Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Middelfart Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
Lærer(e)
|
Malene Ullum Birkholm
|
Hold
|
2023 DA/p (1p DA, 2p DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Digitale hjælpemidler dansk eksamen
Under eksamen må I ikke bruge internet, bortset fra de links, der står herunder:
Følgende digitale hjælpemidler må anvendes til eksamen i dansk, og KUN via disse links:
Ordbøger:
https://ordnet.dk/ddo (nudansk)
https://ordnet.dk/ods (gammelt dansk)
https://www.ordbogen.com/da/
i-bogen: Litteraturhistorien på langs og på tværs (log ind på Systime)
https://litthist.systime.dk/
VITGTIGT:
1. I skal bruge Exam Cookie ved skriftlig eksamen – download det inden eksamen. Bruges ikke ved mundtlig eksamen.
2. I må selvfølgelig ikke bruge nogen form for AI/Chat GBT under skriftlig og mundtlig eksamen, hverken online eller offline.
3. Når I skal bruge ordbøgerne på nettet samt i-bogen, må I kun tilgå dem via linket ovenfor!
4. I må ikke gå på Lectio, Google Drev, Dropbox etc. under eksamen, så materiale herfra skal downloades inden eksamen.
5. Vil du høre musik, skal musikken ligge på computeren. Streamingtjenester (Spotify, Tidal, I-Tunes el lign.) skal være off-line.
6. Telefon, smartwatch mm. skal være slukket under eksamen – de skal afleveres til vagten. Disse opbevares på kontoret under eksamen.
7. Medbring høretelefoner. Som I ved, er der film og/eller lydfiler i eksamensmaterialet, og I har ikke mulighed for at låne af skolen eller andre elever under eksamen.
8. I må bruge alt materiale fra undervisningen, der ligger på jeres computer, fx noter, tekster, arbejdsark, analysemodeller osv.
9. Husk at I ikke må lave et sidehoved med navn osv. på dokumentet ved skriftlig eksamen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
01 Introduktion til dansk
Forløbet introducerer til fagets tre søjler: litteratur, sprog og medier. Desuden en portrætartikel, som eleverne skriver om hinanden.
Læste tekster:
Folkeeventyret "Rødhætte"
Lyrik: Michael Strunge: Natmaskinen og Gustaf Munch-Petersen: Til mine forældre
Novelle: Jesper Wung-Sung: De tre veninder
Natasha: Gi´ mig Danmark tilbage
Nyhedsartikel
Peter Nicolai Gudme: "Blachman: Jeg har aldrig fået en diagnose. Portræt af Thomas Blachman", Politiken 27.12.2011
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
02 Kommunikation og medier
I forløbet arbejdes med kommunikation og medier med fokus på branding, influencere og reklamer.
Formål:
- at opnå en forståelse af hvad kommunikation og strategisk kommunikation er
- at opnå kendskab til hvad et brand og branding er
- at opnå forståelse af hvad strategisk storytelling og psykologisk reaktans er
- at få kendskab til de fem overtalelsesstrategier, der anvendes i reklamer
- at få kendskab til influenter og influencermarketing
- at opnå kendskab til politikeres brug af sociale medier
I forløbet laver eleverne deres egne influencer-videoer.
Materiale:
Kompendium til forløb i medier og kommunikation: "Når kommunikation er strategisk", uddrag fra Tina Jensen: Dansk i praksis, ibog, Systime 2023 (12 sider)
Diverse reklamer, herunder: Simple Feast: ”Maybe it´s time to quit meat”
Influencervideoer, herunder Lakserytteren
Eksempler på politikere på facebook: Kristian Jensen, Mette Frederiksen, Alex Vanopslagh, Jacob Mark, Mai Mercado
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Kompendium til Kommunikation og medier.docx
-
OBS: Vi starter med de mundtlige præsentationer af om jeres makker i dag. Se herunder hvem der fremlægger i dag: Tobias – Iben, Anna – Felix, Malou – Mathilde, Sidsel – Sille
-
KAN DU LØSE MYSTERIET? Fanta Halloween | Lakserytteren
-
Vi fortsætter med de mundtlige præsentationer af jeres makker. I dag præsenterer: Emma – Sophus, Mille – Berfin, Mathias – Jacob – Laurits, Celina – Nora
-
Dagens mundtlige præsentationer af makker: Laura – Maria, Alberte – Andreas, Isabella – Andrea
-
I skal arbejde videre med og færdiggøre jeres influencer-video i dag.
-
Makkerpræsentation: Bodil – Denisa, Lærke - Daniel, Clara - Simonas.
-
Læselektie til mandag: (individuelt) læs s.9-10 i kompendiet om Politikere på sociale medier.
-
Præsentationer af makker: Laura - Maria, og Dorant om sig selv.
-
Efter fremlæggelser: sammenlign de fire politikeres facebook-profiler med fokus på:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
03 Skriftligt basiskursus
Skriftlig basiskursus med fokus på:
Sætningskonstruktion (præcise, varierede sætninger)
Sammenhæng i sætninger
Præsentation af en tekst
Citater
Redegørelse
Om afsnit i opgaver
Formalia: noter og litteraturliste
Argumentation
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
04 Kampagner og kortfilm
Forløbet er en optakt til Lommefilm-dag, hvor eleverne selv skal producere kampagnefilm i kampagne rettet mod unge og deres alkoholvaner. Der arbejdes videre med reklamer, kampagner og kortfilm (fiktion) efter lommefilmdagen.
Formålet med forløbet
- at stifte bekendtskab med og analysere forskellige genrer inden for kortfilm; (reklame-, kampagne og kortfilm)
- at lære at lave og skrive en danskfaglig analyse af disse.
- at opbygge et begrebsapparat som kan anvendes til en danskfaglig analyse af de forskellige kortfilm. Til dette er der introduceret til og anvendt en række analysebegreber. Inden for kortfilm (fiktion) arbejdes der med genrens kendetegn og formål samt at kunne anvende relevante analyseredskaber (filmiske virkemidler, komposition/dramaturgi, fortællemåder, Raskins 7 parametre) i analyse og fortolkning af en række kortfilm. Inden for reklame-/kampagnefilm har vi arbejdet med appelformer, filmiske virkemidler og formater samt AIDA-modellen. Til analyse af modtagergrupper anvendes MINERVA-modellen og Gallups kompas.
Materialer anvendt i forløbet:
• "Kampagnevideoens genretræk", uddraget er bearbejdet efter Barbara Illum og Rune Kastberg Søndergaard: Textur, ibog, Systime 2023 (7 sider)
• Uddrag af bogen ”Forløb i medier” af Kate M. Ravn m.fl. (kap. 2 om reklamer, herunder formater, 4 sider)
• Raskins 7 parametre
• Begreber til filmanalyse, uddrag af Conni Paldam m.fl.: iDansk, Systime, ibog 2021 (6 sider)
• Dokumentet "Dramaturgi, fortæller, 7 parametre", uddrag fra Faglige forbindelser i dansk af Solveig Bennicke m.fl. (5 sider)
• Diverse reklame-/kampagnefilm: Carlsberg, BILKA, Ørsted, Synoptik, Mobilpay Danske bank, Ota solgryn, Viasat, Sport 24, IKEA, OK, TIVOLI,
Kampagnerne:
- Spies: "Do it for Denmark"
- "Fomo Forever", (2023) video i kampagnen "Drik mindre oplev mere" fra Trygfonden og Kræftens bekæmpelse
• Kortfilm:
Mads Matthiesen: "Dennis" (2010) (10 min)
Andreas Thaulov: ”Pistol” 2015, (5 min)
https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/pistol
Jesper Troelstrup: ”Paranoia”, 2007 (12 min)
https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/paranoia
Joachim Back: ”De nye lejere”, 1996 (7 min)
https://www.youtube.com/watch?v=_pqJNu_osP0
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
05 Lyrikkens sprog og genrer
Formål
Eleverne skal lære at læse, analysere og fortolke lyrik. Følgende faglige begreber introduceres og anvendes i arbejdet med forskellige digte: Ordklasser, rim og rytme, komposition og forløb, ydre univers, denotation og konnotation, sprogligt register/semantisk skema, billedsprog (herunder sammenligninger, metaforer, symboler), poetisk sprog og referentielt sprog.
Der arbejdes med stilladsering i optakten i forbindelse med en skriftlig analyse af digtet "De evige tre", som er analyseret i fællesskab i undervisningen.
Materiale:
Juliane Preisler: "Et hav der vugger sig til ro nu"
Tove Ditlevsen: "De evige tre", 1942
Klaus Rifbjerg: "Forelsket", 1973
Marianne Larsen: "Og til sidst", 1984
Følgende tekster er at finde i dokumentet "Tekstmateriale til lyrikforløb":
Dorrit Willumsen: De forbudte
Marianne Larsen: Konfession
Tomas Thøfner: Simpel erkendelse
Lean Nielsen: I nat ønskede jeg
Dan Turell: 3 little words/lovefax
Kirsten Thorup: Afsked med den sidste rigtig varme dag
Søren Ulrik Thomsen: Regnhånd, lyskys...
Hans-Jørgen Nielsen: Ikke blot hende
Grete Risbjerg Thomsen: Det høje spil
Perspektiverende tekster:
Guldimund: "Det ´kun vigtigt hvad det er", 2023
Andreas Odbjerg: "I morgen er der også en dag", 2021
Baggrundsmateriale:
Dagbog som skriftlig genre, udgivet af museerne i Fredericia, Skoletjenesten (1 side)
Begreb om dansk, kap. 6 om billedsprog mm. (15 sider)
Udleverede dokumenter: "Teoretisk materiale til lyrikforløb" og "Øvelser til lyrikforløb"
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
06 Drengerøve og manderoller
I forløbet undersøges drengerøvstemaet og forskellige manderoller gennem læsning af artikler og litterære tekster. Drengerøve skal i denne sammenhæng forstås som dels den forståelse der ligger i den stereotype opfattelse af en dreng i vores samfund: den lidt vilde, urolige dreng i folkeskolen, som har svært ved at koncentrere sig om skolen, slås med kammerater eller "fjender" i fritiden og bestemt ikke sladrer til de voksne. Og dels skal begrebet forstås som den voksne udgave af en drengerøv, som mødes i 90´er-litteraturen; manden på 30-40 år der stadig insisterer på at være en drengerøv, der spiller smart over for damer, ikke vil tage ansvar, og bare vil have det sjovt med gutterne.
Sidst i forløbet introduceres til projekt med mini-SSO, hvor der skrives en større opgave om et af de to læste værker. Formålet er at bygge videre på forståelsen af hvad en større skriftlig opgave består af.
Formål:
- opnå en forståelse af forskellige opfattelser af manderoller
- opnå en forståels af begrebet stereotyp
- øvelse i tekstanalyse
- analyse af roman, novelle, lyrik
- værklæsning (roman og novellesamling)
Værklæsning i forløbet:
Morten Ramsland: Sumobrødre, 2010 (roman)
Jan Sonnergaard: Radiator, novellesamling 1997
Perspektiverende tekster:
Lasse Dein: Hey far (sangtekst), 2022
Tobias Rahim: Når mænd græder (sangtekst), 2022
Lasse Dein: Maskulin, tv-serie på P3 dr.dk, afsnit 1, 3 og 5
Uddrag af Deadline 30.11.2022 med Lasse Dein om maskulinitet
Artikler:
Thomas Markersen: Misforstået maskulinitet, Weekendavisen 28.02.2019
Regitze Christensen: Jeg har brug for en rigtig hulemand, Euroman 23.06.2016
Glenn Bech: af Essayistisk manifest, 2021
Lars Handesten 23.04.2010: Bøllebank og magiske syner (anmeldelse af romanen Sumobrødre): https://www.kristeligt-dagblad.dk/kultur/b%C3%B8llebank-og-magiske-syner
Anette Nielsen og Lene T Schütter: Jegfortæller (om fortælleres troværdighed) i: Skriveøvelser til dansk, ibog, Systime 2020, Litteraturhistorien på langs og på tværs, ibog, Systime: kapitler om roman og novelle samt om litteraturen i nyeste tid (kap.8, 9, 10)
Materiale om Morten Ramsland/Sumo Brødre
https://litteratursiden.dk/forfattere/morten-ramsland
https://forfatterweb.dk/oversigt/ramsland-morten#anchor8666
- Afsnittene ”Sumo brødre” og ”Genrer og tematikker”
Kristian Møller Schmidt: "Pludselig var jeg en lille dreng - underlig og småpervers", 16.04.2010, Information. https://www.information.dk/kultur/2010/04/pludselig-lille-dreng-underlig-smaapervers
Carsten Andersen: "Den sidste dør til barndommen er altid låst" 22.04.2010, Politiken (dokument i lectio)
Materiale om Jan Sonnergaard/Radiator
Interview med Jan Sonnergaard; https://www.youtube.com/watch?v=_S1XJrwRoUU
Lene Illum: Om Sonnergaards Radiator, Litteratursiden maj 2002, https://litteratursiden.dk/boeger/radiator
Bettina Frank Simonsen, 2013. Opdateret af cand.mag. Karina Søby Madsen, 2015. Blå bog og bibliografi opdateret: Jan Sonnergaard, afsnittene ”Radiator” og ”Genrer og tematikker” Forfatterweb 2022. https://forfatterweb.dk/oversigt/zsonnergaard00#anchor5018
Litteraturhistorien på langs og på tværs (ibogen fra Systime):
- Kap 8. 2000-2010: Eksperimenterende realisme
o underafsnit ”Tendenser i den nyeste litteratur” afsnittene ”Realisme” og ”Et råt og direkte sprog
o underafsnit ”Temaer” underafsnit ”Samfund og hverdag” incl. ”Portrætter af et klassedelt samfund”
Søren Kassebeer: ”Populær ved et tilfælde”, Interview med Jan Sonnergaard (dokument i lectio) 31. maj 1997 Berlingske Tidende
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Find en reklame (billede eller video) med en mand, som enten virker som en traditionel manderolle, eller som en der bryder med den traditionelle manderolle.
-
Mediernes afhængighed af stereotyper
-
Læseguide til Sumobrødre.docx
-
Misforstået maskulinitet
-
Læs også hjemme i Sumobrødre, så I kan nå at blive færdige til efter påske.
-
Husk Sumobrødre - læs hjemme og medbring bogen, så du kan læse i den i modulet.
-
Du skal have læst hele bogen "Sumobrødre" til i dag. Husk at medbringe den også.
-
Medbring Sumobrødre
-
Bøllebank og magiske syner
-
Sumobrødre - diskussion og perspektivering.docx
-
Memes om Sumobrødre.docx
-
Afsnit
-
Deadline 30.11.2022.mp4
-
Afl 6_Manderoller .docx
-
afl 6_introduktionsmodul.pptx
-
Om fortælleres troværdighed.docx
-
Modul 8 arbejdsark.docx
-
Opsamling på novellen "Sex" af Jan Sonnergaard. Alle borde fremlægger deres vigtigste pointer. Herefter skal I læse en novelle mere.
-
Husk novellesamlingen "Radiator" af Jan Sonnergaard
-
1p arbejdsark til Tyveri.docx
-
1p noter til Tyveri
-
Husk at læse novellen "Tyveri" færdig til i dag - og medbring novellesamlingen:-)
-
Husk novellesamlingen "Radiator"
-
Lektie: Medbring "Radiator" og sørg for at I er godt inde i de tre noveller, vi har læst: "Sex", "Tyveri" og Polterabend", da I får brug for kendskabet i dagens modul.
-
Medbring Radiator
-
Arbejdsark_læs om roman novelle og ny litteratur.docx
-
Lektie: I skal medbringe både Sumo brødre og Radiator til dagens modul.
-
Mini-sso_opgaveformulering og struktur.docx
-
Materiale om Sonnergaard og Ramsland.docx
-
02 At redegøre eller skrive en redegørelse.docx
-
Populær ved et tilfælde_INterview Jan Sonnergaard.pdf
-
Interview med Morten Ramsland.docx
-
Anmeldelse Sumo brødre.docx
-
Analysemodel_epik fx novelle.pdf
-
Noter til analysen.docx
-
Eksemplarisk mini-SSO Helle Helle.docx
-
Lektie til i dag: Du skal have læst om enten Jan Sonnergaard eller Morten Ramslands forfatterskab og skrevet noter til. Du skal også have lavet en disposition for din redegørelse, dvs. et overblik over, hvad du vil have med i den og hvilken rækkefølg
-
Medbring Radiator/Sumobrødre (den du selv skal skrive analyse af).
-
I dag arbejder vi med, hvilke elementer der indgår i en analyse, og hvordan man kan skrive analyse.
-
01 Præsentation af en tekst .docx
-
03 Resumé af en tekst.docx
-
04 Brug af citat.docx
-
Lektie til i dag: Du skal finde mindst 3 steder i dit værk, der er centrale for fremstillingen af hovedpersonen i teksten, og kan bruges i en karakteristik. Desuden skal du skrive 3 pointer om hvad dit værk viser om temaet manderoller og drengerøve.
-
Husk: medbring dit værk
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
21 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
07 Storbyen
Et forløb om lyrik og journalistik om storbyen med fokus på Berlin.
Formål
• Opnå kendskab til genretræk og forskelle på nyhedsgenrerne Nyhedsartikel og Reportage
• Opnå kendskab til nyhedskriterierne
• Opnå kendskab til virkemidler i fortællende journalistik som fx "show don´t tell", scenisk beskrivelse, detaljer, sanser
• Opnå kendskab til journalistens rolle i reportagen og fortællende journalistik
• Opnå kendskab til opbygningen af nyheder ved brug af nyhedstrekanten, kommodemodellen og den tredje fortællemåde
• Kendskab til Herman Bangs reportager og journalistiske skrivemåde
• læse og analysere ældre og nyere reportager
• Opnå kendskab til kendetegn ved de litterære perioder i 1920´erne og 1980´erne med særligt fokus på lyrikken
• Arbejde med storbyen som motiv i lyrik; undersøge og opnå viden om hvordan storbyen anskues af danske lyrikere i ekspressionistisk og postmodernistisk lyrik; kende til ligheder og forskelle mellem de to litterære -ismer
• Opnå kendskab til danske digtere
• Opnå kendskab til og kunne foretage analyse af lyrik med udgangspunkt i ordenes betydning;
• Kende og anvende begreber om semantik og sproglige/stilistiske virkemidler (rim, rytme, billedsprog, ordvalg, modsætninger, gentagelser mm)
• Kende og anvende begreber om digtes komposition i analysen af lyrik
• Være i stand til at udvælge relevante analysebegreber i arbejdet med lyrik
Produkter: skrive egen reportage fra Berlin (studieturen) samt multimodalt produkt med eget digt, video og billeder om oplevelsen af Berlin.
Lyriske tekster:
H.C.Andersen: "Berlin", 1933
Dan Turell: "Gennem byen sidste gang" (1977)
Emil Bønnelycke: "Berlin" (1918)
Tom Kristensen: "Nat i Berlin 1921", 1927 og "Rio Janeiro", 1914
Rudolf Broby-Johansen: "Stridsmænd for det vi elsker", 1922, "Bordelpige dræber ufødt", 1922
Michael Strunge: "Berlin, mit hoved (1983)", 1984 og digtsamlingen "Vi folder drømmens faner ud", 1981 (værklæsning)
Per Højholt: "Gittes monolog om strøget", 1984
Nordstrøm; sangnummeret "Berlin", 2006
Journalistiske tekster:
Julie Dalgas: "Livsfarlig lynrus hitter blandt unge på Roskilde festival", Berlingske, 05.07.2019
Solveig Gram Jensen: "Frygten for terrorens efterspil", JyllandsPosten, 22.12.2016
Herman Bang: af "Fattigliv", Nationaltidende 19.12.1880
Teoretisk grundlag:
Uddrag af i-bogen "Litteraturhistorien på langs og på tværs", Systime 2023 (Kap7: 1890-2000 Modernisme og realisme, afsnit om ekspressionisme og postmodernisme samt kap. 11 om lyrik, afsnittet at analysere lyrik og om lyrik i 1900-tallet )
Udleveret materiale om journalistik
Materiale om nyhedsgenrerne: af Henrik Poulsen: Ryd forsiden, 2020, hentet fra websitet "Dansk i gymnasiet" (gymdansk.dk) af Jan Aasbjerg Petersen
- "Den klassiske nyhedsartikel" (udleveret som dokument)
- "Den klassiske reportage" (udleveret som dokument)
- "Fortællende journalistik" (udleveret som dokument)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
08 Diskurser om unge
Sprogligt fokus
Formål med forløbet:
I forløbet arbejder vi med argumentationsanalyse og diskursanalyse inden for temaet unge. Vi arbejder med forskellige teksttyper og laver øvelser i at anvende begreberne i de to analysemetoder.
Eleverne skal opnå kendskab til og lære at anvende begreber i argumentationsanalyse (Toulmins argumentationsmodel med argumentets dele: påstand, belæg, hjemmel, rygdækning, styrkemarkør, gendrivelse) samt forskellige argumenttyper. Der skelnes overordnet mellem autoritetsargumenter og ordvalgsargumenter, hvor den sidste gruppe har argumenttyper som fx generaliseringer, modsætninger, skræmmeargumenter mm). Appelformerne logos, etos, patos inddrages også i arbejdet med argumentation og diskursanalyse.
I arbejdet med diskursanalyse skal eleverne opnå kendskab til og kunne anvende begreberne:
Diskurs
Nodalpunkt
Ækvivalenskæde
Flydende betegner
Konnotationer
Hegemonisk og antagonistisk diskurs
Antagonismepar
Faircloughs tredimensionelle model (tekst - diskursiv praksis - social praksis).
I forløbet indgår en debatterende artikel om fællesskabets betydning for unge.
Materiale:
Kompendiet "Diskursanalyse i dansk" (25 sider) med uddrag fra Anne Bornerup Græsborg og Mette Møller Jørgensen: Diskursanalyse i dansk; sprog, magt, identitet. ibog, Systime 2020.
Tekster:
Plakaten "Hvor går din grænse" fra kampagnen "For vild med dig" udgivet af Ministeriet for ligestilling i samarbejde med Det Kriminalpræventive Råd.
Artikel: Benedicte Tønnesen: Er børn og unge virkelig så stressede, Kristeligt Dagblad 22.11.2023
Beskæftigelsesministeriet: PRESSEMEDDELELSE / 22-10-2024: Bred aftale om ungeløft skal hjælpe unge uden uddannelse og job i arbejde
Højskolerne: ”Unge omfavner nutidens fællesskaber”, højskolerne.dk, 11.12.2017, https://www.hojskolerne.dk/nyheder/2017/dec/unge-omfavner-nutidens-faellesskaber
Rikke Bjerge: ”17-årige Dimitri sendte afskeds-sms til vennerne: Nu vil han bryde tabuer”, dr.dk, 13.03.2019, https://www.dr.dk/mitliv/17-aarige-dimitrios-sendte-afskeds-sms-til-vennerne-nu-vil-han-bryde-tabuer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
09 Dokumentargenren
Formål med forløbet:
Opnå forståelse af dokumentaren som genre; og at begrebet er flertydigt/flydende
Opnå kendskab til markører af fakta/fiktion i dokumentar-genren
Opnå kendskab til og arbejde med dokumentarens forskellige formater og deres kendetegn og formål (bl.a. observerende, dybdeborende).
Opnå indsigt i hvilke virkemidler dokumentarer kan anvende og hvordan journalistens rolle kan variere.
Introduktion til og øvelse i at anvende en metode til analyse af dokumentarudsendelsers udtryk, indhold og budskab.
Opnå indsigt i hvordan virkeligheden bearbejdes og/eller iscenesættes i dokumentarer
I forløbet indgår et medieværk (dok) samt skriftligt arbejde. Der er arbejdet med næranalyse af dokumentaren "Helt væk på piller". Desuden har alle arbejdet med en dokumentarudsendelse koblet til projektpraktik-perioden.
Materiale:
Teoretisk materiale: Udleveret kompendium (20 sider) med uddrag fra
Kate Marvig Ravn og Ole Ravn: Forløb i medier, det ny forlag 2014
Mimi Olsen m.fl: Dansk i tiden. Grundbog. Ibog, Systime 2023
Artikler:
IDA HERSKIND: DR får kritik for at vildlede om sygdom, Politiken 29. januar 2021
Katrine Hornstrup Yde: Det er svært, men vigtigt at forsøge at følge Fie Laursen, Information.dk, 3. februar 2021
DR´s public service-kontrakt 2022-25
Dokumentaruddrag:
1. Poetisk: Børnene på Blågårds Plads af Olivia Chamby-Rus, 2019
https://www.dr.dk/drtv/se/boernene-paa-blaagaardsplads_137245
2. Personlig/interaktiv: Lone Frank – min indre kode (cfu)
3. Reality: Årgang 20 (cfu), TV2 og Warner Brothers, 2021
4. Dybdeborende: Underdanmark; DR 2024 https://www.dr.dk/drtv/se/underdanmark_-det-livsfarlige-arbejde_480686
5. Klassisk: Hvis grise kunne tale; DR 2024 https://www.dr.dk/drtv/se/hvis-grise-kunne-tale_470370
6. Kvindefængslet; DR 2024 https://www.dr.dk/drtv/se/kvindefaengslet_-faengselsmor_487479
https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog/den-autoritative-dokumentar
P3/DR: Fie - dør jeg så dør jeg (uddrag minuttal 5:42-11.30)
Jacob Weil og Nicolai Puls, P3, DR TV 2023: Helt væk på piller, episode 1: Pushermøde i en park
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
10 Nytårstaler
Nytårstaler
Formål:
- opnå kendskab til nytårstalen som genre; med træk fra lejlighedstalen og den politiske tale.
- opnå kendskab til den traditionelle nytårstale og den alternative.
- Opnå kendskab retorikkens virkemidler og brugen af dem i taler samt viden om talers opbygning
Teoretisk materiale:
Udleveret materiale om appelformer og retoriske virkemidler (3 sider)
Udleveret materiale om Nytårstalen som genre af Leena Hastrup og fra Håndbog til dansk (2 sider)
Artikel: Karen Bomholt: Fra skåltale for fædrelandet til opsang til danskerne, dr.dk 30.12.2024
Taler:
Kongens nytårstale 2024
Statsministerens nytårstale 2025
Børnenes nytårstale 2025, https://www.youtube.com/watch?v=nzIQ-A1h5Ck
Nytårstale fra Hus forbi 2024, https://www.facebook.com/watch/?v=1299088487760757
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
11 Nationalromantik i fortid og nutid
Formål
Opnå kendskab til nationalromantikkens opfattelse af Danmark/fædrelandet og kendetegn ved nationalromantikkens fædrelandssange. Formålet er at opnå kendskab til nationalromantikkens som litterær og kulturel strømning med et værdisæt knyttet til fædrelandet omkring naturen, historien, folket, kulturen, flaget og kongehuset. Det nationalromantiske ideal sættes i perspektiv til nyere tekster, der italesætter spørgsmålet om danskhed og værdierne ved det danske. Som opsamlende produkt udarbejder eleverne podcast om nationalromantik med perspektiv til nutiden.
Materiale og tekster:
Fædrelandssange fra romantikken:
1. Adam Oehlenschläger: ”Fædrelands-Sang”
2. N.F.S. Grundtvig: ”Danmarks Trøst”
3. Blicher: Hjemvee, 1814 (Kær est du, fødeland)
https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/j-l/kaer-est-du-foedeland
4. Johannes V Jensen: Hvor smiler fager den danske kyst (1925)
https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/h-i/hvor-smiler-fager-den-danske-kyst
Malerier fra nationalromantik:
5. Johan Thomas Lundbye: Efterårslandskab, Hankehøj ved Vallekilde
https://geoparkodsherred.dk/odsherred/faedrelandet/
6. P.C. Skovgaard: Stille sommeraften ved en Indsø
https://artmatter.dk/artguide/calendar/naturen-fortaelling-landskaber-skovgaard-museets-samling/
1980-2024:
Opfattelser og holdninger til det danske i dansk lyrik samt nyere fædrelandssange
Tekster:
7. Michael Strunge: "Der er et yndigt land", 1980
8. Benny Andersen: "Verdensborger i Danmark", 1995
9. Per Vers: danmarkssangen "Du kan finde mig her", 2013
10. Natasja: Gi mig Danmark tilbage, 2007
11. Oh Land: Sådan ligger landet, 2024
Malerier fra nutiden:
12. Allan Otte, Ophobning (udsnit), 2010
https://fuglsangkunstmuseum.dk/udstilling/naturligvis-landskabsmalerier-af-allan-otte-2/
13. Efterårsmail fra en kabeltromle, af Poul Anker Bech (2007)
https://tosommerfugle.blogspot.com/2013/09/poul-anker-bech-efteraarsmail-fra-en.html
Reklamer
14. Arla Lærkevang
https://www.youtube.com/watch?v=MRliWLqLuR8
15. DSB (med Thomas Blachman
https://www.youtube.com/watch?v=3W6OHTxP86E
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
12 Samtykke og grænser
Forløbet fokuserer på temaet om seksuel ulighed, grænser og samtykke gennem arbejdet med forskellige teksttyper. I forløbet skal desuden udarbejdes en kampagnefilm til unge, som kan udbrede kendskabet til samtykkeloven
Formål:
- udvide elevernes dannelseshorisont og perspektiv på verden, således at I kan håndtere livet som medborgere i en demokratisk, digitaliseret og global virkelighed
- udvikle kritisk-analytiske kompetencer
- opnå kendskab til loven om samtykke og udvide forståelsen af den
- opnå større viden om seksualområdets mangfoldighed og dilemmaer og dermed opnå højere grad af selv- og omverdensforståelse gennem temaer som seksualitet, køn, krop, rettigheder og samtykke.
- opnå indsigt i problematikker knyttet til grænser, seksuel lighed og samtykke gennem arbejdet med fiktionstekster
Materiale:
Anne Sofie Thiel: Ny undersøgelse: Mange danskere er i vildrede med samtykke til sex, Det Kriminalpræventive Råd, 18.09.2023; https://dkr.dk/nyheder/2023/sep/ny-undersoegelse-mange-danskere-er-i-vildrede-med-samtykke-til-sex%E2%80%AF-
Regeringen: Enighed om indførelse af ny samtykkebaseret voldtægtsbestemmelse, 2020
Romanuddrag (10 sider):
Laura Ringo: Grundtvig er død, 2021
Ulrikke Gernes. En pige forlod værelset, 2024
Eva Aagaard: Jeg vil ikke det her, 2022
TV-serie:
Cecilie McNair: Natten til lørdag, DR3 2019
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
13 Magt og afmagt
Litteraturhistorisk forløb hvor vi undersøger teksters fremstilling af magtforhold fra forskellige tidspunkter i historien fra middelalder til det moderne gennembrud og et enkelt værk fra 1945.
Formål:
- at opnå viden om litterære tendenser i litteraturhistorien med nedslag i middelalder, barok, oplysningstid, romantik og det moderne gennembrud, samt efterkrigstid
- opnå forståelse af, hvordan samfundsmæssige, politiske og litterære tendenser gensidigt har påvirket hinanden i perioden.
- kendskab til en række centrale forfattere og værker, og i tekstlæsningen fokusere på de stilistiske, ideologiske og tematiske træk, som de litterære værker har til fælles og med særligt fokus på temaet om magtforhold
- øvelse i og udvikling af tekstanalytiske kompetencer
- reflektere over hvad magt betyder for mennesket og hvordan mennesker reagerer på magt gennem arbejdet med fremstillingen af problematikken i fiktionstekster
Materiale
Middelalder: Folkevise: Ebbe Skammelsøn
Barok: Thomas Kingo: Hosianna
Oplysningstid: af Ludvig Holberg: af Jeppe paa Bjerget (drama)
Romantik: H. C. Andersen: Hyrdinden og Skorsteensfejeren
Det moderne Gennembrud: Henrik Ibsen: Et Dukkehjem (værklæsning), Herman Bang: Foran Alteret, Henrik Pontoppidan: Ane-Mette
Det folkelige gennembrud: Martin Andersen Nexø: Lønningsdag – en idyl
Efterkrigstidens litteratur: George Orwell: Kammerat Napoleon (værklæsning; roman og teaterforestilling)
Baggrundsstof:
Barbara Kjær-Hansen m.fl.: Litteraturhistorien på langs og på tværs, ibog, Systime 2024-25, følgende kapitler:
Kap.1 Middelalder: afsnit om middelalderens samfund, middelalderens litteratur, folkeviser
Kap.4 Oplysningstiden: afsnittene Oplysningstidens samfund, Livssyn, Oplysningstidens genrer
Kap.5 Romantikken: afsnittene Romantikkens samfund, Livssyn, Dannelsestanken i prosaen, Biedermeier og poetisk realisme
Kap.6 Det moderne gennembrud, afsnittene Det moderne gennembruds samfund, Livssyn og syn på litteraturen, Skrivestil og sprog, Det moderne gennembruds temaer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
15
|
14 Den gode samtale
I forløbet arbejdes med samtaler i litterære tekster som dramaer og noveller samt i film og tv-serier. Der arbejdes med hvordan kommunikation afspejler relationer mellem mennesker. Der introduceres til samtaleanalyse og vi undersøger hvad der skal til for at skabe en god samtale.
