Holdet 2023 DA/l - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution X - Gentofte HF
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e)
Hold 2023 DA/l (1l DA, 2l DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Genre -og tekstforståelse
Titel 2 Grundforløb i grammatik
Titel 3 Mini-sso (Skriftlighedsforløb)
Titel 4 Det folkelige gennembrud (tværfagligt m. historie)
Titel 5 Folkeviser
Titel 6 Oplysningstiden +  Censur og hadefuld tale
Titel 7 Skriftlighed: Den analyserende artikel
Titel 8 Kommunikation, argumentation og retorik
Titel 9 Skriftelighed på HF: Den debatterende artikel
Titel 10 Nationalromantikken og danskhed
Titel 11 Det moderne gennembrud
Titel 12 Nyhedsformidling og fortællende journalistik
Titel 13 Dokumentarfilm
Titel 14 Minimalisme
Titel 15 Diverse tekster fra stilehæfter
Titel 16 Materialer, der skal kunne tilgås i eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Genre -og tekstforståelse

Genrer og tekstanalyse

Dette forløb om genrer og tekstanalyse har I trænet litterær analyse og fortolkning af, særligt, prosa. I skal blandt andet kunne lave en personkarakteristik, miljøkarakteristik og identificere en utroværdig fortæller. I har mødt et blandet udvalg af tekster i forskellige genrer og typer skrevet/produceret af både forfattere, dramatikere og producenter. Sideløbende med dette forløb har I arbejdet aktivt med at udvide jeres ordforråd med opslagsværket og øvelseshæftet ”Grå ord”. Slutteligt har vi haft et fokus på Den upålidelige jegfortæller, som I har haft et Meebook-forløb omkring

Kernetekster:
Trykte tekster:
Peter Seeberg: Støvsuger (1997)
Peter Seeberg. Patienten (1962)
Karen Blixen: Ringen (uddrag), (1958)
Michael Strunge: Elskede diskodronning (1980)
Nikoline Werdelin: Liebhaverne (uddrag), (1997)
Johannes V. Jensen: Bo’l (1910)
Thomas Korsgaard: Lasagne (2019)
Jan Sonnergaard: Sex (1997)
Klaus Rifbjerg: Skyernes skygge rammer mig (1964)
Klaus Rifbjerg: Under vejr med mig selv (1956) (VÆRKLÆSNING i forbindelse med forløb)
Helle Helle: Rødby-Puttgarten (uddrag), (2005)
E. Hemingway: Bjerge af hvide elefanter (1927)
Erland Loe: Doppler (VÆRKLÆSNING i forbindelse med forløb)

Medietekster:
Søren Frellesen: Boy Meets Girl, kortfilm (2007)
Kasper Skovbøl: Jeg tog i byen, salme (2013)
The Affair, episode 1, sæson 1, (Tv-serie), (2014)
Jonas Correll: Skyernes skygge rammer mig (kortfilm), (1996)

Teoretiske tekster:
Jan Bagge Nielsen: Den upålidelige fortæller (2018)
Tolstrup med flere: Remediering og adaption, Systime

Selvproduceret begrebskompendium: Litterær analyse af romaner og noveller
Formål:
- at du kan genrebestemme en tekst, herunder udpege fiktions- og faktakoder
- at du kan analysere tekster fra de tre hovedgenrer lyrik, drama og epik
- at du kan lave en velformuleret og præcis personkarakteristik og miljøkarakteristik
- at du bliver introduceret til taksonomi
Begrebspixie: Begreber: faktakoder, fiktionskoder, genrer, genreblandinger, genrebrud, epik, lyrik, drama, ydre komposition, indre komposition, tid, miljø, sprog, epik, lyrik, drama, personkarakteristik, handling, fortælleforhold, synsvinkel, motiv (Vanitasmotivet), tema, kortprosa, litterære læsestrategier, novellegenretræk, litterære undertekster og tomme pladser

En del af forløbet (om den upålidelige fortæller) ligger online på Meebook:
https://app.meebook.com/meebooks/edit/9475043

ESTIMERET LÆSE- OG ARBEJDSBYRDE: 14%


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Jeg glemmer aldrig den dag 08-09-2023
KREATIV SKRIVEOPGAVE 27-09-2023
Roseøvelse 12-10-2023
Fortælletype og synsvinkel 30-10-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Personlige
  • Kreativitet
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Grundforløb i grammatik

Forløbet vil være centreret omkring en vekslen mellem teori og øvelser i følgende grammatiske discipliner:

Ordklassegenkendelse: herunder ordsammensætninger, Hans/sin-problematik, nogen/nogle, af/ad, nutids-r, forholdsordsudfordringer, stedordsfejl.
Tegnsætning: Grammatisk kommatering, bindestreg, kolon, citationstegn, apostrof ifm. ejefald, parentes, spørgsmålstegn, skråstreg, udråbstegn.

Desuden introduktion til - og brug af - følgende hjemmesider og apps:
ordnet.dk
Bedredansk.dk (rettenøgle)
sproget.dk
DSN (app)

Forløbet ligger online på Meebook: https://app.meebook.com/meebooks/edit/9487437

ESTIMERET LÆSE- OG ARBEJDSBYRDE: 2%
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fortælletype og synsvinkel 30-10-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Skrive
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • IT
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Mini-sso (Skriftlighedsforløb)

Eleverne er blevet introduceret til en større opgave (danskopgaven/mini-SSO)

Kollektiv/individuel vejledning i indhold samt struktur på en større opgave (herunder problemformulering med udgangspunkt i Blooms taksonomiske niveauer, kildehenvisninger/citatteknik, analytiske begreber ift. filmanalyse i et danskfagligt perspektiv, resumé på dansk, litteraturliste mv.).
Skriveteknik som hurtigskrivning og refleksionsskrivning er introduceret og øvet.
Susanne Bier, Zentropa: Hævnen (DK, 2010) (værk)
Mikkel Hafstrøm: Ondskan (Sverige, 2005)

Ekstra materiale til differentiering af forløbet: Nogle elever har lavet en psykologisk analyse af filmen (hertil udleveret sider om psykologisk analysemetode fra Litteraturens veje side 23-25 samt ’Metoder i dansk’ side 61-66)

Forløbet ligger online på Meebook:
https://app.meebook.com/meebooks/edit/9522425

ESTIMERET LÆSE- OG ARBEJDSBYRDE: 8%

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Indledning (genaflevering) 20-02-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Ansvarlighed
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Det folkelige gennembrud (tværfagligt m. historie)

I et tværfagligt samarbejde med historie arbejdede vi med det folkelige gennembrud. I havde 10 lektioner dansk om denne litterære periode som optakt til historieforløbet, som afsluttedes med en større skriftlig aflevering: historieopgaven.

Kernetekster:
Trykte tekster:
Martin Andersen Nexø: Pelle Erobreren (uddrag, bind 2)
Johannes V. Jensen: Wombwell (1904)
Ulrich Peter Overby: Enhver som har trådt sine barnesko (arbejderkampsang) (1873)
Malerier:
Erik Henningsen: En agitator (1899) og Sat ud (1892)

Medietekster:
Bille August: Pelle Erobreren (1987) (VÆRKLÆSNING i forbindelse med forløb)
DR: 1800-tallet på vrangen, del 6: Kapitalisme, kulturkamp og bordelromaner

Teoretiske tekster:
Sørensen, M., & Rangvid, M. (2014): Martin Andersen Nexø: Vandringen mod lyset fra Brug litteraturhistorien

Begrebspixie:
Realisme, Industrialisering, arbejdere, arbejdsgivere, fagforeninger/ fagbevægelse, klassekamp, socialdemokratiet, sociale forhold i 1800-tallet, proletaren som type

Forløbet ligger online på Meebook:
https://app.meebook.com/meebooks/edit/9602985

ESTIMERET LÆSE- OG ARBEJDSBYRDE: 8%

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Folkeviser


Kernetekster:
Trykte tekster:
Ebbe Skammelsen (folkevise)
Tom Kristensen: Fribytterdrømme, en folkevise (1020)

Medietekster:
DR: Historien om Danmark: Vikingetiden (2017)
Vikings (ultrakort uddrag): Rituel ofring til Guderne: https://www.youtube.com/watch?v=_-gbGAlzjfk&t=2s og fællesskabssang: https://www.youtube.com/watch?v=ZxOdSOWzca8&t=1s
Musica Ficta og Ingeborg Holten: Ebbe Skammelsøn (sunget): https://www.youtube.com/watch?v=flaUrVqv7hY
Rather Homemade Productions: Ebbe Skammelsen (forklaringsvideo, remediering)
Poul Richard synger Tom Kristensen: Arthur i blanke laksko (1989)
Paradise Hotel: trekantsdrama (uddrag)

Begrebspixie: Slægt, kollektivistisk livsform, ære, hævn, formelsprog, flade personer, trylleviser, ridderviser, middelalderen, overgangssituation, mundtlighed - skjalden som entertaineren og sangen som fællesskabende element, komposition: Eksposition, Transformation, Konsekvens.

Forløbet ligger online på Meebook:
https://app.meebook.com/meebooks/edit/9618979

ESTIMERET LÆSE- OG ARBEJDSBYRDE: 6%
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Oplysningstiden + Censur og hadefuld tale

I dette forløb har I lært om censur og Oplysningstiden. Vi startede kronologisk med Oplysningstiden, hvor vi arbejdede med samfundet, samfundsstrukturen med dets enevælde og magt og fik belyst, hvordan Struense kom op i samfundshierarkiet i DK. Vi arbejdede med censur fra 1700-tallet, hvor vi læste om Holbergs komedier og samfundssatiriske kritik gennem dramaet (karakterkomedien). Vi arbejdede videre med Holbergs epistel om censur – som tog os videre op gennem historien til en belysning af censuren i et nutidigt perspektiv. Herunder muntrede vi os med censur i de offentlige medier, hvor vi både kiggede på Instagram, Facebook, fake news og selveste straffeloven, som med dets paragraf om diskrimination tog os med omkring Amnesty Internationals kampagne mod Hadefuld tale og diskrimination. Forløbet drejede sig lige ind om Toulmins argumentationsmodel, så hele forløbet kunne afsluttes med en skriftlig aflevering i Nettets hårde tone. Desuden skal nævnes, at vi både læste norsk og svensk i forbindelse med en fakta- og fiktionsskriveøvelse.

Kernetekster:
Medietekster:
N. Archel: En kongelig affære (2012)
Litteraturhistorien på langs: Oplysningstiden (introduktionsvideo)
Rather Homemade Productions: Hvad fanden skete der lige der?
DR Studie: Ludvig Holberg (tekst og billede): https://www.dr.dk/studie/dansk/ludvig-holberg-0
Lærke Bagger: Instagram-profil: https://www.instagram.com/laerkebagger/
Wipipedia: Parykk https://no.wikipedia.org/wiki/Parykk


Trykte og online tekster:
Ludvig Holberg: EPISTOLA CCCXCV (395)
Rundt om Holberg: Censuren: https://rundtomholberg.dk/temaer/censuren/
Forbudt litteratur – censuren i Danmark fra enevælde til Facebook, Systime (2024):
Kapitel 1: Introduktion til censur
                Facebook og onlinecensur (side 35)
Anne Andersen: Fake news: https://faktalink.dk/falske-nyheder
DR: DR og TV2's værter har fået nok: Vi vil ikke lægge ansigter til mere fake news: https://www.dr.dk/nyheder/indland/dr-og-tv2s-vaerter-har-faaet-nok-vi-vil-ikke-laegge-ansigter-til-mere-fake-news
DR: Test: Kan du spotte falske nyheder på Facebook? https://www.dr.dk/nyheder/indland/test-kan-du-spotte-falske-nyheder-paa-facebook
Dansk i praksis: Hadefuld tale: kilde: https://danskipraksis.systime.dk/?id=179&L=10#c580
Amnesty International: Syv ud af 10 danskere udøver selvcensur online samt Had skader: https://amnesty.dk/syv-ud-af-10-danskere-udoever-selvcensur-online/
Den danske lov: Paragraf 266, stk. 2
Toulmins argumentationsmodel
LEX – Danmarks Nationalleksikon: Ekkokamre: https://lex.dk/ekkokammer
Sune Weile: Diskussionscirkel: https://suneweile.wordpress.com/skriftlighed-i-dansk/eksamensgenrerne/om-at-skrive-en-diskussion/
Vincent Hendricks: Derfor er tonen på nettet så rå og utilgivende, i: Politiken (2014)
Henrik Dannemand: Er nettet en demokratisk træningslejr? i: Berlingske (2015)
Ulf Karl Olov Nilsson: Berget, i: Den poetiske encyklopædi – Af sted (2009)

Billeder:
Twerk Queen, Louise Kjølsen. Facebook-opslag
Charles Blackman: Women Lovers (1980)
Peter Øvig Knudsens: Hippie (Foto af badende, nøgne mennesker) (2011)
Gustave Coubert: L'Origine du monde, (1866)
Musikgruppen Røde Mors logo
#wethenipple (2019)
Nick Ut: Terror of War (1972)
C.W. Eckersberg: En nøgen fra ryggen set kvinde sætter sit hår foran et spejl (1843)
Begrebspixie:
Reformation, renæssance, epistler, censur, karakterkomedie, enevælde, Sociale medier, ekkokamre, Toulmins argumentationsmodel, fakta- og fiktionskoder, Hadefuld tale, diskrimination, online selvcensur,

Forløbet ligger på Meebook:
https://app.meebook.com/meebooks/edit/9656822

ESTIMERET LÆSE- OG ARBEJDSBYRDE: 8%
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Værkanalyse (Doppler) 08-04-2024
Diskussionsopgave 21-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Åbenhed og omgængelighed
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Skriftlighed: Den analyserende artikel

Forløbet har været centreret omkring en indføring i den skriftlige genre Analyserende artikel med særlig fokus på de genretræk, der knytter sig til denne artikelform. Herunder indledning samt den nuancerede afslutning. Desuden blev dette indledende forløb brugt som repetition af det danskfaglige begrebsapparat udi litterær analyse og fortolkning samt læse- og analysemetoden Læseorienteret læsning.

Teori og tekster:
Børne- og ungeministeriet: Spørgsmål og svar til de tre eksamensgenrer i STX og HF
Citatskik i skriftlig dansk samt kolon
Højere Forberedelseseksamen: Om de to opgavegenrer
Litterære spor (teori og praksis)
Samarbejdsprincippet, Høflighedsprincippet, Turtagning
Kompositionsanalyse, personkarakteristik og fremstillingsform
Stilladseret skriveproces: skriveskabelon
Restudy: Skriftlig eksamen på HF

Diverse tekster samt tekstuddrag:
Abildgaard, Ove: Som blommen i et æg, 1976
Guldager, Kathrine Marie: Hun snød mig tilsidst (uddrag), 2009
Helle, Helle: Film (Uddrag), 1996
Helle, Helle: Dette burde skrives i nutid (uddrag), 2011
Hemmingway, E.: Bjerge som hvide elefanter (uddrag), 1927
Høeg, Tine: Jeg vælger Valencia, 2005
Kampmann, Christian: Johns ekstraarbejde (uddrag), 1962

AV_materiale:
Min læring: Indledninger:
https://app.minlaering.dk/login?redirect=%2Fbog%2F45%2Fkapitel%2F60617
Introduktion til indledninger
IN.1: Indledningens funktion (lille video + to øvelser)
IN.2: Hvordan og hvornår skrives indledningen? (fire små øvelser)
IN.3: Forskellige strategier til at skrive en indledning (opsamling med to øvelser)
IN.4: Tjekliste til den gode indledning
Min læring: Afslutninger: https://app.minlaering.dk/login?redirect=%2Fbog%2F45%2Fkapitel%2F60622
Introduktion til afslutninger (lille video)
AF.1: Afslutningens funktion (to øvelser: Ingen afslutning - hvad gør det? + Afslutning: Den omvendte tragt)
AF.2: Forskellen på afslutning og konklusion (to øvelser: Konklusion eller afslutning + Find afslutningen)
AF.3: Sammenhæng mellem indledning og afslutning (to øvelser: Klik på nøgleord (...) + Skriv en afslutning (...)
AF.4: Tjekliste til den gode afslutning
Mormor på mandejagt (uddrag), DR, 2019

Undertekst: De subtile signaler:  Undertekst ændrer forståelsen, Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=8VJCW2jwlWE

Begrebspixi: Undertekst, turtagning, høflighedsprincipper, ansigtstruende handlinger, tomme pladser, litterære spor, artiklen som genre og skrivehandling, litterær analyse og fortolkning, den analyserende artikels opbygning, forbindelsesord- og sætninger,

Forløbet ligger online på Meebook: https://app.meebook.com/meebooks/edit/10362749

ESTIMERET LÆSE- OG ARBEJDSBYRDE: 6%
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Virtuelt arbejde 14.8.24. 14-08-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • IT
  • Tekstbehandling
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Kommunikation, argumentation og retorik

Forløbet vil omhandle et af samfundets vigtige emner: den politiske tale og lejlighedstalen. Hvordan kommunikerer politikere, Dronning Margrethe og en professionel sportsmand i en dopingskandale? Hvordan overbeviser de deres tilhørere og hvilke retoriske greb benytter de sig af for at vinde sympati samt, for politikernes vedkommende, vælgere? Vi skal kigge historisk tilbage på Aristoteles (retorikkens mester) argumentationstyper og stilistiske stilfigurer, der (mis-)bruges for at overbevise tilhørerne. Forløbet har tillige haft en mundtlig dimension med udarbejdelse og fremførsel af taler. Forløbet har desuden indeholdt en mundtlig dimension med taleskrivning samt fremførsel

Følgende punkter vil der blive arbejdet indgående med:
-  Laswells udvidede kommunikationsmodel
- Ciceros retoriske pentagram
- Argumentation og argumentationsanalyse: Toulmins udvidede argumentationsmodel
- Påstandstyper
- Retorik - herunder appelformerne (logos, etos og patos)
- Talegenrer: Den politiske tale3, Lejlighedstalen (herunder særligt nytårstalen), Den deliberative, den forensiske og den epidekitiske tale samt disses funktioner, genrehybrid

Der har været en vedholdende brug af sproglige stilfigurer.

Desuden har udleveret ark om sproglige stilfigurer taget fra Begreb om dansk fungeret som tillæg til kompendiet.

Tekster:
Bøndergaard, Anne: Textanalyse: Kommnunikationssituationer: https://textanalyse.systime.dk/?id=4720#c18378
Trine Bitsch: Derfor er talen et effektivt trick i din tale: https://www.trinebitsch.dk/derfor-er-kunstpausen-et-effektivt-trick-i-din-tale/
Dronningens nytårstale, 2011
Elbæk, Uffe: Den grønne statsministertale, 30.12.2018
Gade, B., Johnsen, M., Mogensen, H.E.: Genre og funktion i: Grundbog i retorik, Systime, side 167, 242: https://grundbogiretorik.systime.dk/?id=242.
Jensen, Tina: Dansk i praksis, uddrag af kapitel 4 (politikere på de sociale medier)
Nielsen, Anette Hauge & Dalgaard Nielsen, Brith m.fl.: Dansk på ny, Systime: side 280, 282, 289 samt kapitel 6
Obama: Sejrstale foran Sejrssøjlen i Berlin, 24.7.2008
Bjarne Riis: Tilståelsestale efter dopingskandale (25.5.2007)


Små klip fra følgende taler:
Kronprinsesse Marys tale til Kronprins Frederik på hans 50-års fødselsdag
H.M. Dronningens nytårstale, 2020
Jakob Ellemann-Jensens landsmødetale, 2020
Mette Frederiksens 1. maj tale, 2020
Peter Yding Brunbech: Mini-foredrag om velfærdsstaten
Greta Thunberg taler foran Christiansborg, 2019
Lisbeth Zornigs tale ved Liberal Alliances landsmøde, 2013

AV-materiale:
Anne Grethe Bjarup Riis i debat med Klaus Riskjær (TV2, Godmorgen Danmark):
https://www.youtube.com/watch?v=P7Z4sgNzvSc&t=2s
Bagom H.M. Dronningens nytårstale: https://www.kongehuset.dk/nyheder/bagom-h-m-dronningens-nytaarstale-3
Børnefonden skaber uddannelse:
https://www.youtube.com/watch?v=_QKRd8ZxA2Y
Debat mellem D. Trump og C. Harris (uddrag: 4.30 -10.47):
https://www.youtube.com/watch?v=VgsC_aBquUE
Detector: Tricks og tale: Stråmandstrick #1: https://www.youtube.com/watch?v=9D8t51wueT4
Detector: Tricks og tale: Stråmandstrick #2: https://www.youtube.com/watch?v=NTDdTcmzZ5o
Detector: Tricks og tale: Hård retorik i dansk politik: https://www.youtube.com/watch?v=dFTvgHmZ1Hg
Detector: Tricks og tale: Papegøjesnak: https://www.youtube.com/watch?v=wZ2xTseVNZc
Detector: Tricks og tale: Historisk pris til Støjberg: https://www.youtube.com/watch?v=nAwTcxuERCA
DR: Taler du kropssprog, 2017 (1. afsnit)
Dronning Magrethes nytårstale, 2011:
https://www.youtube.com/watch?v=_3CRzDf2NFI&t=11s
Facebook: Pia Kjærsgaard: https://www.facebook.com/piakjaersgaardDF
Instagram: Pia Kjærsgaard: https://www.instagram.com/p/DBa8FXZsSkd/
Finansminister Kristian Jensen om brug af sociale medier: https://www.youtube.com/watch?v=q8GbHvQ2aaQ&t=1s
Gæt en appelform: https://www.vucdigital.dk/dan_ed_argumentation/appelformer/oevelse/oevelse_appelformer.html
Jesper Bergstrøm giver gode råd til at forbedre dit kropssprog:
https://www.youtube.com/watch?v=TEdEtBMfLYk
Jesper Bergstrøm: Sådan får du andre til at kunne lide dig: https://www.youtube.com/watch?v=08Uf8RXIr28
Obamas tale foran Sejrssøjlen i Berlin:
https://www.youtube.com/watch?v=Q-9ry38AhbU

P3 Essensen: Bjarne Riis indrømmer doping – 25.5.2007: Bjarne Riis’ pressemøde om sit dopingmisbrug den 25. maj 2007: https://www.youtube.com/watch?v=CxY_kvYaF5Y&t=1s

Sådan bliver dronningens nytårstaler til: https://underholdning.tv2.dk/royale/2020-12-31-saadan-bliver-dronningens-nytaarstale-til
Toulmins udvidede argumentationsmodel (VUC Digital.dk): https://www.youtube.com/watch?v=Y6vGc-9Hx_M
Øv dig i at finde argumentets dele (VUC Digital.dk): https://www.vucdigital.dk/dan_ed_argumentation/argumentation/argumentation_oevelser/argumentations_oevelser.html

Begrebspixie:
Kommunikationssituationer (Mundtlig kommunikation, Skriftlig kommunikation (Visuel kommunikation, auditiv kommunikation, Audiovisuel kommunikation, Nærkommunikation, Fjernkommunikation, Envejskommunikation, Tovejskommunikation, Massekommunikation, Personlig kommunikation, Interaktiv kommunikation, Egenkommunikation samt blandingsformer), Laswells udvidede kommunikationsmodel, Ciceros pentagram, Retoriske appelformer (Etos, logos, patos), synkron og asynkron kommunikation, allegori
Påstandstyper: Konstaterende påstand, Vurderende påstand, Handlingsregulerende påstand
Autoritetsargument (horisontal og vertikal autoritet samt Autoritær afsender), Generaliserende påstand, Cirkelslutningsargument, Stråmandsargument
Sproglige stilfigurer (Allitteration, Anafor, Antitese, Apostrofe, Epifor, Metafor, Besjæling, Sammenligning), Retorisk spørgsmål, Triade, Tautologi)
Talegenrer: Den politiske tale, Lejlighedstalen (herunder særligt nytårstalen), Den deliberative, den forensiske og den epidekitiske tale samt disses funktioner, genrehybrid


Forløbet ligger online på Meebook:
https://app.meebook.com/meebooks/edit/10587499

ESTIMERET LÆSE- OG ARBEJDSBYRDE: 12%
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Stil nr. 1: Analyserende artikel 09-09-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Skriftelighed på HF: Den debatterende artikel

Forløbet har været centreret omkring en indføring i den skriftlige genre Debatterende artikel. Desuden blev dette indledende forløb brugt som afsæt i skriveøvelser udi fokuserede indledninger, citatskik, personlig stemme, afsendermarkører samt en indføring i følgende grammatiske discipliner: ejefald, citationstegn

Teori:
Introduktion til genren
Illum, Barbara og Søndergaard, Kastberg Rune: Textur, Systime: Kapitel 6 (uddrag af kapitlerne Formidling og Den debatterende artikels opbygning)

Diverse tekstmateriale om skrivegenren fra bla. censormøde, fagkonsulenten mv: Fokuseret indledning og nuanceret afslutning der markerer dit synspunkt, afsendermarkører, personlig stemme, at argumentere for dine synspunkter, at diskutere med inddragelse af teksterne, Mindmap

Stilladseret skriveproces: skriveskabelon


Tekster:
Bornedal, Ole: Liktorernes tyranni, in: Weekendavisen, 17.11.2017

AV-materialer:
Deadline (uddrag), DR TV, 26.1.2018

Hvordan man skriver en debatterende artikel: https://www.youtube.com/watch?v=IjgG9BYDBTo

Forløbet ligger online på Meebook: https://app.meebook.com/meebooks/edit/10748983

ESTIMERET LÆSE- OG ARBEJDSBYRDE: 6%


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Stil nr. 2 (Debatterende artikel) 27-01-2025
Jeres dimissionstale 29-01-2025
Virtuel undervisning d. 6.2.25 06-02-2025
virtuel undervisning d. 7.2.25 07-02-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 31 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Nationalromantikken og danskhed


Forløbet har været centreret omkring en kronologisk litteraturhistorisk indføring i de historiske begivenheder, Danmark var udsat for i årerne omkring romantikkens fremkomst. Der har været foretaget tekstuelle nedslag samt litteraturhistorisk baggrundslæsning fra særligt nationalromantikken.
Under Nationalromantikken har der været draget perspektivering til nyere tolkninger af ældre nationalromantiske værker samt til nutidig politik, kunst og verdenssyn. Der har været arbejdet perspektiverende med relationen mellem nationalromantikkens ideologier og Dansk Folkepartis opfattelse af danske værdier (valgvideo fra 2007), Janteloven i relation til 'Danmarks Trøst' samt Lille Palle 'Flyv ikke højere end vingerne bær''. I forløbet har der været en relevant inddragelse af digtanalyse, rimtyper m.v.
Forløbet er afsluttet med en skriftlig aflevering i Nationalromantikken

Teori og baggrundslæsning:
Danmarkshistorien.dk
Kjær-Hansen, Barbara m.fl: Litteraturhistorien – på langs og på tværs, kapitel 5 (flere uddrag)
Lütken, Gerd og Fibiger, Johannes og Kristensen, Signe Dalsgaard: Lyrikanalyse in: Litteraturens huse, Systime
Lütken, Gerd og Fibiger, Johannes: Litteraturens veje: side 137-144, 146-150, 162-169
Nielsen, A.H., Lindequist, M.K.S., Korch-Frandsen, J.B.: Digte, in: Dansk på ny (Læreplan 2017), Systime


Tekster:
Aarestrup, Emil: Angst, 1838
Andersen, H.C.: Danmark mit fædreland (også kendt som I Danmark er jeg født), 1850
El-Matari, Adam: Rend mig i det nationale tilhørsforhold, in: www.information.dk, 27. marts 2018
Ewald, Johannes: Kong Christian stod ved højen mast, 1779
Grundtvig, N. F. S.: Danmarks trøst (også kendt som Langt højere bjerge), 1820
Henriksen, Martin:  Danskhed er et eksistensvilkår, in: www.berlingske.dk, 23. april 2019
Oehlenschläger, Adam: Der er et yndigt land, 1819
Palle, Lille: Flyv ikke højere end vingerne bær’, TV2 Charlie, 2012
Sandemose, Axel: Janteloven, in: En flygtning krydser sit spor, 1968
Tove Ditlevsen: Barndommens gade (1942)

Billeder:
Carlsen, Peter: Danmark 2009
Lundbye, Johan Thomas: En dansk kyst, 1842
AV:
1800-tallet på vrangen (del 1): Guld, hor og romantik, DR
B., Isam: fortolkning af Danmark mit fædreland, 2007: https://www.youtube.com/watch?v=DwRlHPtRghs&t=2s

Carlsberg: The Danish Way, Mads Mikkelsen, Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=jEKLwFdntPs&t=3s
Der er et yndigt land, del 1: den nordsjællandske kyst, DR, 2018
Dansk Folkeparti: Valgvideo, 2007:
https://www.youtube.com/watch?v=jBSoMiG94Es&t=1s

Vrist Christensen, Søren: Nationalromantikken – dansk litteratur, Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=OB4tZm7hIp0

Forløbet ligger online på Meebook: https://app.meebook.com/meebooks/edit/10787638

ESTIMERET LÆSE- OG ARBEJDSBYRDE: 6%
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
(stil nr. 4) TERMINSPRØVE 24-02-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Åbenhed og omgængelighed
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Det moderne gennembrud

Der vil blive arbejdet med de emner, Brandes mente, litteraturen skulle debattere -herunder de tre K’er: Køn, klasse og kirke

Litteraturhistoriske baggrundstekster:
Lütken, Gerd og Fibiger, Johannes: Litteraturens veje: side 194-201
Litteraturhistorien på langs: (I-bog), følgende mindre kapitler og uddrag:
Det moderne gennembruds genrer: køn, klasse og kirke
Det moderne gennembruds samfund
Henrik Pontoppidans samfundskritiske realisme og realistiske skrivestil
Bødtcher-Hansen og Mose: Det moderne gennembrud # MeToo: https://detmodernegennembrud.systime.dk/?id=142
Naturalismen
Det naturalistiske drama
Regibemærkningernes betydning

Tekster:
Skram, Amalie: Karens jul, 1885
Ibsen, Henrik: Et dukkehjem (VÆRKLÆSING i forlængelse af litterært forløb), 1879
Pontoppidan, Henrik: Ane-Mette, 1887

AV:
DR2: Dansk teater i 300 år, del 5: Virkeligheden rykker ind på teatret, 2022
DR: 1800-tallet på vrangen 6: Kulturkamp, kapitalisme og bordelromaner (G. Brandes, Henrik Ibsen, Herman Bang, J.P. Jacobsen, Darwin, Holger Drachmann) 1864-1880
DR: Øgendahl og de store forfattere: Henrik Pontoppidan
Rather Homemade Production: Det moderne gennembrud – Hvad skete der lige der?, Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=BqHK5gUqzus&t=2s

Forløbet ligger online på Meebook: https://app.meebook.com/meebooks/edit/10807960
ESTIMERET LÆSE- OG ARBEJDSBYRDE: 7%

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Genaflevering af terminsprøvestil 25-03-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Åbenhed og omgængelighed
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Nyhedsformidling og fortællende journalistik

Forløbet er med udgangspunkt i den mediehistoriske genre inden for traditionel nyhedsformidling. Forløbet danner en baggrundsviden og er afsæt for fordybelsesområdet Fortællende journalistik, som vil være i forlængelse af denne første del af forløbet.

Definition af journalistik som genre: informations- og opinionsgenrer samt (kort) om Fortællende journalistik samt nyhedsformidling gennem sociale medier (ekkokamre)
Definition af nyhedsformidling: Kompositionsprincippet i traditionel nyhedsformidling (Nyhedstrekanten), De fem nyhedskriterier samt vikling af historier
Avisformater (omnibusaviser, tabloidaviser, nischeaviser, regionale aviser, lokale dagblade, gratisaviser, webaviser) samt ydre komposition (layout)

Tekster (trykte og levende billeder)
Henrik Poulsen: Kildetyper, i: Grundbog til dansk på de gymnasiale uddannelser
Ekstra Bladet og Berlingske Tidende, 29.4.2008 (Frietzel-sagen) mhb. på nyhedskriterier samt vinkling af historie (forsideanalyse)
Tv2 Fyn: Spytklatter og voksen-skæld-ud er hverdag for Mathilde i Bilka - også midt under et interview: https://www.youtube.com/watch?v=OFJlP_UA2_U&t=1s

Fortællende journalistik
Denne del af forløbet fungerer dels som en overbygning af basisforløbet - dels som en venlig repetition af den klassiske nyhedsformidlings genregreb, idet der med fokus og vægt på den serielle narrative nyhedsformidling drages en komparative dramaturgisk, sproglig og fortælleteknisk parallel analyse i et perspektiverende lys. Vi tager genren tilbage i tiden - med bl.a. Herman Bangs tidlige favntag med genren og følger herefter genren op til i dag, hvor en længere artikelserie (værk) fra Politiken vil læses.
Der vil være en samling tekster til forløbet, som består af genreteoretiske tekster samt artikler fra 1881 til i dag.

Baggrundstekster:
Dansk i gymnasiet: Den klassiske reportage: https://www.gymdansk.dk/den-klassiske-reportage.html
Anne Bøndergaard: Forskellige former for reportager, i: Textanalyse
Illum, Barbara og Søndergaard, Rune Kastberg: Textur, Systime: Kapitel 9 (uddrag af kapitlet reportage

Langdal, Olsen m.fl.: Featuren, i: Krydsfelt

Lütken, Gerd og Fibiger, Johannes og Kristensen, Signe Dalsgaard: Herman Bangs rapportager, in: Litteraturens huse, Systime
Nørgaard, Niels: Læserens redaktør: Danskere på druk, Politiken 18.4.2003
Rytter, Charlotte: En kort indføring i genren fortællende journalistik

Artikler:
Bang, Herman: Fra lighuset, in: Nationaltidende 27. februar 1881
Stockmann, Camilla og Køster-Rasmussen, Janus: Bullshit (prolog samt uddrag fra 1. Kapitel), 2017
Søndergaard, Bo og Faber, Kim:  Uro - syv kapitler om alkoholisme, af: Politiken, 13. april 2003 (VÆRKLÆSNING i forlængelse af forløb)

Forløbet ligger online, opdelt i genrer, på Meebook:
Nyhedsformidling – teoretisk baggrundsviden:
https://app.meebook.com/meebooks/edit/10833087
Fortællende journalistik:
https://app.meebook.com/meebooks/edit/10834670

ESTIMERET LÆSE- OG ARBEJDSBYRDE: 5%
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
"Skriftligt arbejde d. 3.4. 5. modul" 03-04-2025
Stil nr. 5 08-04-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Dokumentarfilm

Tekster:
Dansk Filminstitut: Håndbog i filmiske virkemidler, 2003
Jakob Albrecht og Sandra Kaarsgaard: Ikke kun en betalt flybillet: Nu kritiserer anmeldere Tekster:
Dansk Filminstitut: Håndbog i filmiske virkemidler, 2003
Jakob Albrecht og Sandra Kaarsgaard: Ikke kun en betalt flybillet: Nu kritiserer anmeldere skamrost Kandis-film, i: Journalisten.dk

Petersen, Jan Aasbjerg Haugaard: Definition af dokumentarfilm
Pedersen, Max: Socialpornografi og mediealfonseri, i: Ekko nr. 23, 2004
Thomas V. René Deichgræber: DR beklager efter Kandisdokumentar: Instruktøren betalte for at flyve en fan til Costa del Sol, i: Jyllands-Posten, 10. februar 2022


Film og klip:

BBC: Iguana vs Snakes, Planet Earth
https://www.youtube.com/watch?v=el4CQj-TCbA

Dalgaard, Jesper: Kandis for livet, 2021 (hel film, VÆRK)
DR3: Mordet på Jannick (anslag), 2015
DR: Anders Agger: Sikringen, 1. afsnit (2025)
DR: Fakta som genre, 2018:
https://www.dr.dk/studie/mediefag/fakta-som-genre

DR: Engels, Lars: Dømt til behandling, del 1, 1997 (uddrag, minutta
l 00.00-10.00)

Begrebspixie: Filmiske virkemidler, dokumentariske fortælleformer (Observerende, deltagende og autoritative fortælleform), Fakta- og fiktionskoder, Autenticitetsmarkører,
Fremstilling eller udstilling?: Etiske og moralske overvejelser i iscenesættelse af persongalleri i dokumentarfilm, Social pornografi, visuel befamling. Graden af iscenesættelse, Bølgemodellen.

Forløbet ligger online på Meebook: https://app.meebook.com/meebooks/edit/10840455

ESTIMERET LÆSE- OG ARBEJDSBYRDE: 10%
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Stil nr. 6 21-04-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Minimalisme

Postmodernisme: teoretisk baggrundslæsning:
Brug litteraturhistorien, Systime:
1990'erne: individ og identitet: Historiens afslutning og det senmoderne, Skrivestile i 1990'erne , Tjekliste til 90'erne, Postmodernisme
Tekster:
Adolpsen, Peter: 051067, 2007
Adolpsen, Peter: 160507, 2007
AV-materiale:
Adolpsen, Peter: "En million historier" (2007): Et fragmenteret, eksperimentalt værk (Meebook: videoer fra Youtube: "Instruktionsvideo" og klip fra "Den 11. time", DR (2007)
Oba Sensei: Simpsons love a bit of intertextuality: https://www.youtube.com/watch?v=1eqZ5XHvH4c&t=1s

Billeder:  
Anna Ancher: Pigen i køkkenet (1883) samt remediering: Martin Bigum: Hjemme hos Anna (1996)
Minimalisme: teoretisk baggrundslæsning:
Jørgen Ingemann Knudsen: Minimalisme, Dansksiderne 2017
Novellekarakteristika: https://litteratursiden.dk/index.php/artikler/genre-hvad-er-en-novelle
Søren Vrist Christensen: Minimalisme og Helle Helle, Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=P-zosnKjMUo

Tekster:
Helle Helle: Eksempler på liv (forside og 1. kapitel)
Helle, Helle: En stol for lidt,1993
Helle Helle: Rester fra novellesamlingen Rester, 1996
Katrine Marie Guldager: Styrt (1995)

AV-materiale:
Helle, Helle: En stol for lidt (remediering), kortfilm: https://www.youtube.com/watch?v=UJoNuNtRCzE&t=1s
Helle Helle hos Clement Kjærgaard, DR, 2007: https://www.youtube.com/watch?v=m61jyIea2TU
Begrebspixie: Formel reduktion, semantisk reduktion, relevans-observation, novellekarakteristika, undertekst, tomme pladser, intertekstualitet, kortprosa, denotation, konnotation

Forløbet ligger online på Meebook: https://app.meebook.com/meebooks/edit/10858602

ESTIMERET LÆSE- OG ARBEJDSBYRDE: 3%
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Stil nr. 7 (SIDSTE OPGAVE) 14-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Diverse tekster fra stilehæfter

Diverse tekster som har optrådt i stilehæfter m.v

Aarestrup, Emil: Til en veninde, 1838
Blicher, Steen Steensen: Præludium, 1838
Dorset, Sebastian: Til forsvar for Onkel reje, 2023

Ebert, Malte: Lad mig kalde Dem for du, 2022 (transskribering)
Eric, Caspar: Taler til ungdommen, 2022 (transskribering)
Ewald: Klaus: Leo Lummerkrog aka onkel reje, 2023
Heinsaar, Mehis: Ræve og fugle, 2020
H.K.H. Kronprins Frederik: Tale til Dronning Margrethe, 2022 (transskribering)

Lengold, Jelena: Strejfture, 2013
Johansen, Isabella Pilegaard: Tale til unge om håb i en Coronatid, 2021
Krasnik, Martin: Politiken svigter sit ansvar, in: Radio 24Syv, 27.9.2019
Krasnik, Martin: Ved de hvad? in: Weekendavisen.dk, 19. september 2019
Marker, Silas L.: Diskussionen om kønsneutrale stedord: Det er som at insistere på at kalde nogen Lars, selv om vedkommende hedder Peter, in: Politiken, 5.10.2019
Meilhede, Ditte: De 7 parametre, 2018
Nordbrandt: Henrik: Med naturen, 1985
Palle, Henrik: Øgendahl leverer banal og blyindfattet litteraturformidling, 2018
Øyehaug, Gunnhild: Lille knude, 2018

AV:
DR Ramasjang: En vigtig besked fra Onkel Reje, 2023
Ebert, Malte: Lad mig kalde Dem for du, 2022
H.K.H. Kronprins Frederik: Tale til Dronning Margrethe, 2022
Horanyi, Nicole N., En fremmed flytter ind, 2017
Oettinger, Johan: Seven Minutes in The Warsaw Ghetto, 2012
TV Syd: Esbjerg fB, Love it or leave it, 2022


Billeder:
Kvium, Michael: Future jingle, 1995


ESTIMERET LÆSE- OG ARBEJDSBYRDE:XX


Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Materialer, der skal kunne tilgås i eksamen

Hjemmesider, der skal kunne tilgåes under den skriftlige og den mundtlige eksamen.

www.ordnet.dk
www.systime.dk
www.meebook.dk
www.minlæring.dk

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer