelsskole
Fag og niveau Afsætning A
Lærer(e) Iben Diamant, Kent Fallesen, Nina Hedeman
Hold 2023 1f23 AF (1f23 AF, 2f24 AF pæd, 3f25 AF)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Interne og eksterne forhold
Titel 2 Konkurrence- og brancheforhold
Titel 3 Købsadfærd og segmentering på konsumentmarkedet
Titel 4 Oplevelsesøkonomien
Titel 5 Strategi og strategiske analyser
Titel 6 Skriftlig afsætning
Titel 7 Marketing-mix: Produkt, Pris, Promotion, Place
Titel 8 Markedsundersøgelse
Titel 9 Internationalisering
Titel 10 Internationalisering og internationale marketing-m
Titel 11 Eksamensprojekt
Titel 12 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Interne og eksterne forhold

Formål:
Formålet med dette forløb er at styrke elevernes forståelse af, hvordan virksomhedens interne ressourcer og kompetencer samt de eksterne markeds- og omverdensforhold påvirker dens strategiske muligheder. Med udgangspunkt i læreplanens krav arbejder eleverne med at analysere virksomheders interne forhold vha: forretningsmodeller, værdikæder, konkurrencedygtighed og SW-analysen. Samt eksterne forhold vha: omverdensmodellen og PESTEL, OT-analysen.

Forløbet skal give eleverne et solidt fagligt grundlag for at kunne gennemføre helhedsorienterede afsætningsanalyser, vurdere virksomheders position på markedet og forstå samspillet mellem interne styrker/svagheder og eksterne muligheder/trusler. Eleverne træner dermed både metodiske analysekompetencer og evnen til at anvende afsætningsfagets modeller i konkrete og praksisnære cases.

Lærebogen Marketing fra I-bog benyttes som pensumlæsning, derudover suppleres med artikler, podcasts, tv udsendelser og cases.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Konkurrence- og brancheforhold

Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne en dyb forståelse af, hvordan konkurrenceforhold og brancheforhold påvirker virksomheders strategiske valg og markedsmæssige muligheder. Eleverne skal opnå indsigt i, hvordan konkurrencen i en branche kan analyseres ved hjælp af Porters 5 forces, konkurrencetragtmodellen, konkurrencemæssige positioner, præference, markedsandele og konkurrentanalysen. Derudover skal de lære, hvordan brancheforhold som struktur, dynamik og aktørernes indbyrdes relationer former virksomheders handlemuligheder.

Forløbet skal styrke elevernes evne til at vurdere konkurrenters styrker og svagheder, analysere branchens attraktivitet og forstå markedsmæssige mekanismer, der påvirker virksomheders position. Derudover træner eleverne at anvende afsætningsfagets teorier på konkrete cases, hvilket giver dem et solidt grundlag for at udarbejde strategiske anbefalinger og foretage kvalificerede afsætningsmæssige vurderinger.

Materiale:
Marketing fra I-bog, samt aktuelt materiale så som artikler, cases, podcasts, osv. Se modulbeskrivelser herunder.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Købsadfærd og segmentering på konsumentmarkedet

Formål:
Formålet med forløbet er at give eleverne en forståelse af, hvordan forbrugeres købsadfærd formes og påvirkes, samt hvordan virksomheder identificerer og udvælger attraktive målgrupper og positionerer deres produkter på markedet. Eleverne arbejder med følgende modeller, teorier og begreber: SOR-modellen, købemotiver, købstyper, købsadfærdstyper, beslutningsprocessen, den digitale købsrejse, referencegrupper, opinionsledere, forskellige segmenteringskriterier, konsumentenhed, livsstilsanalyser så som Conzoom og Gallup kompasset, målgruppevalg via SMOK-analyse, målgruppestrategi, samt positionering.

Derigennem skal eleverne opnå kompetencer i at gennemføre segmenteringsanalyser, vurdere forskellige målgruppers potentiale og udarbejde velbegrundede positioneringsstrategier. Forløbet udvikler elevernes evne til at anvende afsætningsfaglige teorier på virkelighedsnære cases og til at forstå sammenhængen mellem købsadfærd, segmentering og virksomhedens strategiske markedsføring.

