Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Middelfart Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Mediefag B
|
Lærer(e)
|
Kate Marvig Ravn
|
Hold
|
2024 2h Me (2h Me)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb#1: Kortfilm
Formål:
Dette korte forløb om kortfilm tjener to formål: Dels repetition af viden og begreber fra c-niveau, dels indføring i kortfilmen som format.
Faglige mål:
Vi skal undersøge kortfilmens DNA, dvs. hvad der kendetegner kortfilmens format, karakterfremstilling og dramaturgi.
I skal kunne gøre rede for, hvad der kendetegner dramaturgien i tre forskellige typer af kortfilm: Den klassisk fortællende kortfilm, slice of life-kortfilmen og den eksperimenterende kortfilm.
Som afslutning på forløbet skal I selv lave en slice of life-kortfilm.
Materiale:
- Dorte Granild & Mette Wolfhagen: "Shorts", systime 2023, side 8-21
Kortfilm:
- Anders Walter: "Vis mod" (2017, YT)
- Philip Sansom & Olly Williams: "The Black Hole" (2008, Vimeo)
- Tom Noakes: "Nursery Rhymes" (2018, OFFstream)
- Patrick Vollrath: “The Jacket” (2014, OFFstream)
- Jonatan Etzler: "I follow you" (2015, YT)
- Martin de Thurah: "Color me" (2020)
- Anders Walter: "Ivalu" (2023)
ØVELSE # 1: I skal lave en micro short slice of life-kortfilm på max 2 minutter ud fra sætningen: “Nothing is ever going to be the same!”
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb#2: Reklamer og kampagnefilm
Fagpakkeprojekt #1: Tværfagligt projekt med erhvervsøkonomi
Formålet med forløbet er, at I bliver i stand til at koble fagene erhvervsøkonomi og mediefag i en faglig kontekst. Dette indebærer, at I skal kunne anvende teorier og metoder fra de to fag i praksis. Det endelige produkt er en kampagnevideo, som skal præsenteres mundtligt.
Opgavebeskrivelse (case)
Middelfart Kommune har satset massivt på at udbygge Middelfart Marina og skal i de følgende måneder rulle en marketingkampagne ud. De ved dog ikke helt præcis, hvem deres målgrupper er, men de bestræber sig på 4 segmenter:
Unge (14-20 årige)
Børnefamilier
Ældre (60+)
Udenlandske turister
Målet for kommunen er, at flere benytter Marinaens faciliteter. Kommunen overvejer at få lavet en eller flere videoer, som kan benyttes til digital markedsføring på diverse medieplatforme.
Hjælp Middelfart Kommune med at få formuleret en strategi for branding af Marinaen, og lav en eller flere reklamefilm om Marinaen til den udleverede målgruppe.
Produktkrav
I skal producere en kampagnevideo for Marinaen på 1-2 minutter (prototype), som Middelfart Kommune kan anvende i deres markedsføring på kommunens hjemmeside.
I kan supplerende producere en eller flere korte videoer (max 20 sekunder) til forskellige sociale medier, som kommunen kan anvende i markedsføringen.
Obligatoriske benspænd:
- I planlægningen af kampagnefilmen skal I anvende AIDA-modellen samt nogle af Raskins storytellingsprincipper.
- I kampagnevideoen skal der anvendes relevante filmiske virkemidler, bl.a. FEMO-principperne.
Materiale:
- Teori om reklamer og kampagnefilm (fra "De korte medieformater", Systime, side 5-9 + 109-130)
I forløbet indgår desuden karrierelæring: Virksomhedsbesøg hos den lokale biograf, Panorama.
ØVELSE # 2: Kampagnefilm
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb#3: Ungdom i fakta, fiktion og formater
Formål
Forløbet præsenterer temaet "ungdom" på tværs af levende billeders genrer og formater. Forløbet giver indblik i ungdomsfilmens ikonografi med fokus på dansk ungdomsfilm, ungdoms-tv og ungdomsfilmens status i den digitale mediekultur.
Faglige mål:
Du skal kunne
- gøre rede for, hvad der kendetegner ungdomsfilmens handling, tematikker, ikonografi (setting, locations, rekvisitter, karakterer) og filmiske virkemidler.
- anvende Victor Turners passagemodel og Murray Smiths sympatistruktur i analysen af ungdomsfilm
- vise forståelse af begrebet tværmedialitet i forbindelse med ungdomsfilm.
Teori:
- Anders Lysne & Neel Schucany: "Ungdom. Forløb i medier". Lindhardt og Ringhof, 2017, side 9-35.
- Henning Bøtner Hansen & Maria Rebekka Holm Andersen: "De korte medieformater": Uddrag af kapitlet "Webserien" (https://dekortemedieformater.systime.dk/?id=233)
Citater - opvækstfilm vs. ungdomsfilm:
- Clio Bernard: “The Selfish Giant” (2013 - 07:42-11:49 - filmstriben)
- Kaspar Munk: “You & me forever” (2012 - 00:00-03:47 - filmstriben)
Ungdomsspillefilm:
- Jonas Risvig: “KONTRA”, 2024
- Michael Noer: “Nordvest”, 2013
Dokumentar:
- "Bandekrigerne" (DR, 2013)
- "Prinsesser fra Blokken (DR, 2016) - episode 1 (https://www.dr.dk/drtv/se/prinsesser-fra-blokken_47336
- "Drengene på kanten" (DR, 2016) - episode 1 - https://www.dr.dk/drtv/se/drengene-paa-kanten_51511
Webserier:
- “SKAM” (Norge, 2016) - https://www.dr.dk/drtv/saeson/skam_-i_45882 (
- Jonas Risvig: “Drenge” (2022) (episode 1)
- Teys Schuchany: “En af drengene” (2023) (episode 1)
- Emil Næsby Hansen: “Skjold og Isabel” (DK, 2018) - https://www.dr.dk/drtv/serie/skjold-og-isabel-_-det-foerste-break_up_115545
Omfang:
Teori: 30 sider
ØVELSE # 3: I skal lave en film om unge henvendt til unge. Det kan være en dokumentar, en kortfilm, en webserie, anslaget til en spillefilm, en trailer til en ungdomsfilm eller ungdomsserie osv.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
19,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb#4: Auteurforløb - David Fincher
Formål
I dette forløb skal vi arbejde med en af filmhistoriens mest ansete instruktører, nemlig amerikanske David Fincher. Formålet med auteurforløbet er at undersøge, hvad der genremæssigt, formatmæssige, tematisk og æstetisk (filmisk) kendetegner David Finchers skaberværk (oevre).
Det der kendetegner David Fincher som instruktør, er hans forkærlighed for thrilleren som genre. Vi skal derfor arbejde med genreanalysen og undersøge, hvad der kendetegner thrillergenren.
Fincher er instruktør af forskellige formater som reklamer, musikvideoer og serier på streamingtjenesten Netflix. Vi vil derfor også beskæftige os med disse formater, bl.a. med henblik på at undersøge eksempler på viral markedsføring og tværmedialitet.
Faglige mål: Du skal gennem forløbet
- tilegne dig grundlæggende viden om auteur-teori og kunne benytte auteur-analyse i forbindelse med et Fincher-citat eller en Fincher-film
- tilegne dig grundlæggende indsigt i genreteori med særligt fokus på thrillergenren og kunne genrebstemmelse en thriller
- træne og udvide næranalysen
- stifte bekendskab med forskellige distributionsplatforme, tværmedialitet og virale kampagnestrategier
- kunne redegøre for filmhistoriske strømninger, herunder thrillerens udvikling i 1990’erne, film noir og tysk ekspressionisme.
Almendidaktiske mål: Du skal gennem forløbet
- udvikle dine samarbejdskompetencer
- udvikle dine evner til faglig diskussion
TEORI
- Auteurbegrebet - Filmleksikon. Red. Peter Schepelern. Gyldendal 2010
- Auteurbegrebet - Karen Conrad: Drengedrømme. Niels Malmros - en auteur. Amanda, 1991.
- Om Fincher som auteur - Dorte Schmidt Granild: “Welcome to Fight Club”. 4.12.2014: http://www.16-9.dk/2014/12/welcome-to-fight-club/
- Om Finchers hovedværker - Helle Kannik Hastrup: "Finchers hovedværker". in Kosmorama 227/228 2001
- Om ondskab - Claus Christensen: uddrag af “Ondskabens strategi –Amerikanske thrillere i 90’erne”. Kosmorama # 219
- Genreteori - Erling Sørensen: "Genrefilm og filmgenrer". Systeme, 2016 (side 7-12)
- Om thrillergenren - https://mediefagfincher.wordpress.com/thrilleren/
- Om film noir - https://mediefagfincher.wordpress.com/film-noir/
- Om Finchers titelsekvenser - Bastholm, Søren Rørdam: “Tænk på Fincher – Mindhunters titelsekvens”. 16:9, 10.8.2019
Samlet omfang: 27 sider
Videoessays samlet omfang: 25 sider
- “A Guide to the Films of David Fincher”: https://www.imdb.com/video/vi2938685209/?ref_=nv_sr_srsg_1_tt_2_nm_6_in_0_q_david%20finc
- “And the Other Way is Wrong”: https://vimeo.com/groups/35mmandrisdamburs/videos/107779620
- “How David Fincher hijacks your eyes”: https://uncrate.com/video/david-finchers-reality-is-your-reality/?fbclid=IwAR0dwrW_ZtK6yJZP4UhCcTnsCeS9hbWUeMQmKxFGi5BRa_0zanFzF-GuIo8
- “Why David Fincher is a Genius? - Directing Styles Explained”: https://www.youtube.com/watch?v=F3ZSX3D1dUI
FILMVÆRKER og citater
Hele film (fælles)
- Se7en, 1995
- Gone girl, 2014
Selvvalgt film (et udvalg af følgende)
- Fight Club, 1999
- Zodiac, 2007 (Netflix)
- The Curious Case of Benjamin Button, 2008
- The Social Network, 2010
Citater fra
- The Game, 1997
- Fight Club, 1999
- Panic Room, 2002
- Zodiac, 2007
- The Curious Case of Benjamin Button, 2008
- The Social Network, 2010
- Fight Club, 1999
- Zodiac, 2007
- Gone Girl, 2014
- The Girl with the Dragon Tattoo, 2011
Episode fra:
- House of Cards (Netflix)
- Mindhunter (Netflix)
Musikvideoer:
- Jermaine Stewart: We don't have to take our clothes off (1986)
- George Michael: Freedom ’90 (1990)
- Sting: Englishman in New York (1998)
- Justin Timberlake feat Jay-Z “Suit & Tie” (2013)
Reklamefilm:
- Heineken og Brad Pitt (2005) https://www.youtube.com/watch?v=x8qBtpe_iMI
ØVELSE # 4: Copycat en scene fra en Fincher-film/serie + videoessay om auteurbegrebet
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb#5: Filmhistorisk overblik
Formål:
Forløbet skal give et indblik i hovedlinjer i fiktionsfilmens historie fra filmens fødsel til i dag. Undersøgelsen af de filmhistoriske hovedlinjer skal give en forståelse af, hvordan en instruktør som David Fincher står på skuldrene af filmiske giganter og strømninger i filmmediets historie.
Opgave:
Eleverne udarbejder parvis et videoessay om de forskellige faser og strømninger i fiktionsfilmens historie.
Materiale
- Mimi Olsen og Hans Oluf Schou: "Levende billeder", systime 2020 (side 182-197)
Citater fra følgende film:
- Brødrene Lumière: “Første Forestilling” (Frankrig 1895) (6:35)
- David Wark Griffith: “The Birth of a Nation” (USA 1915 (se fra 3:05:25-3:10:30)
- Robert Wiene: “Dr. Caligaris Kabinet” (Tyskland, 1920) (2:09)
- F.W. Murnau: “Nosferatu” (Tyskland, 1922) (5:16)
- Sergei Eisenstein: “Panserkrydseren Potemkin” (Sovjetunion 1925) (3:55)
- Fritz Lang: “M” (Tyskland, 1931) (7:27)
- James Whale: “Frankenstein” (USA 1931) (3:20) + Monstret (2:48)
- Howard Hawks: “Scarface” (USA 1932) (4:36)
- Howard Hawks: “Bringing Up a Baby” [Han, hun og leoparden] (USA 1938) (3:48)
- Orson Welles: “Citizen Kane” [Den store mand] (USA 1941) (3:16)
- John Huston: “The Maltese Falcon” [Ridderfalken] (USA 1941)
- Billy Wilder: “Double Indemnity” [Kvinden uden samvittighed] (USA 1944): (4:45)
- Howard Hawks: “The big sleep” [Sternwood-mysteriet] (USA 1946)
- Vittorio de Sica: “Ladri di biciclette” [Cykeltyven] (Italien 1948) (ca. 3 min)
- Jean-Luc Godard: “A bout de souffle” [Åndeløs] (Frankrig 1960): (3:29)
- Alfred Hitchcock: “Psycho” (USA 1960) (3:21)
- Francis Ford Coppola: “Godfather I” (USA 1972) (5:47)
- Steven Spielberg: “Jaws” [“Dødens gab”] (USA 1975) (3:23)
- Martin Scorsese: “Taxi Driver” (USA 1976) (3:19)
- Star Wars George Lucas: “Star Wars IV” (USA 1978) (4:48)
- Stanley Kubrick: “Apocalypse Now” (USA 1979) (4:32)
- Steven Spielberg: “Jurassic Park” (1993) (8:23)
- Quentin Tarantino: "Pulp Fiction" (1994) (4:40)
- Thomas Vinterberg: “Festen“ (DK 1998) (3:04)
- Lars von Trier: “Idioterne” (DK 1998) (4:48)
- James Cameron: “Avatar” (USA 2009) (se de første 5 minutter af citatet)
- Bong Joon Ho: “Parasite” (2019) (7:21)
Omfang: 4 moduler, 16 sider
ØVELSE # 6: Videoessay om en filmhistorisk periode eller strømning
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Forløb#6: Fagpakkeprojekt # 2 (fagpakkegalla)
Formål
I skal udarbejde et koncept og en virksomhedsplan (forretningsplan) til en start-up virksomhed ud fra den overordnede problemstilling.
Som en del af konceptet skal I udtænke en lancerings- og markedsføringsstrategi, hvori der skal indgå mindst én promotionfilm, som henvender sig til den specifikke målgruppe, I ønsker at ramme.
Mål
Målet med forløbet er at I skal kunne anvende viden og metoder fra de to fag og kombinere dem i løsningen af en problemstilling.
Produktkrav - mediefag
I skal anvende relevante medier og filmiske virkemidler i optage- og redigeringsprocessen.
I skal udarbejde en eller flere produktioner, der henvender sig til den valgte målgruppe (evt. flere produktioner til forskellige målgrupper).
I planlægningen af produktionerne skal I gøre brug af:
Beskrivelse af målgruppe = content marketing persona.
Relevante filmiske virkemidler
Reklameformat (fakta- eller fiktionsformat - eller evt. en hybrid)
Udarbejd desuden en poster eller et powerpoint med 4 slides, hvor I reflekterer over, hvordan og med hvilke filmiske virkemidler I forsøger at ramme den valgte målgruppe.
Fremlæggelse
Virksomhedsplan og produktion(er) præsenteres til fagpakkegallaen.
I skal kunne præsentere jeres pitch på ca. 4 minutter, hvor I fortæller om virksomhedsplanen og viser reklamefilmen. Herefter skal I kunne indgå i en uddybende dialog på ca. 4 minutter. Max 10 minutter i alt.
Grupper
(til produktionen er det nødvendigt med større grupper)
Gruppe 1: Jacob, Tobias
Gruppe 2: Alberte, Andreas, Laurits
Gruppe 3: Bodil, Mathias, Felix
ØVELSE # 5: Reklamefilm
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
1,00 modul
Dækker over:
1 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Forløb#7: Eksamensproduktion
Eksamensproduktionen må maksimalt vare 10 minutter og kan bestå af flere sammenhængende produktioner, såfremt alle gruppens medlemmer har deltaget i udarbejdelsen af alle produktionerne.
Arbejdet med eksamensproduktionen udføres som gruppe-arbejde. En gruppe består af højst 5 personer.
Indhold
I skal fortælle en historie, som er interessant for andre - altså ikke kun for jer selv. Jeres idé skal rumme en klar præmis/budskab, som henvender sig til en bestemt målgruppe.
Hvilken værdi skal filmen have for andre?
Hvilken følelse skal publikum sidde tilbage med efter at have set filmen?
Hvad siger filmen om mennesker, samfund og/eller verden?
Hvem er målgruppen for filmen? Vær konkrete og tænk på en “persona”, når I udpeger målgruppen.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Repetition og eksamen
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64585846593",
"T": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64585846593",
"H": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64585846593"
}