Holdet 2023 DA/n - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution X - Gentofte HF
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e)
Hold 2023 DA/n (1n DA, 2n DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Litterær analyse og genreforståelse
Titel 2 Grammatik
Titel 3 Naturen i litteraturen
Titel 4 Oplysningstiden
Titel 5 Kommunikation og køn
Titel 6 Traditionelle og sociale medier
Titel 7 Jeg har ret, og du tager fejl!
Titel 8 Det moderne gennembrud
Titel 9 Danskhed
Titel 10 Naturen i litteraturen genbesøgt
Titel 11 Dokumentarfilm
Titel 12 Slagsmål, modernisme og minimalisme
Titel 13 Hjemmesider, der skal kunne tilgås til eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Litterær analyse og genreforståelse

I dette forløb om genrer og tekstanalyse skal I træne litterær analyse og fortolkning af både lyrik og prosa. I skal blandt andet kunne lave en personkarakteristik, miljøkarakteristik og identificere en utroværdig fortæller, og I læser et blandet udvalg af tekster i forskellige genrer skrevet af både danske og udenlandske forfattere.
Derudover får I kendskab til det middelalderlige samfund, samt til periodens litteratur, det vil sige folkeviser, som I skal lære at genrebestemme, samt analysere i forhold til komposition, formelsprog og temaer.

Formål:
- at du kan genrebestemme en tekst, herunder udpege fiktions- og faktakoder
- at du kan analysere tekster fra de tre hovedgenrer lyrik, drama og epik
- at du kan lave en velformuleret og præcis personkarakteristik og miljøkarakteristik
- at du bliver introduceret til taksonomi

Kernetekster:
Søren Ulrik Thomsen: Det værste og det bedste (to digte). Gyldendal, 2002.
Claire Castillon: Min bedste veninde. Fra novellesamlingen Insekt, Forlaget Per Kofoed 2007 (oversat fra fransk)
Henrik Pontoppidan: En vandringsmand, fra novellesamlingen Fra Hytterne, 1887
Johannes V. Jensen: Bo’l. Fra Himmerlandshistorier, 1910
Johannes V. Jensen: På Memphis Station. Fra cyklussen Rejsen om jorden i digtsamlingen Digte 1906
Caspar Eric: 7/11. Fra samlingen 7/11, Gyldendal 2014
Martin A. Hansen: Bogen. Gyldendal, 1953.
Klaus Rifbjerg: Forelsket. Fra: Scener fra det daglige liv, Gyldendal 1973.
Søren Frellesen: Boy meets girl. 2008, 15 min. (kortfilm): http://filmcentralen.dk/gymnasiet/film/boy-meets-girl
Kasper Skovsbøl: Jeg tog i byen, 2013, ca. 8 min.
Åsne Seierstad: En af os (uddrag s. 7-11), 2013. (Norsk)
Germand Gladensvend
Ebbe Skammelsøn
Dronning Dagmar ligger ud i Ribe syg
Johannes Fibiger: Litteraturens veje side 46-49
Artikel om ”Middelalderen” og ”Folkeviser” på forfatterweb.dk
”Dronning Dagmar Folkevisernes dronning”. Artikel fra Kristelig Dagblad, 2012.
Forelæsning om Folkeviser: https://www.youtube.com/watch?v=BYNxA8Sr1J8&t=229s
Glenn Bech: Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet (uddraget "Mig og Mutti"), 2022, samt besøg på Gentofte Hovedbibliotek til oplæsning med Glenn Bech

Begreber: faktakoder, fiktionskoder, genrer, genreblandinger, genrebrud, epik, lyrik, drama, ydre komposition, indre komposition, tid, miljø, sprog, personkarakteristik, handling, fortælleforhold, tema, middelalder, folkevise, tryllevise, riddervise, komposition, temaer, formelsprog, manifest, sproglige virkemidler

Samlet omfang: 75 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
1: Kreativ skriveopgave - Fortælleteknik 03-09-2023
2: Litterær analyse 01-10-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Grammatik

I dette lille grammatikforløb skal I arbejde med ordklasser, sætninger, tegnsætning m.m. I introduceres til hjemmesiderne www.ordnet.dk og MinLæring. Den grammatiske viden skal I bruge til at rette jeres tidligere aflevering (litterær analyse). I skal derudover arbejde med at kunne skabe kohæsion og kohærens i de tekster, I skriver.

Begreber: substantiver, verber, adjektiver, adverbier, pronominer, præpositioner, syntaks, verballed, udsagnsled, punktum, komma, kohæsion, kohærens, forvægt, bagvægt, hypotakse, paratakse.

Omfang: ca. 5 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Naturen i litteraturen

Formål med forløbet:
• at I lærer om det antropocæne, og hvordan naturen skildres i nyere dansk litteratur
• at I læser en roman, som I skal skrive danskopgave om
• at I kan analysere og fortolke nyere dansk litteratur
• at I kan redegøre for dokumentarfilmsgenren, samt analysere og fortolke en dokumentarfilm

Kernetekster:
Nathan Grossman: Greta, dokumentarfilm (2020)
Christensen og Lærkesen: Naturhistorier. Dansklærerforeningens Forlag. S. 22-36.
Jakob Jessen: Klimaet har indtaget dansk litteratur. 15. marts 2016, Zetland. (2016)
Theis Ørntoft: Digte 2014 (Uddrag) (2014)  
Theis Ørntoft: Solar, roman (2018) (VÆRK)
Yahya Hassan: Knæl for monsunen (2019)
Inger Christensen: Alfabet. (Uddrag) (1981)

Begreber
Det antropocæne, klimakrise, mørk økologi, the mesh, katastrofelitteratur, apokalyptisk digtning, økopolitik, semantiske felter, systemdigtning, observerende, autoritativ og deltagende dokumentar, autenticitetsmarkører, sproglige virkemidler.

Som en del af forløbet har klassen været på Gentoftegade bibliotek til et arrangement, hvor skolens bibliotekar interviewede Theis Ørntoft om hans aktuelle roman "Jordisk"

Samlet omfang: ca. 250 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Oplysningstiden

Formål med forløbet:
• at I lærer om Oplysningstiden, herunder hvad der kendetegner perioden og dens litteratur
• at I arbejder med litterære tekster om Danmark som slavenation
• at I kan genrebestemme tekster fra Oplysningstiden, bl.a. epistel, roman og leksikonopslag
• at I analyserer tekster af Ludvig Holberg
• at I analyserer en grafisk roman og arbejder med den som værk

Kernestof:
Johannes Fibiger og Gerd Lütken: Kapitel om oplysningstiden i ”Litteraturens veje” s. 108-123
Ludvig Holberg: For og imod te, kaffe og tobak, 1748
Ludvig Holberg: Niels Klim, Den underjordiske rejse, 1741 (uddrag)
Immanuel Kant: Hvad er oplysning? (1784) I: Slagmark. Oversat af Kurt Jensen, 1987
Mich Vraa: Uddrag af Haabet, 2016. Fra: Finderup m.fl. ”Danske kolonihistorier – Antologi”, 2019, Dansklærerforeningens Forlag, 2019, side 23-30.
Efterlysninger og salgsannoncer i dansk-vestindiske aviser, 1770-1771. Fra: Finderup m.fl. ”Danske kolonihistorier – Antologi”, Dansklærerforeningens Forlag, 2019, side 12-13.
Ambrosius Stub: Menneskets Levneds-Lob
Wikipedia-opslag om bjerge. https://da.wikipedia.org/wiki/Bjerg Besøgt den 14/11 2020
Ulf Karl Olov Nilsson: Berget, 2009. (SVENSK)
Karoline Stjernfelt: I morgen bliver det bedre 1: Kongen, Cobolt, 2015. (VÆRK)

Begreber:
Oplysningstiden, borgerlig offentlighed, rationalisme, deisme, liberalisme, frihedsrettigheder, fornuft, sekularisering, rokoko, naturret, humor, komedie, drama, essay, epistel, fakta og fiktionskoder, leksikon/encyklopædi, dokumentarroman, grafisk roman, fantastisk rejseroman, postkolonialisme, påstand, belæg, argumentation.

Samlet omfang: ca. 150 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Kommunikation og køn

Formål
I skal lære om kommunikation, sproghandlinger, samtaler, kønsopfattelser m.m., så I kan:
• analysere kommunikationssituationen af forskellige typer tekst
• identificere direkte og indirekte sproghandlinger
• foretage en transaktionsanalyse af en samtale
• skelne mellem talesprog og skriftsprog
• redegøre for queer-teorien og forskellige kønsopfattelser, samt analysere sangtekster fra 1970’erne som en del af samarbejdet med historiefaget ifm. historieopgaven
• arbejde med forskellige litterære strategier (den marxistiske, feministiske og queer læsning)
• analysere tekster af kanonforfatterne Karen Blixen og Martin Andersen Nexø

Kernetekster:
ordnet.dk, sproget.dk, ordbogen.dk
H.M. Dronning Magrethes nytårstale, Kongehuset, 2023: https://www.kongehuset.dk/foto-video/video-h-m-dronningens-nytaarstale-2023
Tessas nytårstale, DR 2, 2. januar 2021: https://www.dr.dk/nyheder/kultur/dronningen-af-vestegnen-giver-eliten-opsang-i-viral-nytaarstale-der-er-noget-galt-paa#!/
H.K.H. Kronprins Frederiks tale til sin brud, 14. maj 2004
Transskription af en lavkøbenhavnsk samtale fra http://dialekt.ku.dk/dialektkort/
Per Hultberg tekst nr. 375 fra Requiem, 1985
Uddrag af Maria Zeuthens interview med Ghita Nørby, Radio 24Syv, 2019
Call-me reklame: Hvilken stemme giver du videre til dit barn?
Helle Juhl Lassen: Fuck Normen, 2016, side 27-29 + 51-55.
Reklame for Always “Like a Girl”, 2020: https://www.youtube.com/watch?v=5yLXrWLvwAo
Rødstrømpesange: Trille: Øjet, 1970, Shit & Chanel: Balløven, 1976, Vesterbro Ungdomsgård: Vi går med røde sokker, 1976, Søsterrock: Øjenbrynene, 1977
Litterære læsestrategier fra Krydsfelt, Gyldendal: https://krydsfelt.ibog.gyldendal.dk/?id=p139.
Martin Andersen Nexø: ”Barndom” fra ”Ditte Menneskebarn”, 1921
Karen Blixen: Ringen. Skæbne-Anekdoter. Gyldendal, 2007 (1958)
Luka Holmegaard: ”Havet og kysten”, uddrag af digtsamlingen ”Havet i munden”, 2023

Begreber:
Afsender-modtager, kommunikationssituationen, medie, symmetrisk og asymmetrisk kommunikation, sproghandlinger (informerende, selvfremstillende, handlingsregulerende, kontaktstrukturerende), tale-sprog, skriftsprog, denotation, konnotation, transaktionsanalyse, samarbejdsprincipper (relevans, om-fang, sandhed og klarhed), facework, marxistisk- og feministisk læsning, queer, sex/gender, heteronor-mativitet, det binære kønssystem, det performative køn.

Samlet omfang: ca. 150 normalsider

Som en del af forløbet har klassen værklæst længere uddrag af enten Malte Tellerups "Mestrene" eller Benedicte Huangs "Døtreskole" i forbindelse med et samarbejde med Gentofte Hovedbibliotek, hvor klassen til et offentligt arrangement interviewede forfatterne om deres værker.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Traditionelle og sociale medier

Formål:
- at I lærer om dansk mediehistorie i grove træk
- at I analyserer nyhedsartikler – herunder ydre og indre komposition, samt de fem nyhedskriterier
- at I analyserer og fortolker forskellige eksempler på fortællende journalistik
- at I analyser og vurderer mediers brug i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge, herunder fake news
- at I arbejder med remediering

Kernetekster:
Ryd Forsiden: Dødstrusler og deadlines – afsnit 1. DR: https://www.dr.dk/drtv/serie/ryd-forsiden_147623, 2019
Avisen i undervisningen: Avisformater. http://aiu.dk/mediehandbogen/medier/avisformater/, 2018
Uddrag af Puk Damsgaard: Ser du månen, Daniel, 2015
Line Vaaben: »Allerede da jeg kastede flasken, ville jeg ønske…«, Information, 2020
Morten Sabroe: Badedyrenes supermarked. Politiken, 1993
Herman Bang: Branden, 1884
Jeppe Lykke m.fl.: KB Hallen på Frederiksberg brænder, www.nyheder.tv2.dk, 28. september 2011

Begreber: kommunikationssituationen, afsender, modtager, kanal, kontekst, symmetrisk og asymmetrisk kommunikation, informationsgenrer, opinionsgenrer, nyhedskriterier, nyhedstrekanten, falske nyheder, den fjerde statsmagt, ydre komposition, rubrik, manchet, mellemrubrik, byline, billedtekst, fortællende journalistik, reportage, new journalism, gonzo, talende detalje, dialog, sociale medier, sproglige virkemidler, fakta- og fiktionskoder, fake news, vinkling

Sidetal: ca. 70 ns.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
7: Fortællende journalistik 12-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Jeg har ret, og du tager fejl!

Forløb om argumentation, retorik og politisk kommunikation

Formål:
- at I kan forstå og bruge kernebegreberne inden for argumentationsanalyse
- at I kan analysere argumenter, herunder finde påstand, belæg og hjemmel bl.a. i artikler og taler
- at I kan karakterisere og identificere forskellige argumentkneb og argumenttyper
- at I lærer selv at argumentere sagligt
- at I kan redegøre for forskellige talegenrer (lejlighedstale, politisk tale m.m.)

Kernetekster:
Johnsen, Marianne m.fl.: Grundbog i retorik – at vise og overbevise. IBog Systime, 2017: Kapitel om ”Toulmins argumentmodel”, p158, og ”Appelformerne”, p128.
Larsen, Ole Schultz: Håndbog til dansk. Systime, 2015: Side 161-167 om argumenttyper og argumentkneb.
Bøndergaard, Anne: Textanalyse. IBog Systime, 2017: Kapitel om kropssprog, p 604.
Fibiger, Johannes: Den sproglige virkelighed, L&R, 2016, side 165-169
Frederiksen, Mette: Tale til ungdommen, 2020:
https://www.facebook.com/mettefrederiksen.dk/videos/en-s%C3%A6rlig-hilsen-til-vores-unge/2932329393549211/?locale=da_DK
Eric, Caspar: Tale til ungdommen, 2020:
https://www.facebook.com/drp1/videos/tale-til-ungdommen-af-caspar-eric-kulturen-p%C3%A5-p1-dr-p1/732666927544999/
Kronprinsesse Mary: Tale til Ungdommens Folkemøde, 2020.
Seeberg, Peter: Argumenter for benådning. Samleren, 1976: Argumenter for benådning.
3 taler om Ungdomshuset af Ritt Bjerregård, Faderhuset og Ungdomshuset.
Oien, Maria Møller: Mand eller kvinde? TV2. dk den 3/8 2024: https://sport.tv2.dk/boksning/2024-08-03-mand-eller-kvinde-ol-boksere-fanget-i-politisk-spil
Mette Frederiksens nytårstale 1. januar 2025: https://www.stm.dk/statsministeren/taler/statsminister-mette-frederiksens-nytaarstale-den-1-januar-2025/
Thomas Korsgaard: Takketale ved overrækkelsen af De Gyldne Laurbær 2022
Anders Matthesen: Takketale ved modtagelsen af prisen Bedste Mandlige Hovedrolle 2022

Begreber: kommunikationssituationen, afsender, modtager, argumentation, retorik, påstand, belæg, hjemmel, styrkemarkør, gendrivelse, rygdækning, appelformer (etos, logos, patos), argumenttyper, argumentkneb, mimik, kropssprog, saglig argumentation, talegenrer (nytårstale, politisk tale m.m.).

Omfang: ca. 40 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Det moderne gennembrud

Formål med forløbet:
• at I lærer om det moderne gennembrud, herunder hvad der kendetegner perioden og den litteratur
• at I læser nogle af de vigtigste forfattere fra perioden: Henrik Ibsen, Amalie Skram, Henrik Pontoppidan, Herman Bang og Charles Darwin

Om perioden:
Johannes Fibiger og Gerd Lütken: Kapitel om det moderne gennembrud i ”Litteraturens veje”, s. 194-225 og s. 485-486 om drama.
Tekst om det naturalistiske drama
Om det moderne gennembrud på forfatterweb.dk
1800-tallet på vrangen (6:8)
Peter Olivarus m.fl.: Uddrag af ”Hovedsporet” om det moderne gennembruds kvinder

Kernetekster:
George Brandes: Uddrag af Hovedstrømninger af det 19. århundredes litteratur (1871) + Historien om den lille Rødhætte (1871)
Charles Darwin (i J.P. Jacobsens oversættelse): Uddrag af Arternes Oprindelse (1859)
Henrik Ibsen: Et Dukkehjem (VÆRK) (1879)
Herman Bang: Fattigliv (1880)
Herman Bang: Impressionismen. En lille replik. (1890)
Henrik Pontoppidan: En stor Dag (1891)
Christian Krohg: Kampen for Tilværelsen (1889)
Amalie Skram: Uddrag af Constance Ring (1885) + Karens jul (1885) (NORSK)

Begreber: naturalisme, realisme, impressionisme, evolution, problemer til debat, klassekamp, kvindefrigørelse, ateisme, sædelighedsfejde, industrialisering, urbanisering.

I forlængelse af forløbet har klassen været på Den Hirschsprungske Samling til en omvisning/udstilling om kvinderne i det moderne gennembruds kunst og på Statens Museum for Kunst, hvor de arbejdede med det moderne gennembrud i maleriet.

Omfang: ca. 100 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
3: Det moderne gennembrud 27-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Danskhed

Formål:
- at du kan karakterisere genrerne digt, systemdigt, hybrid og autofiktion
- at du læser, analyserer og fortolker en digtsamling fra nyere tid
- at du kan foretage en sproglig-stilistisk analyse af digte og andre tekster
- at du kan redegøre for synspunkter om det danske sprog, samt analysere, karakterisere og diskutere begreber som dansk, danskhed og nationalitet
- at du kan placere tekster i den litteraturhistoriske periode nationalromantikken

Kernetekster:
Maja Lee Langvad: Find Holger Danske. Borgen, 2006 (VÆRK)
Maja Lee Langvad: Dette er danskerloven: https://www.youtube.com/watch?v=I4YMVFubKqY, 2010
Maja Lee Langvad: Oplæsning til Adaptionspolitisk forum https://www.youtube.com/watch?v=PtOZ2GZhP0s, 2015
Johannes Fibinger og Gerd Lütken: Litteraturens veje, side 137-150. Systime, 2010
Adam Oehlenschläger: Fædrelandssang. 1823
Annegerd Kristiansen: En af verdens grimmeste. DR, 2017
Berit Langdahl, Mimi Olsen og Pia Quist: Kapitel om ”Sprog og handling” i Krydsfelt side 243-252. Gyldendal, 2013
Forfatterportræt af Maja Lee Langvad: http://www.forfatterweb.dk/oversigt/langvad-maja-lee/hele-portraettet-om-maja-lee-langvad
Autofiktion som genre på forfatterweb.dk: http://www.forfatterweb.dk/oversigt/genrer-og-tematikker/autofiktion
Jens Philip Yazdani i debat med DF Martin Henriksen i ”Debatten”, 2016: https://www.dr.dk/nyheder/indland/video-elevraadsformand-til-martin-henriksen-vi-er-lige-saa-danske-som-alle-andre#!/
Søren Krarup: Hvad er det at være dansk? Nomos.dk, 2001
Lars Løkke Rasmussens tale ved fejringen af 800-året for Dannebrog, 2019.
Michael Thykier: Vi bad borgens politiske ordførere definere danskhed i én sætning. JP, 2017
Benny Andersen: Verdensborger i Danmark, 1995
Kanal 5: Kom så, Danmark. Kampagnefilm, 2014

Begreber: lyrik, hybrid, systemdigtning, readymades, autofiktion, sproghandlinger, selvfremstillende sproghandlinger, regulerende sproghandlinger, informerende sproghandlinger, indirekte sproghandlinger, vellykkethedsbetingelser (forberedelse, oprigtighed, forpligtelse), hadefuld tale (hate speech), idiomer, neologismer, ordvalg, filmiske virkemidler, nationalromantik, guldalder, digteren som geni

Sidetal: ca. 150 ns.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
4: Debatterende artikel - delaflevering 1 19-01-2025
5: Debatterende artikel - delaflevering 2 05-02-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Naturen i litteraturen genbesøgt

NATUREN I LITTERATUREN GENBESØGT
- Et forløb om natur, klimakrise, økolyrik og romantikken

Vi repeterer og arbejdere videre med forløbet om "Naturen i litteraturen" fra første år.

Formål med forløbet:
• at I repeterer det antropocæne, og hvordan naturen skildres i nyere dansk litteratur
• at I lærer, hvad der kendetegner romantikkens natursyn
• at I kan identificere romantiske træk i tekster fra perioden
• at I analyserer og fortolker en spillefilm, samt tekster af kanonforfatterne H.C. Andersen, Grundtvig og Blicher

Kernetekster:
Johannes Fibiger og Gerd Lütken: Litteraturens veje. Side 137-138+138-140+152-155.
Christensen og Lærkesen: Naturhistorier. Dansklærerforeningens Forlag. S. 22-36.
H.C. Andersen: Klokken (1845)
Steen Steensen Blicher: Trækfuglene. Naturkoncert. Præludium (1838)
N.F.S. Grundtvig: Jeg gik mig ud en sommerdag at høre (1847)
Rasmus Nikolajsen: Østersøen, 11. januar 2012 (2016)
Henry David Thoreau: Walden – Livet i skovene (Uddrag) (1854)
Sean Penn: Into the Wild (2008)
Lars Skinnebach: Øvelser og rituelle tekster (Uddrag) (2011)
David Jacobsen Turner: Led os ikke i forbrug. Weekendavisen 17. juni 2011.
Karl Kühlmann Selliken: ”Mit nytårsforsæt: Flere røde bøffer på flyet, tak”. B.dk, 1/1 2019.
Store tanker, trange tider afsnit 1, DR2 og Liv Thomsen, 2004: https://www.youtube.com/watch?v=UL4hfjTgay4
Türker, Selin: De bliver kaldt 'trad wives', og afviser livet som moderne kvinde. Er det feminisme eller undertrykkelse? DR Udland, 27. jul 2024
Cramon, Lærke: 1950’ernes husmor er tilbage: »Jeg vil hellere være der for min familie end for arbejdsmarkedet«. Information, 12. november 2022

Begreber: Det antropocæne, klimakrise, mørk økologi, the mesh, katastrofelitteratur, apokalyptisk digtning, økopolitik, monisme, panteisme, universalromantik, dansk guldalder, organismetanken, transcendentalisme, digteren som geni, ekfrase, semantiske felter, systemdigtning, biedermeier, trad wives.

Omfang: ca. 100 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Dokumentarfilm

Formål:
I dette forløb undersøger vi dokumentargenren, dens undergenrer og  ser på hvordan dokumentarfilmene på forskellig vis placerer sig i et spændingsfelt i mellem journalistik og kunst - fakta og fiktion.  I skal derudover arbejde indgående med værket "Faderen, sønnerne og Helligånden", som vi så under CPH:DOX på teater Bremen i København.  

Kernetekster:

Christian Sønderby Jepsen: Testamentet (2011)

Christian Sønderby Jepsen: "Faderen, sønnerne og Helligånden" (2025) Læst som værk

Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk" kapitel 5.2 "Dokumentarfilm og mockumentary" (kompendium)

Systime: "Håndbog til dansk" Kapitel 11: "Medieanalyse af dokumentarfilm" (kompendium)

Bo Clausen i Filmmagasinet Ekko: "Politiker ønsker varedeklaration" 2022
https://www.ekkofilm.dk/artikler/politiker-oensker-varedeklaration-for-film/

Henrik Østergaard. Interview med instruktør i filmmagasinet Ekko:
https://www.ekkofilm.dk/artikler/drama-dumpede-ind-af-brevspraekken/

Anmeldelse:
https://soundvenue.com/film/2025/03/faderen-soennerne-og-helligaanden-to-af-danmarks-mest-uforglemmelige-filmkarakterer-er-tilbage-i-opfoelger-til-jyllands-succession-616505


Vi har set uddrag af følgende dokumentarfilm:

TV2 og Mads Brügger: Den sorte Svane (2024) (Uddrag)

”Testamentet” af Christian Sønderby Jepsen, (2011)
https://filmcentralen.dk/gymnasiet/film/testamentet

Anders Riis-Hansen ”Blekingegadebanden” (2009)
https://filmcentralen.dk/gymnasiet/film/blekingegadebanden

Max Kestner ”Drømme i København” (2009)
https://filmcentralen.dk/gymnasiet/film/droemme-i-koebenhavn


Centrale begreber:

Kreativ bearbejdning af virkeligheden, Vinkling, Den dybdeborende dokumentar, observerende dokumentar, deltagende dokumentar, poetiske dokumentar, dramatiserede dokumentar, Autenticitetsmarkører, Fiktion og fiktionskoder, Kamerabevægelser, synron og asynkron lyd, Klipning, Dramaturgi, Belysning, Beskæring og perspektiv, argumentation


Samlet omfang: 50 sider.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
virtuel opgave dansk d. 27.3 27-03-2025
Virtuel 1. del:Indledning og præsentation af tekst 10-04-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Slagsmål, modernisme og minimalisme

Formål:

I skal i dette allersidste forløb analysere og fortolke to digte af den danske forfatter Tom Kristensen, læse en minimalistisk novelle af Helle Helle og derudover repetere eksamenspensum og træne prøveeksamensspørgsmål.


Kernetekster:

Kristensen, Tom: "Blomstrende slagsmål" (1920)
Kristensen, Tom: "En nat i Berlin" (1921)

Helle, Helle: "Fasaner" (1996)

Om modernisme, minimalisme og semantiske felter:  ”Dansk i tiden” Systime. https://danskitiden.systime.dk/?id=210#c674. Findes i dokumentet : "semantiske felter, tom Kristensen og modernisme"

Supplerende tekster:

Borrisholt Steen, Christian: "Juridisk kønsskifte er det rene nonsens"
https://www.kristeligt-dagblad.dk/debat/maerkelig-lov.-juridisk-koensskifte-er-det-rene-nonsens

Rosengreen, Louise (red.): "Repetitionskompendium red røv, 2.N "

"Ved det grønne bord":
https://vdgb.dk/course/dansk-2020/?parent=hf

powerpoint om argumentation og sproglige billeder til repetition.

Centrale begreber i forløbet:

Ekspressionisme, modernisme, minimalisme, undertekst, semantiske felter, billedsprog, isbjergsteknik.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Hjemmesider, der skal kunne tilgås til eksamen

Hjemmesider, der skal kunne tilgåes under den skriftlige og den mundtlige eksamen.

www.ordnet.dk
www.systime.dk
www.meebook.dk
www.minlæring.dk
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer