Holdet 3x DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Middelfart Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Jesper Thomsen Løvetofte, Lene Harbo Frandsen
Hold 2023 DA/x (1x DA, 2x DA, 3x DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. Kampagner (medier, sprog)
Titel 2 2. Humor (sprog)
Titel 3 3. Nytårstaler (sprog)
Titel 4 4. Episke tekster (litt. sprog)
Titel 5 5. Krigsskildringer og besættelsestid
Titel 6 6. Nyhedsformidling – klimajournalistik (medier)
Titel 7 7. Livet i storbyen (litteratur, sprog)
Titel 8 8. Dokumentaren som genre
Titel 9 9. Nyeste tid
Titel 10 10: Sprog, klasse og magt
Titel 11 11: Under vejr med mig selv (litteratur, sprog)
Titel 12 12. Diskursanalyse og spin
Titel 13 13. Oplysningstid
Titel 14 14. Romantik
Titel 15 15. Det Moderne Gennembrud
Titel 16 16. Science fiction og dystopier
Titel 17 17. Miniforløb om Karen Blixen
Titel 18 Eksamensforberedelse og repetition
Titel 19 Tilladte hjælpemidler til eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1. Kampagner (medier, sprog)

Formål:
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
- beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
- demonstrere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
- analysere og vurdere teksters kommunikative betydning
- forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage i og bidrage til digitale fællesskaber
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- undersøge virkelighedsnære problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger hvor fagets viden og metoder anvendes


FOKUS: SPROG, MEDIER

Materiale:
Om kampagner og MINERVA-modellen: https://closeup.systime.dk/?id=163
Meget mere med: https://www.youtube.com/watch?v=AjBniShZnLc
Hjelm har alle dage været en god idé: https://www.youtube.com/watch?v=56c7BDfpJxc
Stop før 5: https://www.youtube.com/watch?v=neT-FhSiSx8
Spritstiv speeddate: https://www.youtube.com/watch?v=pXkY2ZefA64
Dum gås: https://www.youtube.com/watch?v=1l97L0_r9C4
Et arrangement med Lommefilm hvor eleverne skal producere deres egen film

Desuden projektarbejde:
Røgfri fremtid: https://www.cancer.dk/roegfrifremtid/kampagner/
Teenager i trafikken: https://video.sikkertrafik.dk/video/13980579/teenager-i-trafikken-radet-for
Har du noget på hjerte? https://goderaavarer.dk/nyheder/2022/har-du-set-ny-kampagne-for-det-statslige-dyrevelfaerdsmaerke-er-i-luften
Klima reklamefilm: https://klima-x.com/klimakampagner/klima-reklamefilm/
Kom sikkert hjem: https://byoghavn.dk/komsikkerthjem/
Støt en grøn sag: https://byoghavn.dk/komsikkerthjem/
Fyrværkerikampagner:https://www.sik.dk/fyrvaerkerikampagner

Projektet indeholder desuden et innovativt aspekt idet eleverne som afslutning skal designe et produkt (folder, film, plakat etc.) i forlængelse af den kampagne som de har arbejdet med
I arbejdet med produktion af lommefilm samt projektarbejdet introduceres eleverne til designcirklen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2. Humor (sprog)

Formål:
– genkendelse af humor som sprogligt virkemiddel
– analyse af humor som virkemiddel i forskellige teksttyper

Materiale:
Læreroplæg om humorteorier
Vitser
MC Einar : Jul det cool (1988)
Shubidua: Den himmelblå (1980)
De nattergale: The Julekalender, afsnit 1 (1991)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3. Nytårstaler (sprog)

Formål:
– lære relevante retoriske figurer at kende
– repetere sætningsopbygning (jvf. AP)
– lave en retorisk analyse med fokus på kommunikationssituation, appelformer og argumentation

Materiale:
Om taler (https://indidansk.dk/tale-genretraek/)
Sprog og stil – fokus på retoriske figurer (https://www.dansketaler.dk/undervisning/retoriske-figurer )
Sætningsopbygning (https://hbdansk.systime.dk/?id=196&L=0)
Argumentation  (https://www.dansketaler.dk/undervisning/argumentation/hvad-er-argumentation)
Goffmans performanceteori (in Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, systime 2015)
Dronningens nytårstale, 31.-12. '23
Statsministerens nytårstale, 1.-1. '24
Alis nytårstale til det danske folk (https://www.youtube.com/watch?v=ZsTBqhWDFKI)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4. Episke tekster (litt. sprog)

Forløbet beskræftiger sig med at analyse af episke tekster. Der fokuseres på komposition, tid og miljø, personer, fortæller og synsvinkel.

Materiale:
1. Teori:
Uddrag af Ole Schulz Larsen: Håndbog til dansk (systime 2023)
2. Noveller:
Pia Juul: Opgang (De ti bud, 2010), Alle kan ro (Politiken, 2008)
Helle helle: Der er ikke flere senneps marker i Danmark (Biler og dyr, 2010)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 5. Krigsskildringer og besættelsestid

Fagligt samspil i dansk og historie.

FOKUS: LITTERATUR, SPROG OG MEDIER

“Krig er et omfattende emne, som man kan gå til på mange måder. “Krig” kan undersøges ud fra specifikke genrer, bestemte historiske krige, ud fra et litteraturhistorisk perspektiv, sprogligt, mediehistorisk osv. Dette forløb har både en tematisk, en sproglig og en litteraturhistorisk tilgang til emnet.

Fokus er på, hvordan dansk litteratur og kunst forholder sig til krig. Som optakt til DHO om besættelsestiden skal vi ud fra en danskfaglig vinkel undersøge, hvad krig er og gør ved mennesket.
Genstandsfeltet er romanuddrag, noveller, digte, sange, film, monumenter og billedkunst. Hvad kan kunst og litteratur sige om krig, som ikke kan siges på samme måde i fx fagbøger og journalistik?

Mål med forløbet
- Hvordan afspejles historiske og samfundsmæssige forhold i litteraturen og kunsten?
- Hvordan forholder litteratur og kunst sig til historiske og samfundsmæssige forhold?
- Hvordan kan et tema som krig udtrykkes meget forskelligt i litteratur og kunst?

Metode
- Sproglig karakteristik
- Litterær analyse, herunder nykritisk metode
- Mediefaglig analyse, filmanalyse - filmiske virkemidler
- Billedanalyse

Litteratur:

Digte:
●      Emil Bønnelycke: “Hymne” (1918)
●      Helge Bangsted: “Ruiner” (1919)
●      Broby-Johansen: “Stridsmænd for det vi elsker” (1922)
●      Otto Gelsted: “De mørke fugle” (1940)
●      Otto Gelsted: Fire år efter” (1944)
●      Poul Henningsen: “Man binder os på mund og hånd” (1940)
●      Kaj Munk: "Sandhed gror" (1943)
●      Halfdan Rasmussen: “Bare en regnvejrsaften” (1944)
●      Morten Nielsen: “Skæbne” (1944)
●      Johannes V. Jensen: “Hadet og Haabet” (1944)
●      Tove Ditlevsen: “De tyske soldater” (1945)

Billeder:
●      Pablo Picasso: “Guernica” (1937)
●      Max Beckmann: “Natten” (1918/19)
●      Otto Dix: “Kriegskrüppel” (1920)
●      John Kørner: “Faldne soldater” (2008)


Filmværker:
●      Søren Kragh-Jacobsen: Drengene fra Sankt Petri (1991)
●      Ole Christian Madsen: Flammen og Citronen (2008)
●      Roni Ezra: 9. april (2015)
●      Martin Zandvliet: Under sandet (2015)

Andet:
●      Filippo Marinetti: “Futurismens Manifest” (1909)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 6. Nyhedsformidling – klimajournalistik (medier)

Forløbet beskæftiger sig med formidling af forhold vedrørende klimaet i medierne. I skal arbejde med tekster fra såvel informationsgenren som opinionsgenren og – i forbindelse med Klimafolkemødet – skrive jeres egen nyhedsartikel om et klimarelateret problem.

Formål:
I skal kunne:
- udtrykke jer præcist, nuanceret og formidlingsbevidst såvel mundtligt som skriftligt
- analysere og vurdere primært ikke-fiktive teksters kommunikative betydning samt mediets rolle i kommunikationen
- demonstrere kendskab til og forholde jer reflekterende og ansvarligt til det moderne mediebillede og omverden, samt medvirke aktivt i et demokratisk samfund
- udvikle jeres kreative og innovative evner og kritiske sans og bidrage til udvikling og forandring

Faglige mål
- Kendskab til de tradtionelle nyhedsgenrer og nyhedskriterier (AVISK) samt forskellige kildetyper
- Kendskab til kriterierne og værdierne for konstruktiv journalistik (FINT)
- Viden om forskellige kompositionsprincipper for journalistiske genrer, herunder nyhedstrekanten, objektivitet og vinkling
- Bevidsthed om sprogets virkning i forskellige teksttyper gennem analyse af journalistiske tekster
- Kritisk-analytisk sans i arbejdet med medietekster

Materiale (https://event.wellcome.biz/RoS_Otleu):
- Sebastian Mernild:  “Fire ting du skal vide om klimaet”
– Læserbreve og kommentarer:
1. "Medier, giv os klimavinklen på hedebølgen. Ikke lalleglade fotoserier af folk, der spiser is."
2. "Noget om oksekød, som vi jo alle holder af"
3. "CO2 udgør 0,04% af ..."
4. "Over halvdelen af al Danmarks ”Vedvarende Energi” ..."
5. "Farligt udslip fra myndighedspersoner"
7. "Send alle 18-årige i samfundstjeneste for at arbejde for en bæredygtig udvikling"
– Nyhedsartikler:

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 7. Livet i storbyen (litteratur, sprog)


Formål:
- at analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster i alle medier
- at dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden
- at opnå viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- at læse en kanonforfatter
- at læse tekster fra 1800- og 1900-tallet
- at læse tekster på norsk


Materiale:
Om storbyen:
Storbymotivet i litteraturen (Mikael Skov Hovgaard Jørgensen: Dansk og Historie: Provins, storby og derimellem, systeme 2020)
Byerne sprænger grænserne (Per Stounbjerg: Storbyen - orden og kloaklugt, Dansklærerforeningen 1987)
Det mentale liv i storbyen (Malte Warburg Sørensen, Mads Strarup: Bysocioligi, systeme 2020)

Knut Hamsun: Af Sult
Emil Bønnelycke: Gaden, Berlin
Tom Kristensen: Nat i Berlin (kanon)
Nordstrøm: Berlin
Poul Henningsen: Byens lys
Michael Strunge: Natmaskinen
Søren Ulrik Thomsen: Passager
Dan Turrèll: Gennem byen en sidste gang
Katrine Marie Guldager: Nørreport
Morten Pape: Af Planen

Supplerende:
Eleverne søger informationer på nettet om bokmål og nynorsk samt om Knut Hamsun
Henning Carlsen: Af Sult (https://www.youtube.com/watch?v=M1HMw4Xw4KU)
Johannes Fibiger et al.: Ekspressionisme, Litteraturens veje (systeme 2020)


Omfang: 70 sider

Arbejdsformer::
Gruppearbejde, individuelt arbejde, lærerstyret undervisning, pararbejde, kreativt arbejde
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 8. Dokumentaren som genre

Formål:
– opnå kendskab til dokumentaren som ikke-fiktiv genre
– opnå kendskab til dokumentarens forskellige formater (undertyper)
– opnå kendskab til dokumentarens anvendelse af virkemidler, herunder autenticitets- markører
– analyse af sammenhæng mellem form, indhold og funktion
– analyse og vurdering af de sociale, kulturelle og historiske sammenhænge, dokumentaren indgår (reception, perspektivering)


Materiale:
Citater fra
Michael Noer: R (trailer), 2010
Lars Engels: Piger i Vestre fængsel , DR 1996
Michael Laudrup (1996)
Bowling for Colombine (2002)
Det store svinerige (2014)
Olegs krig (2017)

Lea Glob: Apolonia, Apolonia (2022), medieværk

Om dokumentaren (https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog/dokumentarfilm)
Ravn, Kate Marvig og Ole Ravn: Forløb i medier (p. 72)

Omfang: 40 sider


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 9. Nyeste tid

Formål:
– læse tekster fra nyeste tid, herunder de seneste fem år
– læse oversat litteratur
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund

Den fælles læsning har i særlig grad fokus på klasse.

Materiale:
1. Individuel værklæsning:

Helle Helle: Hafni fortæller (2024)/ Isabella
Tine Høeg: Tour de chambre (2020)/ Patrick, Victor
Peder Frederik Jensen: Rans vilje (2023)/ Issak
Thomas Korsgaard:
– Tyverier (2019)/ Sarah
– Man skulle nok have været der (2021)/Laura, Magnus, Sophie, Thea,
– Mente I det? (2023)/Benjamin, Freja, Kristian, Noah, Robert
– Snydt ud af næsen (2024)/Bastian, Eik, Lærke
Cecilie Lind: Pigedyr (2022)/Emilie, Frederik, Tarik, Victoria
Stine Pilgård: Meter i sekundet (2020)/ Emma, Frida, Jonas, Peter
Leonora Christine Skov: Hvis vi ikke taler om det/ Lukas
Helle S. Søttrup: Simon siger (2022)/ Gustav, Rasti
Maren Uthaug: 11% (2022): Frieda
Jesper Wung Sung: Kvinde set fra ryggen (2021)/ Clara

2. Fælles læsning:
Thomas Korsgaard:
Af "Man skulle nok have været der" (https://dettildansk-bibliotek.praxis.dk/10036)
Lone Aburas:
Af "Det er et jeg der taler" (https://dettildansk-bibliotek.praxis.dk/10026)
Glenn Bech:
Af "Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet" https://dettildansk-bibliotek.praxis.dk/10035)
Édouard Louis :
Af "Færdig med Eddy Bellegueule" (https://dettildansk-bibliotek.praxis.dk/10031)

Supplerende:
Barbara Kjær Hansen et al.: Teamer i nyeste tid, in Litteraturhistorien på langs og på tværs, systime 2024
Begreber:
– Autofiktion (in Katrine Haaning et al. : De seneste fem års litteratur, systime 2024)
– Skam (efter Poul Behrendt et al.: Selvfortalt, DLF 2015)
Anita Nell Bech Albertsen et al.: Klasseteori, pp. 8 - 10, in "Oppe og nede", , DLF 2023 (EVT.)
Desuden forfatterportrætter af Thomas Korsgaard, Lone Aburas, Glenn Bech og Édouard Louis (https://dettildansk-bibliotek.praxis.dk/)


Omfang:
260 – 400 sider (afhængigt af længden på det selvlæste værk9

Til mundtlig og skriftlig eksamen må flg. sider på nettet anvendes:
alle ordbøger på https://ordnet.dk/
Synonymordbogen på ordbogen.com
Filmleksikon: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog
Litteraturhistoriske oversigter: https://dansksiderne.dk/index.php?id=3440

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 10: Sprog, klasse og magt

Formål:

I dette forløb arbejder du med stilistik, dvs. den måde som tekster sprogligt er udformet på.
Du lærer hvordan du på en nuanceret måde kan sætte ord på andres sprog og sproglige stil, og hvilken effekt stilen har på modtageren.
I forløbet er der primært fokus på tekster der har med forholdet mellem sprog, sociale klasser og magt at gøre.


Materiale:
https://dialekt.ku.dk/
KForum: https://kforum.dk/nyheder/analyser/article16556413.ece
Pixidansk.dk: https://pixidansk.dk/index.php?id=8466
Rangvid, Mads et al.: kap. 8: Sprog, klasse og magt in Perspektiver i dansk (systime 2025)
Sproget.dk: https://sproget.dk/sprogviden/sprogtemaer/ungdomssprog/

Af Snobberne: “Arbejdsløshed” (Rytteriet, DR3 2017)
Af Prinsesser fra blokken (DR, 2016)
Fenar Armad: Af Ækte vare (2014)
Ludvig Holberg: Jean de France (1723)
Georg Metz: Af  “intermetzo. En tur med Karen J.” (Information, 2007)
Per Højholt:  Af “Gittes monolog om dagbladet Information” (1981) Yahya Hassan: Af “Langdigt” in Yahya Hassan (2013)           
Søren Marcussen: Himlen over os – Yahya Hassan (2012)   
Gigis: “Ægte italiensk pizza" (2017)                            
Marianne Rathje: Straffer du floor efter warm, eller svinger du ti-fire træbenet på booze, Sonnyboy? (2023)
Martin Kongstad: Det vi kalder Berna (in Han danser på sin søns grav, 2009)

Supplerende:
Klassen laver en spørgeskemaundersøgelse for at undersøge
– unges brug af slang
– ældres holdninger til slang

Arbejdsformer:
Lærerstyret undervisning, gruppearbejde

Omfang: 80 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 11: Under vejr med mig selv (litteratur, sprog)

Formål:
– analysere og fortolke lyriske tekster såvel litterært som sprogligt
– få kendskab til træk af dansk litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
– læse en kanonforfatter
– læse et værk

Materiale:
Klaus Rifbjerg:
Under vejr med mig selv
Det er blevet os pålagt

Supplerende:
Klip med Rifbjerg fra Digtere, divaer og dogmenbrødre
Artikel om Rifbjerg på Lex.dk: https://lex.dk/Klaus_Rifbjerg
Klaus Rifbjerg og den kroniske skrivekløe (interview): https://www.kristeligt-dagblad.dk/kultur/klaus-rifbjerg-og-den-kroniske-skrivekl%C3%B8e
Humorens sproglige virkemidler: https://litteratursiden.dk/artikler/humorens-sproglige-virkemidler

Arbejdsformer:
Arbejde på klassen: umiddelbare indtryk og reaktioner; digtsamlingens opbygning,
Fælles læsning af "Det er blevet os pålagt" med fokus på forskelle og ligheder med "Under vejr med mig selv"
Gruppearbejde med to selvvalgte digte fra digtsamlingen; præsentation for andre grupper

Omfang: 60 sider

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 12. Diskursanalyse og spin

Forløbet introducerer eleverne for diskursanalyse som danskfaglig metode. Metodens grundlæggende begreber trænes med udgangspunkt i forskellige cases. Desuden trækkes tråde til diskursetik og spin med inddragelse af Habermas og Kants beskrivelse af oplysningstanken.

I forløbets anden del er hovedfokus på begrebet "spin", hvor vi især arbejder med dokumentaren "Den Hemmelige krig" og dens efterspil.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Skriveøvelse: Abort-diskurser 13-08-2025
Klimadebat 15-09-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 13. Oplysningstid

I dette forløb introduceres de dominerende stilretninger i 1500- og 1600-tallet, hvorefter hovedfokus lægges på 1700-tallets litteratur.


Tekster:
-Immanuel Kant: "Hvad er oplysning?" (1784)
-Ludvig Holberg: "Erasmus Montanus, akt 4" (1723)
-Jean-Jacques Rousseau "Emile" (1762) (uddrag)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel: Oplysningstidens litteratur 10-10-2025
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 14. Romantik

I dette forløb undersøger vi romantikkens faser (universalromantik, nationalromantik, romantisme, biedermeier) med teksteksempler.

Yderligere tekster:
-Schack von Staffeldt: "Indvielsen" (1804)
-Adam Oehlenschläger: "Guldhornene" (1802)
-N.F.S. Grundtvig: "Til Danmark" (1848)
-H.C.Andersen: ”Hist, hvor vejen slår en bugt” (1829)
-Søren Kirkegaard: af "Enten-Eller" (Diapsalmata) (1843)
-Emil Aarestrup: "Angst" og "Gunløde" (1838)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Biedermeier-digt 02-10-2025
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 15. Det Moderne Gennembrud

I dette forløb behandles den litterære periode "Det moderne gennembrud" i slutningen af 1800-tallet med særligt fokus på forfatterne Herman Bang og Henrik Pontoppidan. Der knyttes desuden an til starten af 1900-tallets "Folkelige gennembrud".

Yderligere tekster:
-Holger Drachmann: "Engelske Socialister" (1871)
-Herman Bang: "Franz Pander" (1885)
-Herman Bang: "Irene Holm" (1890)
-Henrik Pontoppidan: "Knokkelmanden" (1884)
-Jeppe Aakjær: "Himlens Dom" (1909)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 16. Science fiction og dystopier

I dette forløb arbejdes med genrerne science fiction, CliFi mm. Der arbejdes især med dystopier af forskellig art. Hovedvægten af det litterære stof vil være i form af lydbøger.

Tekster:
-Viggo Bjerring: "Verdenshjertet" (2021)
-Karen Skovmand: "Opklaring" (2025)
-Svend Aage Madsen: "Skabt for hinanden" (1995)
-Kenneth Bøgh Andersen: "78 grader" (2009)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 17. Miniforløb om Karen Blixen

I dette forløb introduceres eleverne for Karens Blixens liv og forfatterskab.

Tekster:
-Karen Blixen: "Ringen"
-DRTV: "Øgendahl og de store forfattere: Karen Blixen"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Eksamensforberedelse og repetition

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 19 Tilladte hjælpemidler til eksamen


Disse digitale hjælpemidler må anvendes til eksamen i dansk:


• Den danske ordbog: https://ordnet.dk/ddo
• Ordbog over det danske sprog (historisk ordbog): https://ordnet.dk/ods
• Ind i dansk: https://indidansk.dk/
• Synonymordbog: https://www.synonymbog.com/
• Min Læring (”God stil”): https://app.minlaering.dk/bog/45



Du skal overholde følgende retningslinjer:

1. Når du skal bruge ovenstående hjælpemidler på nettet, må du kun tilgå dem via linket ovenfor! På den måde undgår du, at du ved en fejl kommer til at klikke ind på andre hjemmesider.

2. Du må ikke gå på Lectio, Google Drev, Dropbox etc. under prøven, så materiale herfra skal downloades inden prøven.

3. Du må ikke anvende AI.

4. Medbring høretelefoner – som du ved, er der film og/eller lydfiler i prøvematerialet.

5. Du må gerne medbringe fysiske bøger og e-bøger, som du kan tilgå offline.


Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer