Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Køge Handelsskole
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
Gitte Ahrensberg
|
|
Hold
|
2023 1f23 DA (1f23 DA, 2f24 DA, 3f25 DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grundforløb: Marketing på de sociale medier
Formål
• Intro til dansk på hhx med en merkantil vinkel
• Grundlæggende introduktion til at have dansk på hhx (herunder danskfagets 3 søjler) -> Hvorfor er dansk vigtigt og hvad kan faget fx anvendes til? -> Motivation for at have dansk på hhx
• Introduktion til grundlæggende danskfaglige begreber (bygge videre på deres viden fra grundskolen)
Faglige mål
• Fortsættelse af grundskolens arbejde med danskfaglige begreber: Arbejde med begreberne på et introducerende niveau i grundforløbet med henblik på at folde elementerne ud i studieretningsforløbet
• Kobling til temaerne fra AP, der køres parallelt
Skriftlighed
• Forløbet tones med fokus på arbejdet med skriftlighed i forskellige former
• For at betone arbejdet med fagets skriftlige dimension arbejder eleverne med en skriftlig mini-portefølje, hvor de samler alt det skr. arbejde fra hele forløbet.
• I forløbets begyndelse introduceres det overordnede skel ml.: Læringsskrivning, akademisk skrivning og kreativ skrivning (https://danskpaany.systime.dk/?id=240)
Materiale
• Om VisitDenmark forside
• Danish Mother seeking: https://www.youtube.com/watch?v=GiKRA-syT5M
• Reklamefilmsanalyse af Louis Nielsen: ” Sku' ha' gået til Louis Nielsen - YouTube
• Visit Denmark/Red Bull: ”BMX Riding Denmarks Best Places to Visit w. Kriss Kyle”: https://www.youtube.com/watch?v=ySGUPSpCFmo
Faglig teori
• Dansk | Introduktion til hhx (systime.dk)
• 2.1 Kontrakter, koder og genrer | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier (systime.dk)
• Push og pull kommunikation på sociale medier | Dig & digital dannelse i dansk (systime.dk)
• Reklame | iDansk (systime.dk)
• 5.6 Reklamer | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier (systime.dk)
• Visuelle og filmiske virkemidler | Dig & digital dannelse i dansk (systime.dk)
• Hvordan virker de nye reklametyper egentlig? | Nysgerrig | DR
• Influencer marketing | Dig & digital dannelse i dansk (systime.dk)
• P3 Essensen: Sæson 1 – Hvordan får influencere dig til at købe ting? | DRTV
• Onlineidentiteters performancer på sociale medier | Dig & digital dannelse i dansk (systime.dk)
• Hen til teksten – præsentation af afsender, omstændigheder og medie | Dig & digital dannelse i dansk (systime.dk)
• Ind i teksten – den multimodale tekstanalyse | Dig & digital dannelse i dansk (systime.dk)
• Brand communities | Dig & digital dannelse i dansk (systime.dk)
• ”Fuckr med din hjerne”: realityeksperiment: ”Den perfekte reklame” – DR1, 23.4.2014 (30 min.)
https://www.dr.dk/drtv/se/fuckr-med-dn-hjerne_-den-perfekte-reklame_51884
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
1 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Hvor går grænsen når man vil påvirke unge?
Formålet med forløbet har været at bevidstgøre eleverne om de forskellige måder, de bliver påvirket og måske også manipuleret på i medierne. Vi har arbejdet med forskellige genrer:
• Reklamer
• Reklameuniverser
• Kampagnefilm
• TV-serier
• Argumenterende tekster
Fokuspunkter:
• Grænsen imellem oplysning og reklame
• Grænsen imellem fakta og fiktion
• Grænser for etisk markedsføring i forbindelse med influencermarketing.
Materialer:
Forbrugerrådet Tænk indleder alvorlig sag med otte influencere og indhold til børn: »Det er kun toppen af isbjerget« (berlingske.dk)
https://www.berlingske.dk/business/han-er-en-af-boernenes-yndlinge-paa-de-sociale-medier-nu-bliver-han-anmeldt-for-at-bruge-dem-til-reklame
https://www.berlingske.dk/virksomheder/morten-muenster-lader-boerns-stoerste-droemme-gaa-i-opfyldelse-men-nu-bliver-han-anmeldt-for-at-vaere-paa-kant-med-loven
https://www.berlingske.dk/virksomheder/de-laerer-dit-barn-hvordan-man-smugler-alkohol-ind-med-kondomer-i-munden-og-tamponer-i-numsen-det-er-ret-farlige-tricks
https://www.berlingske.dk/virksomheder/influencer-drikker-100-shots-og-kaster-op-foran-sine-helt-unge-fans-nu-bliver-han-anmeldt-det-er-meget-groft?
https://www.berlingske.dk/business/forbrugerraadet-taenk-anmelder-dansk-influencer-for-at-markedsfoere-spiritus-og-undertoej-til-boern-ifoelge-flere-eksperter-bryder-hun-loven?
Jonas Risvig:
HVILKEN VEJ KOM VI FRA? | "En film af Jonas Risvig og Danni Toma" - YouTube
GRÆNSER | "Episode 1" - YouTube
Kampagnefilm:
"Man kan da aldrig få for meget pølse !?!" https://www.youtube.com/watch?v=HEP3jURCXnI
Hvorfor egentlig ryge - ep3 | drenge - YouTube
Kommunikationsforum | To aktuelle antirygekampagner fra Sundhedsstyrelsen og Kræftens Bekæmpelse forsøger at få unge til ikke at tænde den første smøg. Men hvordan når man den unge målgruppe, og batter forebyggelseskampagner overhovedet? | | Pernille Anker Kristensen
Jonas Risvig: Jeg giver virkelig ikke en fuck for, om de unge i Danmark drikker for meget (heartbeats.dk)
Ny ungdomsserie stiller skarpt på rygestop og sorg (cancer.dk)
CENTRUM X | Ep. 3: "Pinky" (i samarbejde med Kræftens Bekæmpelse) - YouTube
Analysevejledninger:
https://hbdansk.systime.dk/?id=224#c745
Medieanalyse af reklamefilm | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier (systime.dk)
Skriftligt arbejde:
En portrætartikel om en klassekammerat
En analyse af kampagnefilmen "Man kan da aldrig få for meget pølse"
En selvproduceret kampagnefilm til unge + PP om anvendte filmiske virkemidler.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Jonas Risvig portrætartikel.docx
-
Hvor går grænsen, modul 1, 2023.docx
-
Hvor går grænsen, modul 2. 2023 (1).docx
-
Morten Münster.docx
-
Afsnit
-
Hvor går grænsen, modul 3.1.F.docx
-
Lakserytteren.docx
-
Oscar og Elias Hole.docx
-
Martin Guldborg.docx
-
Rebecca Dahl.docx
-
Hvor går grænsen, modul 4.1.F.2023.docx
-
Hvor går grænsen, modul 5.1.F.2023.docx
-
Hvor går grænsen, modul 6.1.F.2023.docx
-
Minlæring
-
Hvor går grænsen, modul 7, 1.F 2024.docx Læs H.M. Dronningens nytårstale 2023
-
Man kan da aldrig få for meget pølse. Eksempel.docx Analyse af kampagnefilm.Eksempel.Feedbackskema.docx
-
Storyboard.pdf
-
ideudviklingsboard.pdf
-
Hvor går grænsen, modul 8.1.F 2024 (1).docx
-
Kampagnefilm I (1).pptx
-
Filmiske virkemidler
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
SO1: Politisk kommunikation på de sociale medier
Fælles faglige mål:
Formulere og analysere en problemstilling ved at kombinere viden og faglige metoder fra flere forskellige fag
Perspektivere besvarelsen af en problemstilling i forhold til kulturelle, økonomiske og politiske temaer i samtiden
Reflektere over forskellige fags og faglige metoders muligheder og begrænsninger
Beherske mundtlige og skriftlige fremstillingsformer.
Dette skal du demonstrere viden om i dansk (faglige mål)
demonstrere indsigt i retoriske, herunder stilistiske virkemidler i såvel mundtlige og skriftlige sammenhænge
analysere og vurdere ikke-fiktive tekster
demonstrere kendskab til digitale mediers indhold og funktion samt indsigt i tilhørende etiske problemstillinger
Pensum dansk:
Primære tekster:
Borgen Backstage 2:10 – Sociale medier som politisk redskab. 30 min Podcast
Pernille Vermund Facebookopslag 15. dec. 2022
Jacob Mark Facebookopslag 1. jan 2022
Politiske slogans fra 2022 valgkamp.
Udvalgte valgplakater de sidste 100 år
Unge og demokrati ”Tør du være politiker?” artikel
Reel ligestilling – DR dokumentar Ti stille kvinde. 1 del 30 min
Morten Messerschmidt Facebookopslag 15. dec 2022 med kommentarer
Alex Vanopslagh afslører skurken i minksagen Tik Tok video 3,5 min
DR partilederrunde – Debatten 4. okt. 2022 30 min
Sekundært materiale:
Håndbog til dansk – systime Kap 4,12 kommunikationsanalyse
Håndbog til dansk – systime Kap 4, 10 Argumentation
Håndbog til dansk – systime Kap 4,9 retorik
Håndbog til dansk – systime Kap 5,7 sociale medier
Christian Kock – Den gode argumentations anatomi – artikel
Detektor Tricks og tips – i alt 6 afsnit samlet tid 19 min
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Litteraturhistorie og kanonforfattere 1
Vi arbejder med folkeviser og Ludvig Holberg.
Primære tekster:
Ebbe Skammelsøn
Germand Gladensvend
Erasmus Montanus i uddrag og som TV-teater
Erasmus Montanus (uddrag) (1723) | Dansk på ny (Læreplan 2017) (systime.dk)
Bonanza | TV-T - 70erne | Erasmus Montanus (dr.dk)
Sekundære tekster:
Litteraturhistorien på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/?id=236
Folkevisens flade personer og voldsomme temaer | Brug litteraturhistorien (iBog) (systime.dk)
Ridderviser og trylleviser: en farlig overgang | Brug litteraturhistorien (iBog) (systime.dk)
Folkeviser - dansk litteratur - YouTube
Power point: Slægt og Ære
Appetitvækker til Ebbe Skammelsøn: https://www.youtube.com/watch?
Tryllevisens onde lykke: Germand Gladensvend | Brug litteraturhistorien (iBog) (systime.dk)
Introduktionsvideo til Oplysningstiden: 4. 1720-1800: Oplysningstiden | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (iBog) (systime.dk)
Oplysningen: fornuftens tidsalder | Brug litteraturhistorien (iBog) (systime.dk)
Idealer om fremskridt og frihed | Brug litteraturhistorien (iBog) (systime.dk)
Tjekspørgsmål til oplysningstiden | Brug litteraturhistorien (iBog) (systime.dk)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Værklæsning: Tour de chambre
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Virksomheders krisekommunikation
Forløbet var organiseret som en oplægsrække, hvor eleverne skulle arbejde med tre cases og analysere deres krisekommunikation.
De tre cases var:
DitUr
Lindhardt og Ringhof
Plesner
Desuden arbejdede vi med Mette Frederiksens undskyldningstale til Godhavnsdrengene.
Sekundære tekster:
Bitzers retoriske situation | Grundbog i retorik (systime.dk)
10. Krisekommunikation, apologier og undskyldningsretorik | Grundbog i retorik (systime.dk)
Krisestyring og krisekommunikation | Grundbog i retorik (systime.dk)
Apologien | Grundbog i retorik (systime.dk)
Undskyldningsretorik | Grundbog i retorik (systime.dk)
Analysevejledning: https://hbdansk.systime.dk/?id=212
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Værk: Den unge Werthers lidelser
Vi læser Dansklærerforeningens illustrerede udgave af Den unge Werthers lidelser.
Som perspektiverende tekster læses Michael Strunge: Væbnet med vinger og uddrag af Elias Sadaq: Den unge Elias´ lidelser.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
DHO - ungdomskultur og den kolde krig
Studieplan DHO 2025/2026
Forløbsbeskrivelse: DHO-forløbet har haft fokus på emnet “Den kolde krig og ungdomskultur”. I forløbet har eleverne arbejdet tværfagligt i dansk og historie med tekster og kilder, der er skabt i eller relaterer sig til perioden under den kolde krig.
I forløbet har eleverne arbejdet med fagtekster og historiske kilder, der belyser både de overordnede historiske bevægelser og centrale nedslagspunkter i den kolde krig. Dette har haft til formål at skabe et solidt historisk overblik og en relevant baggrundsviden. Derudover har eleverne arbejdet med protestsange og digte som kilder til at undersøge, hvordan internationale konflikter og samfundsmæssige problemstillinger har påvirket ungdomskulturen i perioden.
Forløbet har været struktureret omkring fire tematiske nedslag:
• Den kolde krig overordnet, 50’erne og modernisme
• Vietnamkrigen og ungdomsoprøret
• Atomfrygt
• Den kolde krigs afslutning og punk
Til hvert tema har eleverne arbejdet med en sang eller et digt, der er samtidig med perioden og kommenterer de historiske begivenheder. Disse tekster er blevet analyseret, med dansk såvel som historiefaglige metoder, med fokus på samtidsforståelse og koblingen mellem historiske begivenheder og kulturelle udtryksformer.
Formål: Formålet med Dansk-Historie opgaven, er til dels at eleverne får kendskab til centrale begivenheder under den kolde krig, samt hvordan de påvirkede ungdomskulturens kulturelle udtryk.
Derudover er formålet at eleverne opnår kompetence i at besvare en tværfaglig problemformulering samt at skrive i rapportgenren. Problemformuleringen består af en overordnet problemstilling samt tre taksonomiske delspørgsmål: et redegørende, et analyserende og et diskuterende eller vurderende spørgsmål.
Arbejdsformer: Gruppearbejde, individuel læsning og skrivning, pararbejde, reflektionsøvelser, skriftlig rapport på 7-8 sider.
Tekster/kilder: Den kolde krig overordnet – 1950´erne og modernisme
Sadic, Zeki Laurant. Video: Den kolde krig. Youtube 14.februar 2017. (31min)
Martinov, Niels. At være ung i et århundrede. 1950erne Systime 2002 (7NS)
Diverse avisudklip og filmplakater fra 1950´erne i powerpoint (2NS)
Watchmojo.com Top ten defining decade songs: 1950´s. Youtube. 31. Maj 2014 (12min)
Kjær-Hansen, Barbara et al. Litteraturhistorien på langs og på tværs. Modernisme og realisme video. Systime 2012. (6 min)
Rifbjerg, Klaus. Engang fra digtsamlingen. Amagerdigte 1965 (1ns)
Rifbjerg, Klaus. Livet i badeværelset. Fra digtsamlingen Konfrontation. Gyldendal 1960
Vietnamkrigen og ungdomsoprøret
Karsten Nikolajsen, Thomas Ohnesorge. Den kolde krigs verden. Kap 2.2 + 2.4 Systime. 2022 (6NS)
Dansk statistik. Gallupundersøgelse 1966, Danskerne er kritiske overfor Vietnamkrigen. (1ns)
Creedence Clearwater Revival. Fortunate son. 1969 Youtube. (4min)
Bryld, Karl Johan. Danmark tider og temaer.Det brogede ungdomsoprør. Systime 2013 (6NS)
Røde mor. Lil´Johnnys mund. 1970. (1NS)
Odbjerg, Andreas. USA liveversion. Youtube. 24 marts 2025 (4min)
Macklemore. Hinds Hall. Youtube. 8 maj 2024 (4 min)
Atomfrygt
Danmarkshistorien.lex.dk. Civilforsvaret i den tidlige atomalder. 18. Maj 2021 (12min)
Sagan, Carl. Nuclear winter, Global consequences of mulitible explosions. 1983 Oversat artikel. (1NS)
Land og folk. Sovjets nye raketter skal sikre gengældelsen. Maj. 1984 (1NS)
Frankie Goes To Hollywood. Two tribes. Youtube uploadet 2018 (5min)
Jomfru Ane Band. Plutonium. Sang 1977. (1NS)
Den kolde krigs afslutning og punk
Larsen, Henrik Bonne + Schmidt, Thorkill en Europæisk verdenshistorie. Fortolkninger af afslutningen på den kolde krig. Systime 2019 (2NS)
Martinov, Niels. At være ung i et århundrede. 1980´erne Systime 2002 (7NS)
Mr. Beat Why did the cold war end? Youtube. 2017 (10min)
Sex Pistols. Anarchy in the UK. 1976 (4min)
The Clash. London Calling. 1979 (4min)
DR undervisning. Michael Strunge klip 2022 (3min)
Strunge, Michael. Krig fra digt samlingen “Skrigerne” 1980 (1NS)
Fukuyama, Francis. Historien er slut. Uddrag 1989 (1NS)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Romantikken
I dette forløb har vi haft fokus på romantikken og dens undergenrer: Nationalromantik, universalromantik, romantisme og Biedermeier.
Primære tekster:
Adam Oëhlenschlager: Guldhornene + Der er et yndigt land
NFS Grundtvig: Danmarks Trøst
H.C. Andersen: I Danmark er jeg født + Klokken + Skyggen + Nissen hos Spækhøkeren
Emil Aarestrup: Paa Sneen
St.St. Blicher: Sig nærmer tiden
Sekundære tekster:
5. 1800-1870: Romantikken | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (iBog) (systime.dk)
Romantikkens samfund: fra enevælde til demokrati | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (iBog) (systime.dk)
Livssyn | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (iBog) (systime.dk)
Platons hulelignelse - YouTube
Nyplatonisme og Schack Staffeldt | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (iBog) (systime.dk)
Kort biografi | Grundtvig - introduktion og tekster
1. Romantikeren | Grundtvig - introduktion og tekster
Grundtvig er i alt! Ligesom laktose. - YouTube
nationalromantikken.
worreambjoern.dk/romantikken - Fædrelandssange
Universalromantik: Adam Oehlenschläger og H.C. Andersen | Litteraturhistorien (systime.dk)
Romantisme: https://litthist.systime.dk/?id=p165
Paa Sneen, 1838 | Guide til skriftlig dansk hhx/eux (systime.dk).
https://litthist.systime.dk/?id=165#c433
Skyggen: https://litteraturenshuse.systime.dk/?id=2669#c7172
https://litthist.systime.dk/?id=165#c433
Biedermeier og poetisk realisme | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (systime.dk)
St.St. Blicher: Brudstykker af en Landsbydegns Dagbog | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Ak, hvor forandret – St.St. Blichers noveller | Brug litteraturhistorien
Vi har desuden haft fokus på romantisk malerkunst, herunder Caspar David Friedrich: Vandreren ved Taagehavet og diverse romantiske landskabsmalerier.
Analysemodeller:
2. Litterær analyse af digte | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier (systime.dk)
9. Billedanalyse | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier (systime.dk)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Romantikken, modul 1, 3.F.2025.docx
-
Romantikken, modul 2, 3.F.2025.docx
-
Guldhornene_-_handlingsforløbet (3).docx
-
Guldhornene_-_manuskript_-_1._akt (4).docx
-
Guldhornene_-_manuskript_-_2._akt (4).docx
-
Third Ear Podcast
-
Interaktive opgaver – N. F. S. Grundtvig | Danske forfattereRomantikken, modul 3, 3.F. (1) (2).docx
-
N.F.S. Grundtvig: Danmarks Trøst | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
Romantikken, modul 4, 3.F.docx
-
Romantikken, modul 5. 3.F.docx
-
Romantikken, modul 6, 3.F.docx
-
Romantikken, modul 7. 3.F (1).docx
-
Andersen, H.C: Skyggen (1847) | Litteraturens huse
-
Romantikken.Modul 8. 3.F.docx
-
Gennemgang. Stationslæring og leg - Romantikken.docx
-
Forberedelse til stedprøve.docx
-
Klokken (1845) | Litteraturportalen
-
Stedprøve Klokken.3.F.docx
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Guldhornene som teaterstykke
|
26-09-2025
|
|
Eksamensopgave 1: Romantikken
|
04-11-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Litteraturhistorie og kanonforfattere, del 2
I dette forløb havde vi indledningsvist fokus på det moderne gennembruds tre Kér.
Efterfølgende fulgte vi sporet "køn" op til vor tid ved at læse tekster og se musikvideoer, der problematiserede og udfordrede de klassiske kønsroller.
Primære tekster i denne del af forløbet:
Henrik Pontoppidan: Ørneflugt
Herman Bang: Den sidste Balkjole
Tove Ditlevsen: Vorherrebevares
The Pussycat Dolls - I Don't Need A Man (Official Music Video)
Harry Styles: Harry Styles Vogue Magazine Mag A4 Print Collectable May 2021 Gift | eBay
Sekundære tekster:
Dannelsestanken i prosaen | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
1870-1890: Det moderne gennembrud | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (iBog) (systime.dk)
Livssyn og syn på litteraturen | Litteraturhistorien (systime.dk)
Skrivestil og sprog | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (iBog) (systime.dk)
Det moderne gennembruds temaer: køn, klasse og kirke | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (iBog) (systime.dk)
Mande- og kvinderoller til debat | Brug litteraturhistorien
Det moderne gennembrud # MeToo Sædelighedsfejden | Det moderne gennembrud #MeToo
https://litthist.systime.dk/?id=172#c479
Vi talte dernæst om realisme og modernisme og læste tekster af Lola Baidel, Vita Andersen og Michael Strunge.
1890-2000: Modernisme og realisme | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (iBog) (systime.dk)
Det moderne samfund | Litteraturhistorien – på langs og på tværs og 1900-tallets stilretninger | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Senere i forløbet skiftede vi fokus til eksistentialisme
Primære tekster:
Johannes V. Jensen: Paa Memphis Station
Martin Andersen Nexø: Brodermorderen
Martin A Hansen: Roden
Karen Blixen: Livets Veje
Peter Seeberg: Hjulet
Værk: Lars Kramhøft: Noget frygteligt er altid lige ved at ske.
Sekundære tekster:
Introduktion: Hvad er eksistentialisme? | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
Filosofi og teori | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
Naturvidenskaben og Gud | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
Den eksistentielle fortælling | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
Martin Andersen Nexø: Lønningsdag (En Idyl) | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Martin A. Hansen: Soldaten og pigen | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Anden Verdenskrig | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
https://litteraturportalen.systime.dk/?id=2431#c9234
Peter Seeberg: Beslægtede forfatterskaber | forfatterweb
Analysemodeller:
1. Litterær analyse af romaner, noveller og kortprosa | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Eksistentialistisk læsning i praksis | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
Grundtemaer i eksistentialistisk litteratur | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Repetition og eksamenstræning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/131/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58309404383",
"T": "/lectio/131/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58309404383",
"H": "/lectio/131/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58309404383"
}