Holdet 3d25 SP (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Køge Handelsskole
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Inge Jakobsen, Kenneth Beck Kristensen
Hold 2023 1d23 SP (1d23 SP, 2d24 SP delt, 3d25 SP)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Intro til spansk
Titel 2 Spansk 1. år
Titel 3 Regiones de España
Titel 4 Los jóvenes españoles
Titel 5 Mileuristas y el botellón
Titel 6 Forberedelse årsprøve
Titel 7 México
Titel 8 Virksomhedskommunikation
Titel 9 Ropa y moda
Titel 10 Latinos en EE.UU.
Titel 11 Preparación para el examen
Titel 12 Forløb#10

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Intro til spansk

Fokus: Introduktion til nyt sprog - spansk: Alfabet, udtale og transparente ord og elementerne fra grundforløbet, samt samlet op på de elever, som ikke havde spansk i GF.
Træning af at kunne sige, hvem man er, hvor man kommer fra, hvordan man har det, og hvilke sprog man kan tale. Introduktion til bøjning af verber. Opsamling på valget i Argentina med simple øvelser.

Kernestof:
Fra i-bogen 'Caminando - Grundbog & Øvebog', af Inge Margrethe Clausen et.al, Systime (Gyldendal), 2019
- El alfabeto, link: https://caminando.systime.dk/?id=p169
- !Hola! - ?Qué tal?, Unidad 1, texto 1a, link: https://caminando.systime.dk/?id=p131

Duolingo -> Join my Duolingo hub
Indhold
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Lectio
Væsentligste arbejdsformer
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 2 Spansk 1. år

FORMÅL
Formålet med forløbet har været at give eleverne en grundlæggende introduktion til spanskfaget på HHX og knytte an til de gennemgåede emner i grundforløbet.

FAGLIGE MÅL
De faglige mål i forløbet har været at træne elevernes kommunikative færdigheder på spansk på et grundlæggende niveau, herunder:
- Forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almindelige emner som fx præsentation af mig selv, min familie, min hverdag mm.
- At kunne læse en spansksproget tekst på begynderniveau og efterfølgende indgå i samtale om teksten
- Træning i ordforråd på begynderniveau om almindelige emner såsom familie, mad, hverdag, sport, fritidsinteresser, vejret mm.
- Træning i grundlæggende grammatiske emner: Regelmæssige verber (–ar/-er/-ir) – ser – estar – tener – ir – hay – tal og klokken – dato – ugedage – måneder – navneord og kendeord – alfabet – udtale – tillægsord – gustar – genitiv – spørgeord
- Træning af kommunikative kompetencer bl.a. ved hjælp af trædesten til at kunne indgå i samtale om små hverdagssituationer, ved billedbeskrivelser og ved præsentationer.
- Træning af den interkulturelle bevidsthed og viden om den spansktalende del af verden gennem arbejde med tekstlæsning og præsentation af materiale og hermed fremme elevernes evne til at anvende fremmedsproget som indgang ti lat forstå og agere i en globaliseret og digitaliseret verden.


KERNESTOF (omfang i alt: ca. 40 sider):
Caminando - Grund og Øvebog, af Inge Margrethe Clausen, Elizabeth Waldenström, Ninni Westerman, Märet Wik-Bretz, Gyldendal, 2019:
- Hola Qué tal
- América del Sur
- España
- Entrevista con Eloy
- En la cafetería
- Vamos de compras
- Aurora Aragón de León


Projekt dage:
1) Semana Santa


Materiale til Semana Santa:
4.2 Semana Santa | Por Dios (systime.dk)
Semana Santa - una fiesta de dolor y alegría | Caminando (systime.dk)



SUPPLERENDE MATERIALE:
- Quizlet øvelser (ordforråd)
- aprenderespanol.org (grammatik, ordforråd)
- Min Læring (grammatik)
- Duolingo

Film/serier:
- Det kvindelige tæskehold fra La Paz, DR
- La casa de papel (1. afsnit)
Indhold
Omfang Estimeret: 26,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Lectio
  • Tekstbehandling
  • Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 3 Regiones de España

Fokus: Spanien opdelt i regioner med særligt fokus på Andalucía, Madrid og Cataluña. Forskelle og ligheder ved størrelse, antal indbyggere, geografi, sprog. Hvad kendetegner et autonomi? Hvad kendetegner det pågældende autonomi?
Vedr. Cataluña har der desuden været fokus på identitet og lysten til løsrivelse.
Derudover er hvert af de tre autonomier blevet tilknyttet en personlig historie via en ung spanier, der har fortalt om, hvad det vil sige at bo og leve i hans/hendes autonomi.

Sprogligt fokus:
- Præsentationsteknik
- Spørgeord
- Perfektum og Gerundium
- Verbalperifraser
- Meningsdannelser
- Mundtlighed
- 'Parat' spansk / Spontant spansk (lytte/forstå/tale)

Kernestof:
- 'España general' fra bogen El Mundo Hispano, Eva Rosenkilde, Gyldendal Udd, 2015
- 'España y las comunidades autónomas', fra 'Caminando - Unidad 1c', Gyldendal, 2018
- 'Mapa de España y el turismo' fra bogen El Mundo Hispano (se ovenfor)
- 'Madrid' fra bogen caminando grundbog - 5c
- 'Un día en Sevilla' (Sonsoles), fra bogen Caminando for fortsættere, Unidad 1, texto 1a, Waldenström et.al, Gyldendal 2018
- Estrella de Sevilla, La buena Vida.
- 'Sobre mi Tierra' fra bogen Caminando for fortsættere, Unidad 1 texto1b, Waldenström et.al, Gyldendal 2019
- 'Cataluña' 2d Caminando grundbog
- 'Mireia' (de Barcelona) fra bogen La Buena Vida, Eva Rosenkilde, Gyldendal, 2008
- 'Cataluña y el independentismo' fra bogen Voces de protesta, Aday Polo Iglesias y Anja Wilkins, Gyldendal, 2013
- 'Introduktion til spansk fodbold', fra El Deporte Rey, af Britt Lundgreen Hansen, Systime, 2022. Link: https://eldeporterey.systime.dk/?id=p125
-"El bloquero ,"El Barca representa a Cataluña" y "El Barca defiende los intereses de su propio país, Catalunya" fra El Deporte Rey.  

Supplerende stof:
- 'Regiones' - dansk tekst fra Voces de protesta, Aday Polo Iglesias y Anja Wilkins, Gyldendal, 2013
- Regiones de España, quizlet: https://quizlet.com/218671778/regiones-de-espana-introduccion-flash-cards/
- Frases para hablar de España, quizlet: https://quizlet.com/495102297/frases-para-hablar-de-espana-flash-cards/
- Andalucía - baggrundsviden / danske tekster fra Caminando, Unidad 7c, Gyldendal
- 'Intro. Spanien.Madrid.Andalusien og Cataluña' - Power Point fra MV
- https://www.elconfidencial.com/deportes/futbol/2024-07-16/mbappe-sorprende-hablando-espanol-real-madrid-1qrt_3925589/ (las primeras 10 líneas - fokus på førnutid)  
- Dansk tekst om baskiske spillere der udsættes for hadforbrydelser: https://www.bt.dk/em/em-helte-udsat-for-hadforbrydelse-forraedere

Video/YouTube klip:
- https://www.youtube.com/watch?v=Md5-ANncZpM - Aprender español: Comunidades autónomas de España (nivel básico)
- https://www.youtube.com/watch?v=-Yr9px5PGJQ - MBAPPÉ EXPLICÁ POR QUÉ HABLA TAN BIEN ESPAÑOL | Real Madrid
- https://www.youtube.com/watch?v=v5lDYDPg2IA - HISTORIA DE CATALUÑA EN 10 MINUTOS
- https://www.youtube.com/watch?v=8m9nUm7Mr60 - Los catalanes se confiesan a Andrea Ropero: ¿qué piensan de la independencia?
- https://www.youtube.com/watch?v=xMwcXzSsmsA - Independencia de Cataluña: dos chicas discuten sus visión a favor y en contra
- https://www.youtube.com/watch?v=iQCU--rcr7c - La Diada per la República en 1 minut
- https://www.youtube.com/watch?v=-m46vv8_wBQ - Els segadors, himno catalán (Letra - Catalán/Español)



Omfang læste sider: 40 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Tekstbehandling
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Los jóvenes españoles

Forløbet har haft fokus på unges liv i Spanien gennem arbejde med portrætter af forskellige unge spaniere. Eleverne har opnået indsigt i unges værdier, hverdag, livsvilkår og udfordringer i et interkulturelt perspektiv og har arbejdet med at perspektivere til eget liv.

Grammatik:
Nær fremtid
Gerundium
Verbalperifraser

Kernestof:
- Los jóvenes españoles (Tapas online kap 11)

Fra det samlede dokument, "Los jóvenes de España":
- Qué deportes practicas?
- La educación en España
- Los jóvenes españoles

Unge portrætter:
- España frontera climática Ibog): 1.1 Keep it cool i Spaniens varmeste by

- Mariana cuenta de su vida, sus sueños y de ser fútbolista - Atl. Bilbao, España mañana, Ibog.
-  Alba - España mañana, Ibog.
-  Adriana - España mañana, Ibog.

- Un artista de la España jóven, Okuda. Fra Viva La Vida s.51


Anslået sidetal 30
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Mileuristas y el botellón

I dette forløb har der været fokus på begreberne mileuristas og el botellón, med særligt henblik på socioøkonomiske vilkår og ungdomskultur. Gennem arbejdet med begrebet mileuristas har eleverne opnået indsigt i unge spanieres arbejdsvilkår, økonomiske udfordringer og fremtidsmuligheder, mens temaet el botellón har givet anledning til at arbejde med ungdomskultur, sociale normer og holdninger.

Eleverne har sammenlignet Spanien og Danmark med udgangspunkt i begreberne og har selv lavet et budget over deres liv.

Kernestof:
Teksterne findes i dokumentet: Los jóvenes de España.
- La generación de los mil euros: Nuevos retratos, Ole, L. Gyldendal, 2010.
- Casi el 70 % de los jóvenes españoles está dispuesto a emigrar ....
Lavanguardia.com 29/5-11.
- Tienen casi 30 años y viven en casa de sus padres.
- En fugtig fredag
- El botellón
- ¿Qué pasa con el botellón?
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forberedelse årsprøve

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 México

Dette forløb har fokus på det aktuelle mexicanske samfund med afsæt i landets historie og traditioner.
En af de gennemgående tematikker er de store kontraster i landet.

Grammatisk fokus: de to datider som introduceres i starten af forløbet og arbejdes med via opgaver og værktøjskassen.

Forløbet er delt op i følgende temaer med dertilhørende tekster:

México actual - samlet dokument:
- ¿Qué es México? Una introducción
- La ciudad de México
- El país más obeso del mundo
-       La coca-colanización (Eksamensopgave)
- La cultura (introducción al día de muertos)
- La inseguridad

El día de muertos - kompendium med tekster fra Viva La Vida:
- Dia de muertos
- El mexicano ama las fiestas
- Día de los Muertos. Cortometraje Animado: Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=XlRzfL1BGbI

México en perspectiva (ibog) af Helena Telling Lund, Køge Gymnasium
Marianne Hilm, KU:

-       1.    El machismo, El machismo en la sociedad mexicana,
-       1.1. Un día en la casa de Jimena
-       1.5  El machismo, las rutinas diarias



Anslået antal sider: 50


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Virksomhedskommunikation

I dette forløb har vi haft fokus på at øve handelsbreve med udgangspunkt i forskellige analoge opgaver og tekster.

Særlige fokuspunkter:
Høflighed - formelt sprog og konditionalis
Kulturforskelle
Forretningssprog


Materiale:
Spansk Virksomhedskommunikation af Lene Kirk-Sørensen og Birthe Nielsen - Ibog.
Kap. 1 - Kulturforskelle
Kap . 4 - E-mails
Handelsbrev
Værktøjskasse HHX.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Ropa y moda

I dette korte mundtlige forløb skal eleverne træne mundtlighed i en virkelighedsnær og taskbaseret tilgang. Eleverne træner en kommunikationssituation i grupper, hvor de skal udvælge, købe og sælge tøj til hinanden, som de skal have på til deres Gallafest senere i 3. G. Formålet er desuden at skabe lidt sprogglæde og faglig trivsel.

Eleverne skal kunne:
- ordforråd omkring fest og traditioner på skoler samt tøj og beklædningsgenstande
- tallene fra op til 1000
- forhandle om priser ved at bruge virksomhedsrelaterede begreber på spansk .
- udtrykke holdninger og argumenterer for køb/ikke køb.
- Forstå, tale og gennemføre et køb/salg på spansk

Kernestof
Spontant Spansk - ibog af Paul Klitnæs
Kap. 4 emneord - jeres ordforråd



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Latinos en EE.UU.

BAGGRUND:
Generel introduktion (Fra: Somos Latinos in the US)
Mexicanske indvandrere i USA (Fra: Somos Latinos in the US)
Nyere migration (Fra: Retratos Latinos en California)


PRIMÆRTEKSTER:
Viva La Vida: Praxis: Af Silvia Becerra Bascuñán, Sigrid Østergaard og Julie Højgaard
Viva La Vida: Los Hispanos en Estados Unidos (P. 116)
Viva La Vida: El Muralismo Comunitario (P. 155)
Viva La Vida: La Historia de María, una inmigrante mexicana (P. 156)
Viva La Vida: La Historia de Astrid (P. 119)
Viva La Vida: El Movimiento Chicano (P. 146)
Bad Bunny: Trump dice que....:https://www.bbc.com/mundo/articles/c3w5vq602z5o


Películas/documental:
United Shades of America: Latino i USA: https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000102995

Supplerende stof:
- Bad Bunny halftime show:
https://www.youtube.com/watch?v=G6FuWd4wNd8&list=RDG6FuWd4wNd8&start_radio=1

- Podcast, Duolingo: Mujeres muralistas: https://podcast.duolingo.com/episode-119-mexico-city-mujeres-muralistas.

Særlige fokuspunkter:
Eleven skal:

• forstå autentisk spansksproget materiale om sociale og kulturelle
forhold blandt Latinamerikanske indvandrere i USA.

• anvende relevant ordforråd omkring flygtninge og indvandrere, og om fattigdom, levevilkår og sociale problemer  

• perspektivere kulturelle og sociale forhold mellem Danmark, USA og
Latinamerika  


• kunne redegøre for og beskrive personer og miljøer  

• argumenterer for holdninger og kunne perspektivere



Anslået antal sider: 35
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Preparación para el examen

Et forløb hvor eleverne træner til både skriftlig eksamen og mundtlig eksamen.
Fokus er at gøre eleverne trygge til at gå til eksamen.

Vi øver primært eksamenslignende situationer med billedbeskrivelse i form af mundtlige øvelser individuelt og i par.
Derudover laver vi præsentationsøvelser af eksamenstekster.
Vi øver struktur til hvordan vi præsenterer teksten og perspektiverer til emner vi har læst.

Vi ser og snakker om en spanskeksamen fra det grønne bord:
https://vdgb.dk/course/spansk-a-2020/


Arbejdsformer og materialer:
Tidligere tekster fra pensum
Analog arbejde med ordforrådsark
Gruppearbejde, par-arbejde og individuelt.
Præsentation med hjælp fra støttedokumenter, elevernes egne noter og gloser fra ordbogen.com
Det grønne bord: https://vdgb.dk/course/spansk-a-2020/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb#10

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer