Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Middelfart Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Oldtidskundskab C
|
Lærer(e)
|
Louise Nørgaard
|
Hold
|
2024 ol/3x (3x ol)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
I - Han, hun og Afrodite 🍎❤️
FORMÅL & BEGREBER:
ANTIKKE BASISTEKSTER:
- Hesiod: Theogonien
- Homers hymne til Afrodite
- Platon: Symposion (Pausanias tale + Aristofanes' tale)
- Sapfo: Fragment 1. (Hymne til Afrodite)
- Anakreon: 33. + 35. ode
- Ovid: Metamorfoser (Pygmalion + Narcissus)
PERSPEKTIVMATERIALE:
- H.C. Andersen: Den uartige dreng
Omfang:
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
II - KUNST - skulpturer 🏺
I dette forløb ser vi nærmere på de aftryk, som den antikke kunst har sat i sin eftertid. Vi vil fokusere på den antikke rundskulptur og bruge den som sladrehank om den tid, den er skabt i. På den måde knytter vi kunsthistorien til det historiske rids fra minosik tid og frem til hellenismen og Romerriget.
Vi perspektiverer primært til efterantik kunst fra renæssancen, barokken og klassicismen.
Som en del af forløbet besøger vi Glyptoteket.
Til eksamen vil der indgå ukendt materiale.
MATERIALE:
Diverse FC Old-videoer
- Slangegudinden
- Poppy Goddess
- Auxerre-koren
- Kleobis & Biton
- Kore fra Keratea (Græsk kunst fig. 108)
- Kritiosdrengen ( + Giacometti: Gående mand)
- Diadoumenos
- Riace B
- Spydbæreren (+ Thorvaldsen: Jason med det gyldne skind)
- Apollon Belvedere (+ Thorvaldsen: Fyrstinde Maria Fjodorovna Barjatinskaja, Donatello: David)
- Laokoon (+ Bernini: Ploutos og Persefone)
- Fuld, gammel kone
- Galleren som dræber sin hustru
- Portræt af Gnaeus Pompeius Magnus
- Portræt af Gaius Iulius Caesar
FORMÅL
Beskrive, analysere og fortolke antikke skulpturer - og opnå fortrolighed med græske skulpturer indhold og udvikling fra arkaisk til hellenistisk tid.
Identificere antikkens formsprog i efterantikke skulpturer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
III - EPOS - Homers Iilade ⚔️
FORMÅL:
Hvorfor har vi overhovedet brug for helte? Gennem læsning af udvalgte sange af Homers Iliade får vi indblik i arkaisk litteratur og samfund. Vi beskæftiger os med det episke sprog og helterollen. Med afsæt i Homers Iliade zoomer vi ind på heltebegrebet - både i antikken og i dag.
MATERIALE
Homers Iliade (oversat af Otto Steen Due):
- 1. sang
- 22. sang (vers 25-336)
- 24. sang (vers 1-776)
PERSPEKTIVERENDE/SUPPLERENDE MATERIALE
- Andreasen & Refslund Poulsen: Paideia, kap. 1 (Epos)
- Wolfgang Petersen: Troy
FAGLIGE MÅL
- at analysere og fortolke oversatte græske tekster den antikke kontekst
- at identificere, forklar og forholde sig til væsentlige begreber og tanker i den behandlede tekst
FOKUS:
- Arkaisk litteratur og dens karakteristika
- Patronymika
- Epiteton ornans
- Time (ære)
- Moira (skæbne)
- Kleos (ry)
- Homeriske lignelser
- Den homeriske helt
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
IV - DRAMA - Andromache 🎭
Vi kigger nærmere på drama-genren og Euripides' behandling af den klassiske myte. Hvorledes skildrer Euripides sagnet om Andromaches skæbne?
BASISMATERIALE:
- Euripides: Andromache (oversat af Inger Jepsen)
PERSPEKTIVERENDE MATERIALE:
- Racine: Andromaque (uddrag fra 1. akt)
SUPPLERENDE MATERIALE:
- Div. flipped classroom-videoer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
V - FILOSOFI - stoicismen 🫠
BASISTEKSTER:
- Platon: Staten 7. Bog - Hulelignelsen, oversat af M. Habsmeier m.fl.
- Seneca: Om sjælefred (uddrag). Fra: Livsanskuelse gennem Tiderne. Rom. (Gyldendal 1955), s. 34-37
- Seneca: Moralske breve til Lucilius, 1. bog (Fra: AIGIS 9,2)
PERSPEKTIVMATERIALE:
- Thomas Telving: Kunstig intelligens lænker os i en hule foran et drømmespejl, Information 7/6 2018
- Brug Filosofien - om Seneca (BBC)
FAGLIGE MÅL:
Forløbet tager udgangspunkt i en aktuel problemstilling om unges mistrivsel. Vi undersøger, hvordan filosofien giver sit bud på hvordan man opnår et meningsfyldt liv i balance, samt hvordan man bliver et godt og lykkeligt menneske.
Vi læser Platons ”Hulelignelsen” med det formål at forstå, hvor stoisk filosofi kommer fra, fx hvordan beskrivelsen af den gode mand, der stiger ud af hulen i Hulelignelsen, svarer til den stoiske vismand.
BEGREBER
- fænomener
- ideer
- areté (bedsthed)
- ataraxia (selvbeheskelse)
- logos (den guddommelige og den menneskelige)
- pathos
- kosmos.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66350274148",
"T": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66350274148",
"H": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66350274148"
}