Holdet 2024 ol/3c - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Middelfart Gymnasium
Fag og niveau Oldtidskundskab C
Lærer(e) Louise Nørgaard
Hold 2024 ol/3c (3c ol)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 I - Han, hun og Afrodite 🍎❤️
Titel 2 II - KUNST - skulpturer 🏺
Titel 3 III - EPOS - Homers Iilade ⚔️
Titel 4 IV - DRAMA - Andromache 🎭
Titel 5 V - FILOSOFI - stoicismen 🫠

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 I - Han, hun og Afrodite 🍎❤️

FORMÅL & BEGREBER:

ANTIKKE BASISTEKSTER:
- Hesiod: Theogonien
- Homers hymne til Afrodite
- Platon: Symposion (Pausanias tale + Aristofanes' tale)
- Sapfo: Fragment 1. (Hymne til Afrodite)
- Anakreon: 33. + 35. ode
- Ovid: Metamorfoser (Pygmalion + Narcissus)

PERSPEKTIVMATERIALE:
- H.C. Andersen: Den uartige dreng

BEGREBER
Polyteisme
Mythos
Mytologi
Homerisk lignelse
Aitiologisk myte
Ate
Hybris
Nemesis
Sofrosyne
Successionsmyter
Theogoni
Arkaisk litteratur
Epiteter
Matriarkat
Patriarkat
Phrên
Philia
Eros
Storgé
Thymos
Do ut des
epifani
Pæderasti
Demokrati
Erastes
Eromenos
ideer
fænomener

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 II - KUNST - skulpturer 🏺

I dette forløb ser vi nærmere på de aftryk, som den antikke kunst har sat i sin eftertid. Vi vil fokusere på den antikke rundskulptur og bruge den som sladrehank om den tid, den er skabt i. På den måde knytter vi kunsthistorien til det historiske rids fra minosik tid og frem til hellenismen og Romerriget.
Vi perspektiverer primært til efterantik kunst fra renæssancen, barokken og klassicismen.

Som en del af forløbet besøger vi Glyptoteket.

Til eksamen vil der indgå ukendt materiale.

MATERIALE:
Diverse FC Old-videoer

- Slangegudinden
- Poppy Goddess
- Auxerre-koren
- Kleobis & Biton
- Kore fra Keratea (Græsk kunst fig. 108)
- Kritiosdrengen  ( + Giacometti: Gående mand)
- Diadoumenos
- Riace B
- Spydbæreren  (+ Thorvaldsen: Jason med det gyldne skind)
- Apollon Belvedere (+ Thorvaldsen: Fyrstinde Maria Fjodorovna Barjatinskaja, Donatello: David)
- Laokoon  (+ Bernini: Ploutos og Persefone)
- Fuld, gammel kone
- Galleren som dræber sin hustru
- Portræt af Gnaeus Pompeius Magnus
- Portræt af Gaius Iulius Caesar


FORMÅL
Beskrive, analysere og fortolke antikke skulpturer - og opnå fortrolighed med græske skulpturer indhold og udvikling fra arkaisk til hellenistisk tid.
Identificere antikkens formsprog i efterantikke skulpturer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 III - EPOS - Homers Iilade ⚔️

FORMÅL:
Hvorfor har vi overhovedet brug for helte? Gennem læsning af udvalgte sange af Homers Iliade får vi indblik i arkaisk litteratur og samfund. Vi beskæftiger os med det episke sprog og helterollen. Med afsæt i Homers Iliade zoomer vi ind på heltebegrebet - både i antikken og i dag.


MATERIALE
Homers Iliade (oversat af Otto Steen Due):
- 1. sang
- 22. sang (vers 25-336)
- 24. sang (vers 1-776)

PERSPEKTIVERENDE/SUPPLERENDE MATERIALE
- Andreasen & Refslund Poulsen: Paideia, kap. 1 (Epos)
- Wolfgang Petersen: Troy



FAGLIGE MÅL
- at analysere og fortolke oversatte græske tekster den antikke kontekst
- at identificere, forklar og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i den behandlede tekst

FOKUS:
- Arkaisk litteratur og dens karakteristika
- Patronymika
- Epiteton ornans
- Time (ære)
- Moira (skæbne)
- Kleos (ry)
- Homeriske lignelser
- Den homeriske helt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 IV - DRAMA - Andromache 🎭

Vi kigger nærmere på drama-genren og Euripides' behandling af den klassiske myte. Hvorledes skildrer Euripides sagnet om Andromaches skæbne?


BASISMATERIALE:
- Euripides: Andromache (oversat af Inger Jepsen)

PERSPEKTIVERENDE MATERIALE:
- Racine: Andromaque (uddrag fra 1. akt)

SUPPLERENDE MATERIALE:
- Div. flipped classroom-videoer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 V - FILOSOFI - stoicismen 🫠

BASISTEKSTER:
- Platon: Staten 7. Bog - Hulelignelsen, oversat af M. Habsmeier m.fl.
- Seneca: Om sjælefred (uddrag). Fra: Livsanskuelse gennem Tiderne. Rom. (Gyldendal 1955), s. 34-37
- Seneca: Moralske breve til Lucilius, 1. bog (Fra: AIGIS 9,2)

PERSPEKTIVMATERIALE:
- Thomas Telving: Kunstig intelligens lænker os i en hule foran et drømmespejl, Information 7/6 2018
- Brug Filosofien - om Seneca (BBC)

FAGLIGE MÅL:
Forløbet tager udgangspunkt i en aktuel problemstilling om unges mistrivsel. Vi undersøger, hvordan filosofien giver sit bud på hvordan man opnår et meningsfyldt liv i balance, samt hvordan man bliver et godt og lykkeligt menneske.
Vi læser Platons ”Hulelignelsen” med det formål at forstå, hvor stoisk filosofi kommer fra, fx hvordan beskrivelsen af den gode mand, der stiger ud af hulen i Hulelignelsen, svarer til den stoiske vismand.

BEGREBER
- fænomener
- ideer
- areté (bedsthed)
- ataraxia (selvbeheskelse)
- logos (den guddommelige og den menneskelige)
- pathos
- kosmos.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer