Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Køge Handelsskole
|
Fag og niveau
|
Erhvervsjura C
|
Lærer(e)
|
Claus Christiansen
|
Hold
|
2024 EUX2Erhv-jura-1 (EUX2Erhv-jura-1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Introduktion og demokratisk dannelse
Introduktion til faget "Erhvervsjura C"
Omfang 3 moduler a´3 lektioner og indeholder.
1) Gennemgang af Læreplanen. Hvad er fagets rolle, formål - herunder viden, færdigheder og
kompetencer, læringsmål og kernestofundervisningens tilrettelæggelse og arbejdsformer, fagsprog og
evaluering - herunder eksamensform og bedømmelseskriterier
2) Retsfilosofi, etik og moral
3) Retskilder - danske og grønlandske samt internationale
4) Retssystemets opbygning
Pensum:
Lærebogen: Erhvervsjura C & B - Juraens grundregler
Kernestof:
Kapitel 0. Erhvervsjura C
Kapitel 1. Demokrati, etik, moral og jura
Kapitel 2. Retskilder
Kapitel 3. Juridisk metode
Kapitel 4. Det danske retssystem – Retssager
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
7,25 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige - - Bruge fagets begreber ved at ses og læse dem, lytte til dem igennem ørene og sige dem
med munden.
- Lytte - Lærer igennem at lytte til læreren. Men også igennem samtaler med sidemanden og de
andre elevers forståelse af faget
- Læse - - Lærer at læse faglig tekster
- Diskutere - - Ikke nødvendigvis diskutere, men lærer igennem samtale med de andre elever om
faget indhold
- Selvrefleksion - Reflektere over det som der står i lærebogen, det læreren siger, det som de
andre elever udtrykker fagligt
- Almene (tværfaglige) - Overskue og strukturere - Lærer at faget også handler om en masse små og afgrænset emner,
som er indbyrdes forbundet på en special måde. For faget har sit udgangspunkt og nøje
koreograferet hierarki.
- Personlige - - Lærer at tage det de andre elever siger, alvorligt og på den måde bruger det som en del
af læringen
- Sociale - Tale med sidemanden eller de andre elever om emnet, så man sammen forståe teksten og
at man bruger de faglige ord
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
2
|
Erstatning
Erstatningsret
Omfang 3 moduler á 3 lektioner
Læringsmål:
1) Du skal kunne have grundlæggende viden om dansk erstatningsret og produktansvar.
2) Du skal kunne anvende juridisk metode til analyse og vurdering af erstatningsretlige problemstillinger.
Læg især vægt på begrebet Culpa, som betyder "skyld", samt varianter heraf:
- professionsansvar
- børns ansvar
- sindssyges ansvar
- præsumptionsansvar (culpa med omvendt bevisbyrde)
Betingelserne for at få erstatning er:
- Culpa
- Adækvans
- Kausalitet
- et tab, der kan gøres op økonomisk
Objektivt ansvar (ansvar uden culpa): f.eks. hundeejer eller arbejdsgiveransvar
Begrebet "Egen skyld" og ansvarslempelse gennemgås også.
Objektive ansvarsfrihedsgrunde: f.eks. nødretten
Kernestof - det skal eleverne vide:
b) erstatning uden for kontrakt, herunder produktansvar,
Eleverne skal kunne:
c) anvende juridisk metode til analyse
Pensum:
Lærebogen: Erhvervsjura C & B - Juraens grundregler
Kernestof:
Kapitel 5. Introduktion til erstatningsret
https://erhvervsjura.systime.dk/?id=755
Kapitel 6. Erstatningsbetingelserne
https://erhvervsjura.systime.dk/?id=149
6.1 Oversigt over erstatningsbetingelserne
6.2 Culpa ansvar
6.3 Objektivt ansvar
6.4 Økonomisk tab
6.5 Kausalitet
6.6 Adækvans
6.7 Egen skyld
6.8 Objektive ansvarsfrihedsgrunde
6.9 Bortfald og lempelse
Faglig oversigt
Betingelser for erstatning - Erstatningsbetingelser
1) Culpa regler
2) Objektivt ansvar
3) Økonomisk tab
4) Kausalitet (Årsagssammenhæng)
5) Adækvans (Påregnelighed)
6) Egen skyld
7) Objektive ansvarsfrihedsgrunde
8) Bortfald og lempelse
Supplerende stof:
Kapitel 7. Forsikring kort gennemgang af hovedpunkter
https://erhvervsjura.systime.dk/?id=170
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
7,25 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige - - I skal kunne redegøre for erstatningsrettens grundlæggende begreber
- Lytte
- Læse
- Diskutere
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Overskue og strukturere
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
3
|
Aftaleret
Aftaleret
Omfang: 12 moduler á 3 lektioner
Forløbet har fokus på hvordan aftaler almindeligvis indgås imellem to parter eller hvor en 3. mand er indblandet. Aftaler kan også være indgået på en sådan måde at aftalen mangler gyldighed. Forløbet afsluttes med aftaleforholdene for forbrugere.
Indholdet:
1) Indgåelse af aftaler
2) Fuldmagt
3) Aftalers ugyldighed
4) Forbrugeraftaler
Læringsmålene er:
For 1) Indgåelse af aftaler - Aftalelovens regler er læringsmålene:
A) Eleven skal have grundlæggende viden om aftalers indgåelse og de årsager, som bevirke, at en aftale er indgået.
B) Eleven skal kunne anvende juridisk metode til analyse og vurdering af aftaleretlige problemstillinger.
For 2) Fuldmagt - aftalelovens regler er læringsmålene:
A) Eleven skal have grundlæggende viden om aftalers indgåelse ved hjælp af fuldmagt.
B) Eleven skal kunne anvende juridisk metode til analyse og vurdering af de aftaleretlige problemstillinger, som opstår, når en aftale er formidlet af en mellemmand - en fuldmægtig.
For 3) Aftalers ugyldighed:
A) Eleven skal have grundlæggende viden om, hvilke forhold der kan bevirke, at en indgået aftale bliver ugyldig.
B) Eleven skal kunne anvende juridisk metode til analyse og vurdering af problemstillinger i forbindelse med ugyldige aftaler - kontrakter.
For 4) Forbrugeraftaler:
A) Eleven skal have grundlæggende viden om, ugyldighedsreglerne i Forbrugeraftaleloven og kunne anvende dem.
B) Ligeledes skal eleven have viden om de særlige regler, som give ret til at fortryde visse aftaler.
Pensum
Lærebogen: Erhvervsjura C & B - Juraens grundregler
Kapitel 8. Introduktion til aftaleret
Kapitel 9. Aftalers indgåelse
Kapitel 10. Fuldmagt (18,5 normalsider)
Kapitel 11. Aftalers ugyldighed
Kapitel 12. Introduktion til forbrugerret
Kapitel 13. Forbrugeraftaler
Pensumoversigt:
Kap 8 Introduktion til aftaleret
Kap 9 Aftale indgåelse
Afsnit 9.1 Aftaleretlige begreber
Afsnit 9.2 Aftalemodellen
Afsnit 9.3 Standardkontrakter og andre former for aftaleindgåelse
Kap 10 Fuldmagt
Afsnit 10.1 Fuldmagtsformer
Afsnit 10.1.1 Fuldmagt med særlige kendetegn
Afsnit 10.1.2 Fuldmagt uden særlige kendetegn
Afsnit 10.1.3 Fuldmægtigens erstatningspligt
Afsnit 10.2 Andre mellemmænd
Kapitel 11, Aftalers ugyldighed
Afsnit 11.1 Tilblivelsesmangler
Afsnit 11.2 Svage ugyldighedsgrunde
Afsnit 11.3 Stærke ugyldighedsgrunde
Afsnit 11.4 Indholdsmangler
Afsnit 11.5 Svigtende forudsætninger
Kap 12 Introduktion til Forbrugerret
Kap 13: Forbrugeraftaler
Afsnit 13.1 Forbrugeraftaleretlige begreber
Afsnit 13.2 Forbud mod uanmodet henvendelse
Afsnit13.3 Negativ aftalebinding
Afsnit 13.4 Den erhvervsdrivendes oplysningspligt
Afsnit 13.5 Forbrugers fortrydelsesret
Afsnit 13.6 Aftaler indgået udenfor fast forretningssted
Afsnit 13.7 Fjernsalg, herunder e-handel
Afsnit 13.8 Betaling ved fjernsalg og betalingskort
Afsnit 13.9 Opsigelse af abonnementer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
14,5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige - At tilegne sig grundlæggende faglig viden inden for aftaleretten og kunne anvende denne
viden til at analysere og vurdere forskellige aftaleretlige problemstillinger
- Lytte
- Læse
- Diskutere
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
{
"S": "/lectio/138/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64320328452",
"T": "/lectio/138/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64320328452",
"H": "/lectio/138/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64320328452"
}