Holdet 2023 En/u - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Campus Bornholm
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Christoffer Appel, Nikolaj Theil
Hold 2023 En/u (1u En, 2u En)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Aspects of Britain
Titel 2 British Fairy Tales
Titel 3 Coraline - værklæsning
Titel 4 Australia - The Stolen Generation
Titel 5 Conspiracy Theories
Titel 6 American Values and Beliefs

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Aspects of Britain

Emneafgrænsning:

I dette forløb skal vi beskæftige os med tre væsentlige aspekter ved Storbritannien, nemlig klasseopdelingen, det britiske imperium og multikulturalismen. Tilsammen tegner disse fokuspunkter et portræt af Storbritannien, som giver os en fornemmelse af dets karakter. Til en start skal vi se på, hvordan skolesystemet indvirker på klasseopdelingen samt undersøge the Glasgow effect, som refererer til den lavere forventede levetid for indbyggere i Glasgow sammenlignet med resten af Storbritannien og Europa. Dernæst stiller vi skarpt på det britiske imperium og tankesættet, som understøttede det. Slutteligt ender vi i London, hvor vi skal have et indblik i det multikulturelle samfund, som kendetegner storbyen.

I forløbet skal vi arbejde med forskellige genrer, fx noveller, digte og uddrag af selvbiografier, og indlære fagbegreber, der knytter sig til dem.  


Materiale:

Class:
* Lively, Penelope, short story, “The Happiest Days of Your Life” (1978)
* McGarvey, Darren, excerpt of memoir, “Poverty Safari” (2017)

The British Empire:
* Excerpts of British anthems: “Rule Britannia” (1740) , “God Save the Queen (or King)” (1745), “Land of hope and Glory” (1902)
* Crosby, Ernest, poem, “The Real White Man’s Burden) (1902)
* Kipling, Rudyard, extract of poem, “The White Man’s Burden” (1899)
* Labouchére, Henri, poem, “The Brown Man’s Burden”(1899)
* Singh, Kushwant, short story, “Karma” (1950)

Multi-culturalism:
* Hall, Tarquin, excerpt of memoir, “Salaam Brick Lane” (2005)
* Kureishi, Hanif, “My Son the Fanatic” (1994)

Supplerende materiale
* A tale of two Kingsingtons: https://www.youtube.com/watchv=azSKd1VHPc&ab_channel=TheGuardian
* Political parties in Britain:
https://www.youtube.com/watchv=NOJV9-24rIY&ab_channel=FirstRateTutors


Læringsmål:
* gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i non-fiktionstekster. Vi tager udgangspunkt i det retoriske pentagram.  
* analysere og fortolke fiktion vha. relevant terminologi. Vi arbejder med termer som characterization, setting, narrator and point of view, composition, language and theme and message.
* perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
Titel 2 British Fairy Tales

Emneafgrænsning: I Danmark kender de fleste til eventyr som "Den lille rødhætte", "Askepot", "Snehvide" og "Hans og Grete" fra Brd. Grimms klassiske eventyrsamling fra 1812, men findes der nogle tilsvarende britiske eventyr? Ja, det gør der, især takket været Joseph Jacobs og Andrew Lang, som i 1800-tallet indsamlede britiske folkeeventyr på samme måde som Brd. Grimm. I dette forløb skal vi læse nogle klassiske britiske eventyr og derudover læse en moderne og humoristisk version af "Den lille rødhætte".

I analysen og fortolkningen af eventyrene fokuseres der på følgende ting:
Klassiske eventyrtræk
Hjem-ude-hjem modellen samt aktantmodellen
Børneblik versus voksenblik på eventyr (Er ikke dækket af nith, men se sidst i kompendiet)


Materiale
Dahl, Roald, "Little Red Riding Hood and the wolf", poem,1982
Grimm, Bdr., "Little Red Riding Hood", 1812
Watts, Jeremy, uddrag af "Once Upon a time", Systime, 2004
Folkeeventyr indsamlet af Joseph Jacobs: Tom Tit Tot, Lazy Jack, The well at the world's end
Folkeeventyr indsamlet af Andrew Lang: The bunyip.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
Titel 3 Coraline - værklæsning


Vi læser Coraline som en forlængelse af det foregående fairytale-forløb. Coraline kan ses som en "fantasy"-udvikling af fairytale(eventyr)-genren. I Coraline fokuserer vi på fortællingen som et udtryk for "Medusa-effekten", hvor en fantastisk fortælling (fantasy) bliver en underholdende og legende måde, at skrive om vigtige, universelle problemer. "Medusa-effekten", kan forklares ved, at vi, som Perseus så på spejlingen af Medusa i sit skjold, for at undgå at se direkte på hende, kan kigge på noget farligt, svært, eller kompliceret indirekte, for at forstå det indirekte. Historien om Coraline, kan ses på samme måde; den mærkelige og vilde fortællingen om hende, bliver indirekte en fortælling om noget, som vi alle kan relatere til:  

I Coraline oplever vi en pige, Coraline, som føler sig efterladt og overset af sine travle forældre, og derfor går ind i en parallel-verden, hvor hun først mener, at have fundet en bedre version af sit liv, hvorefter hun finder ud af, at hendes egen verden, og hendes egne forældre faktisk er helt tilstrækkelige.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Australia - The Stolen Generation

I forløbet, Australia - The Stolen Generation , undersøger Australiens historie fra kolontiden og op til i dag, med fokus på den mere triste del af landets historie. Australien har, først sent, taget livtag med landets belastede fortid;  koloniseringen, og den dårlige behandling af den oprindelige befolkning; The Aboriginals. Selv op til i dag, oplever store dele af efterkommerne af den oprindelige befolkning at være andenrangs, og racismen lever videre, mere eller mindre skjult. I de forskellige tekster og film får vi indsigt i den fremmedgørelse dette skaber.

Kernetekster:
Australia Baggrundsviden (historisk) - The Discovery of Australia, uddrag fra The Grass Was Greener (1999)
The Australian Dream. dokumentarfilm (2019)
The Past, digt af Oodegeroo Noonnuccal (1970)
Australia's Aboriginal youth: Young life in our oldest civilization, BBC-artikel  af Abigail Payet (2016)
Rabbit Proof Fence, Drama Film baseret på virkelige hændelser (2002)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Conspiracy Theories

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 American Values and Beliefs

I American Dream Values and Beliefs undersøger vi grundlaget for de amerikanske værdier, helt tilbage fra kolonitiden, frigørelsen fra engelsk dominans. og op til i dag. Vi ser på hvordan værdier som frihed, lighed og modvejes af kravene om hårdt arbejde og selvstændighed. Vi kigger også hvordan disse ædle værdier udfordres i nyere tid.

Kernetekster:

Traditional American Values and Beliefs (baggrund)
The Frontier Heritage (baggrund)
Hillbilly Elegy, film (2020)
13Th Amendment (dokumentar 2016)
THUG (uddrag af romanen af Angie Thomas 2017)
The Montgomery Bus Boycott (tale af Martin L King1955)

Sangtekster:
US of A, af Donna Fargo,  (1976)
America, Fuck Yeah, (2004)
Good Life (2007)
Battle Hymn (1861)
God Bless The USA (1984)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer