Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Middelfart Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Fysik B
|
Lærer(e)
|
Ask Overgaard Havgaard Kjær
|
Hold
|
2023 Fy/x (1x Fy, 2x Fy)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Introduktion til fysik
Introduktion til fysik c-niveau
Forventningsafstemning
Mål:
https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=152507#Bil25
Indhold:
Genopfriskning af NV
Metode - eksperimenter
Enheder - fysiskestørrelser - præfixer - 10-tals potenser
Formler og modeller
Overblik i fysik c
Kernestof:
En verden af fysik c. s 6-21
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Projektarbejde
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Initiativ
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Præsentationsgrafik
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
Titel
2
|
Masse og densitet
Formål:
At forstå og beherske masse og densitetsbegreberne.
At arbejde eksperimentelt
At bestemme og udvikle matematiskemodeller på baggrund af eksperiment
Forstå og anvende begreberne
- Usikkerhed og præcision
Eleven skal kunne kende og forstå grundlæggende fysiske størrelser og hermed også kunne regne og udføre eksperimenter hvor masse og densitet undersøges.
Kernestof:
Basisfysik c: s.29-40
En verden af fysik c. s. 22-29
Eksperimenterne beskrevet på side: 37-39 udføres i timerne og afrapporteres som små journaler.
Forløbet afsluttes med et eksperimentelt innovativt projekt, hvor 3d printerene tages i brug og afrapporteres som en poster-præsentation.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Krafter, opdrift og skibe
Emnet tryk dækker over tryk i gasser og i væsker samt emnet dynamik med fokus på friktion.
Lærerplan
"- kraftbegrebet, herunder tyngdekraft, tryk og opdrift"
Nøglebegreber
Kraft
Archimedes lov
Opdrift
Balance
Massemidtpunkt
kraftmoment
Opdriftspunkt
Stabilitet
Krængningsprofil
Kræfter og friktion
Kernestof
Tema om friktion s 154-161 i En verden af fysik b.
s.173-214 i En verden af fysik B.
Projekt om skibe - optakt til FF1.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Bølger
AK er på orlov. JF er vikar
Forløb om bølger omhandler tvær- og længdebølger. I skal arbejde med egenskaber bølger og forsøg med elektromagnetisk stråling. Forløbet vil også indeholde ståendebølger i strenginstrumenter og blæseinstrumenter.
Nøglebegreber:
Bølgelængde
Periode
Frekvens
Bølgeligningen
tværbølger og længdebølger
Mekaniskebølger
Ståendebølger på strenge og i rør (åbne og lukkede)
Grundtone og overtoner
Elektromagnetiske bølger
Reflektion
Afbøjning
Interferens (diffraktion)
Gitterligningen
Optiskgitter
Brydning
Snells lov (Brydningsloven)
Total reflektion
Bekendtgørelsen:
"2.1. Faglige mål
Eleverne skal:
̶ kende og kunne opstille og anvende modeller til en kvalitativ eller kvantitativ forklaring af fysiske fænomener og
sammenhænge
̶ ud fra grundlæggende begreber og modeller kunne foretage beregninger af fysiske størrelser
...
2.2. Kernestof
Bølger
̶ grundlæggende egenskaber: bølgelængde, frekvens, udbredelsesfart og interferens
̶ lyd og lys som eksempler på bølger
̶ det elektromagnetiske spektrum"
Kernestof:
En verden af fysik c s. 85-127 (Er der meget tid tilovers kan temaer om øjet mm. gennemgås som supplerende stof)
Fokus på de grundlæggende bølgeegenskaber og bølgeegenskaberne: Afbøjning, refleksion, diffraktion og brydning. Derudover er der fokus på det optiske gitter og stående bølger ved demonstrationsforsøg.
Rapporter: (Begge reporter indgår som udtræk til årsprøve og til en eventuelt eksamen i slutningen af 2.g)
Laserens bølgelængde
Brydningsindeks af akryl
Forsøg med ståendebølger på en streng gennemgås som demoforsøg. (Harmoniske bølger tager vi i 2. eller 3.g)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Rapport - Bølgelængden for laserlys
|
19-04-2024
|
Formidlingsopgave
|
15-05-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Tekstbehandling
- Regneark
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
|
Titel
5
|
Energi, tilstandsformer og faseovergange
Forløbet handler om energi
Vi vil arbejde med kernebegrebet inden for området og supplere det som eleverne lærte i NV.
Vi samler op på tilstandsformer og faseovergange.
Kernebegreber:
Energi, energistrømme, energibevarelse, enheder, effekt, nyttevirkning
Energiformer, mekanisk, potentiel, kinetisk, kemisk og termisk energi.
Faseovergange, specifik varmekapacitet
Kernestof:
En verden af fysik C: Kap 2. s. 32-69.
Bekendtgørelsen
Faglige mål
Eleverne skal:
̶ -kende og kunne opstille og anvende modeller til en kvalitativ eller kvantitativ forklaring af fysiske fænomener og sammenhænge
̶ - ud fra grundlæggende begreber og modeller kunne foretage beregninger af fysiske størrelser
̶ - ud fra en given problemstilling kunne tilrettelægge, beskrive og udføre fysiske eksperimenter med givet udstyr og præsentere resultaterne hensigtsmæssigt
̶ - kunne behandle eksperimentelle data ved hjælp af blandt andet it-værktøjer med henblik på at afdække og diskutere matematiske sammenhænge mellem fysiske størrelser
̶ - kende til simple eksempler på simulering eller styring af fysiske systemers opførsel ved hjælp af it-værktøjer
Kernestof:
"Energi
-̶ beskrivelse af energi og energiomsætning, herunder effekt og nyttevirkning
- indre energi og energiforhold ved temperatur- og faseændringer
Eksperimenter og projekter:
Elkedlens nyttevirkning (rapport)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Rapport - elkedlens nyttevirkning
|
22-05-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
-
Pararbejde
|
Titel
6
|
Bæredygtighed og klimafolkemøde
Forløbet bæredygtighed og klimafolkemøde er en fortsættelse af forløbet med energi.
Vi skal arbejde hen imod at kunne undervise og afholde workshop ved klimafolkemøde i slut august.
Vi skal arbejde med solceller, brintceller og vindmøller.
Kernebegreber:
Energi, energistrømme, energibevarelse, enheder, effekt, nyttevirkning
Energiformer, mekanisk, potentiel, kinetisk, kemisk og termisk energi.
Faseovergange, specifik varmekapacitet
Bekendtgørelsen
Faglige mål
Eleverne skal:
̶ -kende og kunne opstille og anvende modeller til en kvalitativ eller kvantitativ forklaring af fysiske fænomener og sammenhænge
̶ - ud fra grundlæggende begreber og modeller kunne foretage beregninger af fysiske størrelser
̶ - ud fra en given problemstilling kunne tilrettelægge, beskrive og udføre fysiske eksperimenter med givet udstyr og præsentere resultaterne hensigtsmæssigt
̶ - kunne behandle eksperimentelle data ved hjælp af blandt andet it-værktøjer med henblik på at afdække og diskutere matematiske sammenhænge mellem fysiske størrelser
̶ - kende til simple eksempler på simulering eller styring af fysiske systemers opførsel ved hjælp af it-værktøjer
Kernestof:
"Energi
-̶ beskrivelse af energi og energiomsætning, herunder effekt og nyttevirkning
̶- kinetisk og potentiel energi i tyngdefeltet nær Jorden
̶- indre energi og energiforhold ved temperatur- og faseændringer
Eksperimenter og projekter:
Projekt og posterudvikling inden for området bæredygtighed
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Poster - Klimafolkemøde
|
28-08-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
-
Pararbejde
|
Titel
7
|
Mekanik
Forløbet mekanik dækker over de to overordnede emner kinematisk og dynamik. Ift. Mekanisk energi fortsætter vi med beskrivelse af energiformer og samler op udledning af kinetisk og potentiel energi.
Emner:
Bevægelse i 1. dim (repetition fra 1. g)
Bevægelse med konstant hastighed og acceleration.
Grafer med bevægelse
Kraftbegrebet og vektorregning (Forlængelse af tidligere forløb med skibe)
Newtonslove (Forlængelse af tidligere forløb med skibe)
Det skrå kast.
Materialer
Kap 7 i En verden af fysik b- niveau. s. 94-124.
Nøglebegreber
Arbejde
Arbejdssætning
Kinetisk energi
Potentiel energi
Mekanisk energi bevarelse
Simulering og modeller
Aflevering og demoforsøg
- Demonstrationsforsøg med hoppebold
- Skråtkast (rapport)
- FF Blide projekt (rapport)
Forløbet køres sammen med FF3 Mat-Fys i studieretningen og afsluttes med et større tværfagligt projekt om blider.
- Projektet er et gruppe projekt som kræver en stor grad af samarbejde, praktisk arbejde og innovativ tankegang.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Kernefysik
Forløbet handler om atomer, modeller og radioaktivitet
Eleverne skal arbejde med atomets opbygning, de elementære kræfter og emnet radioaktivitet. Herunder udledning af henfaldsloven.
Bekendtgørelsen
"Kvantefysik
- atomers og atomkerners opbygning
- radioaktivitet, herunder henfaldstyper, aktivitet og henfaldsloven"
"Fysikkens bidrag til det naturvidenskabelige verdensbillede
- naturens mindste byggesten, herunder atomer som grundlag for forklaring af makroskopiske egenskaber ved stof..."
"Energi
ækvivalensen mellem masse og energi, herunder Q-værdi ved kernereaktioner"
Kernestof:
En verden af fysik B kap 10.
Eksperimenter (eventuelt virtuelle)
Terningforsøg - (eventuelt virtuelt random.org)
Radioaktivit henfald af Ba-137 eller Halveringstykkelse
Workshop med TankeStrøm om Oppenheimer er bestilt den 23. Okt. - vi afslutter dagen med fællesspisning og evt. film.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Tekstbehandling
- Regneark
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
|
Titel
9
|
Kosmos
I forløbet kosmos skal vi arbejde med Hubbles lov og herunder en forståelse og anvendelse af lært stof om Bohrs atommodel samt om rødforskydning og afstandsbestemmelse i universet.
Nøglebegreber
- Bohrs atommodel og spektrallinjer (opsamling/repetition)
- Hubbles lov
- Universets udvidelse
- Universets skabelse / Big bang
- Kosmisk mikrobølgebaggrundsstråling
- Universets skæbne
Kernestof:
Hubbles lov og universets udvidelse og udvikling
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Tryk i gasser og væsker
Tryk i gasser og væsker
Forløbet vil være en del af studietruen til Florida, hvor der arbejdes med strandfysik og besøg ved Kennedy Space Center. Efter studieturen skal der drages nogle perspektiver til tryk ift væske og i gasser samt tryk i rummet. Derudover skal vi lave to forsøg beskrevet nedenfor.
Lærerplan
"- kraftbegrebet, herunder tyngdekraft, tryk og opdrift" ( tyngdekraft og opdrift er gennemgået i tidligere forløb)
Nøglebegreber
Tryk
Atmosfæren
Atmosfærens standardtryk
Absolut antal
Stofmængde
Idealgas
Barometer
Vejrsystemer
Kernestof
En verden af fysik B. s.173-214
Rapporter
- Rapport om tryk i væskesøjle
- Rapport om tryk i gasser
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Elektriske kredsløb og sensore
Emnet elektriske kredsløb og sensorer omhandler beskrivelse af det elektriske kredsløb og eksperimentelt arbejde med dette. Derudover vil vi arbejde med sensorer som forbindes i kredsløb med en Arduino. I perioden vil I skulle arbejde med jeres SRO og deltagelse i ScienceCup.
Nøglebegreber
Ladning
Spænding
Strømstyrke
Modstand
Ohms lov 1
Kirchhoffs 1. og 2. lov
Elektrisk effekt
Erstatningsresistans (serie og parallelt forbundne modstande)
Resistivitet
Energibånd
Temperaturafhænighed
Termoresistorer (NTC)
Fotoresistorer
Dioder
Bekendtgørelse:
"2.1. Faglige mål
Eleverne skal:
...
- ud fra grundlæggende begreber og modeller kunne foretage beregninger af fysiske størrelser
̶ ud fra en given problemstilling kunne tilrettelægge, beskrive og udføre fysiske eksperimenter med givet udstyr og
præsentere resultaterne hensigtsmæssigt
̶ kunne behandle eksperimentelle data ved hjælp af blandt andet it-værktøjer med henblik på at afdække og diskutere
matematiske sammenhænge mellem fysiske størrelser
...
Kernestof:
Elektriske kredsløb
̶ simple elektriske kredsløb med stationære strømme beskrevet ved hjælp af strømstyrke, spændingsfald, resistans og
energiomsætning, herunder eksempler på kredsløb med elektriske sensorer."
Kernestof:
En verden af fysik b kap 6. s.7-66
Supplerende stof:
Kompendium med Arduino (uddrag ca. 10 sider)
Eksperiment og rapport
Modstande i kredsløb, resistivitet og temperaturafhængighed
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Rapport - Resisitivitet
|
23-03-2025
|
Rapport - Joules lov
|
02-04-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Repetition og eksamenstræning
Vi samler op på forsøg og ting som vi måske har glemt.
OBS. opsamling på Lyd og bølger da det manglede i forløbet i 1.g med vikar.
Forsøg med stående bølger på en streng gennemgås og udføres.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62780850513",
"T": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62780850513",
"H": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62780850513"
}