Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Middelfart Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Almen Sp.forst. -
|
|
Lærer(e)
|
Elisabeth Gamauf Madsen, Jonas Kastrup Scheibel
|
|
Hold
|
2025 ap/mg4 (mg4 ap)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Almen sprogforståelse
Formål:
AP på MG skal på et introducerende niveau skabe sproglig bevidsthed og overføre viden om sproglige strukturer til tekstanalyse og tekstproduktion, dvs. eleverne skal “bringes i situationer, hvor de undrer sig over og diskuterer sproglige fænomener og lærer at bruge både deres sproglige viden og deres sproglige intuition og kreativitet [...] både receptivt og produktivt”. Herigennem skal AP medvirke til at kvalificere elevernes valg af sproglige studieretninger og til at styrke elevernes studie- og karriereperspektiv i arbejdet med sprog.
Forløbet skal med andre ord
- styrke elevernes teoretiske sprogforståelse og elevernes sproglige kreativitet og fantasi
- styrke samspillet mellem sprogene
- træne færdighed i sproglig analyse af tekster
- motivere anvendelse af relevant terminologi
- skabe kendskab til overordnede træk af latinsk ordforråd og grammatik, europæisk sproghistorie, sproghandlinger, genrer, forholdet mellem tale og skrift samt semantik
Eleverne skal have kendskab til følgende områder:
Almendelen:
Centrale elementer i dansk sproghistorie fra fællesnordisk til moderne dansk
Grammatisk terminologi og analysefærdighed:
Ordklasser med latinsk terminologi (substantiver og artikler, verber, adjektiver og adverbier, pronominer, præpositioner samt de små ordklasser, herunder også morfologi)
Sætningsanalyse: Sætningsled med latinsk terminologi, hoved- og ledsætninger
Sproglig praksis: Genrer, sproghandlinger, forskel på tale og skriftsprog, semantik
Latindelen:
Orddannelse i sproghistorisk sammenhæng, herunder stammer og affikser; græsk i latin og latin i moderne sprog
Grammatisk terminologi og analysefærdighed:
Ordklasser (substantiver, verber, adjektiver, præpositioner)
Sætningsanalyse: forskel på analytisk og syntetisk sprog; basale sætningsled, morfologi og forholdet mellem kasus og ledfunktion
Sproglig praksis: sammenhæng mellem sprog og kultur, herunder domæner
Oversættelse og oversættelsesproblematik
Materiale:
Birgitte Bjerre, Grete Ravn og Rikke Forsberg: Ind i sproget (Systime 2017)
Mette Brusgaard og Allan Uhre Hansen: Jeg er sprog (Systime, 2. udgave, 2018 - 19)
Claus Drengsted-Nielsen: Sprogenes veje, via Minlæring (https://app.minlaering.dk/bog/11)
Rasmus Gottschalk, Marianne Terp: Sprogenes verden (Gyldendal 2016)
Albert Lange, Mette Hermann, Mathilde Sinding: Sprog på spil (Systime 2020 - 22)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
27 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72814488646",
"T": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72814488646",
"H": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72814488646"
}