Holdet 3g FR (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Middelfart Gymnasium
Fag og niveau Fransk A
Lærer(e) Ida Hvenegård Tolstrup, Lene Harbo Frandsen
Hold 2023 FR/g (2g FR, 3g FR)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 2. Begynder fortsat
Titel 2 Les sports et loisirs
Titel 3 L'amour
Titel 4 Les migrants et les banlieues (MDT. EKSAMEN)
Titel 5 Le polar
Titel 6 7. La culture française
Titel 7 8. Les jeunes (MDT. EKSAMEN)
Titel 8 9. La Francophonie (MDT. EKSAMEN)
Titel 9 10. L'amour (MDT. EKSAMEN)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)

Titel 2 Les sports et loisirs

Formål:
- at kunne beskrive egne fritidsinteresser, samt sammenligne med andre.
- lære om unge og sport i Frankrig.
- forbedre læse, lytte og forståelseskompetencer.

Materialer:
"Texte sur les loisirs"
"J'adore mon portable" (gyldendal)
Franskbogen - tekst 19

Tekster fra franskportal.dk
     - Le sport - introduction
     - Le Football
     - Le Tour de France
     - Quel temps fait-il aujourd'hui

https://www.youtube.com/watch?v=unmu4yKfBg0 (franskmænd og fritid)
https://www.podcastfrancaisfacile.com/dialogue/quest-ce-que-tu-fais-le-week-end.html (podcast om fritid)

Omfang: ca 19,5 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 L'amour

Et forløb med fokus på forskellige former for kærlighed. Der er arbejdet med tekster om romantisk kærlighed, familiekærlighed og kærlighed for en passion..
Målet er at eleverne opbygger et naturligt ordforråd til at snakke om kærlighed i flere former, men også at kunne diskutere relevante problematikker. Her har vi blandt andet kigget på når kærlighed optræder i reality eller gennem dating apps.
Ligeledes kigger vi også på forskellige medier som sange, film og reklamer, og hvordan kærlighed optræder der.

Igennem forløbet bliver der også arbejdet elevernes egen produktion af franske samtaler.

Materialer:
La famille Bélier (der er arbejdet med analyse, relaterede résumétekster mm)
https://www.femmeactuelle.fr/enfant/enfants/c-est-quoi-l-amour-temoignages-enfants-2022646
https://www.femmeactuelle.fr/amour/couple/qu-est-ce-que-l-amour-temoignages-30409  
Le mariage - Bonjour Lyon. Maria Hassing. Systime. 2022.

Omfang: 14 moduler à 95 minutter
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Les migrants et les banlieues (MDT. EKSAMEN)

Dette forløb omhandler integration og immigration i Frankrig, med fokus på tidligere franske kolonier og ”les banlieues”. I forløbet indgår diskussioner om problematikkerne i forstæderne, samt hvordan disse kommer til udtryk i fx sange. Vi har ligeledes også set filmen "Les Intouchables" og diskuteret hvordan problematikkerne kommer til udtryk i filmen. I forløbet har vi også snakket om hvor immigranterne kommer fra, samt hvorfor de vælger Frankrig.

I forløbet skal eleverne:
- få viden om væsentlige aktuelle samfundsforhold i Frankrig
- læse fiktive og ikke-fiktive tekster fra det 21. århundrede
- sammenligne samfundsforhold mellem Frankrig og Danmark
- træne mundtlighed


Materiale:
https://www.1jour1actu.com/monde/migrant  (C’est quoi un migrant ?)
La localisation géographique des immigrés (https://www.insee.fr/fr/statistiques/2121524 )
Petite histoire de l'immigration en France (https://www.lumni.fr/video/petite-histoire-de-l-immigration-en-france )
”Les voisins du 12 bis” – pdf med historie.
https://www.youtube.com/watch?v=MwYLV0j1Ew8 (What is the “banlieue”?)
https://www.1jour1actu.com/france/cest-quoi-une-banlieue (C’est quoi une banlieue?)
https://www.youtube.com/watch?v=qLMnaS2dRwg (Verlan avec Pierre)
https://www.youtube.com/watch?v=axNYEFiB7js (Seeds of terror)
Les Intouchables (2012) https://fjernleje.filmstriben.dk/film/2989112500/de-urorlige
Aïcha Benaïssa - Née en France. red. Kitti Reffs, Munksgaard 1995
https://www.youtube.com/watch?v=8LXaSFgVxGs (Je viens de là – Grand Corps Malade)
https://www.youtube.com/watch?v=fT9tYfsbMb4 (Banlieuesards – Kerry James)
https://www.francetvinfo.fr/politique/les-republicains/primaire-de-la-droite/video-cette-bande-de-racailles-on-va-vous-en-debarrasser-il-y-a-11-ans-nicolas-sarkozy-faisait-polemique-a-argenteuil_1898847.html
Kidi Bebey : Enfin chez moi ! , 2013. (uddrag)

Til mundtlig må flg. online-ordbøger anvendes:
alle dansk - franske/ fransk - danske ordbøger på ordbogen.com
Der må anvendes høretelefoner til at lytte til oplæsning af ord i ordbogen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Le polar

I dette miniforløb har vi arbejdet med krimigenren, samt hvad den indebærer. Der er brugt varieret materiale i form af film og tekst.

Faglige mål:
- udnytte elevernes forforståelse af krimigenren
- opbygge et ordforråd til at tale om tekst og film i genren.
- træne lytte-, læse-, billedbeskrivelseskompetencerne og sprogproduktion både mundtligt og skriftligt med udnyttelse af ordforråd og teoretisk viden om genren
- forstå hovedpunkterne, når der tales fransk om kendte og almene emner, formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede fransksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende fransk om kendte og almene emner,
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende fransk
- analysere og fortolke fransksprogede tekster inden for krimigenren
- producere eget materiale på fransk, som stemmer overens med krimigenren.


Materiale:
Polar . définitions (https://lapetiteredac.com/ 2020/04/27quest-ce-quun-polar/
Lupin, épisode 1+2 Netflix
Maurice Carême : L'heure de crime (https://www.espacefrancais.com/quiz/chansons/Maurice-Careme-Lheure-du-crime.html)
Simplet - Court métrage https://www.youtube.com/watch?v=zD0eu_FWy9M  
Chloé Millet: Lucky (https://short-edition.com/fr/oeuvre/nouvelles/lucky-1)



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 7. La culture française

Formål:
- få indblik i fransk kultur og franske vaner og sammenligne med egen kultur
- opbygge relevant ordforråd gennem forskellige øvelser
- træne læseforståelse med tekster på autentisk fransk
- træne lytteforståelse
- træne samtale
- træne billedpræsentation

Undervejs repeteres grammatiske emner – fx passé composé.

Materiale:
la politesse:
https://www.youtube.com/watch?v=XVDCKOS6sDs&feature=emb_logo
les traditions et les habitudes alimentaires des Français :
https://www.youtube.com/watch?y=kBI1JpjPino
https://www.franskportal.dk/kultur/les-traditions-et-coutumes-francaises/lapero/
les marchés :
https://www.franskportal.dk/kultur/les-habitudes-alimentaires/les-marches-en-france/
le sport:
https://www.franskportal.dk/kultur/le-sport/introduction/
https://www.franskportal.dk/kultur/le-sport/la-petanque/
youtube.com/watch?v=X7Dh6pFM9x0


Omfang: 25,5 sider

Arbejdsformer:
der veksles mellem individuelt arbejde, par- og gruppearbejde

Til mundtlig må flg. online-ordbøger anvendes:
alle dansk - franske/ fransk - danske ordbøger på ordbogen.com
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 8. Les jeunes (MDT. EKSAMEN)

Forløbet 'Les jeunes' omfatter forskellige aspekter af unge franskmænds liv – fx boligforhold, uddannelse, samfundets forventninger, kærlighed og venskaber. Der indgår forskellige tekstgenrer(sang, tale, interviews og film)
Faglige mål:
- læse og forstå ubearbejdede fransksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster.
- præsentere og redegøre for en kendt problemstilling på et klart og nogenlunde flydende fransk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende fransk.
- analysere og fortolke fransksprogede tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i
  kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- perspektivere den erhvervede viden om franske og frankofone kultur- og samfundsforhold til andre kultur- og samfundsforhold

Materiale:
Les fêtes et l'alcool: materiale fra Dyrk sproget, 2019 (https://ncff.dk/dyrk-sproget/fransk-materialer/)
Félix Macherez : Dans la chambre des jeunes Français qui vivent toujours chez leurs parents (https://www.vice.com/fr/article/bnqejv/les-francais-qui-vivent-toujours-chez-leurs-parents)   
25 ans, au chômage et chez maman (https://www.youtube.com/watch?v=s3Q2U_xgNM0)
« Je ne ferai pas qu’un seul métier » : ces jeunes racontent leur vision du travail (https://www.ouest-france.fr/economie/emploi/temoignages-je-ne-ferai-pas-qu-un-seul-metier-ces-jeunes-racontent-leur-vision-du-travail-47ffc144-84ea-11ec-ad35-c502922df1e0)
Mette Bering & Mimi Sørensen : Je suis bien avec les ados de toutes les cultures, pp. 43-44, in Paroles Francophones (Gyldendal 2015)    
L'heure, c'est l'heure : ces jeunes qui ne veulent pas passer leur vie au travail (https://www.capital.fr/votre-carriere/l-heure-c-est-l-heure-ces-jeunes-qui-ne-veulent-pas-passer-leur-vie-au-travail-1519217 )    
L’école : L’avis honnête de la génération Z (https://www.rtbf.be/article/l-ecole-l-avis-honnete-de-la-generation-z-11201803 )                
Lola Heude & Jaouen Zrehen : Petit cœur, 2013 (https://www.youtube.com/watch?v=9Ik_g4nKKDc)
Je m’appelle : Portrait de Hannah http://chataigne.dk/appelle3/filmklip-1.html, portrait d’Arnold http://chataigne.dk/appelle3/filmklip-2.html


Innovation indgår i forløbet idet elevene i grupper skal udarbejde øvelser til hinanden

Omfang:  25,5 sider

Arbejdsformer:
der veksles mellem individuelt arbejde, par- og gruppearbejde samt mindre elevoplæg

Til mundtlig må flg. online-ordbøger anvendes:
alle dansk - franske/ fransk - danske ordbøger på ordbogen.com
Der må anvendes høretelefoner til at lytte til oplæsning af ord i ordbogen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 9. La Francophonie (MDT. EKSAMEN)

Faglige mål:
- opnå kendskab til frankofone områders og landes historie, kultur etc.
- øve mundtlig fransk, bl.a. gennem oplæg
- læse og vurdere tekster på nettet
- læse større tekstmængder ekstensivt

Materiale:
Où parle-t-on français dans le monde ? (https://bonjourleselevesblog.wordpress.com/2017/01/21/qui-parle-francais-dans-le-monde-les-pays-francophones/)
Prévisions 2050 :: https://tradutec.com/blog/la-langue-francaise-dans-le-monde/
Visite à Dakar au Sénégal : https://www.youtube.com/watch?v=ZU9yI9kFAY0
Bering, Mette & Mimi Sørensen: La Guadeloupe (Gyldendal 2016), pp. 44-45,70-72
L'inauguration du Mémorial ACTe: https://www.youtube.com/watch?v=DL3cLS1EGh4
Créole Guadeloupe : (https://guadeloupe.net/creole)
Trois jeunes parlent : Nadine, Vincent (https://fransk.gyldendal.dk/culture/la_guadaloupe/kapitler/3_trois_jeunes_parlent)
En del af forløbet afvikles som et projekt hvor eleverne parvist arbejder med at finde oplysninger om og forberede en mundtlig præsentation af et frankofont land/ område:
1. La Belgique: Magnus H, Phapon, Phillip, Victor
2. La Guadeloupe: Annabel,  Benjamin, Clara,
3. Le Maroc: Aileen, Nete, Rasmus
4. Le Québec: Anna, Thea, Tore
5. Le Sénégal: Jonathan, (Magnus U) Otto
6. La Suisse: Elin, Emma, Frieda

Arbejdsformer:
der veksles mellem individuelt arbejde,  gruppe- og projektarbejde samt elevoplæg

Omfang: 16,5 sider

Til mundtlig må flg. online-ordbøger anvendes:
alle dansk - franske/ fransk - danske ordbøger på ordbogen.com
Der må anvendes høretelefoner til at lytte til oplæsning af ord i ordbogen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 10. L'amour (MDT. EKSAMEN)

Forløbet er en fortsættelse af forløbet med samme titel fra 2g.

Materiale:
Statistik:
La divortialité dans les pays UE pour 1000 habitants  samt Causes de divorces en France 2024 in  Solveig Løvendahl Gustafsson et al. : La culture francophone, c’est ça ? (Columbus 2025)
Yasmina Reza : Heureux les heureux,  ibid.
Jacques Prévert: Déjeuner du matin ('Paroles' 1947)
Oriane, 27 ans, célibataire depuis toujours (https://www.madmoizelle.com/oriane-27-ans-celibataire-depuis-toujours-jai-bien-plus-envie-davoir-mon-
propre-chez-moi-quun-gosse-et-un-mari-1762155)

Arbejdsformer:
der veksles mellem individuelt arbejde, par- og gruppearbejde

Omfang: 16,5 sider

Til mundtlig må flg. online-ordbøger anvendes:
alle dansk - franske/ fransk - danske ordbøger på ordbogen.com
Der må anvendes høretelefoner til at lytte til oplæsning af ord i ordbogen.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer