Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Middelfart Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Mediefag C
|
Lærer(e)
|
Kate Marvig Ravn
|
Hold
|
2024 me/buy (1buy me)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb#1: Intro til filmsprog
FORMÅL:
Formålet med introduktionsforløbet er, at I skal lære fagets terminologi (de ord og begreber, vi anvender, når vi analyserer og fortolker levende billeder i en faglig sammenhæng) at kende og lære at anvende det.
Desuden skal I lære at bruge optage- og redigeringsudstyr og få indblik i forskellige optage- og redigeringsteknikker, så I er klar til at lave de forskellige produktioner, I skal lave i løbet af skoleåret, samt eksamensfilmen i slutningen af forløbet.
FAGLIGE MÅL:
I skal være i stand til at genkende filmiske virkemidler og anvende de korrekte mediefaglige begreber i næranalyse af et filmcitat og i arbejdet med praktisk medieproduktion.
TEORETISK MATERIALE:
- "Introduktion til filmsprog og filmanalyse" (Kompendium v. Kate Ravn, 20 sider)
ARBEJDSFORMER:
Vi veksler mellem teoretisk/analytiske opgaver og praktiske kamera- og redigeringsøvelser.
Der vil være korte læreroplæg og visning af filmcitater med efterfølgende analyse, fortolkning og holddiskussion.
Individuelt, par- og gruppearbejde om citater (næranalyse).
Gruppearbejde om praktiske øvelser i at fortælle en historie med bevidst brug af filmiske virkemidler.
INDHOLD:
Den gode film:
- Ignacio F. Rodo: "Tuck me in" (minutfilm, 2014)
Genrebegrebet:
- Mathieu Ratthe: "Lovefield" (kortfilm, 2016)
Dramaturgi og scenebegrebet:
- Kristian Håskjold: “YOUNG” (kortfilm, 2021)
- Susanne Bier: citat fra “Brødre” (2004)
Filmisk tid:
- Orson Welles: citat fra “Touch of evil” (1958) (fortælletid = fortalt tid)
- Erik Balling: citat fra "Olsen Bandens sidste bedrifter" (1978) (tidsforkortelse/elliptisk klipning)
- Guy Ritchie: citat fra “Snatch” (2000) (tidsforkortelse/elliptisk klipning)
- Alfred Hitchcock: citat fra “The Birds” (1963) (tidsforlængelse)
- Steven Spielberg: citat fra "Minority Report" (2002) (krydsklipning)
- Jonathan Demme: citat fra "The Silence of the Lambs" (1991) (parallelklipning)
- Quentin Tarantino: citat fra "Kill Bill I" (2003) (flashback)
Lydbrug:
- Stanley Kubrick: citat fra "The Shining" (1980) (parafraserende)
- Sam Raimi: citat fra "Spiderman" 3 (2007) (parafraserende/Mickey Mousing)
- Michael Moore: citat fra "Bowling for Columbine" (2002) (kontrapunktisk)
- Martin Scorsese: citat fra "Goodfellas" (1990) (VO)
- Roman Polanski: citat fra "The Pianist" (2002) (subjektiv lyd)
- Quentin Tarantino: citat fra "Kill Bill II" (2004) (incidentalmusik)
Klippeteknikker:
- Quentin Tarantino: citat fra "Kill Bill" vol 1 (2003) (kontinuitetsklipning)
- Darren Aronofsky: citat fra "Requiem for a Dream" (2000) (montageklipning)
- Alfred Hitchcock: citat fra “Psycho” (1960) (match cut)
Billedkomposition, lys og farver:
- Quentin Tarantino: citat fra "Inglorious Basterds" (2009)
Teori/praksis: 4/4
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb#2: Pilotproduktion
I skal lave en kortfilm over temaet “Et møde”.
Dramaturgi
Filmen skal fortælle en afsluttet historie med et tydeligt set up og pay off.
Karakterudvikling
Filmen skal have en hovedkarakter, og handlingen skal dreje sig om hovedkarakterens konflikt. Hvad vil hovedkarakteren opnå (mål)? Hvordan handler hovedpersonen for at nå sit mål? Har hovedkarakteren en tydelig modstander? Hvordan vil modstanderen forhindre det? Træffer hovedkarakteren et meningsfuldt valg - og får tingene til at ske?
Billedsiden: Skab variation i kamerabevægelser, billedbeskæringer, perspektiv og komposition, anvend reaktionsbilleder/lyttebilleder, skab kontinuitet ved at klippe på bevægelse og blikretning og overholde 180 graders-reglen.
Lydsiden: Brug reallyd. Underlægningsmusik anvendes bevidst i (dele af) filmen. Lad lyde (underlægningsmusik) være en integreret del af handlingen og ikke bare en auditiv baggrund for handlingen.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb#3: Gysergenren
Formål
I skal opnå viden om og forståelse af, hvad der ikonografisk, dramaturgisk, filmisk og tematisk kendetegner gysergenren.
I skal opnå kendskab til centrale træk ved gysergenrens undergenrer.
I skal kunne anvende mediefaglige begreber i forbindelse med analyse af gyserfilm.
I skal kunne perspektivere til forskellige kontekster, herunder tværmedialitet, mediebrug, produktions- og distributionsmæssige forhold.
Indhold
- “Gyset som genre”, kompendium udarbejdet af KR (14 sider)
- Jakob Isaksen: "Kontekstmodellen" (1 side)
- "Tværmedialitet" og "Hvad er nyere medier?" (fra "Levende billeder", red. Mimi Olsen & Hans Oluf Schou, Systime 2020) (7 sider)
Mediefaglige kontekster:
- Gysets virkning (Hvorfor ser vi gysere? Hvorfor anvender andre medietekster gysets virkemidler?)
- Tværmedialitet og platforme (Hvordan lever en gyserfilm videre i forskellige mediekredsløb? Paratekster, Storyworld, T-kvadranten)
Indledende afgrænsning af gysergenren
- Wes Craven: citat fra "Scream", USA 1996 (identifikation af typiske gysertræk)
Gysets undergenrer
- Psykologisk gys: Alfred Hitchcock: citat fra "Psycho", USA 1960
- Teenagegys: Wes Craven: citat fra "A Nightmare on Elm Street", USA 1984
- Dæmonisk gys: Francis Ford Coppola: citat fra "Bram Stoker’s Dracula", USA 1992
- Videnskabeligt gys: Kenneth Branagh: citat fra "Mary Shelley’s Frankenstein", USA 1994
Gyserfilmværk:
# 1: James Wan: "The Conjuring", USA 2013
# 2: Ari Aster: "The Hereditary", 2018
Omfang: 21 sider
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb#4: Eksamensproduktion
I den kommende tid skal I arbejde med jeres eksamensproduktion, som danner udgangspunkt for den mundtlige eksamens første del. Eksamensproduktionen udføres som gruppearbejde. En gruppe består af højst 5 personer.
Eksamensproduktionen kan bestå af en produktion eller af flere sammenhængende produktioner, såfremt alle gruppens medlemmer har deltaget i udarbejdelsen af alle produktionerne.
Find på en fortælling, som I synes, er interessant - både for jer selv og for andre. Tænk over, hvordan I gerne vil have at jeres produktion påvirker seerne. Hvilken følelse skal publikum sidde tilbage med efter at have set produktionen? Jeres idé skal rumme en præmis/budskab, som henvender sig til en bestemt målgruppe.
Som et led af jeres promoveringsplan skal I besvarelse følgende spørgsmål:
- Hvad er produktionens/produktionernes præmis?
- Hvem er målgruppen?
- Hvordan vil I nå målgruppen?
- Hvilke(n) platform(e) skal produktionen vises på?
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb#5: Dokumentargenren
FORMÅL:
Formålet med forløbet er at give en indføring i grundlæggende træk ved fakta og blandingsformer samt forskellige typer af dokumentar.
I skal kunne:
- redegøre for grundlæggende/centrale træk ved fakta og blandingsformer (fakta og fiktion), herunder for autenticitetsmarkører
- genkende forskellige typer af dokumentar (observerende, autoritative og deltagende dokumentargenrer)
- vise forståelse af målgrupper og produktionsprocesser for dokumentar
- anvende viden om filmiske og dramaturgiske virkemidler i forbindelse med analyse af forskellige dokumentarer
- foretage en perspektivering til en selvvalgt kontekst (målgruppe, tværmedialitet og medieplatforme)
Mediefaglige kontekster i forbindelse med fakta og dokumentar:
- Distribution, kanalforhold og platforme: Flow-tv vs. streaming? Finansiering?
- Målgrupper: Er der forskel på DR1, DR3 og TV2's målgrupper? Hvilken rolle spiller public service? Hvordan appellerer dokumentarserier til yngre målgrupper?
MATERIALE OG OMFANG (13 sider)
- Dorte Granild & Mette Wolfhagen: "Dox. Forløb i medier". Lindhardt og Ringhof, 2017 (uddrag fra siderne 16-26, 33-44)
- Danske tv-kanaler og public service: https://kum.dk/kulturomraader/medier/tv
Citater:
- Tobias Lindholm & Michael Noer: citat fra "R", 2010 (ca. 7 min)
- Faton Nesimi & Anne Sofie Hvenegaard Larsen: citat fra "Fængslet", del 1, TV2, 28.3.2019 (ca. 7 min)
- Morten Hartz Kaplers: citat fra "AFR", 2007 (ca. 7 min)
- Lars Engels: citat fra “Pigerne på Halmtorvet” (DR, 1992)
- Morten Spiegelhauer: citat fra “Operation X: Solgt til sex” (TV2, 2005)
- Christian Andersen: citat fra “Prostitutionens bagmænd” (DR, 2007)
- citat fra "Generation sugardating" (TV2, 2021)
VÆRK # 1:
VÆRK # 2:
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d69432256599",
"T": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d69432256599",
"H": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d69432256599"
}