Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Middelfart Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
|
Lærer(e)
|
Elisabeth Gamauf Madsen
|
|
Hold
|
2024 Ty/bx (1bx Ty, 2bx Ty)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
2
|
Forløb#1 Einsam Gemeinsam
Introforløb med fokus på eleverne selv og de fællesskaber, som de indgår i. Der er fokus på smalltalk, og der samles op på grammatik fra grundskole og ap, primært regelmæssige verber og substantivernes bøjning.
Tekster & Film
Druck, afsnit 1
AnnenMayKantereit: "Oft gefragt"
Sarah Hattendorf: "Einsam, gemeinsam"
Biohackers, afsnit 1
Edeka reklame om ensomhed i juletiden
Julia Engelmann: Neue Bestandsaufnahme
Wir sind die Welle, afsnit 1
Namika: Lieblingsmensch
Der Junge muss an die frische Luft (film 2018)
OMFANG CA 30 SIDER
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
#2 LIEBE
Vi beskæftiger os med emnet kærlighed, både den lykkelige og den ulykkelige, og har fokus på ordforråd til emnet og de 500 hyppigste tyske ord.
Bosse: Liebe ist leise
Gabriele Wohmann: Ein netter Kerl
Goethe!
Ruth Keller. Hoffentlich für immer
supplerende:
Chatforum für Jugendliche (fra FIP 2025)
OMFANG CA 30 SIDER
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
#3 Gewalt und Verbrechen - EKSAMEN
Forløbet har fokus på tekster, som har vold og forbrydelser som en central del af plot og tema. Vi undersøger, hvilke motiver mennesker har for at begå forbrydelser mod hinanden - udtrykt gennem såvel fiktive som ikke-fiktive tekster.
I forløbet arbejder vi med krimigenren: hvad kendetegner genren, hvad er krimigenrens funktion, og hvilke kendetegn genren har.
Indhold
- Johan Wolfgang von Goethe: "Erlkönig" (Gedicht, 1782)
- Rammstein: "Dalai Lama" (Song, 2004)
- Isabel Kleefeld & Julian Pörksen: "Liebes Kind". Netflix 2023 (SERIE)
- Tatort: Neugeboren (Film)
- Angelika Lonnemann: ”Amalie Kunzendorfer stribt“ (www.deutsch-bw.de)
- So geht es Josef Fritzls Tochter heute (Artikel)
- Rammstein: Wiener Blut (Song)
Krimigenren (uddrag fra “Dein Deutschland”, Systime, sideID: c205 (i forkortet form) og Helle Egendal: “Gattungen”. Gyldendal, 2017, s. 79-81 i forkortet form)
OMFANG: CA 40 SIDER
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
#4 Märchen und mehr EKSAMEN
Märchen und mehr
Genreforløb om eventyr, som har fokus på genrekendskab, aktivering af elevernes forviden fra danskundervisningen, og moderne fortolkninger.
- Begriffskarte. Märchen (Helle Egendal: "Gattungen")
- Gebrüder Grimm: Rotkäppchen
- Gebrüder Grimm: Sterntaler
- Goethe Institut, Märchenstunde: Der Froschkönig https://www.youtube.com/watch?v=iqxRkKL4BZU&feature=youtu.be
- Max Raabe: Küssen kann man nicht alleine https://www.youtube.com/watch?v=8PFXH8LFhlk
- Marcus Kreutzpaintner: Krabat (film)
- Ludwig Beckstein: Aschenbrödel
- Gebrüder Grimm: Frau Holle (schriftliche Prüfung)
omfang: ca 40 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
6
|
#5 Reisen - EKSAMEN
Formål
Gennem arbejdet med tekster og opgaver trænes alle fire sproglige færdigheder samt ordforråd om emnet. I analysen og fortolkningen af teksterne lægges vægt på hvilken form for rejse personerne begiver sig ud på.
Materialer
Aus dem Leben eines Nichtsnutzes. Skriftlig opgave: Skriftlig studentereksamen tysk fortsættersprog A-niveau. 23. Maj 2023.
Fatih Akin: Im Juli (Deutschland 2000)
Auswanderer in Dänemark: Gekommen, um zu bleiben: https://www.sueddeutsche.de/panorama/daenemark-deutsche-auswanderer-hygge-1.5621175?fbclid=IwAR11mEQSW2f7GEXWoNn5-a8tIRCnkUXODn-Qfr2sa5-zKkcTSl87JksQZFg
Erich Kästner: Das Eisenbahngleichnis (1932)
Øvrige opgaver og aktiviteter
Ekskursion til Flensborg med fotosafari og julemarked.
omfang: ca 40 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
2bx TYSK 3 - Mündliche Aufgabe
|
08-12-2025
|
|
2bx TYSK 4 - Vorbereitung auf einen Test
|
17-12-2025
|
|
2bx TEST
|
18-12-2025
|
|
2bx TYSK 5 Flensburg -Film
|
06-01-2026
|
|
2bx TEST (sygetermin)
|
15-01-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
25,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Almene (tværfaglige)
- Kommunikative færdigheder
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
#6 DDR und Vergangenheitsbewältigung EKSAMEN
Historisk forløb med fokus på DDR og Vergangenheitsbewältigung.
Vi starter med at undersøge elevernes Vorwissen om DDR, for derefter at forholde os til den 13. August 1961 vha. uddrag fra en dokumentar og læsning af en nyhedsartikel.
Vi har desuden fokus på Stasi og forskellige flugtforsøg.
I forløbets anden del ser vi på begreber som Vergangenheitsbewältigung, Erinnerung(skultur) og Ostalgi, bl.a. ved at læse om de forskellige erindringer BRD og DDR borgere har i det genforenede Tyskland, og ved at se afsnit fra serien "Kleo"
TickTack Zeitreise mit Lena & Lisa - DDR (2022)
Der 13. August in Berlin (Die Zeit, 18.8.1961)
Die Klasse- Berlin 61 (dramadoku, 2015)
Claudia Rusch: Honeckers kandierter Apfel (testmateriale)
Christa Moog: Es ist 15 Uhr
Michael Herbig: Ballon (2018)
Bettina Malter: Erinnert euch! (2014)
Viviane Andereggen: Kleo (2022) ep 1
Supplerende materiale:
Marie Søgaard Tellesen et. al.: "Vergangenheitsbewältigung" i: "Niemals vergessen", i-bog, Systime 2016
ca 60 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Pararbejde
|
{
"S": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d69488386354",
"T": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d69488386354",
"H": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d69488386354"
}