Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Middelfart Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Fransk A
|
Lærer(e)
|
Ida Hvenegård Tolstrup
|
Hold
|
2022 FR/g (2g FR, 3g FR)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Le zéro déchet
I dette forløb har vi haft fokus på "Zéro Déchet", hvor eleverne har arbejdet med gloser til klima, miljø og zerowaste bevægelsen.
Eleverne har arbejdet med forskelle mellem Danmark og Frankrig, når det kommer til håndteringen af affald, samt debatten om klimaet.
Der har været særligt fokus på
- Billedanalyse af forskellige klimabilleder.
- Diskussion af influencere og hvilken forskel de kan gøre.
- Skriftligt arbejde med en artikel om zéro déchet, samt kreativt arbejde med klimaplakater med dertilhørende budskaber.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Frankrig og EU
Forløbsplan til Frankrig og EU.
I dette forløb har vi arbejdet med EU’s historie, med særligt fokus på Frankrigs relation til EU. Vi har arbejdet med de politiske partier i Frankrig, samt Europa Parlamentet og de politiske grupperinger. Afslutningsvis har vi arbejdet med EU’s grønne omstilling, hvor vi har haft særligt fokus på Frankrigs atomkraftværker.
Læringsmålene for eleverne i dette forløb er:
- At forstå historien bag EU, samt hvilket forhold Frankrig har til EU.
- At kunne udtrykke sig på forståeligt fransk om unionens værdier.
- At træne læseforståelsen på mere avancerede, politiske tekster.
- At træne lytteforståelse gennem blandt andet simultantolkning.
- At kunne sammenligne Frankrigs klimapolitik, med den danske.
Nøglebegreber for forløbet:
Materialer:
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Les migrants et les banlieues (EKSAMEN)
Dette forløb omhandler integration og immigration i Frankrig, med fokus på tidligere franske kolonier og ”les banlieues”. Hen mod slutningen af forløbet lægges der op til præsidentvalget i Frankrig, med fokus på hvordan en præsident vælges, samt de aktuelle præsidentkandidater. Mange præsidentkandidater har integration/immigration som mærkesag, hvilket forklarer sammenhængen med forløbets første del.
I forløbet skal eleverne:
- få viden om væsentlige aktuelle samfundsforhold i Frankrig
- læse fiktive og ikke-fiktive tekster fra det 21. århundrede
- sammenligne samfundsforhold mellem Frankrig og Danmark
- træne mundtlighed
- træne kreative evner, ift at producere sin egen valgplakat
Materiale:
https://www.1jour1actu.com/monde/migrant (C’est quoi un migrant ?)
La localisation géographique des immigrés (https://www.insee.fr/fr/statistiques/2121524 )
Petite histoire de l'immigration en France (https://www.lumni.fr/video/petite-histoire-de-l-immigration-en-france )
”Les voisins du 12 bis” – pdf med historie.
https://www.youtube.com/watch?v=MwYLV0j1Ew8 (What is the “banlieue”?)
https://www.1jour1actu.com/france/cest-quoi-une-banlieue (C’est quoi une banlieue?)
https://www.youtube.com/watch?v=qLMnaS2dRwg (Verlan avec Pierre)
https://www.youtube.com/watch?v=axNYEFiB7js (Seeds of terror)
https://www.youtube.com/watch?v=8LXaSFgVxGs (Je viens de là – Grand Corps Malade)
https://www.youtube.com/watch?v=fT9tYfsbMb4 (Banlieuesards – Kerry James)
https://www.francetvinfo.fr/politique/les-republicains/primaire-de-la-droite/video-cette-bande-de-racailles-on-va-vous-en-debarrasser-il-y-a-11-ans-nicolas-sarkozy-faisait-polemique-a-argenteuil_1898847.html
Abdel Sellou, Tu as changé ma vie, Édition Michel Lafont, 2012
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
25 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Les contes
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Les jeunes (EKSAMEN)
Forløbet Les jeunes omfatter forskellige aspekter af unge franskmænds liv – fx boligforhold, uddannelse, samfundets forventninger, kærlighed og venskaber. Der indgår forskellige tekstgenrer (sang, tale, interviews og film).
Faglige mål:
- læse og forstå ubearbejdede fransksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster.
- præsentere og redegøre for en kendt problemstilling på et klart og nogenlunde flydende fransk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende fransk.
- analysere og fortolke fransksprogede tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i
kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- perspektivere den erhvervede viden om franske og frankofone kultur- og samfundsforhold til andre kultur- og samfundsforhold
Materiale:
Louane : Jeune (https://www.youtube.com/watch?v=I_dbhHU1CGA)
Les fêtes et l'alcool: materiale fra Dyrk sproget, 2019 (https://ncff.dk/dyrk-sproget/fransk-materialer/)
Félix Macherez : Dans la chambre des jeunes Français qui vivent toujours chez leurs
parents (https://www.vice.com/fr/article/bnqejv/les-francais-qui-vivent-toujours-chez-leurs-parents)
Mette Bering & Mimi Sørensen : Je suis bien avec les ados de toutes les cultures, pp. 43-44, in Paroles Francophones (Gyldendal 2015)
Emmanuel Macron : Vœux 2018 à la jeunesse (https://www.youtube.com/watch?v=Lr1pTIqQdS4)
Lola Heude & Jaouen Zrehen : Petit cœur, 2013 (https://www.youtube.com/watch?v=9Ik_g4nKKDc)
Je m’appelle : Portrait de Hannah http://chataigne.dk/appelle3/filmklip-1.html
Julie Andem & David Hourregue : SKAM France 1, épisode 1-2
Muriel Barbery, L’élégance du hérisson, Gallimard 2006. (læst under repetitionsforløbet)
Omfang: 21 moduler à 95 minutter
Til skriftlig og mundtlig eksamen må flg. materiale fra nettet benyttes:
ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Faire carrière avec le français ?
Forrmål:
- reflektere over betydningen af at lære sprog
- reflektere over sprog (fransk) i karrieremæssig sammenhæng
- opnå centralt ordforråd som har med CV og jobsøgning at gøre
- skrive et CV på fransk
- øve mundtlighed
Materiale:
Gymnasieelever - fremtid med sprog (https://www.youtube.com/watch?v=Ev4csCCHVeo&t=149s)
Karrierelæring fransk, Sophie Munch (https://www.youtube.com/watch?v=BEfD5MxjkVw)
Ida, jeune fille au pair (lydfil)
Omfang: 7,5 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
La famille (EKSAMEN)
I dette forløb har vi arbejdet med forskellige familieforhold og de problemer der kan opstå i diverse familiekonstellationer. Der er blevet arbejdet med forskelligt materiale i form af tekster, sange, samt enkelte videoer.
Formål:
- opbygge et bredt ordforråd (familieord, personbeskrivelse)
- læse autentiske franske tekster om flere forskellige familieforhold.
- læse såvel intensivt som ekstensivt
- træne mundtlig og skriftlig udtryksfærdighed
Materiale:
Stromae : Papaoutai, clip officiel: https://www.youtube.com/watch?v=oiKj0Z_Xnjc
VOLO : Fiston (https://www.youtube.com/watch?v=VB2gHLfl7Hg)
Bigflo et Oli - Papa ft. Notre père Fabian: https://www.youtube.com/watch?v=dMIPaab43Hw
Maître Gims - Avant qu'elle parte: https://www.youtube.com/watch?v=BAFNY9RCIEs
Tekster:
Caroline de Bodinat: Marâtre (Fayard/ Livre de Poche 2012) (2,8 s)
Claire Castillon, Rebelles, un peu, 2017) (2,6 s)
Brasme, Anne-Sophie: ’Respire’, 2001, Librairie Athème Fayard (1,2 s)
Pineau, Gisèle: ’C’est la règle’, 2002, Thierry Magnier Eds. (0,9 s)
Saphia Azzeddine, Mon père est femme de ménage, Léo Scheer, 2009 (1,6 s)
Isabelle Sorente : La mue, Bonnes vacances, Éditions Gallimard Jeunesse 2004. (læst under repetitionsforløbet)
Videoer:
« Pour eux, j’avais cédé aux tentateurs » (10/6/19) https://www.facebook.com/konbinifr/videos/340433963336187
Diverse fotos med fokus på familie
Væsentligste arbejdsformer:
- pararbejde
- klasseundervisning
- individuelt arbejde
Omfang: 12 moduler à 95 minutter
Til skriftlig og mundtlig eksamen må flg. materiale fra nettet benyttes:
ordbogen.com : https://www.ordbogen.com/
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
La Francophonie (EKSAMEN)
I forløbet om "Francophonie" har eleverne arbejdet med de fransktalende dele af verden, som ikke er Frankrig. Eleverne har opnået kendskab til områder som hører under DOM/TOM, men også tidligere kolonier, som fortsat taler fransk i dag.
Der er blandt andet blevet arbejdet med områder som Québec, Guadeloupe, Senegal, Madagaskar, Congo og Schweiz.
Faglige mål:
- opnå kendskab til frankofone områders og landes historie, kultur etc.
- øve mundtlig fransk, bl.a. gennem oplæg
- læse og vurdere tekster på nettet
- læse større tekstmængder ekstensivt
Materiale:
La francophonie - qu'est-ce que c'est? https://www.youtube.com/watch?v=MIvbHbn-tQk
Francophonie - https://tradutec.com/blog/la-langue-francaise-dans-le-monde/
Prévisions 2050: https://tradutec.com/blog/la-langue-francaise-dans-le-monde/
Vivre à Dakar au Sénégal : https://www.youtube.com/watch?v=ZU9yI9kFAY0
FRANCE versus QUÉBEC - Prononciation & Expressions https://www.youtube.com/watch?v=dDOySHhSXmY
Bering, Mette & Mimi Sørensen: La Guadeloupe (Gyldendal 2016), pp. 39-41, 44-45, 53-55, 70-72
L'inauguration du Mémorial ACTe: https://www.youtube.com/watch?v=DL3cLS1EGh4
Créole Guadeloupe : (https://guadeloupe.net/creole)
Deux jeunes parlent : Nadine et Vincent (https://fransk.gyldendal.dk/culture/la_guadaloupe/kapitler/3_trois_jeunes_parlent)
https://view.genially.com/603ffca2d341170d275cfefb/interactive-content-les-aventures-francophones-aveclupin
https://www.franskportal.dk/kultur/francophonie/les-dom-tom-com/
En del af forløbet afvikles som et projekt hvor eleverne parvist arbejder med at finde oplysninger om og forberede en mundtlig præsentation af et frankofont land/ område.
Arbejdsformer:
der veksles mellem individuelt arbejde, gruppe- og projektarbejde samt elevoplæg
Omfang: 14 moduler à 95 minutter
Til skriftlig og mundtlig eksamen må flg. materiale fra nettet benyttes:
ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Repetition
Eleverne læser nye tekster til eksamensrelevante temaer. De nye tekster er skrevet ind i forløbsplanen for de emner, som opgives til eksamen. Ligeledes trænes ordforrådet til de pågældende eksamensforløb.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56435237109",
"T": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56435237109",
"H": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56435237109"
}