Materiale:
Marketing fra I-bog samt aktuelle cases, artikler, podcasts osv.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Oplevelsesøkonomien

Besøg på Køge Bibliotek

Eleverne bliver introduceret til oplevelsesøkonomien og oplevelsesdomænerne. Efterfølgende får de en rundvisning på Køge Bibliotek af en ansat. Til sidst skal de udarbejde forslag til, hvordan biblioteket kan henvende sig og skabe oplevelser for unge indenfor de 4 oplevelsesdomæner.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Strategi og strategiske analyser

Forløbet har fokus på at introducere eleverne for følgende strategier og strategiske analyser.

- Porters generiske strategier.
- Ansoffs Vækststrategier
- Integration
- Diversifikation
- Strategiske alliancer
- Frasalg og lukning (downsizing)

- Porteføljestrategier
- Bostonmodellen.

Formålet er, at eleverne skal lære at identificere hvilke strategier case-virksomheder benytter, samt analysere og diskutere virksomheders valg af strategier.

Materiale:
Praxis kapitel: 16, 17.2 og 17.2 samt 7.1, 7.2 og 7.3.
Case-virksomhed: JYSK.

Evaluering: Skriftlig aflevering med feedback+forward
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
AØ 1 - JYSK 02-09-2024
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Skriftlig afsætning

Fokus på skriftlighed i afsætningsfaget.

Fagbegreber, kausale markører, taksonomi og meta-tekster er i fokus, for at optimere og stilladsere elevernes evne til at skrive afsætningsøkonomisk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Marketing-mix: Produkt, Pris, Promotion, Place

Forløbets indhold og fokus: Introducere eleverne for begreber og modeller relateret til marketing-mixet, samt hvordan de 4 p’er er forbundet indbyrdes samt hvordan de er tilpasset til målgruppen.

Progression er et nøgleord, hvor eleven langsomt er blevet flyttet fra træningsrummet til samarbejdsrummet, og bevæger sig dermed op ad den taksonomiske trappe.

Faglige mål:
Eleven lærer i forløbet at:
- afgøre, hvilke forhold der har betydning for en virksomheds afsætning – nationalt og derigennem demonstrere viden og kundskaber om fagets identitet og metoder ift. marketing-mixet
- identificere, formulere og løse udfordringer vedrørende afsætning, der knytter sig til en virksomheds fortsatte vækst
- anvende afsætningsøkonomiske modeller og forklare modellernes forudsætninger og egenskaber
- udarbejde et afsætningsøkonomisk ræsonnement, herunder at kunne forklare sammenhængen mellem en række relevante afsætningsmæssige forhold i en given kontekst
- indsamle, bearbejde og præsentere informationer om en virksomheds samt vurdere informationernes troværdighed og relevans i en given sammenhæng

Kernestof Marketing mix – Marketing mixet nationalt

Materiale:
Praxis: Kapitel 20, 21, 23, 24, Udvalgte dele af kapitel 25, 26 og 27 (se moduler)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Projektdag AFSÆTNING 31-10-2024
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Markedsundersøgelse

Kernestofområde: Markedsanalyser og markedskortet.

Formål: Forløbet introducere og klæder eleverne på til at arbejde med markedsanalyser og -undersøgelser, samt at anvende og udarbejde et markedskort med den hensigt at kunne identificere, hvilke af de 4 p'er en virksomhed skal justere på, for at optimere marketing-mixet.

Forløbet er teoretisk forankret i kvalitative/kvantitative data, spørgeskema teknik, validitet og reliabilitet. Eleverne skal udarbejde egne spørgeskema og analysere på den data de indsamler. Herefter skal de selv fortolke og vudere hvilke handlinger er krævet på baggrund af disse.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
AØ 3 Promotionsprojekt 06-01-2025
Markedsanalyse 02-04-2025
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Internationalisering

Kernestofområde: Internationalisering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Internationalisering og internationale marketing-m

Formål:

At introducere eleverne for det internationale marketing-mix, samt betydningen af at undersøge kulturelle forhold på eksportmarkeder og disse indflydelse på hvorvidt marketing-mixet kan standardiseres eller skal tilpasses det nye marked.

Også international segmentering vil blive undersøgt og eleverne bliver introduceret til forskellige internationale livsstilsanalyser.

Materiale:
Systimes Marketing bog og Praxis Afsætning B & A, samt diverse cases og artikler - se enkelte moduler i forløbet for nærmere information.

Nøglebegreber:

Internationalisering:
- Eksportmotiver
- Eksportberedskab
- Internationaliseringsmodeller
- Uppsala, Netværksmodellen og (Re)BornGlobal
- Værdikæde og Internationalisering

Markedsudvælgelse:
- Tilfældighedsmetoden
- Nærmarkedsmetoden
- Tragtmetoden.

Landeanalyser
- Generelle- og specifikke landeforhold.

Kulturelle forhold:
- Hofstedes kulturdimensioner
- Lav / høj kontekst kulturer

Segmentering (internationalt) OBS PENSUM KUN KAP. 12.1 OG 12.2 I MARKETING PÅ SYSTIME.
- Kulturelle zoner/klunger
- USA Mosaic og VALS

Int. marketing-mix
- standardisering og differentiering / Tilpasning

Int. produkt:
- standardisering eller differnetiering af produktparameter
- Fokus på produktniveauer (det basale, det udvidet og service/support)
- Fokus på kvalitetsdimensioner
- Fokus på emballage (sprog, pakkestørrelse, farver, kulturelle elementer, osv.)

Int. pris
- Prisdiffernetiering på eksportmarkeder (etno-, poly- og geocentrisk)
- Priseskalering

Int. distribution / indtrængningsstrategier
- Indirekte eksport: handelseksportør, eksportagent, piggy backing, strategisk alliance
- direkte eksport: handelsimportøt, salgsagent, datterselskaber, direkte salg til slutbruger via internet.
- engagement i udlandet: 1) kontraktarrangement: licensproduktion og franchising 2) direkte investeriner: Joint venture og egen produktion.
- kriterier for valg af marked: Risiko, fleksibilitet, kontrol, resourceindsats.

Int. Promotion
- den udvidet kommunikationsmodel.
- promotionsbarriere: sprog, kultur, lovmæssige og politiske forhold. medielandskab.


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Afsætning prøve 1 16-09-2025
Afsætning hjemme 1 21-10-2025
Afsætning stedprøve 2 19-11-2025
Projekt Afsltning 21-11-2025
Projektdag afsætning 22-12-2025
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 31 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Eksamensprojekt

Formål:
Det væsentlige er, at eleverne kan perspektivere den trukne opgave til en evt. mundtlig eksamen til deres eksamensforløb. Det skriftlige produkt skal derfor give eleverne mulighed for at inddrage forskellige kernestofområder til
den mundtlige eksamen.

Eksamensprojekt er samtidig repetition via internalisering af fagbegreber og teori, både ved faglige diskussioner i grupperne og fæstnelse i skriftligheden.


Projekt:
Beskrivelse følger...
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
AØ TERMINSPRØVE 11-02-2026
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Repetition

Forløbet har til formål at repetere alle kernestofomåder i Afsætning A med fokus på eksamensforberedelse. Eleverne arbejder med virksomhedens strategiske planlægning, interne og eksterne forhold, købsadfærd btc og btb, SMP-processen, internationalisering, marketing-mixet nationalt og internationalt. Undervisningen veksler mellem klasseundervisning, casearbejde, gruppearbejde og eksamenstræning. Der anvendes både analoge og digitale materialer. Eleverne trænes i at anvende modeller og teorier på konkrete virksomhedscases og i at formidle deres analyser mundtligt.

Nyt materiale er marketingplanen, som fungerer som et opsamlingsværktøj af hele pensum, for at vise kernestofområdernes sammenhæng.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer