Holdet 2tysb325 Ty (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Køge Handelsskole
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Signe Emilie Tjørnløv, Sofie Paludan
Hold 2024 1tysb324 Ty (1tysb324 Ty, 2tysb325 Ty)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb om Aldi
Titel 2 Forløb#2: Fack Ju Göhte - miniforløb
Titel 3 Forløb#3 Typisch deutsch
Titel 4 Forløb#4 Im Familienunternehmen
Titel 5 Forløb#5 Im Unternehmen
Titel 6 Forløb 6 - Märchen
Titel 7 Forløb 7 - Deutsche Geschichte nach 1945 - Stasi
Titel 8 Forløb 8 - Krimis
Titel 9 Forløb 9 - Migration

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb om Aldi

OMFANG CA. 30 NS.

IKKE EKSAMENSEMNE

Formål:
Eleven opnår kendskab til tekster inden for erhvervsrettet stof. Eleven opbygger ordforråd, og lærer at tale i korte sætninger med brug af faste udtryk. Emnet og materialerne skal åbne elevernes øjne for, at tysk er noget andet, end de har oplevet i folkeskolen. Desuden skal de med materialet og arbejdsformerne inspireres til at finde glæde ved at lære sprog. Der arbejdes med analyse af kommunikation i reklamer ud fra modeller, der kendes både fra sprogfag, Dansk, Samfundsfag og økonomiske fag.

Mål:
Gennem varieret undervisningsmateriale, tekstlæsning, videoer, samtaler og opgaver arbejder eleverne med mundtlig sprogfærdighed og præsentationsteknik. Der opnås kendskab til virksomheden Aldi fra forskellige vinkler: Historie, hvorfor Aldi forlader Danmark, opdelingen i Süd/Nord, Aldis konkurrenter samt Aldis forsøg på at nå den unge målgruppe. Der er lagt vægt på elevens lyst til at tale og indgå i dialog på tysk. Eleven opnår mundtlig sprogfærdighed gennem øvelser og tekstnære opgaver, der kan inddrages i den afsluttende præsentation.

Elevtid: 3 timer (afsluttende PowerPoint, der fremlægges i grupper)

Løbende opgaver:
• Eleven samler informationer til brug ved udarbejdelsen af PowerPoint til sin mundtlige præsentation
• Eleven udarbejder løbende sin egen ”ordbog”, idet der samles gloser fra tekster og videoer.

Fra bekendtgørelsen – faglige mål:
• forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
• læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere tysksprogede tekster
• redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
• føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
• anvende grundlæggende erhvervsrelateret terminologi og fraseologi i arbejdet med virksomhedens eksterne kommunikation, mundtligt og skriftligt
• anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
• på tysk at redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke disse
• anvende en grundlæggende viden om kulturelle, samfundsmæssige og erhvervsmæssige forhold i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med kultur-, samfunds- og erhvervsforhold i andre lande
• søge og anvende relevant tysksproget materiale på internettet samt dokumentere anvendelsen heraf
• behandle problemstillinger i samarbejde med andre fag
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Fra bekendtgørelsen – kernestof:
• aktuelle kultur-, samfunds- og erhvervsforhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland – tekst- og case-materiale om tyske virksomheder
• virksomhedens eksterne kommunikation med særlig vægt på grundlæggende erhvervsrelateret terminologi og fraseologi
• grundlæggende normer og regler for skriftlig og mundtlig sprogbrug og kommunikation på tysk, herunder for anvendelse af ordforråd i forskellige kulturelle, samfundsmæssige og erhvervsmæssige sammenhænge
• grundlæggende regler for tysk udtale og intonation. Der tages udgangspunkt i et udvidet tekstbegreb. Fiktive og ikke-fiktive multimodale teksttyper, der indgår i kernestoffet, skal være tysksprogede og ubearbejdede.

Didaktik:
Variation af arbejdsformer: Individuelt arbejde, pararbejde, gruppearbejde, plenum. Anvendte materialer: Tekster, videoer. Induktiv tilgang styrker elevens nysgerrighed. Deduktiv tilgang sikrer, at de får det vigtigste fra undervisningen med. Vægt på mundtlig kommunikation både i grupper og plenum. Vægt på at man lærer mere af sine fejl end ikke at sige noget. Understregning af klasselokalet som elevens trygge træningslokale. Undervisning er sproglig træning.

Arbejdsformer:
• individuelt arbejde – små reflektionsøvelser
• Pararbejde – små tekstopgaver og øvelser
• Gruppearbejde – analyseopgaver
• Plenum – igangsætning, instruktion, opsamling på øvelser, afslutning, lektier


Tekster:
• Geschichte der Trennung (1,9NS):
https://www.merkur.de/wirtschaft/aldi-nord-aldi-sued-discounter-trennung-teilung-unterschiede-13414488.html
• Aldi Supermarkt: Geschichte und Entwicklung des Discounter-Imperiums (3,8 NS): https://www.merkur.de/wirtschaft/aldi-sued-nord-geschichte-discounter-dynastie-theo-karl-albrecht-13302722.html
• Aldi macht mit neuer Strategie Jagd auf junge Kunden (0,7ns): https://www.focus.de/finanzen/news/unternehmen/aldi-im-news-ticker-aldi-macht--jagd-auf-junge-kunden-und-kommt-dafuer-sogar-zu-ihnen_id_11075948.html
• Aldi verlässt Dänemark (0,9 NS):
https://www.nordisch.info/daenemark/aldi-verlaesst-daenemark/
• Aldi klar geschlagen: Hier kaufen die Deutschen noch lieber ein – es ist nicht Lidl (0,7 NS):
https://www.focus.de/finanzen/news/unternehmen/aldi-im-news-ticker-aldi-klar-geschlagen-hier-kaufen-die-deutschen-noch-lieber-ein-es-ist-nicht-lidl_id_10693504.html
• Aldi und Lidl Weg vom Billig-Image: Auf das setzen Discounter in Zukunft (1,7 NS): https://www.focus.de/finanzen/news/aldi-und-lidl-im-wandel-discounter-wollen-weg-vom-billig-image_id_4488167.html

Supplerende materiale:
• 111 Jahre Kaufsmannstradition (6,9NS):
https://www.aldi-nord.de/unternehmen/ueber-aldi-nord/aldi-chronik.html
•  Lasswells kommunikationsmodel og AIDA: 5.6 Reklamer | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier (systime.dk) (6,7 NS)
• Nordbek & Jespersen: Daniela schreibt eine Bewerbung, Forlaget ViCa 2009 (0,75 NS)
• Los geht´s – auch mit Marketing!, Unternehmen: Unternehmenstypen und Geschäftsgrundlage des Unternehmens (2,3 NS)

Tekster i alt 20,0 NS (dansksproget tekst ikke medregnet)

Videoer:
(omregnet med 1,0 NS pr. minuts varighed)
• Goetter (2,5 NS):
https://www.youtube.com/watch?v=saQ2SzXON78
• Unsere Vielfalt für deine bewusste Ernährung (2,1 NS): https://www.youtube.com/watch?v=GEoobokaR4k
• TV Werbung Aldi 2016 Kinder (0,8 NS):
https://www.youtube.com/watch?v=PxrHl0BC_6w
• ALDI-Einfach-Prinzip Nr. 1: Ein übersichtliches Warensortiment (0,8 NS): https://www.youtube.com/watch?v=Qj683FRSFr0  
• ALDI Weihnachten: Kais Weihnachtsfest (0,5 NS):
https://www.youtube.com/watch?v=haFQhijmKlE  
• Höchste Bio-Qualität für alle - Nur Nur Natur (1,0 NS): https://www.youtube.com/watch?v=oofZDKJdWEU

Videoer i alt: 7,7 NS
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2: Fack Ju Göhte - miniforløb

IKKE EKSAMENSEMNE

Klassen ser film og arbejder derefter med den i forskellige taleøvelser, med sigte på at træne sproget, primært mundtligt, men også skriftligt.

Filmen er en komedie, der foregår på et gymnasium. Handlingen går på, at en bankrøver bliver vikar og får en kaotisk klasse. Det gav et ordforråd om skole.

Materiale: Skønlitteratur: "Fack Ju Göhte", film af Bora Dagtekin 2013, Constantin
Film. Vist fra mitcfu.dk

Arbejdsformer:
Varierede taleøvelser og skriveøvelser

Fokuspunkter:
Træne mundtlighed
Træne ordforråd
Træne skriftlighed i mindre omfang

Omfang: Film svarende til ca. 30 s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Typisch deutsch

IKKE EKSAMENSEMNE

Kort forløb, der introducerer eleverne til centrale kulturelle forståelser:
Siezen/Duzen, Sozialität auf der Arbeitsplatz,

Følgende faglige mål opfyldes delvist:

anvende grundlæggende erhvervsrelateret terminologi og fraseologi i arbejdet med virksomhedens eksterne kommunikation, mundtligt og skriftligt

anvende en grundlæggende viden om kulturelle, samfundsmæssige og erhvervsmæssige forhold i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med kultur-, samfunds- og erhvervsforhold i andre lande.


Omfang: ca. 10 s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 Im Familienunternehmen

EKSAMENSEMNE

Efter en kort intro til tyske store firmaer generelt undersøger vi historien bag Adidas og Puma, ser filmen "Die Dasslers" og læser om konkurrence internt i familier og på job.

Sprogligt arbejder vi videre med kasus og præpositioner, som med fordel kan foldes
ud over et længere forløb.

Arbejdsformer:

Læse individuelt, løse opgaver individuelt, tale i pargrupper,, diskutere og fremlægge
i grupper, introduktion og opsamling i klassen. Skriftlige øvelser.


Omfang: 2 film samt artikler svarende til ca. 70 s.
Fokuspunkter:
Flydende tale, ordforråd, kasus og præpositioner:

Følgende faglige mål har været i fokus:
- Forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier

-læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere tysksprogede tekster

-redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret
ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt

-føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige
synspunkter

-udtrykke sig mundtligt på tysk om ikke-gennemgåedetysksprogede tekster og emner med anvendelse af et enkelt ordforråd og ofte forekommende faste vendinger
og udtryk

analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi

- anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier

-på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke disse



Materialer:
TV-film: "Die Dasslers" (3SAt, 2020)

Faglitteratur:
Uddrag af artikel "Adidas und Puma". https://www.gevestor.de/themenseite/adidas

Uddrag af artiklen "Zu viel Konkurrenz im Job ist ungesund". Af Elena Zeller, dpa
2022

Uddrag af artiklen " Glückliche Familie: Diese 6 Tipps sorgen für mehr Zusammenhalt" af B. Boeck, 2022,
familie.de: https://www.familie.de/familienleben/glueckliche-familie-diese-7-tipps-sorgen-fuermehr-zusammenhalt/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 Im Unternehmen

Forløbet følger et andet forløb, hvor en konkret virksomheds historie blev fulgt. I dette forløb skal eleverne fokusere på tysk erhvervsliv generelt, og bl.a. arbejde med skabeloner for breve og virksomhedskommunikation.


Følgende mål er i fokus i dette forløb:
– udtrykke sig mundtligt på tysk om ikke-gennemgåede tysksprogede tekster og emner med anvendelse af et enkelt ordforråd
og ofte forekommende faste vendinger og udtryk
– udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk med et varieret ordforråd og med sikkerhed i den
centrale ortografi, morfologi og syntaks
– anvende grundlæggende erhvervsrelateret terminologi og fraseologi i arbejdet med virksomhedens eksterne
kommunikation, mundtligt og skriftligt
– analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi
– anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
anvende en grundlæggende viden om kulturelle, samfundsmæssige og erhvervsmæssige forhold i tysksprogede lande i
arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og
emner med kultur-, samfunds- og erhvervsforhold i andre lande

Omfang: Ca. 5 s.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Geschäftsbrief im Unterricht 02-04-2025
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb 6 - Märchen

OMFANG CA. 30 SIDER

EKSAMENSEMNE

Kernestof samt supplerende materiale:
- Spielregeln im Märchenland
- Es war einmal
- Märchen – warum?

Eventyr (fra: www.grimmstories.com/de/grimm_maerchen/favorites):
- Der Wolf und die sieben jungen Geisslein (Gebrüder Grimm)
- Schneewittchen (Gebrüder Grimm)
- Frau Holle (Gebrüder Grimm)

Eleverne har også hørt/set en version af eventyrene via Youtube:
- Der Wolf und die sieben jungen Geisslein:
www.youtube.com/watch?v=EIsqw2s7KyA
- Frau Holle:
www.youtube.com/watch?v=dc4id5MPiIU
- Schneewittchen:
www.youtube.com/watch?v=VAvTRaPcN64 eller https://www.youtube.com/watch?v=m90nSpAM5Dg

Faglige mål:
- Føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, eleverne er fortrolige med samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
- På tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke disse.

Didaktiske principper:
Undervisningen foregår som en vekselvirkning mellem lærerstyret undervisning, individuelt arbejde, pararbejde og gruppearbejde. Der integreres øvelser til de udvalgte tekster samt en større skriftlig opgave med et udvalgt grammatisk fokus. Der trænes mundtlighed gennem mundtlige oplæg. Der lægges i arbejdet med analyse og fortolkning af de udvalgte eventyr særlig vægt på psykologisk læsning, genkendelse af eventyrtræk, portræt af brødrene Grimm samt kendskab til forskellen på kunsteventyr og folkeeventyr.

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opg. 1 - Märchen 19-10-2025
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb 7 - Deutsche Geschichte nach 1945 - Stasi

OMFANG CA. 30 SIDER

EKSAMENSEMNE

Kernestof samt supplerende materiale:
- Das Ende der Kunst von Reiner Kunze (1969)
- Das Ministerium Für Staatssicherheit (Die Stasi)
- Die Bespitzelungmethoden der Stasi
- Stasi I
- Stasi II
- Hvor løgnen hersker (anmeldelse af filmen ”Das Leben der Anderen” fra Berlingske, 2006)
- In den Fängen der Stasi (1992) (fra Juma Magazin)
- Das Leben der Anderen (information om filmen ”Das Leben der Anderen")
- Das Leben der Anderen - Overvågningssamfundet DDR (Die
Überwachungsgesellschaft der DDR)
- Børn brugt som stikkere for Stasi (Jyllands-Posten/Jørgen Ullerup)

Nedenstående 10 tekster stammer fra "Berlins Geschichte" af Magdalena und Gunnar Schupelius, Berlin story Verlag:
- Kriegsende 1945
- Ein neuer Angang 1945
- Die Teilung
- Die Luftbrücke
- Zwei Zonen – Zwei Länder
- Republikflucht
- Die Stasi
- Das Leben in West-Berlin
- Krise und Mauerfall
- Berlins Geschichte – Berlin Heute

- Das Leben der Anderen (2006), film instrueret af Florian Henckel von Donnersmarck.

Faglige mål:
- På tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke disse
- Redegøre på tysk for kulturelle, samfundsmæssige og erhvervsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland efter 1945
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Didaktiske principper:
Ud over at læse angivet materiale samt se filmen ”Das Leben der Anderen” (2006) skal eleverne i grupper besvare en række spørgsmål, der knytter sig til emnet. Arbejdet med emnet skal munde ud i en PP-præsentation med fokus på information om emnet "Deutsche Geschichte nach 1945" med særligt fokus på Die Stasi.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opg. 2 - Deutsche Geschichte nach 1945 - die Stasi 10-12-2025
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb 8 - Krimis

OMFANG CA. 30 SIDER.

EKSAMENSEMNE

Kernestof samt supplerende materiale:
- Helle Egedal: „Begriffskarte Krimi“ samt „Merkmale des Krimis“. Fra: Gattungen (Systime)
- Erik Christophersen: "Der Krimi – einige Informationen" („Eine kurze Definition“. „Die klassischen Krimiformen“ samt „Moderne Tendenzen des Krimis (einige Beispiele)“. Fra: Dein Deutschland - tysk fortsættergrundbog (Systime)

Følgende læste tekster er fra:  ”Dein Deutschland – tysk fortsættergrundbog” (Systime): https://dd.systime.dk/?id=121:
- Mord im Hotel (1989)
- Milena Moser: Mein fünfter Mord (1991)
- Jan Flieger: Liebfrauenmorgen (2010)
- Ingrid Noll: Nasentropfen (2005)

- ”Borowski og det evige hav” (2024), afsnit fra "Tatort", tysk tv-krimiserie.

- Kendsgerninger undersøgt på nettet (Google eller YouTube) om den østrigske kvinde Natascha Kampusch, der blev kidnappet som 10-årig i 1998.


Faglige mål:
- Forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- Læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere tysksprogede tekster
- Føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
- Anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier.

Didaktiske principper:
Undervisningen foregår som en vekselvirkning mellem lærerstyret undervisning, individuelt arbejde, pararbejde og gruppearbejde. Der integreres øvelser samt konkrete spørgsmål til de udvalgte tekster samt en større skriftlig opgave med et udvalgt grammatisk fokus. Der trænes mundtlighed gennem mundtlige oplæg. Der lægges i arbejdet med materialet fokus på at diskutere forskellige etiske og samfundsmæssige aspekter af forskellige typer af krimier.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
SO3 - De merkantile sprog 02-02-2026
Opg. 3 - Krimis 12-04-2026
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Skrive
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 9 Forløb 9 - Migration

OMFANG CA. 40 SIDER

EKSAMENSEMNE

Kernestof samt supplerende materiale:
- Migrantenliteratur: Dein Deutschland (Systime):
https://dd.systime.dk/index.php?id=131
- Integrationstheorie: Dein Deutschland (Systime):
https://dd.systime.dk/?id=135
- Identitätstheorie: Dein Deutschland (Systime):
https://dd.systime.dk/?id=134
- Erdoğan Atalay: Die Türkei ist da oben (2005), Teil 1, 2 und 3: Dein Deutschland (Systime): https://dd.systime.dk/?id=133  
- Aisha Uğurlu: Deutsche Muslimin (2005), Teil 1, 2 und 3: Dein Deutschland (Systime): https://dd.systime.dk/?id=137
- "InnenWelten" Integrationsfilm der Deutschen Soccer Liga (YouTube): https://www.youtube.com/watch?v=g8dKQzVz83k

Faglige mål:
- Forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- Læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere tysksprogede tekster
- Føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
- Anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier.

Didaktiske principper:
Undervisningen foregår som en vekselvirkning mellem lærerstyret undervisning, individuelt arbejde, pararbejde og gruppearbejde. Der integreres øvelser samt konkrete spørgsmål til de udvalgte tekster samt en større skriftlig opgave med et udvalgt grammatisk fokus. Der trænes mundtlighed gennem mundtlige oplæg. Der lægges i arbejdet med materialet fokus på at diskutere forskellige etiske, kulturelle og samfundsmæssige aspekter af multikulturens realitet.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opg. 4 - Migration 29-04-2026
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer