Holdet 3x25 Hi - delt (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Køge Handelsskole
Fag og niveau Historie B
Lærer(e) Louise Palme, Signe Sindberg Kaspersen
Hold 2024 2x24 Hi - delt (2x24 Hi, 3x25 Hi - delt)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Taiwan
Titel 2 Amerikansk exceptionalisme
Titel 3 Menneskerettigheder
Titel 4 Den kolde krig (DHO)
Titel 5 Hvem havde magten?
Titel 6 Projekt og fremlæggelser
Titel 7 Aksemagterne Tyskland og Japan

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Taiwan

Taiwan 2024
Formål:
Formålet med forløbet er at give eleverne en forståelse af den geopolitiske konflikt omkring Taiwan. Hvordan Taiwans politiske situation i dag hænger sammen med landets historie og hvilke konflikter landet stå i  i dag. Eleverne bliver også introduceret for metoder som aktør/struktur analyse samt let kildekritik og analyse af satiriske billeder.
Eleverne har været på Cinemateket og se en dokumentar om Taiwan og fået et oplæg om Taiwans situation af Troels Kjem Petersen i forbindelse med dokumentaren.
Faglige mål
”demonstrere indsigt i grundlæggende styreformer og politiske ideologier samt forholde sig reflekterende til demokratisering og menneskerettigheder i nationalt og globalt perspektiv”
”analysere konflikters opståen og håndteringen af disse samt udviklingen i internationalt samarbejde”
”analysere udviklingen i den globale velstand, samhandel og magtfordeling”
”demonstrere viden om fagets identitet og metoder”
”Væsentlige nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer”
”Kultur i nationale og globale sammenhænge”
”Økonomisk udvikling og dennes betydning for national og global velstand”
Kernestof:
DR Explainer: hvorfor er Taiwan så vigtig. 2022. (10min)
BBC-Google Kort over Taiwan, Asien, Verden (3NS)
Epimetheus. All China's dynasties explained in 7 minutes (5,000 years of Chinese history) Youtube 2018. (7min)
History Blast. Confusianism. Youtube 2020 (3min)
DR Horisont Rockstjerne og eksgangsteren i kamp om Taiwan. DR. (25min)
Alan Wolf. Sådan påvirker geopolitisk rivalisering det globale handelssystem. Mandag Morgen 25. juni 2023 (4NS)
LiuRiu Secessionists must not spoil the word 'peace' Cartton. Global Times 2022
Luthuf. One China Cartoon. Global Times 2022
Supplerende:
Troels Kjem Petersen. Taiwan, politik og samfund. Frydenlund 2024. kap. 1. (13NS) kap 2. (21NS) Kap. 4 (19NS) Kap. 5 (14NS) kap. 6 (16NS) kap. 7 kap. (19NS) kap. 8. (15NS) kap 10 (16NS) 11 (17NS)
Christian Nielsen, Lene Sønderby Bech, Signe Lang Holmgaard. Kina. Temaer i moderne kinesisk historie. Kap. 1 (10NS) kap. 3 (11) kap 4 (16NS) kap 5 (13NS)
Søren Vrist Christensen. Kinas Historie del 3. Youtube 2020 (23min)
Morten Bülow og Thomas Løkke Læssøe. Samfnu B. ideologier Liberalisme konservatisme socialisme. Systime 2022
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Amerikansk exceptionalisme

Studieplan Amerikansk Exceptionalisme
Formål:
Forløbet er lavet i forbindelse med det amerikanske valg i 2024 og har fokus på at forstå den amerikanske selvforståelse i lyset af begrebet Amerikansk exceptionalisme. Eleverne har arbejdet med debat og argumentation i forhold til de forskellige forståelser af amerikansk exceptionalisme
Der har været fokus på amerikansk exceptionalisme i tiden 1700-1900 med perspektivering til i dag
Faglige mål
”analysere udviklingen i den globale velstand, samhandel og magtfordeling”
”demonstrere viden om fagets identitet og metoder”
”Kultur i nationale og globale sammenhænge”
”Økonomisk udvikling og dennes betydning for national og global velstand”
”reflektere over samspillet mellem mennesker og natur”
”skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og reflektere over mennesket som historieskabt og historieskabende”
Kernestof:
Ronald Reagan. Inargual speech – focus på delen om Shining city on a hill delen. National archieve. 1 november 1989 (3NS)
Texas Patriots Pac. Trump Files ons American Exceptionalism. Youtube 2016 (5min)
Puritan John Winthrop’s sermon “A Model of Christian Charity,” which he spoke to his fellow travelers on the Arabella  in 1630. (1NS)
Manifest Destiny – John Gast 1872 billede
History on maps American Revolutionary War - Timelines and Maps - Animated US History youtube (10min)
Crash course. Slavery Youtube. 2013 (10 min)
Crash course. Borgerkrigen del 1. Youtube. 2013 (12min)

Supplerende:
PP om begrebet exceptionalisme med citater.
The Story Of America | Forging A Nation - Part 1 | FULL EPISODE (youtube.com)
Begreber fra retorikken
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Menneskerettigheder

Studieplan FN og menneskerettigheder

Formål.
Formålet for forløbet er at være bekendt med FN som organisation og herunder menneskerettigheder og hvilken rolle de spiller i internationale konflikter.
Der har været fokus på historisk billedanalyse og så har eleverne arbejdet med Mini MUN, hvor de har arbejdet med at løse konflikten mellem Palæstina og Israel.



Faglige mål
demonstrere indsigt i udviklingen i Danmarks og verdens historie inden for de seneste ca. 500 år, herunder væsentlige begivenheder og sammenhænge mellem den nationale, europæiske og globale udvikling
demonstrere indsigt i grundlæggende styreformer og politiske ideologier samt forholde sig reflekterende til demokratisering og menneskerettigheder i nationalt og globalt perspektiv ̶
analysere konflikters opståen og håndteringen af disse samt udviklingen i internationalt samarbejde ̶
demonstrere viden om fagets identitet og metoder ̶
anvende historisk-kritiske tilgange til at indsamle, bearbejde og remediere forskelligartet historisk materiale og forholde sig kritisk og reflekterende til historiebrug
formulere og formidle historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og relatere disse til elevernes egen tid
”analysere konflikters opståen og håndteringen af disse samt udviklingen i internationalt samarbejde”


Kernestof
• væsentlige nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
• udviklingen af demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
• tiden efter 2000

Anvendt materiale.

The Story of Human Rights. Humanrights.com Youtube 2011.  10 min (3NS)
Diverse billeder af forskellige typer af rettigheder eller brud på samme, findes i PP. (5NS)
Menneskeret.dk om menneskerettigheder – om os hjemmeside. (2NS)
Information om FN UNRIC.org/da (15 NS)
Verdenserklæringen om menneskerettigheder UNRIC.org/da (3NS)
The International New York Times, The times, Daily Mail, Daily Mirror, Bild, Daily Telegraph, The Independent, The Herald, Information, Ekstra Bladet, Berlingske, Jyllandsposten, Politikken Børsen forsidebilleder 8. januar 2015 (14NS)
ASIAN HUMAN RIGHTS CHARTER A PEOPLES CHARTER 17 MAY 1998 (5NS)
Got questions ministries. What is cultural relativism. Youtube (5NS)
Secretary´s remark to the Security Council – on the Middle East. Antonio Guterres 24. Oktober 2023 (3 NS)
Gennemgang af den historiske udvikling frem til 2022. P3 Essens. Youtube 2023 (3NS)
TV2 nyheder Israel / Palæstina konflikten – forstå hvorfor de slås. 7. oktober (4NS)
DR Live Krig mellem Israel og Hamas (4NS)
Security Council. Caroon movemnet. Osama Hajjaj 20. September 2016 (1 NS)
Human Rights Day. Cartoon movement. Morad Kotkot 9. December 2023 (1 NS)
Projekt Mini MUN
Sag om Palæstina Sikkerhedsrådet 2025

Overordnet om problemet mellem Israel og Palæstina
1. https://www.youtube.com/watch?v=7BMmmNGyLjs
2. https://www.youtube.com/watch?v=yMgjA79UBUs
3. https://www.youtube.com/watch?v=sQBXRnggTg4&rco=1
4. https://www.youtube.com/watch?v=oQJt8dwvs78

Palæstina – observationsstat
Palæstina har ikke tilladelse til at stille spørgsmål til medlemslande, men de skal fremlægge deres sag for resten af salen og har derfor mulighed for 30 sekunder ekstra ved hver sag. Palæstina må gerne modtage og besvare spørgsmål.
1. Brud på menneskerettigheder
a. https://palestine.un.org/en/press-centre/press-releases
2. Juridisk ansvar for forbrydelser
a. https://news.un.org/en/story/2024/11/1157286
3. Løsning på konflikten
a. https://tcf.org/content/commentary/palestinians-want-liberation-not-recognition/

Israel
Israel skal stå for sin ret til at forsvare sig selv. De har muligheden for at være mere aggressive, fordi de har en mægtig allieret, men samtidigt er de geografisk i fjendeland.
1. Brud på menneskerettigheder
a. https://www.amnesty.org/en/location/middle-east-and-north-africa/middle-east/palestine-state-of/report-palestine-state-of/
2. Juridisk ansvar for forbrydelser
a. https://timesofindia.indiatimes.com/world/middle-east/hamas-is-responsible-for-this-war-israeli-pm-netanyahu-after-renewed-attacks-on-gaza/articleshow/119184388.cms
3. Løsning på konflikten
a. https://www.washingtoninstitute.org/policy-analysis/israels-war-aims-and-principles-post-hamas-administration-gaza

USA – vetoret
Som vi så i videoen så har USA ret mange interesser i Israel og ingen i palæstinenserne. Dog skal de forsøge at forholde sig til internationale love og regler og i øvrigt samspil med andre samarbejdspartnere i området – og så er der Trump…
1. Brud på menneskerettigheder
a. https://www.newsweek.com/donald-trump-netanyahu-israel-palestine-gaza-2064409
2. Juridisk ansvar for forbrydelser
a. https://www.timesofisrael.com/trump-i-really-am-fine-with-any-decision-israel-makes-continue-truce-or-resume-war/
3. Løsning på konflikten
a. https://www.bbc.com/news/articles/c4g9xgj2429o

Iran
Iran ønsker ikke en væbnet konflikt med USA, de er dog heller ikke venner, men er stærke støtter af Palæstina, som de har meget til fælles med. Ofte har Iran støtte af Rusland, medmindre de går for vidt.
1. Brud på menneskerettigheder
a. https://irangov.ir/detail/456399
2. Juridisk ansvar for forbrydelser
a. https://en.mfa.ir/portal/newsview/743838/Irans-Statement-at-UN-Security-Council-on-Palestine
3. Løsning på konflikten
a. https://allisrael.com/iran-rejects-arab-world-s-gaza-plan-calls-for-israel-s-destruction-through-one-state-solution

Egypten, Kina, Danmark, spørgere fra forskellige dele af verden
Disse lande skal ikke holde oplæg, men stille kvalificeret spørgsmål ud fra deres egen position. De har ret til at stille et spørgsmål til hvert land, men kan vælge kun at stille spørgsmål til opponenter. I må gerne tale sammen med de andre journalister.
1. Brud på menneskerettigheder
2. Juridisk ansvar for forbrydelser
3. Løsning på konflikten
Egypten: skal balancere mellem uenighed og venskaber og kultur og økonomi
https://carnegieendowment.org/emissary/2025/03/gaza-ceasefire-egypt-reconstruction-palestine-summit?lang=en
https://www.crisisgroup.org/middle-east-north-africa/north-africa/egypt-israelpalestine/b91-egypts-gaza-dilemmas
https://www.stimson.org/2025/egypts-delicate-balance-maintaining-us-support-while-confronting-gaza-challenges/
https://www.aljazeera.com/news/2025/3/4/what-is-egypts-plan-for-the-reconstruction-of-gaza
Kina: skal have styr på deres tidligere principper, men måske også indgå nye interesser. Går efter at forbedre situationen i Gaza for deres civile
https://www.globaltimes.cn/page/202502/1329215.shtml
https://en.humanrights.cn/2024/04/08/0b779ad32f77451582ba1704855e7e5d.html
https://mecouncil.org/publication/chinas-approach-to-palestine-and-israel-towards-a-greater-role/
Danmark: skal både se på de humanitære problemer og se på deres alliancer og kultur
https://um.dk/danida/lande-og-regioner/partnerlande/palaestina
https://www.altinget.dk/udvikling/artikel/verdensmaalsambassadoerer-danmark-staar-paa-den-forkerte-side-af-historien-i-gaza
https://voxmeter.dk/halvdelen-af-danskerne-enig-i-behov-for-gennemtvungen-tostatsloesning/
https://amnesty.dk/vores-arbejde/beskyt-civile-i-gaza-og-israel/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Den kolde krig (DHO)

I dette forløb har vi haft fokus på dansk politik og aktivisme fra afslutningen af 2. verdenskrig og frem til i dag, med udgangspunkt i centrale udenrigs- og sikkerhedspolitiske begivenheder.

Forløbet er udarbejdet i forlængelse af SO5 (DHO), hvor eleverne arbejdede med den kolde krig og ungdomskultur. Her var fokus på de lange linjer i den kolde krigs udvikling, samt hvordan centrale begivenheder og tendenser kom til udtryk i ungdomsbevægelser fra 1949 til 1989.

For at sætte dette i en dansk politisk kontekst har vi arbejdet med skift i både udenrigs- og sikkerhedspolitik siden Danmarks befrielse i 1945 – fra neutralitetspolitik til medlemskab af organisationer som FN og EF, gennem den kolde krigs spændinger, og videre til Danmarks deltagelse i Kosovo-, Irak- og Afghanistankrigene og bekæmpelsen af international terrorisme. Afslutningsvis har vi diskuteret Danmarks internationale rolle i dag (2025).

Der har været særligt fokus på Danmarks "indre" og "ydre" politiskelinjer i det internationale samarbejde – et centralt spørgsmål har været om der er tale om national tilpasning eller aktivistisk udenrigspolitik. Hvordan gik vi fra EF-skepsis og “fodnote politik” til EU-formandskab og militære interventioner i Mellemøsten og Europa.

Forløbet tager udgangspunkt i historieportalens forløb af samme navn, som også er blevet anvendt som grundbog: Forløb: Danmark i verden, kold krig, EU og aktivisme (fra 1945 til i dag) | Historieportalen  



Faglige mål:

demonstrere indsigt i udvikling og væsentlige begivenheder i Danmarks og verdens historie inden for de seneste ca. 500 år, herunder sammenhænge mellem den nationale, europæiske og globale udvikling

analysere konflikters opståen og håndteringen af disse samt udviklingen i internationalt samarbejde

skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og reflektere over mennesket som historieskabt og historieskabende

demonstrere viden om fagets identitet og metoder

formulere og formidle historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og relatere disse til elevernes egen tid



Kernestof:  

Hovedlinjer i Danmarks og verdens historie

Væsentlige nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer

Globalisering

Økonomisk udvikling og dennes betydning for national og global velstand

Udviklingen i Europas position i verden



Primærearbejdsformer:  

Gruppearbejde, kilde analyse, læreroplæg, skriftlig refleksion, klassediskussion.

Studieplan DHO 2025/2026
Forløbsbeskrivelse: DHO-forløbet har haft fokus på emnet “Den kolde krig og ungdomskultur”. I forløbet har eleverne arbejdet tværfagligt i dansk og historie med tekster og kilder, der er skabt i eller relaterer sig til perioden under den kolde krig.

I forløbet har eleverne arbejdet med fagtekster og historiske kilder, der belyser både de overordnede historiske bevægelser og centrale nedslagspunkter i den kolde krig. Dette har haft til formål at skabe et solidt historisk overblik og en relevant baggrundsviden. Derudover har eleverne arbejdet med protestsange og digte som kilder til at undersøge, hvordan internationale konflikter og samfundsmæssige problemstillinger har påvirket ungdomskulturen i perioden.

Forløbet har været struktureret omkring fire tematiske nedslag:
• Den kolde krig overordnet, 50’erne og modernisme
• Vietnamkrigen og ungdomsoprøret
• Atomfrygt
• Den kolde krigs afslutning og punk

Til hvert tema har eleverne arbejdet med en sang eller et digt, der er samtidig med perioden og kommenterer de historiske begivenheder. Disse tekster er blevet analyseret, med dansk såvel som historiefaglige metoder, med fokus på samtidsforståelse og koblingen mellem historiske begivenheder og kulturelle udtryksformer.  


Formål: Formålet med Dansk-Historie opgaven, er til dels at eleverne får kendskab til centrale begivenheder under den kolde krig, samt hvordan de påvirkede ungdomskulturens kulturelle udtryk.  

Derudover er formålet at eleverne opnår kompetence i at besvare en tværfaglig problemformulering samt at skrive i rapportgenren. Problemformuleringen består af en overordnet problemstilling samt tre taksonomiske delspørgsmål: et redegørende, et analyserende og et diskuterende eller vurderende spørgsmål.

Arbejdsformer: Gruppearbejde, individuel læsning og skrivning, pararbejde, reflektionsøvelser, skriftlig rapport på 7-8 sider.
Tekster/kilder: Den kolde krig overordnet – 1950´erne og modernisme

Sadic, Zeki Laurant. Video: Den kolde krig. Youtube 14.februar 2017.  (31min)
Martinov, Niels. At være ung i et århundrede. 1950erne Systime 2002 (7NS)
Diverse avisudklip og filmplakater fra 1950´erne i powerpoint (2NS)
Watchmojo.com Top ten defining decade songs: 1950´s. Youtube. 31. Maj 2014 (12min)
Kjær-Hansen, Barbara et al. Litteraturhistorien på langs og på tværs. Modernisme og realisme video. Systime 2012. (6 min)
Rifbjerg, Klaus. Engang fra digtsamlingen. Amagerdigte 1965 (1ns)
Rifbjerg, Klaus. Livet i badeværelset. Fra digtsamlingen Konfrontation. Gyldendal 1960

Vietnamkrigen og ungdomsoprøret

Karsten Nikolajsen, Thomas Ohnesorge. Den kolde krigs verden. Kap 2.2 + 2.4 Systime. 2022 (6NS)
Dansk statistik. Gallupundersøgelse 1966, Danskerne er kritiske overfor Vietnamkrigen. (1ns)
Creedence Clearwater Revival. Fortunate son. 1969 Youtube. (4min)
Bryld, Karl Johan. Danmark tider og temaer.Det brogede ungdomsoprør. Systime 2013 (6NS)
Røde mor. Lil´Johnnys mund. 1970. (1NS)
Odbjerg, Andreas. USA liveversion. Youtube. 24 marts 2025 (4min)
Macklemore. Hinds Hall. Youtube. 8 maj 2024 (4 min)

Atomfrygt

Danmarkshistorien.lex.dk. Civilforsvaret i den tidlige atomalder. 18. Maj 2021 (12min)
Sagan, Carl. Nuclear winter, Global consequences of mulitible explosions. 1983 Oversat artikel. (1NS)
Land og folk. Sovjets nye raketter skal sikre gengældelsen. Maj. 1984 (1NS)
Frankie Goes To Hollywood. Two tribes. Youtube uploadet 2018 (5min)
Jomfru Ane Band. Plutonium. Sang 1977. (1NS)

Den kolde krigs afslutning og punk

Larsen, Henrik Bonne + Schmidt, Thorkill en Europæisk verdenshistorie. Fortolkninger af afslutningen på den kolde krig. Systime 2019 (2NS)
Martinov, Niels. At være ung i et århundrede. 1980´erne Systime 2002 (7NS)
Mr. Beat Why did the cold war end? Youtube. 2017 (10min)
Sex Pistols. Anarchy in the UK.  1976 (4min)
The Clash. London Calling. 1979 (4min)
DR undervisning. Michael Strunge klip 2022 (3min)
Strunge, Michael. Krig fra digt samlingen “Skrigerne” 1980 (1NS)
Fukuyama, Francis. Historien er slut. Uddrag 1989 (1NS)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Hvem havde magten?

Forløb med hovedvægt før 1700, men som strækker sig frem til demokratiets indførelse.

Undervisningen har taget udgangspunkt i stændersamfundets samfundsgrupper: Konge, adel, kirke, borgere og bønder og følger, hvordan magten forskydes gennem reformation, oplysningstid og frem mod demokratiets indførelse.
Endvidere har der i forløbet været mentalitetshistoriske nedslag, hvor renæssancens og oplysningstidens idegrundlag og betydning i sam- og eftertid har været undersøgt.

Senmiddelalderen
Video: Samfundet i middelalderen
Kilder:
Pavebrev til Kong Erik Menved, 1295
Niels Jensens testamente, 1489
Debatbattle: Stændermøde
Reformationen
Vores Danmarkshistorie: Reformationen 1500-1536. Det lutherske oprør og grevens fejde i
Kilder: Poul Helgesen om de protestantiske prædikanter og Christian 3. erklæring om reformationen, 1536
Hekse og trolddom
Vores Danmarkshistorie: Hekse og trolddom
Danmark i Europa. En styrket kongemagt
Kilder: Forordning for troldfolk,1617 og Christian Pedersøns pagt med Fanden, 1634
Renæssancen
Danmark i Europa. Afsnittene: Hvad er renæssance, Var renæssancen moderne? Renæssancens kunst og Videnskab udenfor kirken
Kilde: Rafael: Skolen i Athen, 1509-1511
Enevælden:
Vores Danmarkshistorie: Den enevældige stat.
Danmark i Europa. Afsnittene: Stavnsbånd og landboreformer, Oplysning og enevælde og Oplysning i Danmark.
Kilder: Kongeloven, 1665. P.A. Heiberg: Frihed, lighed og venskab 1794. Rousseau: Samfundspagten 1762, Forordning om selvejerbønder 1769.
Film: En kongelig affære (N. Arcel, 2012)

Nationalisme, demokrati og klassesamfund
Danmark i Europa. Afsnittene: Var enevælden et diktatur og En moderne stat.
Vores Danmarkshistorie afsnittet: På vej mod demokrati
Danmark i 1800-tallet: Stemmeret og valgbarhed og Partierne
Podcast: Den danske revolution, 1/2
Lex.dk: Miniforedrag: Demokrati og demokratisering (video)
Kilder fordelt mellem grupper: Af Program for Højres Arbejder- og Vælgerforening, 1881. Af Venstres program 1872. Af Program for Det danske Socialdemokrati af 14. juli 1888. Af Det radikale Venstres program, 1905.

Faglige mål:
Demonstrere indsigt i udviklingen i Danmarks og verdens historie inden for de seneste ca. 500 år, herunder væsentlige begivenheder og sammenhænge mellem den nationale, europæiske og globale udvikling
Demonstrere indsigt i grundlæggende styreformer og politiske ideologier samt forholde sig reflekterende til demokratisering og menneskerettigheder i nationalt og globalt perspektiv
Skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og reflektere over mennesket som historieskabt og historieskabende


Kernestof:
H̶ovedlinjer i Danmarks og verdens historie
Udviklingen af demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
Udviklingen i levevilkår, nationalt og globalt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 7 Aksemagterne Tyskland og Japan

Studieplan Japan / Tyskland
Formål:
Formålet med forløbet er at se forskelle og sammenligninger mellem de to aksemagters vej til folkedrab og diskutere det kildekritisk. Der er fokus på udvikling og forståelse for, hvordan disse to aksemagter kunne føre krig i så lang tid og hvordan de begge ender i folkedrab med hver deres udgang
Faglige mål
”analysere konflikters opståen og håndteringen af disse samt udviklingen i internationalt samarbejde”
”analysere udviklingen i den globale velstand, samhandel og magtfordeling”
”demonstrere viden om fagets identitet og metoder”
”Økonomisk udvikling og dennes betydning for national og global velstand”
”reflektere over samspillet mellem mennesker og natur”
”demonstrere indsigt i grundlæggende styreformer og politiske ideologier samt forholde sig reflekterende til demokratisering og menneskerettigheder i nationalt og globalt perspektiv”
”Væsentlige nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer”
”Holocaust og andre folkedrab”
Kernestof:
DR Japans verdenskrig del 1-2-3-4 (3,5timer)
David Mc Den grusomme sandhed. Information 2005 (3NS)
DR Adolf dokumentarserie del 1-2-3 (2,5 NS)
Mein Kampf. Adolph Hitler, side 772, München, 1942
Danske taler Adolf Hitlers tale på syvårsdagen for NSDAP's magtovertagelse 30 januar 1940 (4NS)

Supplerende:
Solvej Berlau, Stine Thuge Vejen til folkedrab kap 1-2-3 (17NS) 5-6-7-8 13 (32NS) Forlaget Columbus 2023
Wikipedia Axispower. (8NS)
Annette Skovsted Hansen, Lene Ipsen Japan mellem Øst og vest kap 4 (8NS) kap 5 (12NS) kap 6 (13NS) ekstra kildearbejde Nanjing tekst 28-30 (7NS)
PP om 1. verdenskrig med billeder og statestikker og kort
På sporet af historien. Historiebrug. Systime
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer