Holdet 3idrC125v id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Køge Handelsskole
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Jeanette Brodin
Hold 2025 3idrC125v (3idrC125v id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Håndbold
Titel 2 Crossfit og styrketræning
Titel 3 Badminton
Titel 4 Aerobic
Titel 5 New Style Hustle og improvisation
Titel 6 Fodbold

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)

Titel 2 Crossfit og styrketræning

Crossfit

Bevægelses mønstre.
https://youtu.be/QT5ZadI6HPQ
https://youtu.be/eyzTjFup5Pw
https://youtu.be/MiSXKs73HMA

https://youtu.be/lNV_TrhOMy8
https://youtu.be/5byDhF7GJas
https://youtu.be/Ki5Blpl9o-c

https://youtu.be/xq_1wHyk6gM

• Eleverne justerer deres WOD.
o Teknikgennemgang af øvelser, der indgår i WODen
o Forklaring af bevægemønstre
o Benævnelse af muskelgrupper, der trænes
o Benævnelse af fysiske domæner, der er i spil
• Kort opvarmning
• WOD-test – 3 runder på tid:
o 10 atomic situps
o 20 squats
o 20 pres over hovedet
o 10 push ups
o Tiden noteres og pulsen tages i det øjeblik man er færdig. Intensiteten vurderes på Borgskala. Når man er færdig, hepper man på de andre og hjælper alle igennem.


Power point om Crossfit
Youtube klip om bevægelsesmønstrene.
Muskeludholdenhedsteori
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Badminton

MODUL  1
Formål: 
Fokus på greb og svingsløjfer
Timens opbygning
1. Forhånd gennemgås
2. Øvelser alene med variationer
3. Baghånd gennemgås
4. Øvelser med fokus på baghånd
5. Spiløvelser 2 og 2 på halv bane uden net
6. Kampe på halv bane uden net kongebane
7. Lang serv forevises og øves
8. Clear forevises og øves
9. Kongebane på halv bane.
MODUL 2
Formål:
Fokus på slagene, drop fra baglinje, netdrop, forhåndslob og benarbejde frem og tilbage
Timens opbygning
1. Løb frem og tilbage i hallen med forskellige øvelser som får mere og mere fokus på benarbejde i badminton
2. Benarbejde frem og tilbage på banen øves.
3. Forhåndslob øves med og uden benarbejde
4. Netdrop i forhånden øves med og uden benarbejde
5. Øvelse frem og tilbage på banen med drop i forhånden ved kast
6. Drop fra baglinjen øves med og uden benarbejde
7. Drop fra baglinjen frem og tilbage med benarbejde øves med serv fra modspiller
8. Øvelse med fokus på drop, netdrop og forhåndslob på halv bane
9. Eventuelt: Øvelse med fokus på drop, netdrop & forhåndslob på halv bane
10. Eventuelt: Sekvens: drop, netdrop, lob.
11. Engelsk double på alle baner. De to vindere rykker mod kongebane, de to tabere rykker mod 
helvede.
MODUL 3
Formål:
Fokus på benarbejde til de korte forhåndshjørner samt det lange forhåndshjørne samt baghåndsslag ved nettet
Timens opbygning
1. Eleverne kommer 2 og 2 ud på en bane.
- Fysisk: De har 4 bolde til at stå på hver sin sidelinje. Man skal tage en bold fra modstanderens sidelinje og sætte den over på sin egen sidelinje, men man laver det rigtige benarbejde.
- Samme øvelse frem og tilbage. Den ene stiller boldene på baglinjen, den anden under nettet. Man skal lave det rigtige benarbejde og derfor altid have front mod nettet.
2. 2 mand sammen og så spiller man kamp på halv bane med kun én ketcher – altså skal man skiftes til at slå med den samme ketcher.
3. Eleverne forevises benarbejde til det korte forhåndshjørne hvorefter de øver
4. Eleverne forevises benarbejde til det korte baghåndshjørne hvorefter de øver
5. Eleverne forevises benarbejde til det lange forhåndshjørne hvorefter de øver
6. Vi øver baghånds netdrop med kast og benarbejde
7. Der øves baghåndslob med kast benarbejde
8. Der øves benarbejde til begge de to korte hjørner.
9. Man er 4 mand sammen på en bane. 2 kastere i hver sit korte hjørne. Der øves benarbejde med 
drop/lob i begge sider
10. Turnering på halv bane med kort.
MODUL 4
Formål:
At sammensætte slag og benarbejde i sammenhængende sekvenser, samt at eleverne får en fornemmelse af hvilke faser man skal igennem når man skal indlære komplekse bevægelser (Og hvor svært det er).
Timens opbygning
1. Opvarmning: Løb opad banen, mens man spiller over nettet med restriktioner. På vejen tilbage laves løbeøvelser
2. Serv og clear øves. Disse filmes med ”coach eye” og eleverne fejlretter sig selv og hinanden ud fra de eksemplariske videoer.
3. Skiftevis kort og langt i baghånden med rigtig benarbejde. Der kastes kort, og serves langt. Bolden holdes ikke kørende
4. Sekvens med spiller A der står ved nettet, og laver skiftevis kort og langt. Spiller B laver rigtigt benarbejde og laver skiftevis drop fra baglinjen og fra nettet.
5. Punkttræning: 1 person står i de lange baghåndshjørne. Der skal hele tiden returneres til dette hjørne, og det er tilladt at skyde i 3 hjørner, men hjørnet på kryds er lukket.
6. Engelsk double med et tvist: Man er 2 mand sammen på en hel bane. Duellen begynder med at man spiller en duel mod den der står overfor på den anden side (Der er altså 2 bolde i gang). Når én duel er færdig råber man FRI. Og så spiller en duel med den resterende bold, men på hele banen, altså som en almindelig double. Hvis man vinder begge dueller så vinder man 1 point.
MODUL 5
Timens opbygning
1. Opvarmning: Rundt om 2 baner – ved fejl skal der laves fysisk. Der må ikke smashes.
2. Stationstræning. Der opstilles 6 forskellige stationer svarende til 6 baner. Man er 5-8 minutter ved 
hver station. Alle stationer har fokus på den kommende forløbsprøve.
Bane 1: Benarbejde frem og tilbage på banen og benarbejdet i de korte hjørner
Bane 2: Man skal øve benarbejde til det korte forhåndshjørne samt drop og netdrop i forhånden. 1 person kaster bolden over med den rigtige timing. Der skal være 10-12 bolde, hvorefter der byttes. Derefter gentages øvelsen i det korte baghåndshjørne. Eleven bestemmer selv om der laves netdrop eller netlob.
Bane 3: Lang singleserv returneret med clear, efter halvdelen af tiden skiftes til at man laver clear til hinanden
Bane 4: Person 1 står ved nettet og laver skiftevis kort og lang på en halv bane. Person 2 laver rigtigt benarbejde og laver skiftevis netdrop og drop fra baglinje
Bane 5: Man skal selv finde ud af hvilken sekvens der passer til ens eget niveau som man vil vise til forløbsprøven.
Bane 6: single på halv bane
Kongebane: Man spiller en form for Engelsk double, så man passer sin egen halvdel. Efter hver duel så skal den der taber stille sig i ”taberfeltet” (Hvis der er mere end 4 så stiller man sig i kø udenfor banen) Alle andre rykker en
MODUL 6
Formål: 
At eleverne får mulighed for at vise hvor deres færdigheder indenfor badminton i afslutning af forløbet
Timens opbygning
Forløbsprøven organiseres så man er 2 mand sammen på en halv bane. Læreren styrer tiden samtidig med at han går rundt og noterer så godt han kan:
1. Benarbejde uden bold ligefrem til nettet og markere et netdrop, derefter lige tilbage og markere et clear. (2 gange 1 minut)
2. Benarbejde til de korte nethjørner uden bold. (4 og 4 sammen på banen, 2 elever kører øvelsen á gangen) Man kører 1 minut hver
3. Benarbejde til det korte forhåndshjørne samt drop og netdrop i forhånden. 1 person kaster bolden over med den rigtige timing. Eleven bestemmer selv om der laves netdrop eller netlob. (Øvelsen kører i 1 minut)
4. Samme øvelse som forrige bortset fra at den køres i det korte baghåndshjørne. Eleven bestemmer selv om der laves netdrop eller netlob. (1minut pr. mand)
5. Lang singleserv returneret med clear (1 minutter pr. mand)
6. Clear 2 og 2 på halv bane (2 min)
7. Person 1 står ved nettet og laver skiftevis kort og lang på en halv bane 
Person 2 laver rigtigt benarbejde og laver skiftevis netdrop og drop fra baglinje
8. En valgfri øvelse eller sekvens på en halv bane (2 minutter)
9. Kongeturnering med kampe á ca. 2 minutters varighed på halv bane (16 minutter)
Varighed for forløbsprøven 18 minutter + kongeturnering

Instruktionsvideoer
https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=yaEfnpA9rus
https://www.youtube.com/watch?time_continue=113&v=mvdIh5E_opU
https://www.youtube.com/watch?v=_2piF9P-ULI
https://www.youtube.com/watch?v=Ol3jLlccMD0
https://www.youtube.com/watch?v=rNzXDn4ZZ-8
https://www.youtube.com/watch?v=S2brZPqx288
https://www.youtube.com/watch?v=WtWw-GNpr4E

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 5 New Style Hustle og improvisation

Læringsmål
Efter endt forløb skal eleverne kunne:
• Udføre grundlæggende teknikker inden for New Style Hustle.
• Anvende improvisation som en integreret del af dansen og udvikle et personligt bevægelsessprog.
• Eksperimentere med dynamik, tempo og energi i både solo- og partnerarbejde.
• Udvikle øget kropsbevidsthed gennem bevægelse, improvisation og refleksion.
• Skabe korte koreografier, hvor struktur og spontanitet indgår i samspil.
• Reflektere over egen kreative proces og træffe bevidste bevægelsesvalg.
• Forstå og kunne forklare Trisha Browns tilgang til struktur og frihed i dans, og genkende hendes metoder i deres eget arbejde.
________________________________________
Indhold og modulopbygning
Modul 1: Improvisation og bevægelsesnærvær
• Introduktion til improvisatorisk arbejde uden faste rammer.
• Øvelser med fokus på nærvær, reaktion på musik og intuitiv bevægelse.
Modul 2: Tempo, variation og bevægelseskvalitet
• Improvisationsøvelser med fokus på kontraster i tempo, tyngde og energi.
• Arbejde med at observere og justere kroppen i bevægelse.
• Guidede sekvenser med fri fortolkning for at støtte udvikling af personligt udtryk.
Modul 3: Grundlæggende New Style Hustle-teknik
• Gennemgang af centrale elementer i New Style Hustle (solobevægelser og partnerskab).
• Samspil mellem fastlagte trin og åben improvisation.
• Fokus på rytmisk præcision og bevægelsesflow – både individuelt og i par.
Modul 4: Integration af improvisation i Hustle
• Øvelser hvor improvisation integreres i tekniske Hustle-bevægelser.
• Eleverne arbejder med at skabe variationer ud fra faste sekvenser.
Modul 5: Koreografisk skabelse og personlig stil
• Eleverne arbejder i grupper eller individuelt med at skabe korte koreografier.
• Vægten ligger på personlig stil, kropsbevidsthed og kreativ udfoldelse.
• Koreografierne skal kombinere faste elementer og improvisation.
Modul 6: Fremvisning og bevægelsesrefleksion
• Eleverne fremviser deres koreografiske arbejde.
• Fokus på udtryk, dynamik og kropslig tilstedeværelse.
• Fælles feedbackrunde med refleksion over bevægelsesvalg og skabende proces.
Modul 7: Teoretisk introduktion til Trisha Brown
• Introduktion til Trisha Browns filosofi og historiske betydning.
• Diskussion
• Sammenkobling af teori og praksis: Eleverne identificerer Trisha Browns principper i deres eget arbejde med improvisation, struktur og frihed.
________________________________________
Evaluering
Løbende evaluering:
• Eleven vurderes kontinuerligt på deltagelse, bevægelsesmæssig udvikling og evnen til at forholde sig refleksivt til eget arbejde.
• Fokus på udvikling af kropsbevidsthed, kreativitet og teknisk forståelse.
Afsluttende evaluering:
• Elevernes koreografiske fremvisning vurderes ud fra evnen til at kombinere tekniske elementer og improvisation i en personlig og meningsfuld form.
• Evnen til at udtrykke og begrunde bevægelsesvalg er central.
Refleksion:
• Eleverne reflekterer over, hvordan de har arbejdet med improvisation og struktur, samt hvordan Trisha Browns metoder har været relevante for deres proces.
• Fokus på personlig udvikling, kropsbevidsthed og samspillet mellem teori og praksis.
________________________________________
Materialer
• Musik: funk, hiphop, elektronisk
• Åbent gulv med god plads til bevægelse

Afslutning og refleksion
Ved forløbets afslutning har eleverne opnået teknisk forståelse for New Style Hustle, styrket deres evne til at improvisere, og arbejdet bevidst med deres egen kropslige udtryksform. Gennem hele forløbet har Trisha Browns principper været en underliggende inspirationskilde, som i sidste modul bliver gjort eksplicit. Eleverne afslutter med en øget forståelse for samspillet mellem krop, kreativitet og koreografisk struktur.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Fodbold

Fodbold for alle efter Gymnasieskolernes idrætsforening

Fodboldloven
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer