Holdet 2025 3g Me (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Middelfart Gymnasium
Fag og niveau Mediefag B
Lærer(e) Kate Marvig Ravn
Hold 2025 3g Me (2025 3g Me)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1: Kortfilm
Titel 2 Forløb#2: Actiongenren
Titel 3 Forløb#3: Instruktøren David Fincher
Titel 4 Forløb #4: Eksamensproduktion
Titel 5 Forløb #5: Filmhistorie
Titel 6 Forløb#6: KONTEKSTER

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1: Kortfilm

Formål:
Dette korte forløb om kortfilm tjener flere formål: Dels repetition af viden og begreber fra c-niveau, dels indføring i kortfilmen som format. Desuden gensyn med fagets optage- og redigeringsudstyr.
Forløbet undersøger kortfilmens DNA, dvs. hvad der kendetegner kortfilmens format, karakterfremstilling og dramaturgi.

Faglige mål:
I skal kunne gøre rede for, hvad der kendetegner dramaturgien i tre forskellige typer af kortfilm: Den klassisk fortællende kortfilm, slice of life-kortfilmen og den eksperimenterende kortfilm.

Materiale:
- Dorte Granild & Mette Wolfhagen: "Shorts", systime 2023, side 8-21

Kortfilm (forslag):
- Anders Walter: "Vis mod" (2017, YT)
- Philip Sansom & Olly Williams: "The Black Hole" (2008, Vimeo)
- Tom Noakes: "Nursery Rhymes" (2018, OFFstream)
- Artiz Moreno: "Loop" (2011, YT)
- Patrick Vollrath: “The Jacket” (2014, OFFstream)
- Jonatan Etzler: "I follow you" (2015, YT)
- Martin de Thurah: "Color me" (2020)

ØVELSE # 1: Slice of life-kortfilm - I skal lave en micro short slice of life-kortfilm på max 2 minutter ud fra sætningen: “Nothing is ever going to be the same!”

OMFANG TEORI - 16 sider
TEORI:PRAKSIS - 3:4
Indhold
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2: Actiongenren

Formål:
Dette forløb giver en teoretisk og analytisk forståelse af actionfilmgenren.

Faglige mål: I skal kunne:
- anvende filmsprogets terminologi i forbindelse med analyse af film
- redegøre for forskellige dramaturgiske modeller og fortælleforhold
- identificere og karakterisere actiongenren

Kernestof:
- Centrale genrer
- Filmsprogets terminologi
- Forskellige dramaturgiske modeller og fortælleforhold

Indhold:
Erling Sørensen: “Genrefilm og filmgenrer”, systime 2016, side 77-82

Citater fra:
- Richard Donner: Superman (1978) https://www.youtube.com/watch?v=Czvv01yL0nA
- Don Siegel: Dirty Harry (1971) https://www.youtube.com/watch?v=8Xjr2hnOHiM
- Ridley Scott: Blade Runner (1982) https://www.youtube.com/watch?v=P1jXmJmmj3o
- Sharon Maguire: Bridget Jones’ Diary (2001) https://www.youtube.com/watch?v=1QJdRgMLCiE
- James Cameron: Titanic (1997) https://www.youtube.com/watch?v=9KQm_7Lpt5E og https://www.youtube.com/watch?v=RnAXMrJb_9I
- Anton Corbijn: The American (2010) https://www.youtube.com/watch?v=IyoiwQsDz24
- John Carpenter: Halloween (1978) https://www.youtube.com/watch?v=-3KwxcCA-bs&t=1s

Film:
- Værk # 1: Richard Donner: “Lethal Weapon” 1 (1987) = DEN KLASSISKE FASE
- Værk # 2: Quentin Tarantino: "Kill Bill vol. 1" (2003) = DEN SELVREFLEKSIVE FASE
- Værk # 3: Selvvalgt actionfilm

- Edgar Wright: “Baby Driver” (2017) - Emma, Mads
- Pierre Morel: “Taken” (2008) - Smilla, Anne, Matilde
- Martin Campbell: "Casino Royale" (2006) - Jens, Kasper
- Chad Stahelski: "John Wick" 4 (2023) - Rasti, Niklas

ØVELSE # 2: I skal filme og klippe en slåskamp eller en jagtscene.
Scenen skal kunne indgå i en større produktion, men behøver ikke at have en egentlig mening.

