Holdet 2022 DA/c - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Middelfart Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Anne Oxvig
Hold 2022 DA/c (1c DA, 2c DA, 3c DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Reklamefilm
Titel 2 Novelleanalyse
Titel 3 (Nytårs)taler
Titel 4 Lyrikanalyse (VÆRK 1)
Titel 5 Krigsfremstillinger & DHO (VÆRK 2)
Titel 6 RYK klimaet
Titel 7 Den debatterende artikel
Titel 8 Romantikken
Titel 9 Afrikanske stemmer (VÆRK 3)
Titel 10 Skriftlighed
Titel 11 Den upålidelige jeg-fortæller
Titel 12 Dokumentarfilm
Titel 13 Overgange
Titel 14 Autofiktion (VÆRK 4)
Titel 15 Klimalitteratur - optakt til klimafolkemøde 2024
Titel 16 Den reflekterende artikel
Titel 17 Det moderne gennembrud
Titel 18 Samtaleanalyse (VÆRK 5)
Titel 19 Realisme og modernisme - 1900-tals-litteratur
Titel 20 Repetition m.m. (VÆRK 6)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Reklamefilm

Formål med forløbet:

At præsentere begreber, som gør det muligt at tale fagligt kvalificeret om reklamefilm
At give indblik i de mest karakteristiske reklamefilmformater
At introducere og indøve en metode til analyse af reklamefilm

Forløbet afsluttes med gruppeanalyser af selvvalgte reklamefilm. Disse fremlægges for resten af klassen. Gruppeanalysernes hovedpointer afleveres som synopsis.

I forløbet er også inkluderet et lille forløb, hvor eleverne med hjælp fra "Lommefilm" skal producere deres egen lille kampagne, som har overskriften "Drik mindre, oplev mere". Herunder også fokus på "innovation og makerteknologi". I arbejdet med produktion af lommefilm  introduceres eleverne til designcirklen

Materiale:
Ravn, Ole og Kate Marvig ravn: Forløb i medier, det ny forlag, pp.111-131.
Schultz Larsen, Ole: Håndbog til dansk, Systime: kapitel om appelformer.
"Kampagnevideoens genretræk" fra: Barbara Illum og Rune K. Søndergaard: Textur, ibog, Systime, 2023
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Novelleanalyse

Brush up fra grundforløbet. Fokus på følgende parametre til analyse af noveller:
- komposition
- tid, miljø, personer
- fortæller

Undervejs i forløbet er indlagt små skriveøvelser.

Forløbet afsluttes med en skriftlig aflevering: analyse af Helle Helle: "Der er ikke flere sennepsmarker i Danmark" (fra Biler og dyr, 2000).

Tekster til analyse:
Johannes V. Jensen: "Bo'l" (fra Himmerlandshistorier, 1901).
Naja Marie Aidt: "Torben og Maria" (fra Bavian, 2006).
Pia Juul: "Opgang", 2001.

Materiale (teori):
Schultz Larsen, Ole: Håndbog til dansk, Systime (e-bog): Kapitel 3: Litteratur.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 (Nytårs)taler

Forløbets fokus:

Analyse af taler - med brug af/fokus på:
- Ciceros pentagram
- talegenrer
- retoriske virkemidler
- appelformer
- sproglig karakteristik

Analyserede taler:
Sammenligning af indledning til Dronningens Nytårstale 2004 og Statsministerens Nytårstale 2005.
Tessas Nytårstale 2021
Dronningens Nytårstale 2022 (skriftlig aflevering - taleanalyse)
Diverse opgaver til træning af retorisk- og taleanalyse.

Materiale:
Schultz Larsen, Ole: Håndbog til dansk, Systime (e-bog): (Ciceros pentagram, talegenrer)
Odgaard, Marianne: Forløb i Sprog, Det Ny Forlag (2014), s.114 - skematisk oversigt over retoriske virkemidler.
Vrist Christensen, Søren: https://www.youtube.com/watch?v=Vlgpe6h6jNc (retorik og argumentation; gennemgang af begreber).

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Lyrikanalyse (VÆRK 1)

Formål:
At give eleverne kendskab og redskaber til at analysere lyrik:
- referentielt >< poetisk sprog
- ydre >< indre komposition; enjambement
- det lydlige i et digt
- ordklasser
- stilleje
- figurer

I forløbet indgår VÆRK 1 (Rifbjerg: Under vejr med mig selv, 1956).
- eleverne forbereder i grupper et oplæg med analyse af en række digte fra samlingen. Alle digte i samlingen indgår i oplæggene.

Materiale:
Susan Mose et.al: Digtbogen. Systime, 2003, p.14-19.
Ewald og Taber: Lyrik – når sproget spiller, Systime 2016 - kapitler herfra om ydre/inde komposition, det lydlige, ordklasser og stilleje, figurer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Krigsfremstillinger & DHO (VÆRK 2)

I dette forløb undersøges en række eksempler på, hvordan krig er blevet formidlet i dansk kunst og litteratur i forbindelse med forskellige væbnede konflikter. Den behandlede periode strækker sig fra 1. Slesvigske Krig og frem til den danske indsats i Afghanistan. Hovedfokus kommer til at ligge på besættelsestiden. Forløbet leder frem mod DHO.

Del 1: Stationsarbejde
Her ser vi på, hvordan det at være soldat og at være i krig kan fremstilles på forskellige måder.
- Halfdan Rasmussen: “Definitioner” (1963-64)
- Peter Faber: “Dengang jeg drog afsted” (1848)
- Jørgen Sonne: “Kampen på Dybbøl” (1848) (maleri)
- P.F. Rist: uddrag fra En Rekrut fra Fire og Treds (1889)
- “Brev fra dansk korporal” (1864)
- Ole Bornedal: citat fra 1864 - brødre i krig (2014) (tv-serie)
- Vilhelm Jacob Rosenstand: “Ottende Brigades Angreb ved Dybbøl” (1894) (maleri)
- Erich Erichsen: uddrag fra Den tavse Dansker (1916)
- Pablo Picasso: “Guernica” (1937) (maleri)
- Carsten Jensen: uddrag fra Den første sten (2015)
- Janus Metz: citat fra Armadillo (2010) (dokumentar)
- John Kørner: “Faldne soldater” (2008) (maleri)

Del 2: Tekster før 2. verdenskrig
- Filippo Marinetti: “Futurismens Manifest” (1909)
- Emil Bønnelycke: “Hymne” (1918)
- Broby-Johansen: “Stridsmænd for det vi elsker” (1922)

Del 3: Besættelsestiden
Her læser vi digte fra besættelsestiden. Der vil være fokus på fremstillingen af Danmark og besættelsestidens aktørerne.
- Otto Gelsted: “De mørke fugle” (1940)
- Kaj Munk: "Sandhed gror" (1943)
- Halfdan Rasmussen: “Bare en regnvejsaften” (1944)
- Morten Nielsen: “Skæbne” (1944)
- Otto Gelsted: Fire år efter (1944)
- Johannes V. Jensen: “Hadet og Haabet” (1944)
- Tove Ditlevsen: “De tyske soldater” (1945)

Del 4: Film om besættelsestiden
Vi ser nyere film om besættelsestiden for at undersøge, hvordan besættelsestiden fremstilles i nyere tid
- Ole Christian Madsen: “Flammen og Citronen” (2008) (VÆRK 2)

Desuden har eleverne set én af følgende film:
- Lise Nørgård: "Matador" / Hr. Stein (afsnit 18)
- Anne-Grethe Bjarup Riis: “Hvidsten gruppen” (2012)
- Nicolo Donato: “Fuglene over sundet” (2016)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 RYK klimaet

RYK klimaet er et forløb om nyheds- og konstruktiv journalistik.

I en stadig mere globaliseret verden rykker begreber som klimabevidsthed, bæredygtighed og grøn omstilling tættere på klasseværelset. Med RYK Klimaet bliver eleverne klædt godt på til at arbejde med aktuelle klimaudfordringer (jf. sommerens mange klimakatastrofer) og sammen undersøge hvordan man deltager konstruktivt i samfundsdebatten, så der skabes bud på løsninger på
klimafronten.

Det overordnede mål med forløbet er at klæde eleverne på til at deltage aktivt i den offentlige klimadebat. Arbejdet peger samlet frem mod, at vi mødes i konstruktive klimadebatter på Klimafolkemødet i Middelfart.

Desuden skal eleverne også i forbindelse med forløbet stifte bekendtskab med den debatterende artikel og skrive én.

Begreber i fokus:
Den klassiske nyhedsjournalistik
- nyhedstrekanten
- de fem klassiske nyhedskriterier (AVISK)
Den konstruktive journalistik
- FINT-kriterierne

Toulmins udvidede argumentationsmodel

Materiale:
Jan Aasbjerg Petersen: ”Nyhedsformidling”, Dansk i tiden, ibog, Systime 2022 - uddrag om den klassiske nyehdsformidling.
Gerd Maria May: "RYK klimaet" - et undervisningsforløb, der klæder unge fra ungdomsuddannelser på med mod, erfaring og kompetencer til at deltage konstruktivt i klimadebatten. Definition af konstruktiv journalistik indgår heri.
Sebastian Mernild (Professor): “Fire ting du skal vide om klimaet” (skrevet til jer)
https://www.dr.dk/nyheder/viden/klima/trusler-afdaekket-i-ny-klimabibel-fra-fn-4-maader-klimaforandringerne-rammer-os
https://videnskab.dk/naturvidenskab/klimarapport-er-fuld-af-loesninger-udledninger-kan-halveres-frem-mod-2030/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Den debatterende artikel

Introduktion til den debatterende artikel med diverse skriveøvelser undervejs,

Eleverne skal i slutningen af forløbet skrive en debatterende artikel om traditionel nyhedsjournalistik vs. konstruktiv journalistik.

Materiale:
Maja Bødtcher-Hansen og Susan Mose: "Skriftlig eksamen i dansk - stx og HF", Gyldendal (2019), 35-42.
Diverse arbejdspapirer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Romantikken

Litterært forløb om  romantikken (universalromantik, ny-platonisme, nationalromantik, biedermeier) og romantismen.

Baggrundsstof:
Kjær-Hansen, Barbara & Tinne Serup Bertelsen: Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime 2012, pp.67-90.
Diverse videoer fra hjemmesiden til bogen samt til hjemmesiden til "Litteraturens Genveje", Systime, ibog.

Elevoplæg om baggrundslitteraturen.

Primærtekster:
Adam Oehlenschläger:
- Morgenvandring (1805), uddrag
- Guldhornene (1803)
- Der er et yndigt land (1819)
H.C. Andersen:
- Skrubtudsen (1866)
Schack Staffeldt:
- Indvielsen (1804)
N.F.S Grundtvig:
- Langt højere bjerge (1820)
Thomasine Gyllembourg:
- Den lille Karen (1830)
Emil Aarestrup:
- Paa Sneen (1838)
St. St. Blicher:
- Marie. En erindring fra Vesterhavet (uddrag) (1836)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Afrikanske stemmer (VÆRK 3)

Formål
• At læse tekster der viser forskellige billeder af Afrika i det 20. og 21. århundrede
• At læse tekster af danske og afrikanske forfattere for at få blikket på Afrika fra en vestlig vinkel og fra en vinkel indefra.
• Tekstanalyse med udgangspunkt i postkolonial læsemetode, som eleverne også introduceres for. Forholdene for og mellem sorte og hvide undersøges derfor.
• Tekstanalyse med fokus på stedets betydning for fortælling og identitet.
• Værklæsning af en roman, hvor handlingen udspilles i Afrika.

Materiale
- Jakob Ejersbo: Revolution (noveller), herfra læses ”Uhuru Peak”, 2009
- Rudyard Kipling: "Hvid mands byrde", 1899
- Karen Blixen: af Den afrikanske farm, 1937, uddraget ”Kitosh´ historie”
- Chinua Achebe: af Alt falder fra hinanden, 3.del (6 kapitler) 2013 (udgivet på engelsk i 1958)
- Chimamanda Ngozi Adichie: af Det, du har om halsen, 2010, herfra læses novellerne: ”Den amerikanske ambassade”, ”En privat oplevelse”, ”Det du har om halsen”
- Katrine Marie Guldager: Kilimanjaro (noveller). herfar læses "Dreng i Dar Es Salaam", 2005.

Værk:
- Jakob Ejersbo: Eksil, 2009 (VÆRK 3)


Film
- Guldkysten, 2015 af Daniel Dencik

Baggrund
- Litteraturens veje: Postkolonial læsemetode
- Interview med Chinua Achebe (Youtube)
- Chimamanda Ngozi Adichie: We Should All Be Feminist (Youtube)
- LærerPP: Ejersbos forfatterskab
- LærerPP: Steder i litteraturen


Artikler om Karen Blixen:
- Hvis Afrika? Var Karen Blixen racist?
- Karen Blixens racisme
- Var Karen Blixen racist?
- Litteraturforsker Selvfølgelig var Blixen racist.docx
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Den upålidelige jeg-fortæller

Formål:
Forløbet fokuserer på den upålidelige jeg-fortæller:
- kendskab til kendetegn ved den upålidelige jeg-fortæller
- læsning og analyse af tekster, der bruger en upålidelig jeg-fortæller


Tekster:
Pia Juul: være med (2012)
Henning Mortensen: Lykke (1977)
Pia Juul: Elly Byde (2005)
Sidsel Falsig Pedersen: Heavy metal (2005)
Jan Sonnergaard: Sex (1997)

Forløbet afsluttes med et kreativt produkt (en fotoroman), der med afsæt i Jan Sonnergaards novelle kobler forløbet til samfundsfag (det senmoderne samfund).

Baggrundsmateriale:
Diverse materiale om fortælleren og særligt jeg-fortælleren.
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk (om fortælleren), ibog, Systime.
https://www.gymdansk.dk/analyse-af-prosa-noveller.html
https://dansksiderne.dk/index.php?id=3497#c22667
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Dokumentarfilm

Formål med forløbet:
Opnå forståelse af dokumentaren som genre; og at begrebet er flertydigt/flydende
Opnå kendskab til markører af fakta/fiktion i dokumentar-genren
Opnå kendskab til og arbejde med dokumentarens forskellige formater og deres kendetegn og formål (bl.a. observerende, dybdeborende).
Opnå indsigt i hvilke virkemidler dokumentarer kan anvende og hvordan journalistens rolle kan variere.
Introduktion til og øvelse i at anvende en metode til analyse af dokumentarudsendelsers udtryk, indhold og budskab.
Opnå indsigt i hvordan virkeligheden bearbejdes og/eller iscenesættes i dokumentarer


Materiale:
Teoretisk materiale: Udleveret kompendium (20 sider) med uddrag fra
Kate Marvig Ravn og Ole Ravn: Forløb i medier, det ny forlag 2014
Mimi Olsen m.fl: Dansk i tiden. Grundbog. Ibog, Systime 2023

Desuden materiale fra Ole Schultz Larsen "Håndbog til dansk":
- Oversigt til film (filmiske virkemidler, filmens dramaturgi).



Dokumentaruddrag:
1. DR-dokumentar 2023: Helt væk på piller
2. Jørgen Leth: ”66 scener fra Amerika” (1982)
3. Lars Høj: ”Hjerteblod”, TV2 2002
4. ”Indefra med Anders Agger – Psykiatrisk sygehus” DR1, 2015
5. ”Små dyr på episke rejser: Hjem”
6. Lars Engels dokumentar ”Piger i Vestre Fængsel”, del 1, DR 1996
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Overgange

Forløbet kredser om tekster, hvor overgang fra barn til voksen er den centrale tematik. Eleverne stifter bekendtskab med folkeviser (trylle- og ridderviser) samt folkeeventyret som genre.


Materiale:
Folkeviser:
- Torbens datter
- Harpens kraft

Folkeeventyr:
- Kong Lindorm

Anders Bodelsen: "Drivhuset", 1965.
Dan Turell: Af "Vangede billeder", 1973

Baggrundmateriale (om folkeviser):
Mimi Olsen og Mads Rangvid: "Brug litteraturhistorien", s.13-21
Johannes Fibiger, et.al: "Litteraturens Veje", s.59
Ødipuskompleks (googlesøgning)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Autofiktion (VÆRK 4)

Eleverne har stiftet bekendtskab med begrebet autofiktion og har i fællesskab læst et par tekster, som hører under denne kategori. Desuden har eleverne læst et autofiktivt værk (se nedenfor). Eleverne har i grupper af 3-4 stykker læst det samme værk. De har talt om værkerne og læst mindst én anmeldelse af pågældende værk.
Til værket har der knyttet sig et skriftligt produkt; en anmeldelse af bogen.

Materiale:

Rangvid, Mads & og Mimi Sørensen: Brug Litteraturhistorien; "Det ny årtusind", Systime.
Lone Hørslev: "Jeg ved ikke om den slags tanker er normale" (2009)
Yahya Hassan: "BARNDOM" (2013)
Caspar Eric: "Dag 2" (2020)

Værker:

Knud Romer: Den der blinker er bange for døden (2006)
Hassan Preisler: Brun mands byrde (2013)
Morten Pape: Planen (2015)
Thomas Korsgaard: Hvis der skulle komme et menneske forbi (2017)
Karen Fastrup: Hungerhjerte (2018)
Leonora Christina Skov: Den der lever stille (2018)
Rachel Röst: Grundvold (2021):


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Klimalitteratur - optakt til klimafolkemøde 2024

I dette forløb forberedes eleverne på deltagelsen i klimafolkemødet, Middelfart 2024. De skal bl.a. stifte bekendtskab med klimalitteratur som genre. Eleverne stifter bekendtskab med udtryk som "den antropocæne tidsalder", "økokritik", "cli-fi" m.m. Desuden deltager de i en talk med forfatteren Josefine Klougart, som var aktuel med en udstilling på Glyptoteket "Efter naturen" samt essayet af samme navn.

Baggrundsmateriale:
Sidsel Toft Christensen og Ivar Lærkesen: Naturhistorier, Dansklærerforeningens Forlag, 2016, p17-18
Thor Gustafsson: Klimalitteratur, Systime 2020, pp.24-25, 47-53

Tekster:
Theis Ørntoft: "Det er forvirrede tider", i "Digte", 2014.
Charlotte Weitze: Af "Den afskyelige". 2016.

Avisartikler (anmeldelser af Klougart-udstillingen):
Emilie Juul Thorsteinsson: "Bogaktuel forfatter opfordrer til at dyrke det nære:
»Vi bliver nødt til at skabe nogle liv, hvor rejsen ikke er
nødvendig«, 21. oktober 2023, Jyllands-Posten
Christoffer Zieler: "EFTERNATUR: Fem stjerner til Klougart", 13. oktober 2023, Weekendavisen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17 Det moderne gennembrud

Forløbet har fokus på litteratur fra det moderne gennembrud.

Formål:
⁃ arbejde med tekster i litterært perspektiv (analyse og fortolkning)
⁃ opnå viden om dansk litteraturs historie
⁃ læse tekster fra 1800-tallet
⁃ arbejde med tekster fra en afgrænset periode (Det moderne
  gennembrud, 1870 – 1890)
⁃ læse kanonforfattere (Bang, Pontoppidan)

Primærtekster:
Georg Brandes: Af: “Forelæsninger og hovedstrømninger i den europæiske litteratur”:  
J.P. Jacobsen:
- ”Fra husets tag”
- Fru Marie Grubbe (indledningen)

Henrik Pontoppidan:
- Ane Mette (uddrag (fra "Brug litteraturhistorien, pp.110-114, Systime 2014)
- Naadsensbrød

Herman Bang:
- Irene Holm
- Frøkenen (læses under repetition)

Amalie Skram:
Forraadt (uddrag)

Baggrundsmateriale:
Barbara Kjær-Hansen et.al: Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime 2012, s.91-93
Mimi Sørensen & Mads Rangvid: ”Brug Litteraturhistorien”, Systime 2014, pp. 104-105, 110-114, 121-122
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk litteraturhistorie, systime.dk (uddrag om Det moderne gennembrud)
Maja Bødtcher-Hansen & Susan Mose: Det moderne gennembrud #MeToo, Systime ibog – diverse uddrag; fx om Herman bang og de stille eksistenser
Sine Dalsgaard et.al: "Litteraturens genveje", ibog, Systime - diverse video-introduktioner
“7 gange kvinder kæmpede for ligestilling”
https://www.dr.dk/historie/webfeature/kvindekamp   

PowerPoints om:
- den impressionistiske skrivestil
- kvindeskildring anno 1880 - billedanalyse
- naturalisme - definition
- sædelighedsfejden
- det moderne gennembrud - skrivestil og sprog
- det moderne gennembrud - malerier (fokus på de franske impressionister som fx Claude Monet og Pierre-Auguste Renoir)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 18 Samtaleanalyse (VÆRK 5)

Forløb om sproghandlinger

- Fokus på sprog i sociale sammenhænge
- Sproglig analyse af alle former for tekster - såvel fiktive som ikke-fiktive. Her er det tanken, at klassen skal se hvordan sproghandlinger kan fungere som et supplement til analysetilgange til fiktive tekster.
- Centrale fagbegreber i analysen
a) turtagning
b) sproghandlingstyper
c) Indirekte sproghandlinger
d) samarbejdsprincippet
e) Høflighedsprincippet
f) Facework
g) Op- og nedtoning
h) Undertekst


Grundbogsmateriale:
- Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime2023, pp. 178-193, 196-197.
- Peter Sand: APsolut sprog, Forlaget Praxis (korte uddrag), 2024.

Tekster:
- Klovn, ”Sankt Hans”, TV2, Sæson 4, episode 3, 2006, (00:00:25-00:01:52) (Film +
transskriberet dialog)
- Diverse twitteropslag (2022)
- Holberg, Ludvig, Jeppe paa Bjerget, Af 1.akt, 1. scene samt scene 6, femte akt.
- Ludvig Holberg: Epistel nr. 395
- Henrik Ibsen: Af Et Dukkehjem (norsk udgave
- Julie Andem: SKAM (sæson 1, episode 1)
- Helle Helle: "Køreplaner" (1996)

Undervejs i forløbet arbejder eleverne med følgende værk:
Ludvig Holberg: "Jeppe på bjerget" (1722), som de også så i Det Kongelige Teater.

Baggrundsmateriale:
Mimi Sørensen og Mads Rangvid: Brug Litteraturhistorien, Systime 2014, pp.46-50
https://kglteater.dk/det-sker/sason-20242025/skuespil/jeppe-pa-bjerget?section=videogalleri
DR-dokumentar: Dronning Margrethe og teaterets magi (uddrag).

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 19 Realisme og modernisme - 1900-tals-litteratur

Gennem litterære nedslag får eleverne kendskab til det 20. århundredes litteratur (1900-1990) samt få tekster fra det 21. århundrede. Fokus er på realisme >< modernisme og de mange litterære "-ismer". Desuden indgår følgende kanonforfattere i forløbet: Johannes V. Jensen, Martin Andersen Nexø, Martin A. Hansen og Peter Seeberg. I forløbet er der også gennem en række tekster fokus på portrætteringen af storbyen. Forløbet afsluttes med fokus på seksuel ulighed, samtykke og grænser en tre roman-uddrag fra 2020'erne (realisme og nyeste tid). Forløbet blev skudt i gang med en ekskursion til København, hvor vi blandt andet var på Statens museum for kunst og studere malerier fra perioden.

Tekster:
Ron Mueck: Boy (1999) (skulptur)
Robert Jacobsen: Concrétion (1953) (skulptur)
Johs. V. Jensen: "Paa Memphis Station" (1903)
Martin Andersen Nexø: Af "Pelle Erobreren - Den store kamp", in "Brug Litteraturhistorien, s. 133-134
Emil Bønnelykke: "Gaden" (1917)
Emil Bønnelycke: Aarhundredet (1918)
Martin A. Hansen: "Roden" (1955)
Klaus Ribjerg: "Det er blevet os pålagt" (1963)
Albert Camus: Af "Sisyfos-myten", in "Litteraturens Huse" (1942)
Peter Seeberg: "Hullet" (1962)
Vita Andersen: "Det smukke rum" og "Arkitektens specialitet" (1977)
Michael Strunge: "Natmaskinen" (1981)
Dan Turell: "Gennem byen en sidste gang " (1993-udgaven)
Helle Helle: "Mere kaffe?" (2000)
Katrine Marie Guldager. Nørreport (2004)
Ulige numre: "København" (2011)

Laura Ringo: Grundtvig er død, 2021 (uddrag)
Eva Aagaard: Jeg vil ikke det her 2022 (uddrag)
Ulrikke Gernes: En pige forlod værelset, 2024 (uddrag)
”Hot Teen Couple”, kortfilm (deling af billeder): https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/hot-teen-couple/


Diverse baggrundsmateriale:
Mimi Olsen og Mads Rangvid: Brug litteraturhistorien, s.130-134, 162-170, 217-218 Systime 2014
Barbara Kjær-Hansen og Tinne S. Bertelsen: Litteraturhistorien på langs og på tværs, s.112-116, 156-157 Systime 2012.
Barbara Kjær-Hansen og Tinne S. Bertelsen: Litteraturhistorien på langs og på tværs, ibog om prosaen i 1960'erne inkl. forfatterportræt af Peter Seeberg
Fibiger et.al: Litteraturens veje, leksikon: "Eksistentialisme".
Danske forfattere, ibog Systime om Dan Turéll (uddrag)
Dan Turell / Halfdan E: https://www.youtube.com/watch?v=uXd-vrCML5s
DR-dokumentar: "Bøger der gør en forskel - om Michael Strunge: https://www.dr.dk/drtv/se/boeger-der-goer-en-forskel_-michael-strunge_134104 (uddrag)
https://www.youtube.com/watch?v=P-zosnKjMUo (om Helle Helle og minimalismen)
https://www.justitsministeriet.dk/wp-content/uploads/2020/09/Enighed-om-indfoersel-af-ny-samtykkebaseret-voldtaegtsbestemmelse.pdf
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 20 Repetition m.m. (VÆRK 6)

I årets sidste moduler kigger vi tilbage på nogle af de forløb, vi har arbejdet med i dansk-undervisningen. Under repetition af dokumentar-forløbet arbejder eleverne med en hel dokumentar. Reklamefilm-forløbet fra 1g udvides til også at omfatte ikke-kommercielle kampagner. i forbindelse med repetition af det moderne gennembrud læser eleverne Herman Bang: "Frøkenen".

Materiale:

Tekster:
DR-Dokumentar: "Svømmestjerner - under overfladen", 2019 (VÆRK)
Do It For Denmark! | Spies Rejser: https://www.youtube.com/watch?v=vrO3TfJc9Qw
Herman bang: "Frøkenen", 1883



Digitale hjælpemidler til mundtlig eksamen:

Alle offline-hjælpemidler er tilladt. Dvs. at du gerne må have din computer med. Du må også gerne tilgå ordbøgerne her:
- Den danske ordbog: https://ordnet.dk/ddo/forside
- Ordbog over det danske sprog (historisk ordbog): https://ordnet.dk/ods
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer