Holdet 3a DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Middelfart Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Jacob Sloth Hylleberg, Lene Harbo Frandsen
Hold 2023 DA/a (1a DA, 2a DA, 3a DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. Reklamefilm
Titel 2 2. Kortfilm
Titel 3 3. Argumentation og sproglig karakteristik
Titel 4 4. Selvvalgt værk : roman fra de seneste fem år
Titel 5 5. DHO-forløb: Kønsroller de seneste 150 år
Titel 6 6. Nyhedsformidling – klimajournalistik
Titel 7 7. Livet i storbyen
Titel 8 8. Taler
Titel 9 9: Klasse
Titel 10 10.  Sproghandlinger
Titel 11 11: Under vejr med mig selv
Titel 12 12. Natur i litteratur
Titel 13 13. Det moderne gennembrud
Titel 14 14. Radiodrama
Titel 15 15. Dokumentarfilm
Titel 16 14. Modernismer og realismer

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1. Reklamefilm

Reklameforløbet er kort, og formålet er at:
- få indblik i de mest karakteristiske reklamefilmformater
- indøve en metode til analyse af reklamefilm (bl.a. segmentanalyse og AIDA-modellen)
- undersøge appelformernes betydning i forbindelse med analyse af reklamefilm

Fokus: medier, sprog

Materiale:
• Kompendiet om reklamefilm, herunder en analysemodel (s. 111-140 i "Forløb i medier")
• Anders Walther, Carlsberg Stand Out Collection – Lars Ulrich
• Dokumentet ”Billedreklamer – forskelligt materiale”
• Analysemodel til reklamer

Som afslutning på forløbet deltog vi i en projektdag om produktion af lommefilm afholdt af folkene bag lommefilm.dk.

Omfang: 50 sider

Arbejdsformer::
Gruppearbejde, lærerstyret undervisning,  kreativt arbejde

Tilladte hjælpemidler på nettet (terminsprøve og eksamen)
alle ordbøger på https://ordnet.dk/
Gyldendals synonymordbog på ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/
Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2. Kortfilm

FORMÅL
- Definition af kortfilmen som genre – afgrænsning i forhold til andre filmgenrer.
- Kendskab til og anvendelse af ”Raskins 7 parametre” som grundlag for genredefinitionen.
–Analyse  af en kortfilm (værk)

Fokus: medier

Materialer:
- Johannes V. Jensen, ’Naaede de færgen?’ (1925)
- Carl Th. Dreyer, ’De nåede færgen’ (1948 – 12 min.)
- Raskins 7 parametre for kortfilm
- Marianne Olsen Ulrichsen, 'Kom' (1995 - 4:30 min)

Afslutningsvist fandt og analyserede eleverne i grupper kortfilm

Omfang: 30 sider

Arbejdsformer::
Gruppearbejde, individuelt arbejde, lærerstyret undervisning, pararbejde, kreativt arbejde

Tilladte hjælpemidler på nettet (terminsprøve og eksamen)
alle ordbøger på https://ordnet.dk/
Gyldendals synonymordbog på ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/
Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3. Argumentation og sproglig karakteristik

Forløbet har til hensigt at introducere til bl.a. argumentationsanalyse i form af Toulmins argumentmodel, argumentatoriske kneb og strategier samt retoriske virkemidler. Det drejer sig (som overskriften antyder) om at kunne analysere en sagprosatekst med henblik på at afdække argumentationsformer og sproglige forhold.

Fokus: sprog

Materiale – ligger i mappen for skriftlighedsforløbet i 1g:

• Kompendiet Sproglig karakteristik og argumentationsanalyse

• Dokumenter om transaktionsanalyse, appelformer, argumentation og retoriske virkemidler

• Div. analysemodeller, fx ”Analysemodel til faktatekster”

Forløbet har desuden arbejdet med de tre skriftlige discipliner redegørelse, analyse og diskussion indenfor analyse af nonfiktion. Forløbet mundede ud i, at eleverne får skrevet deres første hele debatterende artikel.

Omfang: 30 sider

Arbejdsformer::
Gruppearbejde, individuelt arbejde, lærerstyret undervisning, pararbejde, kreativt arbejde

Tilladte hjælpemidler på nettet (terminsprøve og eksamen)
alle ordbøger på https://ordnet.dk/
Gyldendals synonymordbog på ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/
Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4. Selvvalgt værk : roman fra de seneste fem år

Vi arbejder med selvvalgte værker, der havde som begrænsning, at de skulle falde indenfor nyeste tid (dvs. være højst 5 år gamle) samt være skrevet på dansk af en dansk forfatter.

Fokus: litteratur

Materiale:
Jussi Adler-Olsen: Offer 2117 (2019): Lærke
Annette Bjergfeldt: Højsangen fra Palermovej (2020): Annabel
Jesper Bugge: tTe dage i april (2022): Emma M
Leif Davidsen: Lenins bodyguard (2022): Phillip
Jens Jørgen Hansen : Detektormanden (2020): Bertram
Thomas Korsgaard:  Man skulle nok have været der (2021):  Agnes, Celia, Elin, Julija,
Niels Krause-Kjær: Mørkeland (2020):  Willads
Dea Sofie Kudsk: Bjergets mund (2023): Jonathan, Toke
Julie Midtgaard: Elementprøven (2019): Shaynthavi
Iben Mondrup: Tabita (2020): Anders, Mads, Christoffer A, Magnus
Eva Tind: Citronbjerget (2023):Agnes
L. Trankjær & T. Thellefsen: Spillet (2022):  Christoffer H
Maren Uthaug: 11% (2022): Asta J, Asta W, Ella, Emma S, Laura, Lina,
Lise Villadsen: Byttedyr (2021): Elin

Omfang: 200 - 400 sider

Arbejdsformer:
individuelt arbejde, gruppearbejde

Tilladte hjælpemidler på nettet (terminsprøve og eksamen)
alle ordbøger på https://ordnet.dk/
Gyldendals synonymordbog på ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/
Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 5. DHO-forløb: Kønsroller de seneste 150 år

Forløb, der foregår sideløbende i dansk og historie og munder ud i dansk/historie-opgaven. Forløbet har fokus på kønsrollerne dels under det moderne gennembrud og dels i 1960'erne-1970'erne.

I forbindelse med arbejdet med det moderne gennembrud lavede eleverne en webquest.

Fokus: litteratur

Romantik (optakt)
- Christian Winther, 'Min Skat' (1840)

Det moderne gennembrud
- Georg Brandes, af ’Indl. til Emigrantlitteraturen’ (1872)
- Herman Bang, ’Foran Alteret’ (1880)
- Amalie Skram, af ’Forraadt’ (1892)

1960'erne-1970'erne
- Dorrit Willumsen, 'Knagen' (1965)
- Vita Andersen, 'Hun ser godt ud' og 'Aftenerne var nærmest de værste' (1977)
- "Carmen Curlers", Sæson 1, Episode 3

Omfang: 50 sider

Arbejdsformer:
lærerstyret undervisning, par- og gruppearbejde

Tilladte hjælpemidler på nettet (terminsprøve og eksamen)
alle ordbøger på https://ordnet.dk/
Gyldendals synonymordbog på ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/
Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 6. Nyhedsformidling – klimajournalistik

Forløbet beskæftiger sig med formidling af forhold vedrørende klimaet i medierne. I skal arbejde med tekster fra såvel informationsgenren som opinionsgenren og – i forbindelse med Klimafolkemødet – skrive jeres egen nyhedsartikel om et klimarelateret problem

Fokus: medier, sprog

Formål:
I skal kunne:
- udtrykke jer præcist, nuanceret og formidlingsbevidst såvel mundtligt som skriftligt
- analysere og vurdere primært ikke-fiktive teksters kommunikative betydning samt mediets rolle i kommunikationen
- demonstrere kendskab til og forholde jer reflekterende og ansvarligt til det moderne mediebillede og omverden, samt medvirke aktivt i et demokratisk samfund
- udvikle jeres kreative og innovative evner og kritiske sans og bidrage til udvikling og forandring

Faglige mål
- Kendskab til de tradtionelle nyhedsgenrer og nyhedskriterier (AVISK) samt forskellige kildetyper
- Kendskab til kriterierne og værdierne for konstruktiv journalistik (FINT)
- Viden om forskellige kompositionsprincipper for journalistiske genrer, herunder nyhedstrekanten, objektivitet og vinkling
- Bevidsthed om sprogets virkning i forskellige teksttyper gennem analyse af journalistiske tekster
- Kritisk-analytisk sans i arbejdet med medietekster

Materiale (https://event.wellcome.biz/RoS_Otleu):
- Sebastian Mernild:  “Fire ting du skal vide om klimaet”
– Læserbreve og kommentarer:
1. "Medier, giv os klimavinklen på hedebølgen. Ikke lalleglade fotoserier af folk, der spiser is."
2. "Noget om oksekød, som vi jo alle holder af"
3. "CO2 udgør 0,04% af ..."
4. "Over halvdelen af al Danmarks ”Vedvarende Energi” ..."
5. "Farligt udslip fra myndighedspersoner"
7. "Send alle 18-årige i samfundstjeneste for at arbejde for en bæredygtig udvikling"
– Nyhedsartikler:
– Nyhedsartikler:
1. Trusler afdækket i ny klimabibel fra FN: Fire måder, klimaforandringerne rammer os på
2. Klimarapport er fuld af løsninger: Udledninger kan halveres frem mod 2030

I forbindelse med Klimafolkemødet i Middelfart skal eleverne selv producere artikler om klimarelaterede emner.
Eleverne får feedback på deres artikler af en journalist.

Omfang:
50 sider

Arbejdsformer:
Oplæg ved journalist, lærerstyret undervisning, gruppearbejde

Tilladte hjælpemidler på nettet (terminsprøve og eksamen)
alle ordbøger på https://ordnet.dk/
Gyldendals synonymordbog på ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/
Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 7. Livet i storbyen

Formål:
- at analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster i alle medier
- at dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden
- at opnå viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- at læse en kanonforfatter
- at læse tekster fra 1800- og 1900-tallet
- at læse tekster på norsk

Fokus: Litteratur, sprog


Materiale:
Om storbyen:
Storbymotivet i litteraturen (Mikael Skov Hovgaard Jørgensen: Dansk og Historie: Provins, storby og derimellem, systeme 2020)
Byerne sprænger grænserne (Per Stounbjerg: Storbyen - orden og kloaklugt, Dansklærerforeningen 1987)
Det mentale liv i storbyen (Malte Warburg Sørensen, Mads Strarup: Bysocioligi, systeme 2020)

Knut Hamsun: Af Sult
Emil Bønnelycke: Gaden, Berlin
Tom Kristensen: Nat i Berlin (kanon)
Nordstrøm: Berlin
Poul Henningsen: Byens lys
Michael Strunge: Natmaskinen
Søren Ulrik Thomsen: Passager
Dan Turrèll: Gennem byen en sidste gang
Katrine Marie Guldager: Nørreport
Morten Pape: Af Planen

Supplerende:
Eleverne søger informationer på nettet om bokmål og nynorsk samt om Knut Hamsun
Henning Carlsen: Af Sult (https://www.youtube.com/watch?v=M1HMw4Xw4KU)
Johannes Fibiger et al.: Ekspressionisme, Litteraturens veje (systeme 2020)


Omfang: 80 sider

Arbejdsformer::
Gruppearbejde, individuelt arbejde, lærerstyret undervisning, pararbejde, kreativt arbejde

Tilladte hjælpemidler på nettet (terminsprøve og eksamen)
alle ordbøger på https://ordnet.dk/
Gyldendals synonymordbog på ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/
Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 8. Taler

Formål:
– anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed.
– opnå sikker udtryksfærdighed og kritisk-analytisk sans som giver eleverne mulighed for som medborgere at orientere sig og handle i et moderne, demokratisk, digitaliseret og globalt orienteret samfund
– metodisk arbejde med retorisk analyse, herunder analyse af kommunika-tionssituationen, appelformer og argumentation

Fokus: sprog

Materiale
Talefest nu: (https://www.talefest.nu/undervisningsmateriale/danmark)

Omfang: 50 sider

Arbejdsformer::
Gruppearbejde, individuelt arbejde, lærerstyret undervisning, pararbejde

Tilladte hjælpemidler på nettet (terminsprøve og eksamen)
alle ordbøger på https://ordnet.dk/
Gyldendals synonymordbog på ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/
Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 9: Klasse

Formål:
– analysere og fortolke fiktive tekster såvel litterært som sprogligt med fokus på temaet klasse
– få kendskab til træk af dansk litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund (fra 1900 – nu)
– læse tekster fra nyeste tid
– læse en oversat tekst
– læse en kanonforfatter

Fokus: litteratur, sprog

Materiale:
Thomas Korsgaard:
Af "Man skulle nok have været der" (https://dettildansk-bibliotek.praxis.dk/10036)
Lone Aburas:
Af "Det er et jeg der taler" (https://dettildansk-bibliotek.praxis.dk/10026)
Glenn Bech:
Af "Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet" https://dettildansk-bibliotek.praxis.dk/10035)
Édouard Louis :
Af "Færdig med Eddy Bellegueule" (https://dettildansk-bibliotek.praxis.dk/10031)
Harald Herdal:
Af "Nogle dage før jul": https://bl.systime.dk/?id=210
Erik Henningsen:
En agitator
Jeppe Aakjær:
Tyendesang
Martin Andersen-nexø:
Lønningsdag

Supplerende:
Barbara Kjær Hansen et al.: Teamer i nyeste tid, in Litteraturhistorien på langs og på tværs, systime 2024
Begreber:
– Autofiktion (in Katrine Haaning et al. : De seneste fem års litteratur, systime 2024)
– Skam (efter Poul Behrendt et al.: Selvfortalt, DLF 2015)
Anita Nell Bech Albertsen et al.: Klasseteori, pp. 8 - 10, in "Oppe og nede", , DLF 2023 (EVT.)
Desuden forfatterportrætter af Thomas Korsgaard, Lone Aburas, Glenn Bech og Édouard Louis (https://dettildansk-bibliotek.praxis.dk/)

Omfang:
100 sider

Arbejdsformer::
Gruppearbejde, individuelt arbejde, lærerstyret undervisning, pararbejde,

Tilladte hjælpemidler på nettet (terminsprøve og eksamen)
alle ordbøger på https://ordnet.dk/
Gyldendals synonymordbog på ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/
Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 10. Sproghandlinger

Formål:
Forløbet genoptager sproghandlinger, et emne som klassen kender fra AP-forløbet i 1g.
I forløbet opnår klassen kendskab til direkte og indirekte sproghandlinger, høflighedsprincippet, Goffmans facework- performanceteori.
Vi arbejder især med fiktive tekster. Tanken er at klassen skal se hvordan sproghandlinger kan fungere som et supplement til analysetilgange til fiktive tekster, som vi indtil videre har arbejdet med.
Desuden læses en tekst af en kanonforfatter, en tekst på norsk og en tekst fra de seneste fem år.

Fokus: sprog, litteratur

Materiale:
1. Teori om sproghandlinger, høflighedsprincippet, facework- og performanceteori  (in Ole Schiulz Larsen: Håndbog i dansk, systime og Gerd von Buchwald, Lütken et al. : Litteraturens huse, systime)
2. Tekster:
DSB's ordenstegler
Ludvig Holberg: Af Erasmus Montanus (kanonforfatter)
Henrik Ibsen: Af Et Dukkehjem (norsk udgave)
Helle Helle: En stol for lidt
Thomas Korsgaard: I bor da meget pænt (seneste fem år)
Julie Andem: SKAM (sæson 1, episode 1)

Supplerende stof:
Læreroplæg om oplysningstiden og Holberg, drama
To malerier:
1. C. W. Eckersberg: Bella og Hanna. M.L. Nathansons ældste døtre, 1820 (Statens Museum for Kunst)
2. Bertha Wegmann: Portræt af Jeanna Bauck, 1881 (Nationalmuseum, Stockholm)
3. Minimalisme: https://dansksiderne.dk/index.php?id=7029


Arbejdsformer:
Gruppearbejde, individuelt arbejde, lærerstyret undervisning, pararbejde


Omfang:
80 sider

Til mundtlig og skriftlig eksamen må flg. sider på nettet anvendes:
alle ordbøger på https://ordnet.dk/
Synonymordbogen på ordbogen.com
Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 11: Under vejr med mig selv

Formål:
– analysere og fortolke lyriske tekster såvel litterært som sprogligt
– få kendskab til træk af dansk litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
– læse en kanonforfatter
– læse et værk

Fokus: litteratur, sprog

Materiale:
Klaus Rifbjerg:
Under vejr med mig selv
Det er blevet os pålagt

Supplerende:
Klip med Rifbjerg fra Digtere, divaer og dogmenbrødre
Artikel om Rifbjerg på Lex.dk: https://lex.dk/Klaus_Rifbjerg
Klaus Rifbjerg og den kroniske skrivekløe (interview): https://www.kristeligt-dagblad.dk/kultur/klaus-rifbjerg-og-den-kroniske-skrivekl%C3%B8e
Humorens sproglige virkemidler: https://litteratursiden.dk/artikler/humorens-sproglige-virkemidler

Omfang: 75 sider

Arbejdsformer:
Arbejde på klassen: umiddelbare indtryk og reaktioner; digtsamlingens opbygning,
Fælles læsning af "Det er blevet os pålagt" med fokus på forskelle og ligheder med "Under vejr med mig selv"
Gruppearbejde med to selvvalgte digte fra digtsamlingen; præsentation for andre grupper

Tilladte hjælpemidler på nettet (terminsprøve og eksamen)
alle ordbøger på https://ordnet.dk/
Gyldendals synonymordbog på ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/
Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 12. Natur i litteratur

Fokus i forløbet er opfattelsen af naturen i dansk lyrik med udgangspunkt i 1800-tallets romantiske naturfilosofi. For at vise hvordan naturopfattelsen har ændret sig gennem tiden, indledes forløbet med en folkevise der fremstiller middelalderens naturopfattelse.         I forløbet undersøges det, hvordan digte fremstiller interaktionen med naturen.

Fokus: litteratur

Materiale:
Marianne Heda Madsen: "Det grusomme lurer i naturen" (https://naturavisen.dk/naturen-i-litteraturen-det-grusomme-lurer-i-middelalderens-natur/ )
"Jomfruen og dværgekongen", folkevise (in Sidsel Toft-Christensen et al.: Naturhistorier, Dansklærerforeningen 2016)
Mimi Sørensen og Mads Rangvid: Romantik: Enhed og splittelse: Uddrag af "Brug litteraturhistorien", systime (in Brug litteraturhistorien, systime)
Ulla Lunn: Uddrag af Eg (2022)
N. F. S. Grundtvig (kanon): "Gunderslevskov" (https://tekster.kb.dk/text/gv-1808_88-txt-root )
H. C: Andersen (kanon)
Det gamle egentræs sidste drøm
: "I Danmark er jeg født" (https://www.hcandersen-homepage.dk/?page_id=13975)
Adam Oehlenschlæger (kanon): "Der er et yndigt land" (https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/der-er-et-yndigt-land-af-adam-oehlenschlaeger-1819)
Steen Steensen Blicher (Kanon): Kær est du, fødeland (https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/j-l/kaer-est-du-foedeland )

Supplerende:
Malerier:
Uvejrslandskab
Bøgeskov i maj
En jysk fårehyrde på heden

Omfang: 60 sider

Arbejdsformer:
Læreroplæg, gruppearbejde, individuelt arbejde, lærerstyret undervisning, pararbejde,

Til mundtlig og skriftlig eksamen må flg. sider på nettet anvendes:
alle ordbøger på https://ordnet.dk/
Synonymordbogen på ordbogen.com
Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog

Tilladte hjælpemidler på nettet (terminsprøve og eksamen)
alle ordbøger på https://ordnet.dk/
Gyldendals synonymordbog på ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/
Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 13. Det moderne gennembrud

Formål:
⁃ arbejde med tekster i litterært perspektiv (analyse og fortolkning)
⁃ opnå viden om dansk litteraturs historie
⁃ læse tekster fra 1800-tallet
⁃ arbejde med tekster fra en afgrænset periode (Det moderne
  gennembrud, 1870 – 1890)
⁃ læse kanonforfattere (Bang, Pontoppidan)
⁃ læse et værk

Fokus: litteratur

Materiale:
Tekster:
Amalie Skram: Af "Constance Ring" (in "Brug litteraturhistorien")
Henrik Pontoppidan: Af ”Ane Mette” (Fra Hytterne 1887), http://www.henrikpontoppidan.dk/text/kilder/boeger/fh/ane_mette.html
Herman Bang:
Af "En lille Replik", 1887, http://www.kalliope.org/digt.pl?longdid=bang1999050201
'Ved vejen' (værklæsning 6)

Supplerende:
Afsnittene "Da Danmark blev moderne, 1800-tallets naturvidenskabelige gennembrud, Litteraturens moderne gennembrud, Retninger i det moderne gennembrud, Mande- og kvinderoller til debat" in "Brug litteraturhistorien.

Omfang: 240sider

Arbejdsformer: lærerstyret undervisning, individuelt arbejde, gruppe- og pararbejde, projektarbejde

Tilladte hjælpemidler på nettet (terminsprøve og eksamen)
alle ordbøger på https://ordnet.dk/
Gyldendals synonymordbog på ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/
Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 14. Radiodrama

Formål:
– at læse et værk fra dramagenren
– at læse et medieværk
– at få kendskab til den (radio)dramatiske genre og dens karakteristika
– at analysere, fortolke og perspektivere primært fiktive tekster i alle medier


Fokus: medier

Materiale:
om genren radiodrama (Berit Riis Langdahl et al.: Krydsfelt, Gyldendal 2010)
radiodrama som kunstform (Thorkild Hanghøj et al.:Radiofortællinger, Gyldendal 2006)
radiodrama - minilex (ibid.)
Polterabend (Daniel Wedel/ DR 2001, https://www.soulfoodfilm.dk/polterabend/)

Supplerende:
intro til podcasts (genrer og koncepter)

Omfang:
50 sider

Arbejdsformer:
1. projektarbejde om 'Polterabend' med afsluttende fremlæggelse
2. produktion af egen samtalepodcast med fokus på repetition af og formidling om et antal forløb i danskundervisningen fra 2- og 3g

Tilladte hjælpemidler på nettet (terminsprøve og eksamen)
alle ordbøger på https://ordnet.dk/
Gyldendals synonymordbog på ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/
Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 15. Dokumentarfilm

Formål:
– opnå forståelse af dokumentaren som genre; og at begrebet er flertydigt/flydende
–  opnå kendskab til markører af fakta/fiktion i dokumentargenre
– opnå indsigt i hvilke virkemidler dokumentarer kan anvende og hvordan journalistens rolle kan variere
– opnå indsigt i hvordan virkeligheden bearbejdes og/eller iscenesættes i dokumentarer
– introduktion til og øvelse i at anvende en metode til analyse af dokumentarudsendelsers udtryk, indhold og budskab

Fokus: medier

Materiale:
1. Teori:
– Mimi Olsen, Jan Asberg Petersen og Gitte Ruby Tolstrup: dokumentargenren, dens undergenrer og dramaturgi in Dansk i tiden. Grundbog, systime 2025
– Ole Schultz Larsen: Håndbog i dansk, systime 2025: autenticitetsmarkører, fakta- og fiktionskoder, tilværelsen som teater (Goffman og Meyrowitz) og transaktionsanalyse

For uddybning af filmiske virkemidler:
– Filmcentralen: Filmleksikon (https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog)

2. Dokumentarer:
2.1. Uddrag af:
Mikala Krogh: Scandinavian Star, 2020
Joachim Ladefoged: Mirror, 2009
Michael Moore: When to invade next, 2015
Thor Oschner: 1989: Dengang jeg var 5 år gammel, 2010
Hanna Polak: Børnene på Putins losseplads, 2014
Lars von Trier og Jørgen Leth: De fem benspænd, 2003

2.2. Analyse af
De dyre piger, sæson 1, episode 1 og 2, DR 2021

Omfang: 100 sider

Tilladte hjælpemidler på nettet (terminsprøve og eksamen)
alle ordbøger på https://ordnet.dk/
Gyldendals synonymordbog på ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/
Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 14. Modernismer og realismer


Formål:
– analysere og fortolke fiktive tekster såvel litterært som sprogligt
– få kendskab til træk af dansk litteraturs historie, herunder samspillet
        mellem tekst, kultur og samfund (20. århundrede)
– få kendskab til realistiske og modernistiske træk i litteratur fra det 20.
        århundrede
– læse en tekst på svensk
– læse tekster af kanonforfattere

Fokus: litteratur, sprog

Materiale:
Johannes V. Jensen: Interferens (Digte,1906), kanon (undervisning ved Tore, Bertram og Magnus)
Per Lagerkvist: Ångest, 916 (https://www.da-net.dk/Ekspressionismetekst.htm,)
Martin A. Hansen: Pigen og Soldaten, 1947 (in Høstgildet og andre fortællinger, 1960), kanon (undervisning ved Annabel, Celia og Emma M)
Karen Blixen: Ringen (in Skæbneanekdoter, 1958) (undervisning ved Lina, Lærke, Shaynthavi og Emma KS)
Tove Ditlevsen: Aften (in Paraplyen 1952) (undervisning ved Phapon, Phillip og Christoffer A
Peter Seeberg: Patienten (in Eftersøgningen og andre noveller, 1962), kanon (undervisning ved Agnes, Asta, Ella & Laura)
Anders Bodelsen: Signalet (in Drivhuset, 1972) (undervisning ved Anders, Mads, Willads og Julija)
Vita Andersen: Fredag. Lørdag. Søndag (in Tryghedsnarkomaner, 1977) (undervisning ved Christoffer H, Elin og Jonathan)

Barbara Kjær-Hansen et al:
Litteraturhistorien på langs og på tværs (systime 2024):
– Det moderne samfund, 1900-tallets stilretninger, Realismens stiltræk, Modernismens stiltræk, Realismer og modernismer
– Johannes V. Jensen (uddrag)
– Socialrealisme
– Nyrealisme
Henrik Poulsen: grundbog til dansk (systime 2024):
– Eksprerssionismen
Mimi Sørensen et al: Brug litteraturhistorien (systime 2024):
Efterkrigsmodernismen
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk – litteraturhistorie (systime 2024):
– 60'ermodernismen

Supplerende:
eksamenslignende spørgsmål 1:
Peter Seeberg: Hvile, in Eftersøgningen og andre noveller, 1962)
Liselotte Henriksen: ”Det absurde og fremmede liv” (in Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard, systime 2025)


Omfang: 100 sider

Arbejdsformer: lærerstyret undervisning, projektarbejde.
Forløbet har et innovativt præg idet det er tilrettelagt, så eleverne i grupper forbereder et moduls undervisning af klassen.



Til mundtlig og skriftlig eksamen må flg. sider på nettet anvendes:
alle ordbøger på https://ordnet.dk/
Synonymordbogen på ordbogen.com
Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer