Holdet 1h25 sa (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Køge Handelsskole
Fag og niveau Samfundsfag C
Lærer(e) Christine Søby
Hold 2025 1h25 sa (1h25 sa)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Sociologi, social arv og ulighed i sundhed
Titel 2 Forløb#2 seksualundervisning
Titel 3 Forløb#2 seksualundervisning
Titel 4 Økonomi og velfærd
Titel 5 Dansk politik
Titel 6 SO1: Politisk kommunikation
Titel 7 Ulighed og identitet i det senmodrene samfund

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Sociologi, social arv og ulighed i sundhed

I dette forløb arbejder vi med sociologi
Vi undersøger overgangen fra traditionelt til senmoderne samfund. Vi udvider horisonten og undersøger hvordan forholdene for familien og individet har ændret sig. Vi undersøger hvordan Hartmut Rosa mener det senmoderne samfund tager sig ud. Vi kigger på marginalisering og årsagerne hertil. Vi kigger på social ulighed og har her særligt fokus på Bourdieu. Til sidst i forløbet undersøger vi ulighed i forbindelse med sundhed

Kernestof
- identitetsdannelse og socialisering

Faglige mål
• anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå
• anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
• undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre

• behandle problemstillinger i samspil med andre fag
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder
• formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og anvende forskellige materialetyper til at dokumentere faglige sammenhænge
• formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
• formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
• argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 seksualundervisning

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#2 seksualundervisning

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Økonomi og velfærd

Dansk økonomi

10 moduler

Formål
Eleven skal opnå viden om og kunne analysere og diskutere dansk økonomi i international sammenhæng. Eleven skal opnå viden om, analysere og diskutere det blandingsøkonomiske kredsløb, herunder stat, marked, civilsamfund og gråzonen mellem stat og marked. Eleven skal opnå kendskab til, analysere og diskutere de samfundsøkonomiske mål, herunder økonomiske målkonflikter. Eleven skal lære om, analysere og diskutere den danske velfærdsstatsmodel og dennes særlige træk i sammenligning med andre landes modeller. Eleven skal kunne analysere og analysere og diskutere ud fra faglige begreber. Der vil være særlig vægt på, at eleven bliver ”økonom” i sin tankegang, så det bliver klart, at der forskel på økonomiske og politiske argumenter. Eleven skal opnå kendskab til, analysere og diskutere økonomiske politikkers virkning og begrænsninger, særligt finans- og pengepolitikken, Endelig skal eleven lære, at politik og økonomi hænger samen

Fra bekendtgørelsen
̶  anvende og kombinere viden og kundskaber om sociologi, politik, økonomi til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer, herunder erhvervsmæssige problemer, og diskutere løsninger herpå
̶  anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
̶  undersøge aktuelle politiske beslutninger, herunder betydningen af EU og globale forhold
̶  undersøge grundlæggende økonomiske sammenhænge med inddragelse af erhvervsmæssige forhold og diskutere aktuelle samfundsøkonomiske prioriteringer
̶  behandle problemstillinger i samspil med andre fag ̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
̶  formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og anvende forskellige materialetyper til at dokumentere faglige sammenhænge
̶  formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
̶  formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
̶  argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog

Kernestof
- Økonomi og erhvervsliv ̶ velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilsamfund ̶
- Det økonomiske kredsløb, økonomiske mål og økonomiske styringsinstrumenter
- Globaliseringens og EU’s betydning for den økonomiske og erhvervsmæssige udvikling i Danmark.
- Kvantitativ og kvalitativ metode.

MATERIALER

Kernestof
Bøger
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=405 (økonomisk kredsløb)
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=404 (god økonomi)
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=403 (konjunkturer)
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=402 (økonomisk politik)
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=401

Supplerende materialer
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=407 (privatøkonomi)
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=406 (arbejdsmarkedet)
- https://vismandsspillet.dk/game/DK_Start.aspx (interaktiv leg med konsekvensberegninger)

Tv
Økonomi for dummies
- https://www.youtube.com/watch?v=AjpMvcsFsW8 (del 1, vækst og forbrug)
- https://www.youtube.com/watch?v=-0ZezVHjJGc&t=746s (del 3, arbejdsmarkedet)

BEGREBER:
Styr på begreberne: vækst, inflation og deflation, beskæftigelse, betalingsbalance (eksport minus import), statens budget, miljø/økonomi, økonomisk omfordeling (social lighed), arbejdsløshedstyper (sæson, konjunkturel, strukturel) konjunkturer, trends, overophedning (for høj vækst der skaber inflation), BNP + fordele og ulemper ved BNP som måleinstrument, skatter og afgifter (direkte og indirekte skatter), stram finanspolitik, lempelig finanspolitik, rente, kontraktiv (stram) pengepolitik, ekspansiv pengepolitik (lempelig), det økonomiske kredsløb, multiplikatorer (handlen mellem grønthandleren og bageren), SMC-modellen (stat-marked-civilsamfund), velfærdsaftalen fra 2008 (hovedindhold: at pensionsaftalen sættes op i takt med levealderen), demografi (læren om befolkningssammensætning) velfærdsmodellerne,  skandinavisk/universel/socialistisk, central- og sydeuropæisk/selektiv/konservativ, engelsk/residual/liberalistisk, den danske velfærdsstats udfordringer, statistikker: rækker, kolonner, procentvise afvigelser, grafiske præsentationer (graf, lagkage, stolpe), empiri: kvalitativ (tekst, lyd, billede, observationer), kvantitativ (tal (statistikker)), den danske arbejdsmarkedsmodel, flexicurity sammenhængen mellem fleksibilitet for arbejdsgiverne og økonomisk sikkerhed for lønmodtagerne (flexibility + security = flexicurity), erhvervsfrekvens (andelen af befolkningen i beskæftigelse), overenskomst,  substitutionsprincippet ved lønstigninger, bytteforhold, aktiv arbejdsmarkedspolitik
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Dansk politik

Forløbsbeskrivelse:
Eleven skal opnå kendskab til partier, ideologier, lovgivningsprocessen, forskellige demokratiformer og partiernes indbyrdes rivalisering og samarbejdsmønstre. Eleven skal opnå kendskab til valg, teknik bag regeringsdannelse og vælgervandringer set som spejling af samfundsudviklingen. Eleverne skal opnå kendskab til partiernes vælgere ud fra sociologiske kriterier som fx indkomst, erhverv osv. Eleverne skal opnå kendskab til de forskellige ideologier og partier og deres indbyrdes relationer. Eleven skal kunne se sammenhænge mellem partiers ageren ud fra afvejningen af forskellige hensyn. Eleven skal kunne bruge forskellige modeller som analyseramme.

MATERIALER
Kernestof fra LUK SAMFUNDET OP
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=386
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=392
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=391
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=390
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=389
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=387
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=491 (filmklip om medborgerskab)
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=376
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=385
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=384
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=383
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=382
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=379
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=378
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=377
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=490 (filmklip om ideologier)

Samfundsstatistik - udvalgte statstikker
- https://samfundsstatistik.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=206

Supplerende stof fra LUK SAMFUNDET OP
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=431
- https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=380

ARBEJDSFORMER
- individuelt: lektielæsning
- gruppearbejde: løsning af opgaver
- plenum: opsamling på opgaver. Debat (SU og kvindelig værnepligt)
- Gruppearbejde med udarbejdelse af postere om partiernes vælgere

BEGREBER
Deltagelsesdemokrati, konkurrencedemokrati, repræsentativt demokrati, spærregrænse og hensyn til repræsentativitet/stabilitet, direkte demokrati, liberalisme, konservatisme, socialisme, stat-marked-civilsamfund, partier, værdipolitik, fordelingspolitik, identitetspolitik, Minerva-modellen, Molins model, parlamentarisme, negativ parlamentarisme, kabinetsspørgsmål, parlamentarisk grundlag, støtteparti, forlig og forligsregler, regeringsdannelse, regeringstyper, mistillidsvotum, partityper, vælgertyper, vælgervandringer, politiske samarbejdsmønstre
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 7 Ulighed og identitet i det senmodrene samfund

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer