Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Middelfart Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Mediefag B
|
|
Lærer(e)
|
Kate Marvig Ravn
|
|
Hold
|
2025 Me/2h (2h Me)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb#1: Kortfilm
Formål:
Dette korte forløb om kortfilm tjener flere formål:
- Repetition af viden og begreber fra c-niveau
- Indføring i kortfilmen som format og fortælleform
- Gensyn med fagets optage- og redigeringsudstyr
- Viden om kortfilmen som format til brug i eksamensproduktionen.
Faglige mål: I skal
- undersøge kortfilmens DNA, dvs. hvad der kendetegner kortfilmens format, karakterfremstilling og dramaturgi.
- kunne gøre rede for, hvad der kendetegner dramaturgien i tre forskellige typer af kortfilm: Den klassisk fortællende kortfilm, slice of life-kortfilmen og den eksperimenterende kortfilm.
Materiale:
- Dorte Granild & Mette Wolfhagen: "Shorts", systime 2023, side 8-21
Kortfilm:
- Anders Walter: "Vis mod" (2017, YT)
- Philip Sansom & Olly Williams: "The Black Hole" (2008, Vimeo)
- Tom Noakes: "Nursery Rhymes" (2018, OFFstream)
- Patrick Vollrath: “The Jacket” (2014, OFFstream)
- Jonatan Etzler: "I follow you" (2015, YT)
- Martin de Thurah: "Color me" (2020)
ØVELSE # 1: I skal lave en micro short slice of life-kortfilm på max 2 minutter ud fra sætningen: “Nothing is ever going to be the same!”
OMFANG TEORI - 16 sider
TEORI:PRAKSIS - 3:3
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb#2: Reklamer og kampagnefilm
Fagpakkeprojekt #1: Fagligt samspil med erhvervsøkonomi
Formål
Forløbet giver en introduktion til kampagnefilmen som format.
Forløbet præsenterer en genrekategorisering og en beskrivelse af produktions- og målgruppeforhold. Hovedvægten ligger på reklamekampagnen.
Formålet med forløbet er, at I bliver i stand til at koble fagpakke-fagene erhvervsøkonomi og mediefag i en faglig kontekst. I skal kunne anvende teorier og metoder fra de to fag i praksis. Det mediefaglige produkt er en kampagnevideo, som skal præsenteres.
I skal opnå:
- forståelse af, hvad der (genremæssigt) kendetegner reklamefilm og forskellige typer af reklamefilm
- viden om kommunikationsanalyse (Laswells kommunikationsmodel) og målgruppe-analyse (minervamodel, content marketing persona).
Faglige mål. I skal kunne
- anvende viden om, hvordan de filmiske virkemidler virker og påvirker i forbindelse med analyse af kampagnefilm
- redegøre for dramaturgiske kendetegn for kampagnefilm
- anvende viden om målgrupper og kommunikation i forbindelse med analyse af kampagnefilm
- planlægge, gennemføre og distribuere en medieproduktion
- anvende storyboard i præproduktionsfasen
- redegøre for forholdet mellem produktionens form og indhold, genre, kommunikations-situation og distributionskanal
- forholde jer analytisk og kritisk til produktionsprocessen og egen produktion.
Teorimateriale: Henning Bøtner Hansen & Maria Rebekka Holm Andersen: “Kampagnespottet”. I: “De korte medieformater”, Systime (side 109-130)
ØVELSE # 2: Kampagnefilm
OMFANG TEORI - 22 sider
TEORI:PRAKSIS - 2:4
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb#3: Action-genren
Formål:
Dette forløb giver en teoretisk og analytisk forståelse af actionfilmgenren.
Faglige mål: I skal kunne:
- identificere og karakterisere actiongenren
- redegøre for forskellige dramaturgiske modeller og fortælleforhold
- anvende filmsprogets terminologi i forbindelse med analyse af film
Kernestof:
- Centrale genrer
- Filmsprogets terminologi
- Forskellige dramaturgiske modeller og fortælleforhold
Indhold:
Erling Sørensen: “Genrefilm og filmgenrer”, systime 2016, side 77-82
Citater fra:
- Richard Donner: Superman (1978) https://www.youtube.com/watch?v=Czvv01yL0nA
- Don Siegel: Dirty Harry (1971) https://www.youtube.com/watch?v=8Xjr2hnOHiM
- Ridley Scott: Blade Runner (1982) https://www.youtube.com/watch?v=P1jXmJmmj3o
- Sharon Maguire: Bridget Jones’ Diary (2001) https://www.youtube.com/watch?v=1QJdRgMLCiE
- James Cameron: Titanic (1997) https://www.youtube.com/watch?v=9KQm_7Lpt5E og https://www.youtube.com/watch?v=RnAXMrJb_9I
- Anton Corbijn: The American (2010) https://www.youtube.com/watch?v=IyoiwQsDz24
- John Carpenter: Halloween (1978) https://www.youtube.com/watch?v=-3KwxcCA-bs&t=1s
Film:
- Værk # 1: Richard Donner: “Lethal Weapon” 1 (1987) = DEN KLASSISKE FASE
- Værk # 2: Quentin Tarantino: "Kill Bill vol. 1" (2003) = DEN SELVREFLEKSIVE FASE
- Værk # 3: Selvvalgt actionfilm:
- "James Bond - Casino Royale" - Rasmus, Benjamin
- "Baywatch" - Freja, Amalie
- "American Sniper" - Christoffer, Magnus, Mathias
- "Top Gun 1" - Dagmar, Rikke
- "John Wick 2" - Laurits, Simon
- "Fast & Furious 1" - AS, Julie
ØVELSE # 3: I skal filme og klippe en slåskamp eller en jagtscene.
Scenen skal kunne indgå i en større produktion, men behøver ikke at have en egentlig mening.
ØVELSE # 4: I skal lave en actionfilm!
Det er ikke et krav, at jeres film formidler en afrundet handling. Det er muligt at lave en sekvens eller et par scener, der kunne indgå i en større produktion. I skal være bevidste om, i hvilken del af actionfilmens plotstruktur jeres film/sekvens indgår: Normaltilstand - Udstødelse/udstødt - Udvælgelse - Ofring - Genopstandelse - Hævn
Faglige mål med øvelsen:
Planlægge og gennemføre en medieproduktion i grupper, anvende filmsprogets terminologi i forbindelse med en medieproduktions faser, udarbejde synopsis, manuskript og storyboard samt anvende viden om dramaturgi i udformningen af fiktionsproduktion.
OMFANG TEORI - 9 sider
TEORI:PRAKSIS - 9:11
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
21,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb#4: Auteur
Formål
I dette forløb skal vi arbejde med en af nyere tids mest ansete instruktører, nemlig amerikanske David Fincher.
Når man undersøger en instruktørs skaberværk, kaldes det en auteuranalyse, og formålet med auteuranalysen er bl.a. at opnå indgående kendskab til, hvad der kendetegner instruktørens måde at arbejde og lave film på. Dette kendskab opnås gennem analyse af instruktørens oeuvre.
Noget af det, der kendetegner David Fincher som instruktør, er hans forkærlighed for thrilleren som genre. Forløbet vil derfor have fokus på thrillerens ikonografi og genremotiverede filmiske virkemidler.
Da Fincher er en aktiv instruktør af korte formater som fx reklamer, musikvideoer og streamingserier, vil forløbet også have fokus på disse formater.
Faglige mål: Du skal gennem forløbet
- tilegne dig grundlæggende viden om auteur-teori og kunne benytte auteur-analyse som metode
- uddybe din viden om genreteori og kunne benytte genre-analyse som metode
- uddybe din viden om næranalysen som metode
- opnå kendskab til nye distributionsplatforme, tværmedialitet og virale strategier
- kunne redegøre for nogle filmhistoriske strømninger, herunder tysk ekspressionisme, film noir, thrillerens udvikling i 1990’erne og postmoderne film
Medieteori:
- Auteurbegrebet: Filmleksikon. Red. Peter Schepelern. Gyldendal 2010 og Karen Conrad: Drengedrømme. Niels Malmros - en auteur. Amanda, 1991
- Thrilleren som genre: https://mediefagfincher.wordpress.com/thrilleren/
- Serieformatet: TV- og streamingserier (kompendium v. KR)
- Reklamefilmen: fra "De korte medieformater" (systime, 2019) s. 109-113, 114-121 (uddrag)
Om instruktøren:
- Dorte Schmidt Granild: “Welcome to Fight Club”. 4.12.2014 (http://www.16-9.dk/2014/12/welcome-to-fight-club/)
- “A Guide to the Films of David Fincher” (https://www.imdb.com/video/vi2938685209/)
- “Why David Fincher is a Genius? - Directing Styles Explained” (https://www.youtube.com/watch?v=F3ZSX3D1dUI)
- “And the Other Way is Wrong” (https://vimeo.com/groups/35mmandrisdamburs/videos/107779620).
- “How David Fincher hijacks your eyes” (https://uncrate.com/video/david-finchers-reality-is-your-reality/?fbclid=IwAR0dwrW_ZtK6yJZP4UhCcTnsCeS9hbWUeMQmKxFGi5BRa_0zanFzF-GuIo8)
- “David Fincher - Invisible details” (https://www.youtube.com/watch?v=QChWIFi8fOY&t=43s)
Indhold og materiale
- VÆRK # 1: "Fight Club" (1999)
- VÆRK # 2: selvvalgt værk mellem Seven og Gone Girl
- VÆRK # 3: "Gone Girl" (2014)
Værker til selvvalgt:
- "Seven" (1995)
- "Panic Room" (2002)
- "Zodiac" (2007)
- "Benjamin Button" (2008)
- "Girl with the Dragon Tattoo" (2011)
Serier:
- Netflixserien "House of Cards", episode 1
Reklamefilm:
- "Heineken Beer Run” (2005): https://www.youtube.com/watch?v=x8qBtpe_iMI&t=5s
- "Calvin Klein" (2014): https://www.youtube.com/watch?v=7Gnc1m7hCAE
- "GAP" (2013): https://www.youtube.com/watch?v=GftyoomDI1I, https://www.youtube.com/watch?v=b1itHIg_q2A, https://www.youtube.com/watch?v=JuGhnG7Z86I https://www.youtube.com/watch?v=fcbikwX3Uf0
- "iPhone3" (2009): https://www.youtube.com/watch?v=vZV8pgluMKI
- "Nike" (2004): https://www.youtube.com/watch?v=YDYF96bFw0w"
- "Adidas" (2003): https://www.youtube.com/watch?v=YDYF96bFw0w
Citater fra:
- The Game (1997)
- Fight Club (1999):
https://www.youtube.com/watch?v=b3w608RyPqo
https://www.youtube.com/watch?v=zvtUrjfnSnA
https://www.youtube.com/watch?v=YLaw5vi9vtg
- Panic Room (2002): https://www.youtube.com/watch?v=_Qh7jFJ6zWw
- Zodiac (2007):
https://www.youtube.com/watch?v=kV6a-CM6D8A
https://www.youtube.com/watch?v=MFN4Bb7wcog
- The Curious Case of Benjamin Button (2008):
- The Social Network (2010), The Curious Case of Benjamin Button (2008), Fight Club, Zodiac, Gone Girl, The Girl with the Dragon Tattoo: https://www.youtube.com/watch?v=bHjHmEjWXFA
- The Girl with the Dragon Tattoo (2011): https://www.youtube.com/watch?v=sY4f_83t_rw
ØVELSE # 5: I skal copycatte en selvvalgt scene fra en Fincher-film.
OMFANG TEORI - 50 sider + ca. 30 minutter videoessay
TEORI:PRAKSIS -13:2
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb#5: Filmhistorisk overblik
Formål:
Forløbet skal give et indblik i hovedlinjer i fiktionsfilmens historie fra filmens fødsel til i dag. Undersøgelsen af de filmhistoriske hovedlinjer har særligt fokus på thrillergenren.
Materiale
- Mimi Olsen og Hans Oluf Schou: "Levende billeder", systime 2020 (uddrag af side 182-197)
OMFANG TEORI - 16 sider
TEORI/PRAKSIS: 4:1
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb#6: Fagpakkeprojekt
Formål
I skal udarbejde et koncept og en virksomhedsplan til en start-up virksomhed ud fra den overordnede problemstilling.
Som en del af konceptet skal I udtænke en lancerings- og markedsføringsstrategi, hvori der skal indgå mindst én promotionfilm, som henvender sig til den specifikke målgruppe, I ønsker at ramme.
Mål
Målet med forløbet er at I skal kunne anvende viden og metoder fra de to fagpakkefag og kombinere dem i løsningen af en problemstilling.
Fremlæggelse
Virksomhedsplan og produktion(er) præsenteres til fagpakkegallaen.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
1,00 modul
Dækker over:
1 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Forløb#7: Eksamensproduktion
Formål
I skal udarbejde en produktion, som indgår i mundtlig eksamen i mediefag.
Eksamensproduktionen må maksimalt vare 10 minutter og kan bestå af flere sammenhængende produktioner, såfremt alle gruppens medlemmer har deltaget i udarbejdelsen af alle produktionerne.
Arbejdet med eksamensproduktionen udføres som gruppearbejde. En gruppe består af højst 5 personer.
Uge 15-16: Præproduktion
Præproduktion: 5 moduler
Synopsis, karakterboard, manuskript, storyboard (eller skitse) og produktionsplan.
Uge 17-18: Produktion
Optagelser: 6 moduler
Kameraudstyr udleveres fredag den 17/4 og returneres onsdag den 29/4.
I har altså udstyret i 12 dage.
Uge 18-19: Postproduktion
Redigering: 5 moduler.
Det er muligt at låne MacBook’en med hjem mellem nogle af modulerne i perioden.
Deadline: 6/5 kl. 11:30
Filmen uploades i egen googledrev-mappe og deles med kr@mail-mg.dk.
Teori/praksis - 0/15
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Forløb#8: KONTEKSTER
MULIGE KONTEKSTER
- Auteuranalyse: Auteurtræk
- Format: kortfilm, serieformat, spillefilm, reklameformat
- Genreanalyse: Action og thriller
- Filmhistorie
- Distribution og tværmedialitet
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
0,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72917523305",
"T": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72917523305",
"H": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72917523305"
}