Formål med forløbet:
Opnå viden om og øvelse i at anvende begreber om samtaleanalyse:
o sproglige roller og transaktionsanalyse
o sproghandlinger: dirkete/indirekte, optoning/nedtoning; typer af sproghandlinger: informerende/handlingsregulerende/holdnings- og følelsesudtrykkende/kontaktskabende og samtalestrukturerende
o undertekst
o face, facework, ansigtstab
o turtagning og samtalers byggesten
o principperne om samarbejde og høflighed
- Undersøge og analysere samtaler i primært fiktionstekster (film, noveller, drama) samt hvordan samtaler og kommunikation afspejler relationer
- Viden om Helle Helles skrivestil og minimalismen
- refleksion om hvad den gode samtale er
Materiale:
Baggrundsstof:
Helstrup, Marie Zeuthen og Tina Slot Simonsen: "Samtaler" fra "Mundtlighed i dansk", ibog, Systime 2025
Else Marie Nygaard: Til kamp for den gode samtale, Kristeligt Dagblad 2016
Minimalisme: Barbara Kjær-Hansen: Minimalisme og modernistisk lyrik, afsnit i kap 7: 1890-2000 Modernisme og realisme i Litteraturhistorien på langs og på tværs, ibog, Systime 2025
Filmklip:
Nils Malmros: uddrag af filmen "Kærlighedens smerte" (1992): scenen med eksamen i psykologi
Thomas Vinterberg: af filmen "Blinkende lygter" (2000): Puste-æg-scenen
Måns Herngren: "Adam og Eva", 1997 (scenen foregår i sengen med undertekster i dobbelt forstand)
Uddrag af TV-serien SKAM; (2015, sendt på DR, sæson 2, episode 8: minuttal 00-07:49, 10.03- 21, 21:08-29:00)
Litterære tekster:
Amalie Skram: af Constance Ring (roman) 1885, (samtalen mellem pastoren og Constance)
Henrik Ibsen: af Et Dukkehjem (1879), samtaler mellem Nora og Helmer fra 1., 2. og 3. akt.
Helle Helle: Fasaner og En stol for lidt, 1996 (noveller)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
16
|
15 Sære fortællinger om eksistens
I forløbet arbejdes med 1900-tallets litteratur og kendskab til modernisme og realisme i litteraturen samt udvalgte kanonforfattere fra perioden. Der arbejdes med sære fortællinger og temaet "Eksistens". Der øves mundtlighed til eksamen.
Formål:
- kendskab til centrale strømninger, temaer og forfattere i 1900-tallets danske litteratur.
- kendskab til kendetegn ved efterkrigsmodernisme/heretica og konfrontationsmodernisme/60´er-modernisme og sammenhængen mellem litteraturen og samfundets udvikling og tendenser
- kendskab til kanonforfatterne Martin A Hansen, Karen Blixen og Peter Seeberg samt andre centrale forfattere.
- at opnå kendskab til kendetegn ved det indblik litteraturen giver i individets forhold til omverden, traditioner og værdier, samt individets identitet og eksistens i den moderne verden.
- Indføring i eksistentialisme og herunder fokus på begreberne angst, valg og ansvar.
- øvelse i tekstanalyse og brugen af faglige analysebegreber
- øvelse i at forberede og disponere en mundtlig fremlæggelse
Teoretisk baggrund:
- i-bogen "Litteraturhistorien på langs og på tværs", Systime 2023, Kapitel 7 om Modernisme og realisme i 1900-tallets litteratur, afsnittene "Efterkrigsmodernisme" og "60´er-modernisme."
Læste tekster:
Efterkrigsmodernisme/Heretica:
Martin A. Hansen: ”Soldaten og Pigen” (1947)
Karen Blixen: "Ringen" (1958)
60´er modernisme:
Peter Seeberg: ”Patienten” (1962)
Leif Panduro: Uro i forstæderne (1962)
Klaus Rifbjerg: ”Livet i badeværelset” (1960)(konfrontationsmodernisme)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60576510421",
"T": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60576510421",
"H": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60576510421"
}