ØVELSE # 3: I skal lave en actionfilm!
Det er ikke et krav, at jeres film formidler en afrundet handling. Det er muligt at lave en sekvens eller et par scener, der kunne indgå i en større produktion. I skal være bevidste om, i hvilken del af actionfilmens plotstruktur jeres film/sekvens indgår: Normaltilstand - Udstødelse/udstødt - Udvælgelse - Ofring - Genopstandelse - Hævn
Øvelsen har fokus på
- at planlægge og gennemføre en medieproduktion i grupper
- at anvende filmsprogets terminologi i forbindelse med en medieproduktions faser
- at udarbejde synopsis, manuskript og storyboard
- at anvende viden om dramaturgi i udformningen af fiktionsproduktion.

Omfang teori - 9 sider
TEORI:PRAKSIS - 10:11
Indhold
Omfang Estimeret: 21,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3: Instruktøren David Fincher

Formål
I dette forløb skal vi arbejde med en af nyere tids mest ansete instruktører, nemlig amerikanske David Fincher.
Når man undersøger en instruktørs skaberværk, kaldes det en auteuranalyse, og formålet med auteuranalysen er bl.a. at opnå indgående kendskab til, hvad der kendetegner instruktørens måde at arbejde og lave film på. Dette kendskab opnås gennem analyse af instruktørens oeuvre.
Noget af det, der kendetegner David Fincher som instruktør, er hans forkærlighed for thrilleren som genre. Forløbet vil derfor have fokus på thrillerens ikonografi og genremotiverede filmiske virkemidler.
Da Fincher er en aktiv instruktør af korte formater som fx reklamer, musikvideoer og streamingserier, vil forløbet også have fokus på disse formater.

Faglige mål: I skal
- tilegne jer grundlæggende viden om auteur-teori og kunne benytte auteur-analyse som metode
- uddybe viden om genreteori og kunne benytte genre-analyse som metode
- uddybe viden om næranalysen som metode
- opnå kendskab til nye distributionsplatforme, tværmedialitet og virale strategier
- kunne redegøre for nogle filmhistoriske strømninger, herunder tysk ekspressionisme, film noir, thrillerens udvikling i 1990’erne og postmoderne film

Medieteori:
- Auteurbegrebet: Filmleksikon. Red. Peter Schepelern. Gyldendal 2010 og Karen Conrad: Drengedrømme. Niels Malmros - en auteur. Amanda, 1991
- Thrilleren som genre: https://mediefagfincher.wordpress.com/thrilleren/
- Film noir: https://mediefagfincher.wordpress.com/film-noir/
- Serieformatet: TV- og streamingserier (kompendium v. KR)
- Titelsekvensen: fra "De korte medieformater" (systime, 2019) s. 63-76 (uddrag)
- Musikvideoen: fra "De korte medieformater" (systime, 2019) s. 84-98 (uddrag)
- Reklamefilmen: fra "De korte medieformater" (systime, 2019) s. 109-113, 114-121 (uddrag)

Om instruktøren:
- Dorte Schmidt Granild: “Welcome to Fight Club”. 4.12.2014 (http://www.16-9.dk/2014/12/welcome-to-fight-club/)
- “A Guide to the Films of David Fincher” (https://www.imdb.com/video/vi2938685209/)
- “And the Other Way is Wrong” (https://vimeo.com/groups/35mmandrisdamburs/videos/107779620).
- “How David Fincher hijacks your eyes” (https://uncrate.com/video/david-finchers-reality-is-your-reality/?fbclid=IwAR0dwrW_ZtK6yJZP4UhCcTnsCeS9hbWUeMQmKxFGi5BRa_0zanFzF-GuIo8)
- “David Fincher - Invisible details” (https://www.youtube.com/watch?v=QChWIFi8fOY&t=43s)
- “Why David Fincher is a Genius? - Directing Styles Explained” (https://www.youtube.com/watch?v=F3ZSX3D1dUI)

Sekundærmateriale
- Søren Rørdam Bastholm: "Tænk på Fincher – Mindhunters titelsekvens". in. 16:9, 10.8.2019 (https://16-9.dk/2019/08/mindhunters-titelsekvens/)

Indhold og materiale
- VÆRK # 1: "Seven" (1995)
- VÆRK # 2: selvvalgt værk mellem Seven og Gone Girl
- VÆRK # 3: "Gone Girl" (2014)

Værker til selvvalgt:
- "The Game" (1997) - Smilla og Anne
- "Fight Club" (1999) - Nicklas og Rasti
- "Panic Room" (2002) - Emma og Matilde
- "Zodiac" (2007) - Jens
- "Social Network" (2010) - Kasper og Mads

Serier:
- Netflixserien "Mindhunter", episode 1 + 20 minutter af episode 2

Korte formater:
- Musikvideoer: Madonna: "Vogue" (1990)
- Reklamefilm: Heineken: "Beer Run" (2005)

Citater fra:
- The Game (1997)
- Fight Club (1999):
https://www.youtube.com/watch?v=b3w608RyPqo
https://www.youtube.com/watch?v=zvtUrjfnSnA
https://www.youtube.com/watch?v=YLaw5vi9vtg
- Panic Room (2002): https://www.youtube.com/watch?v=_Qh7jFJ6zWw
- Zodiac (2007):
https://www.youtube.com/watch?v=kV6a-CM6D8A
https://www.youtube.com/watch?v=MFN4Bb7wcog
- The Curious Case of Benjamin Button (2008):
- The Social Network (2010), The Curious Case of Benjamin Button (2008), Fight Club, Zodiac, Gone Girl, The Girl with the Dragon Tattoo: https://www.youtube.com/watch?v=bHjHmEjWXFA
- The Girl with the Dragon Tattoo (2011): https://www.youtube.com/watch?v=sY4f_83t_rw

Videoessays om Gone Girl
- Gone Girl - How Amy Dunne Manipulated Everyone (14:28 minutter)
- Gone Girl: Mystery, Thriller, Satire (13:36 minutter)
- Gone Girl - Why Amy's Fury Still Resonates 10 Years Later (12:05 minutter)
- Media-enabled Sociopathy in Gone Girl | Psychology of a Scene (9:26 minutter)
- Gone Girl - What it all Meant (5:53 minutter)
- Why Gone Girl's Amy Dunne is the Most Disturbing Female Villain of All Time | Psych of a Psycho (3:01 minutter)
- Gone Girl - Exploring The Modern World (7:45 minutter)

ØVELSE # 4: I skal copycatte en scene fra en af Finchers produktioner.

Omfang teori - 74 sider + ca. 30 minutter videoessay
TEORI:PRAKSIS -14:3
Indhold
Omfang Estimeret: 19,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb #4: Eksamensproduktion

Formål
I skal udarbejde en produktion, som danner basis for den mundtlige eksamen i mediefag.

Eksamensproduktionen må maksimalt vare 10 minutter og kan bestå af flere sammenhængende produktioner, såfremt alle gruppens medlemmer har deltaget i udarbejdelsen af alle produktionerne.

Arbejdet med eksamensproduktionen udføres som gruppearbejde. En gruppe består af højst 5 personer.

Uge 12-13: Præproduktion
Præproduktion: 5 moduler
Synopsis, karakterboard, manuskript, storyboard (eller skitse) og produktionsplan.

Uge 15-16: Produktion
Optagelser: 7 moduler
Kameraudstyr udleveres fredag før påskeferien (den 27/3) og returneres fredag den 17/4.
I har udstyret i påskeferien.

Uge 16-18: Postproduktion
Redigering: 5 moduler.
Det er muligt at låne MacBook’en med hjem mellem nogle af modulerne i perioden.

Deadline: 28/4 kl. 13:30
Filmen uploades i egen googledrev-mappe og deles med kr@mail-mg.dk.

TEORI:PRAKSIS - 1:16
Indhold
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb #5: Filmhistorie

Formål:
Forløbet skal give et indblik i hovedlinjer i thrillergenrens historie fra filmens fødsel til i dag. Undersøgelsen af de filmhistoriske hovedlinjer skal give en forståelse af, hvordan instruktøren David Fincher i sit arbejde med thrillergenren står på skuldrene af filmiske giganter og strømninger i filmmediets historie.

Materiale
- Mimi Olsen og Hans Oluf Schou: "Levende billeder", systime 2020 (side 182-197)

Citater:
-  Louis J. Gasnier & Donald MacKenzie: citat fra "The Perils of Pauline" (1914) - https://www.youtube.com/watch?v=smmi5_JZFus
- Orson Welles: citat fra "Touch of Evil" (1958) - https://www.youtube.com/watch?v=EhmYY5ZMXOY&t=65s
- Roman Polanski: citat fra Chinatown (1974) - https://www.youtube.com/watch?v=aiT8a2bQhsE
- Christian Tafdrup: citat fra Speak No Evil (2022)

Filmværk:
- Scott Beck & Bryan Woods: "Heretic" (2024)

OMFANG TEORI - 16 sider
TEORI:PRAKSIS - 5:0
Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6: KONTEKSTER

MULIGE KONTEKSTER:

- Formater: kortfilm, musikvideo, reklamefilm, spillefilm, serieformatet
- Auteuranalyse: Auteurtræk
- Genrer: Action, thriller
- Filmhistorie
- Tværmedialitet og distribution
Indhold
Omfang Estimeret: 0,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer