Holdet 3h25 AF (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Køge Handelsskole
Fag og niveau Afsætning A
Lærer(e) Peter Møller
Hold 2023 1h23 AF (1h23 AF, 2h24 AF, 3h25 AF)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Interne og eksterne forhold
Titel 2 Konkurrence- og brancheforhold
Titel 3 Købsadfærd og segmentering på konsumentmarkedet
Titel 4 Strategi og strategiske analyser
Titel 5 Segmentering, målgruppevalg og positionering
Titel 6 Marketing-mix: Produkt, Pris, Promotion, Place
Titel 7 Internationalisering og internationale marketing-m
Titel 8 Eksamensprojekt
Titel 9 Repetition og Marketingplanen
Titel 10 Forløb#2
Titel 11 Forløb#3
Titel 12 Internationalisering
Titel 13 Forløb#5
Titel 14 Strategi og strategiske analyser
Titel 15 Internationalisering og internationale marketing-m
Titel 16 Eksamensprojekt
Titel 17 Internationalisering og internationale marketing-m
Titel 18 Internationalisering
Titel 19 Interne og eksterne forhold
Titel 20 Interne og eksterne forhold
Titel 21 Strategi og strategiske analyser
Titel 22 Strategi og strategiske analyser
Titel 23 Strategi og strategiske analyser
Titel 24 Strategi og strategiske analyser

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)



Titel 4 Strategi og strategiske analyser

Forløbet har fokus på at introducere eleverne for følgende strategier og strategiske analyser.

- Porters generiske strategier.
- Ansoffs Vækststrategier
- Integration
- Diversifikation
- Strategiske alliancer
- Frasalg og lukning (downsizing)

- Porteføljestrategier
- Bostonmodellen.

- Derudover arbejdes med CSR (tværfagligt med VØ)

Formålet er, at eleverne skal lære at identificere hvilke strategier case-virksomheder benytter, samt analysere og diskutere virksomheders valg af strategier.

Materiale:
Systime kapitel: 10 og 12
Case-virksomhed: JYSK og Peter Larsen Kaffe

Evaluering: Skriftlig aflevering med feedback+forward
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 6 Marketing-mix: Produkt, Pris, Promotion, Place

Forløbets indhold og fokus: Introducere eleverne for begreber og modeller relateret til marketing-mixet, samt hvordan de 4 p’er er forbundet indbyrdes samt hvordan de er tilpasset til målgruppen.

Progression er et nøgleord, hvor eleven langsomt er blevet flyttet fra træningsrummet til samarbejdsrummet, og bevæger sig dermed op ad den taksonomiske trappe.

Faglige mål:
Eleven lærer i forløbet at:
- afgøre, hvilke forhold der har betydning for en virksomheds afsætning – nationalt og derigennem demonstrere viden og kundskaber om fagets identitet og metoder ift. marketing-mixet
- identificere, formulere og løse udfordringer vedrørende afsætning, der knytter sig til en virksomheds fortsatte vækst
- anvende afsætningsøkonomiske modeller og forklare modellernes forudsætninger og egenskaber
- udarbejde et afsætningsøkonomisk ræsonnement, herunder at kunne forklare sammenhængen mellem en række relevante afsætningsmæssige forhold i en given kontekst
- indsamle, bearbejde og præsentere informationer om en virksomheds samt vurdere informationernes troværdighed og relevans i en given sammenhæng

Kernestof Marketing mix – Marketing mixet nationalt

Materiale:
Praxis: Kapitel 20, 21, 23, 24,
Systime: Kapitel 14- 20

Dokumentarfilmen "Barbie, en kvinde i forandring"
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
IBS - opgave / 24-01-2025
Lagkagehuset - Case 19.1 27-01-2025
Barbie - en kvinde i forandring 13-02-2025
Arbejd selv opgave - Afsætning 03-03-2025
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Internationalisering og internationale marketing-m

Formål:

At introducere eleverne for det internationale marketing-mix, samt betydningen af at undersøge kulturelle forhold på eksportmarkeder og disse indflydelse på hvorvidt marketing-mixet kan standardiseres eller skal tilpasses det nye marked.

Også international segmentering vil blive undersøgt og eleverne bliver introduceret til forskellige internationale livsstilsanalyser.

Materiale:
Systimes Marketing bog og Praxis Afsætning B & A, samt diverse cases og artikler - se enkelte moduler i forløbet for nærmere information.

Nøglebegreber:

Internationalisering:
- Eksportmotiver
- Eksportberedskab
- Internationaliseringsmodeller
- Uppsala, Netværksmodellen og (Re)BornGlobal
- Værdikæde og Internationalisering

Markedsudvælgelse:
- Tilfældighedsmetoden
- Nærmarkedsmetoden
- Tragtmetoden.

Landeanalyser
- Generelle- og specifikke landeforhold.

Kulturelle forhold:
- Hofstedes kulturdimensioner
- Lav / høj kontekst kulturer

Segmentering (internationalt) OBS PENSUM KUN KAP. 12.1 OG 12.2 I MARKETING PÅ SYSTIME.
- Kulturelle zoner/klunger
- USA Mosaic og VALS

Int. marketing-mix
- standardisering og differentiering / Tilpasning

Int. produkt:
- standardisering eller differnetiering af produktparameter
- Fokus på produktniveauer (det basale, det udvidet og service/support)
- Fokus på kvalitetsdimensioner
- Fokus på emballage (sprog, pakkestørrelse, farver, kulturelle elementer, osv.)

Int. pris
- Prisdiffernetiering på eksportmarkeder (etno-, poly- og geocentrisk)
- Priseskalering

Int. distribution / indtrængningsstrategier
- Indirekte eksport: handelseksportør, eksportagent, piggy backing, strategisk alliance
- direkte eksport: handelsimportøt, salgsagent, datterselskaber, direkte salg til slutbruger via internet.
- engagement i udlandet: 1) kontraktarrangement: licensproduktion og franchising 2) direkte investeriner: Joint venture og egen produktion.
- kriterier for valg af marked: Risiko, fleksibilitet, kontrol, resourceindsats.

Int. Promotion
- den udvidet kommunikationsmodel.
- promotionsbarriere: sprog, kultur, lovmæssige og politiske forhold. medielandskab.


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Projektdag 21-11-2025
Stedprøve Afsætning 28-11-2025
Starbucks i Danmark 11-01-2026
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Eksamensprojekt

Formål:
Det væsentlige er, at eleverne kan perspektivere den trukne opgave til en evt. mundtlig eksamen til deres eksamensforløb. Det skriftlige produkt skal derfor give eleverne mulighed for at inddrage forskellige kernestofområder til
den mundtlige eksamen.

Eksamensprojekt er samtidig repetition via internalisering af fagbegreber og teori, både ved faglige diskussioner i grupperne og fæstnelse i skriftligheden.


Projekt:
Beskrivelse følger...
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Eksamensprojekt - opgaveoversigt Delaflevering 06-02-2026
3h25 AF skr. prøve 11-02-2026
Eksamensprojekt 07-04-2026
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Repetition og Marketingplanen

Forløbet har til formål at repetere alle kernestofomåder i Afsætning A med fokus på eksamensforberedelse. Eleverne arbejder med virksomhedens strategiske planlægning, interne og eksterne forhold, købsadfærd btc og btb, SMP-processen, internationalisering, marketing-mixet nationalt og internationalt. Undervisningen veksler mellem klasseundervisning, casearbejde, gruppearbejde og eksamenstræning. Der anvendes både analoge og digitale materialer. Eleverne trænes i at anvende modeller og teorier på konkrete virksomhedscases og i at formidle deres analyser mundtligt.

Nyt materiale er marketingplanen, som fungerer som et opsamlingsværktøj af hele pensum, for at vise kernestofområdernes sammenhæng.

Eleverne har givet hinanden "peer feedback" på deres eksamensprojekter - og disse danner nu grundlag for at lave en marketing plan. Planerne præsenteres og underviser bruger det som afsæt til "Prikkeleg" - hvor klassen viser paratviden i afsætning - bredt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb#2

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb#3

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Internationalisering

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Forløb#5

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Strategi og strategiske analyser

Forløbet har fokus på at introducere eleverne for følgende strategier og strategiske analyser.

- Porters generiske strategier.
- Ansoffs Vækststrategier
- Integration
- Diversifikation
- Strategiske alliancer
- Frasalg og lukning (downsizing)

- Porteføljestrategier
- Bostonmodellen.

Formålet er, at eleverne skal lære at identificere hvilke strategier case-virksomheder benytter, samt analysere og diskutere virksomheders valg af strategier.

Materiale:
Praxis kapitel: 16, 17.2 og 17.2 samt 7.1, 7.2 og 7.3.
Case-virksomhed: JYSK.  &   Barbie

Evaluering: Skriftlig aflevering med feedback+forward
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Internationalisering og internationale marketing-m

Formål:

At introducere eleverne for det internationale marketing-mix, samt betydningen af at undersøge kulturelle forhold på eksportmarkeder og disse indflydelse på hvorvidt marketing-mixet kan standardiseres eller skal tilpasses det nye marked.

Også international segmentering vil blive undersøgt og eleverne bliver introduceret til forskellige internationale livsstilsanalyser.

Materiale:
Systimes Marketing bog og Praxis Afsætning B & A, samt diverse cases og artikler - se enkelte moduler i forløbet for nærmere information.

Nøglebegreber:

Internationalisering:
- Eksportmotiver
- Eksportberedskab
- Internationaliseringsmodeller
- Uppsala, Netværksmodellen og (Re)BornGlobal
- Værdikæde og Internationalisering

Markedsudvælgelse:
- Tilfældighedsmetoden
- Nærmarkedsmetoden
- Tragtmetoden.

Landeanalyser
- Generelle- og specifikke landeforhold.

Kulturelle forhold:
- Hofstedes kulturdimensioner
- Lav / høj kontekst kulturer

Segmentering (internationalt) OBS PENSUM KUN KAP. 12.1 OG 12.2 I MARKETING PÅ SYSTIME.
- Kulturelle zoner/klunger
- USA Mosaic og VALS

Int. marketing-mix
- standardisering og differentiering / Tilpasning

Int. produkt:
- standardisering eller differnetiering af produktparameter
- Fokus på produktniveauer (det basale, det udvidet og service/support)
- Fokus på kvalitetsdimensioner
- Fokus på emballage (sprog, pakkestørrelse, farver, kulturelle elementer, osv.)

Int. pris
- Prisdiffernetiering på eksportmarkeder (etno-, poly- og geocentrisk)
- Priseskalering

Int. distribution / indtrængningsstrategier
- Indirekte eksport: handelseksportør, eksportagent, piggy backing, strategisk alliance
- direkte eksport: handelsimportøt, salgsagent, datterselskaber, direkte salg til slutbruger via internet.
- engagement i udlandet: 1) kontraktarrangement: licensproduktion og franchising 2) direkte investeriner: Joint venture og egen produktion.
- kriterier for valg af marked: Risiko, fleksibilitet, kontrol, resourceindsats.

Int. Promotion
- den udvidet kommunikationsmodel.
- promotionsbarriere: sprog, kultur, lovmæssige og politiske forhold. medielandskab.


Indhold
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Eksamensprojekt

Formål:
Det væsentlige er, at eleverne kan perspektivere den trukne opgave til en evt. mundtlig eksamen til deres eksamensforløb. Det skriftlige produkt skal derfor give eleverne mulighed for at inddrage forskellige kernestofområder til
den mundtlige eksamen.

Eksamensprojekt er samtidig repetition via internalisering af fagbegreber og teori, både ved faglige diskussioner i grupperne og fæstnelse i skriftligheden.


Projekt:
Beskrivelse følger...
Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Internationalisering og internationale marketing-m

Formål:

At introducere eleverne for det internationale marketing-mix, samt betydningen af at undersøge kulturelle forhold på eksportmarkeder og disse indflydelse på hvorvidt marketing-mixet kan standardiseres eller skal tilpasses det nye marked.

Også international segmentering vil blive undersøgt og eleverne bliver introduceret til forskellige internationale livsstilsanalyser.

Materiale:
Systimes Marketing bog og Praxis Afsætning B & A, samt diverse cases og artikler - se enkelte moduler i forløbet for nærmere information.

Nøglebegreber:

Internationalisering:
- Eksportmotiver
- Eksportberedskab
- Internationaliseringsmodeller
- Uppsala, Netværksmodellen og (Re)BornGlobal
- Værdikæde og Internationalisering

Markedsudvælgelse:
- Tilfældighedsmetoden
- Nærmarkedsmetoden
- Tragtmetoden.

Landeanalyser
- Generelle- og specifikke landeforhold.

Kulturelle forhold:
- Hofstedes kulturdimensioner
- Lav / høj kontekst kulturer

Segmentering (internationalt) OBS PENSUM KUN KAP. 12.1 OG 12.2 I MARKETING PÅ SYSTIME.
- Kulturelle zoner/klunger
- USA Mosaic og VALS

Int. marketing-mix
- standardisering og differentiering / Tilpasning

Int. produkt:
- standardisering eller differnetiering af produktparameter
- Fokus på produktniveauer (det basale, det udvidet og service/support)
- Fokus på kvalitetsdimensioner
- Fokus på emballage (sprog, pakkestørrelse, farver, kulturelle elementer, osv.)

Int. pris
- Prisdiffernetiering på eksportmarkeder (etno-, poly- og geocentrisk)
- Priseskalering

Int. distribution / indtrængningsstrategier
- Indirekte eksport: handelseksportør, eksportagent, piggy backing, strategisk alliance
- direkte eksport: handelsimportøt, salgsagent, datterselskaber, direkte salg til slutbruger via internet.
- engagement i udlandet: 1) kontraktarrangement: licensproduktion og franchising 2) direkte investeriner: Joint venture og egen produktion.
- kriterier for valg af marked: Risiko, fleksibilitet, kontrol, resourceindsats.

Int. Promotion
- den udvidet kommunikationsmodel.
- promotionsbarriere: sprog, kultur, lovmæssige og politiske forhold. medielandskab.


Indhold
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Internationalisering

Kernestofområde: Internationalisering
Indhold
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 19 Interne og eksterne forhold

Formål:
Indhold
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 20 Interne og eksterne forhold

Formål:
Indhold
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 21 Strategi og strategiske analyser

Forløbet har fokus på at introducere eleverne for følgende strategier og strategiske analyser.

- Porters generiske strategier.
- Ansoffs Vækststrategier
- Integration
- Diversifikation
- Strategiske alliancer
- Frasalg og lukning (downsizing)

- Porteføljestrategier
- Bostonmodellen.

Formålet er, at eleverne skal lære at identificere hvilke strategier case-virksomheder benytter, samt analysere og diskutere virksomheders valg af strategier.

Materiale:
Praxis kapitel: 16, 17.2 og 17.2 samt 7.1, 7.2 og 7.3.
Case-virksomhed: JYSK og Peter Larsen Kaffe

Evaluering: Skriftlig aflevering med feedback+forward
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 22 Strategi og strategiske analyser

Forløbet har fokus på at introducere eleverne for følgende strategier og strategiske analyser.

- Porters generiske strategier.
- Ansoffs Vækststrategier
- Integration
- Diversifikation
- Strategiske alliancer
- Frasalg og lukning (downsizing)

- Porteføljestrategier
- Bostonmodellen.

Formålet er, at eleverne skal lære at identificere hvilke strategier case-virksomheder benytter, samt analysere og diskutere virksomheders valg af strategier.

Materiale:
Praxis kapitel: 16, 17.2 og 17.2 samt 7.1, 7.2 og 7.3.
Case-virksomhed: JYSK og Peter Larsen Kaffe

Evaluering: Skriftlig aflevering med feedback+forward
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 23 Strategi og strategiske analyser

Forløbet har fokus på at introducere eleverne for følgende strategier og strategiske analyser.

- Porters generiske strategier.
- Ansoffs Vækststrategier
- Integration
- Diversifikation
- Strategiske alliancer
- Frasalg og lukning (downsizing)

- Porteføljestrategier
- Bostonmodellen.

Formålet er, at eleverne skal lære at identificere hvilke strategier case-virksomheder benytter, samt analysere og diskutere virksomheders valg af strategier.

Materiale:
Praxis kapitel: 16, 17.2 og 17.2 samt 7.1, 7.2 og 7.3.
Case-virksomhed: JYSK.

Evaluering: Skriftlig aflevering med feedback+forward
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 24 Strategi og strategiske analyser

Forløbet har fokus på at introducere eleverne for følgende strategier og strategiske analyser.

- Porters generiske strategier.
- Ansoffs Vækststrategier
- Integration
- Diversifikation
- Strategiske alliancer
- Frasalg og lukning (downsizing)

- Porteføljestrategier
- Bostonmodellen.

Formålet er, at eleverne skal lære at identificere hvilke strategier case-virksomheder benytter, samt analysere og diskutere virksomheders valg af strategier.

Materiale:
Praxis kapitel: 16, 17.2 og 17.2 samt 7.1, 7.2 og 7.3.
Case-virksomhed: JYSK.

Evaluering: Skriftlig aflevering med feedback+forward
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer