Holdet 3k25 In (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Køge Handelsskole
Fag og niveau Innovation B
Lærer(e) Lone Rowney
Hold 2023 1k23 In (1k23 In, 3k25 In)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Opstart med basale teorier
Titel 2 Forløb#2 Design Thinking
Titel 3 Forløb#4 Unge og iværksætteri
Titel 4 Forløb#5: Valgfrit forløb
Titel 5 Forløb#6 Bedre plads i busserne
Titel 6 Forløb #7 Samarbejde og konflikthåndtering

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Opstart med basale teorier

Formål: At Eleverne får en basal forståelse for hvad innovation er og hvorfor det er så vigtigt at vi i Danmark prioriterer innovation i uddannelsesmæssige og erhvervsmæssige sammenhænge

Relevante begreber:
(fra bogen innovation og entreprenørskab - Hvad er innovation? - Teori (Systime))
- Begrebet innovation
- Entreprenørskab, intraprenørskab og iværksætteri
- Inkrementel og radikal innovation
- Innovationshøjde
- Kreativ destruktion
(fra bogen innovationsgrundbogen C-B - Kap 6: Jobs, Pain, Value Proposition og Jury (Systime))
- Pain, Job to be done, Value proposition og Jury
(fra bogen innovationsgrundbogen C-B - Kap 12: Forretningsmodeller
(Systime))
- Forretningsmodel (BMC)
(fra bogen innovationsgrundbogen C-B - Kap 7.4: Divergens og konvergens (Systime))
- Divergent og konvergent tænkning

Ekstra: OpstartsCamp 2023 med 1.K med følgende opgaveformulering:
Formål: I 6 moduler skal I arbejde med et lille inno-projekt, hvor I skal løse en problemstilling for en virksomhed.
Vi forsøger her at koble afsætnings- og innovationsteorierne på et praktisk eksempel for at se hvad fagenes teorier kan bidrage med, i en virkelighedsnær kontekst.

Problemformulering for en selvvalgt virksomhed af følgende:
• Hvordan kan virksomheden produktudvikle deres produkt således virksomhedens salg kan vækste?

Virksomheder der kan vælgeles imellem:
• Orkla Danmark - KiMs chips
• Spangsberg chokolade
• The Whole Company Foods - Castus
• Royal Unibrew – Faxe kondi

Opgaveindhold:
- Kort virksomhedskarakteristik (via BMC: https://innovationsgrundbogencb.systime.dk/?id=311 samt en målgruppekarakteristik
- Jeres kreative proces med jeres produktudvikling – hvordan opstod idéen til produktudvikling?
- Ideudvikling og -udvælgelse https://innovationsgrundbogencb.systime.dk/?id=341#c2200
 Hvilke overvejelser der ligger bag produktudviklingen: Pain, Job, Value proposition og Jury
- Valg af VP og forretningsmodel (BMC) https://innovationsgrundbogencb.systime.dk/?id=341#c2201
- Tydeliggør ligheder og forskelle i målgruppen for jeres produktudvikling, sammenlignet med virksomhedens generelle målgruppe
- Er målgruppen for jeres produktudvikling den samme som virksomhedens generelle målgruppe?
- Forklar hvordan jeres produktudvikling påvirker de øvrige P’er (de 4 P’er)
- Revideret BMC - Hvordan ændrer virksomhedens BMC sig, når produktudviklingen implementeres? Skriv ændringerne med en anden farve i BMC -  fx med grønt – så implementeringen af produktudviklingen tydeligt i BMC
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 Design Thinking

Formål: At få et indblik i en systematisk tilgang til designprocessen, hvor der er fokus på, at man i hele processen skal lære, teste og afprøve. En vigtig pointe i modellen er, at det ikke er muligt at finde den rigtige løsning første gang, men at man lærer og bliver skarpere undervejs på både at forstå udfordring og mulige løsninger.
--> Vi har arbejdet med forløbet om at starte en Café/restaurant i Køge ved at anvende Design Thinking modellens faser...
(Se problemformulering nedenfor...)

Relevante begreber:
(Teori fra bogen innovationsgrundbogen C-B - Kap 9.4: Designoricesmodellen (Systime) samt https://innovation.sites.ku.dk/model/design-thinking/)
Design Thinking processens faser herunder:
- Emphatize
- Define
- Ideate
- Prototype
- Test

Yderligere:
- Bæredygtighed (Teori fra bogen innovationsgrundbogen C-B - Kap 3.1 Bæredygtighed (Systime))
- Double diamond (https://www.designpsykologi.dk/hvad-er-double-diamond)
- VoxPop
- LotusBlossom (https://thoughtegg.com/lotus-blossom-creative-technique/)
- Kunderejse (https://www.goerdetenkelt.dk/kunderejsen)
- Idégenerering (Teori fra bogen innovationsgrundbogen C-B - Kap 7.5 Idégenereingsværktøjer (Systime))
- De Bonos Tænkehatte (Teori fra bogen innovationsgrundbogen C-B - Kap 7.7 De Bonos seks tænkehatte (Systime))
- Pain, Job to be done, Value Proposition, Jury ((Teori fra bogen innovationsgrundbogen C-B - Kap 7.6 Idévurdering(Systime))
- Moodboard (https://emu.dk/grundskole/haandvaerk-og-design/innovation-og-entreprenoerskab/moodboard-som-kreativ-kickstarter)


OPGAVEFORMULERINGER:

I skal i grupper undersøge nærmere / lave research til ønsker til en ny Café – Husk kravene (Differentiering, innovativ og bæredygtighed)

Fase 1: EMPATHIZE
- Udarbejd et spørgeskema som kan hjælpe jer med at be- eller –afkræfte førnævnte krav til en Café (se slide 15). Brug metoderne "User Centered Research” og ”Interview Guide” som inspiration ift. jeres videre arbejde (se slide 25-26). Her får I en tilgang til, hvordan I styrer jeres proces, når I skal ud og lave research til jeres interviews.
- Tag ind til Køge by og lav en VoxPop, hvor I taler med så mange tilfælde personer (i forskellige aldersgrupper) som muligt. Derudover skal I udføre min. 2 dybdegående interviews. I skal selv finde de personer, I gerne vil interviewe.
- Med udgangspunkt i jeres VoxPop skal I kunne dokumentere viden om respondenternes adfærd, behov, opfattelse af og holdning i forhold til en Café (noter, optagelse…)
(Hvis muligt) - optag jeres interviews og VoxPop
- Efterfølgende skal I skrive et kort resumé af jeres indsamlede indsigter, som også inkluderer jeres spørgeskema/spørgeguide

Fase 2: DEFINE
- I skal systematisere jeres data/viden fra Empathize-fasen (det har I til dels gjort med jeres lille resumé med jeres insigt, som I har afleveret).  Dette skal I gøre ved hjælp af et værktøj, der hedder Lotus Blossom.
Lotus Blossom: Har 9 felter, hvori I skal tage udgangspunkt i følgende punkter: Pain, Indsigter, Målgruppe, Behov, Differentiering, Bæredygtighed, Innovativ tiltag/proces, Produkt, Pris
- I skal lave en persona af jeres Cafés typiske kunde og efterfølgende udfolde kunderejsen for målgruppen.
- Formuler et tydeligt behov og en konkret og meningsfuld udfordring.

Fase 3: IDEATE
- I skal idegenerere og ideudvikle MINDST 10 KONCEPTER – med udgangspunkt i jeres indsigter fra sidste gang - jeres viden fra Define-fasen (find jeres persona og Lotus Blossom)
- Dette skal I gøre ved hjælp af følgende to idegenereringsværktøj: omvendt brainstorm og billede association https://innovationsgrundbogencb.systime.dk/?id=224#c684
/Husk jeres benspænd omkring bæredygtighed (miljømæssige, social og økonomisk))

- I skal ideudvikle – med udgangspunkt idegenerering skal I videreudvikle ideerne/koncepter. Måden hvorpå I kan ideudvikle, er ved at sammensætte flere af jeres koncepter/ideer, fra de 2 forskellige ide-genereringsmetoder
- Til at ide-udvælge anvendes Edward De Bonos Tænkehatte
(https://innovationsgrundbogencb.systime.dk/?id=226)

I skal nu udarbejde jeres pitch, for de 2 ideer, som I har valgt ud...
- Brug begreberne PAIN, VALUE PROPOSITION, JOB TO BE DONE og MÅLGRUPPE i jeres pitch
- Forklar tydeligt og letforståeligt, hvad jeres ide er
Husk at inddrage innovationshøjde og bæredygtighed

Fase 4: PROTOTYPE
I skal udarbejde en PROTOTYPE eller måske snare en MOCKUP at jeres CaféKoncept.
Idet I arbejder med en Café / et Cafékoncept kan denne proces være lidt vanskelig, men I kan stadig udarbejde materiale/elementer, der kan fremvises i en test for andre…
I skal derfor udarbejde følgende (og gerne mere end nedenstående):
- Et moodboard (Er en kollage af billeder, der sætter en stemning, følelse, visualisering mv)
- En plantegning (visualisering af indretning og rummelighed (antal besøgende) mv)
- Et menukort (et eksempel på hvad der er på menuen kan give et indblik i koncept og prisniveau mv)

Fase 5: TEST
I skal TESTE jeres Cafékoncept for at få andres mening om jeres idé og arbejde.
– Det er ikke nok, at I selv synes, at det I har lavet er en god idé – der skal være et marked for jeres produkt/service, og andre skal kunne se det samme som jer… I skal derfor tale/fremvise med/for andre… (Min 20 respondenter):
- Ring til nogen
- Skriv til nogen
- Tal med nogen
- …Så får I andres holdninger til jeres idé, og de kan værre med til at idéudvikle og finpudse mv og så kan I verificere og tilpasse jeres koncept…


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#4 Unge og iværksætteri

Formål:

Med udgangspunkt i at få unge starter op som iværksættere er formålet, gennem innovation at finde på løsninger, der kan afhjælpe denne udfordring. Og endvidere at gøre eleverne mere klar til selv at kunne starte op som iværksætter.  

Opgaveformulering:

Hvad forhindrer unge i at starte op som iværksættere, og hvad skal der til at flere unge starter op som iværksættere? Udarbejd konkrete og begrundede løsningsforslag til ovenstående problemstilling.

Produkt: Læringsarene ud fra hvilken I kan holde et oplæg på ca. 10 minutter om jeres proces og løsningsforslag. Benspænd: I skal inddrage følgende: informationsindsamling, field- og desk research, brugerdreven innovation. Brugerne skal inddrages så mange steder som mulig i jeres proces. Løsningen skal spredes -> diffusion. Og så skal I medtage alt mulig andet relevant i opgaveløsningen -> I udvælger selv teorier/modeller der kan hjælpe jer i jeres opgaveløsning.

Materiale:

"F**KING IVÆRKSÆTTER" om livet som ung iværksætter på godt og ondt à En iværksætterhistorie… (1. afsnit á 3 film på 30 minutter): https://www.cefu.dk/emner/nyt-fra-cefu/cefu-i-medierne/mette-lykke-nielsen-med-i-tv2-oest-serie-om-unge-ivaerksaettere.aspx

Business Danmark: (Emil Thorup) ”4 ud af 10 unge vil være selvstændige men… tøver” (artikel): https://businessdanmark.dk/nyheder/artikler/4-ud-af-10-unge-vil-vaere-ivaerksaettere-men-tover

Danmarks statistik: ”Flere unge iværksættere” (Publikation): https://www.dst.dk/Site/Dst/SingleFiles/GetArchiveFile.aspx?fi=12220105723&fo=0&ext=formid

Unge Iværksætter Talks (Diverse Podcasts): https://open.spotify.com/show/154B6QakpSESlOKiFkiDyk?si=feba03d657fa48d3&nd=1&dlsi=3ac16ef75b9e4edc


Teorianvendelse:

Informationsindsamling og bearbejdning, brugerdreven innovation, diffusion, double diamond samt design thinking modellen, prototyper, idegenerering-, ideudvikling og ideudvælgelsesteknikker.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#5: Valgfrit forløb

Formål: Er at eleverne må arbejde med lige hvad de har lyst til - der er ingen bindinger, ingen begrænsninger og opgaveformuleringen udarbejder de selv indenfor faget innovation. Dette er det ultimative induktive projekt, hvor ALT er op til eleverne selv.

Følgende opgavetekst er udleveret...

I grupper a 3-4 personer skal I fælles finde ud af hvad I har lyst til at arbejde med i de følgende 8 moduler .

I skal i gruppen udarbejde en konkret opgaveformulering, inkl. opstille nogle spørgsmål, som I mener er relevante for jeres opgave. Husk at det skal være en opgaveformulering, som I har en mulighed for at finde informationer om og arbejde med.  Opgaven SKAL godkendes af AB senest i modul 2

HJÆLP: I kan tage fat i et epokalt nøgleproblemer i verden eller samfundet, en virksomheds udfordringer, personlige pains, entreprenør-tankegangen eller måske er der en innovations-teori, som I ønsker at udforske – det står jer frit at vælge noget, I interesserer jer for…

I skal selv finde ud af, hvad I vil løse, og hvordan I vil løse det - hvilke materialer/informationer, teorier og modeller, som I skal bruge for at løse jeres opgaveformulering.

Produktet bestemmer I også selv – det kan være en skriftlig rapport, en præsentation i form af et pptx/prezi, det kan være en VodCast/PodCast, det kan være en læringsarena eller noget andet…

Der er fremlæggelsesdag torsdag den 18. december og fremlæggelsen må højest tage 10 minutter pr gruppe alt inklusive. (Hvis jeres produkt er en rapport, så skal I lige fremlægge resultaterne af jeres rapport på max 5 minutter.)

AB fungerer som vejleder og indpisker og så er resten op til jer selv. HUSK at alt hvad I laver vurderes og medtages i jeres standpunktskarakter i faget.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#6 Bedre plads i busserne

Med udgangspunkt i nudging og foretagsomhed har KHS lavet et innovationssamarbejde med MOVIA.  Udfordringen består i at få fordelt eleverne bedre i busserne til og fra Campus i spidsbelastningsperioderne, morgen og eftermiddag. Eleverne er selv i målgruppen og problematikken berører eleverne dagligt.

Opgaveformulering:
Hvordan kan passagerer fordeles bedre i busserne ved hjælp af innovation og nudging?

Udarbejd konkret og begrundet løsningsforslag, der benytter sig af nudging.


Produkt: Præsentationsplanche med dataindsamling, problemformulering og løsning. Al dokumentation i forløbet og processen opsamles i gruppens portofolie-mappe. I skal medbringe en prototype og pitche jeres løsning for et dommerpanel.

Benspænd: I skal inddrage nudging og være foretagsomme, herunder interviewe 20 respondenter om jeres første prototype og interviewe yderligere 20 respondenter af den modificeret prototype. Løsningen må ikke være en app eller gøre brug af influencers.

Materiale:
Oplæg af Movia og belysning af udfordringen samt præsentation af datamateriale.
Oplæg om Nudging, og EAST-modellen.
Øvelser om rapid prototyping, field research, hvordan man udformer og indsamler primær data, øvelse om pitching.


Teorianvendelse:
Informationsindsamling og bearbejdning, foretagsomhed, design thinking modellen, prototyper, idegenerering-, ideudvikling og ideudvælgelsesteknikker, pitching.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb #7 Samarbejde og konflikthåndtering

Forløbet stiller skarpt på teamsamarbejde og konflikthåndtering, i gruppe- og projektsamarbejde, i klassen og i relation til eksamensgrupper.

Hvordan sammensættes et godt team, hvad kræves der af hvert teammedlem, hvordan opbygges og udvikles et godt samarbejde, og hvordan håndterer vi uenigheder?
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer