Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Middelfart Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Mediefag C
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2025 me/1q (1q me)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb#1: Intro til filmsprog og produktion
FORMÅL:
I skal lære at anvende fagets begreber, når I analyserer og producerer levende billeder.
I skal lære at bruge optage- og redigeringsudstyr og få indblik i forskellige optage- og redigeringsteknikker, så I er klar til at lave eksamensfilmen i slutningen af forløbet.
FAGLIGE MÅL:
I skal kunne genkende filmiske virkemidler og anvende de korrekte mediefaglige begreber i næranalyse af et filmcitat og i arbejdet med praktisk medieproduktion.
TEORETISK MATERIALE:
- "Introduktion til filmsprog og filmanalyse" (Kompendium v. Kate Ravn, 20 sider)
ARBEJDSFORMER:
Vi veksler mellem teoretisk/analytiske opgaver og praktiske kamera- og redigeringsøvelser.
Der vil være korte læreroplæg og visning af filmcitater med efterfølgende analyse, fortolkning og holddiskussion.
Individuelt, par- og gruppearbejde om citater (næranalyse).
Gruppearbejde om praktiske øvelser i at fortælle en historie med bevidst brug af filmiske virkemidler.
INDHOLD:
Genrebegrebet:
- Mathieu Ratthe: "Lovefield" (kortfilm, 2016)
Dramaturgi og scenebegrebet:
- Kristian Håskjold: “YOUNG” (kortfilm, 2021)
- Susanne Bier: citat fra “Brødre” (2004)
Filmisk tid:
- Orson Welles: citat fra “Touch of evil” (1958) (fortælletid = fortalt tid)
- Erik Balling: citat fra "Olsen Bandens sidste bedrifter" (1978) (tidsforkortelse/elliptisk klipning)
- Guy Ritchie: citat fra “Snatch” (2000) (tidsforkortelse/elliptisk klipning)
- Alfred Hitchcock: citat fra “The Birds” (1963) (tidsforlængelse)
- Steven Spielberg: citat fra "Minority Report" (2002) (krydsklipning)
- Jonathan Demme: citat fra "The Silence of the Lambs" (1991) (parallelklipning)
- Quentin Tarantino: citat fra "Kill Bill I" (2003) (flashback)
Lydbrug:
- Stanley Kubrick: citat fra "The Shining" (1980) (parafraserende)
- Sam Raimi: citat fra "Spiderman" 3 (2007) (parafraserende/Mickey Mousing)
- Michael Moore: citat fra "Bowling for Columbine" (2002) (kontrapunktisk)
- Martin Scorsese: citat fra "Goodfellas" (1990) (VO)
- Roman Polanski: citat fra "The Pianist" (2002) (subjektiv lyd)
- Quentin Tarantino: citat fra "Kill Bill II" (2004) (incidentalmusik)
Klippeteknikker:
- Quentin Tarantino: citat fra "Kill Bill" vol 1 (2003) (kontinuitetsklipning)
- Darren Aronofsky: citat fra "Requiem for a Dream" (2000) (montageklipning)
- Alfred Hitchcock: citat fra “Psycho” (1960) (match cut)
Billedkomposition, lys og farver:
- Quentin Tarantino: citat fra "Inglorious Basterds" (2009)
Teori/praksis: 4/4
Omfang: 20 sider
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb#2: Pilotproduktion
I skal lave en kortfilm over temaet “Et møde”.
Filmen skal fortælle en afsluttet historie i tre akter med et klart set up (inciting incident) i første akt og pay off i tredje akt og gøre brug af fremdriftselementer (obstacles, indre/ydre konflikter).
Filmen skal have en hovedkarakter, som har et want og need. Anvend evt. aktantmodellen i planlægningen, og udsæt hovedkarakteren for modstand/det værst tænkelige.
Teori/praksis: 0/8
Omfang: 2 sider
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb#3: Det uhyggelige i fakta og fiktion
Horror og det uhyggelige
Et teoretisk forløb i fakta, fiktion og blandingsformer
Formål
I skal
- opnå viden om fakta, fiktion og blandingsformer
- opnå indsigt i, hvad der dramaturgisk, tematisk, ikonografisk og filmisk kendetegner horrorgenren, samt kendskab til centrale træk ved genrens undergenrer
- opnå indsigt i, hvad der kendetegner dokumentar, og kendskab til autenticitetsmarkører og centrale træk ved forskellige dokumentarformer
- kunne anvende relevante mediefaglige begreber i forbindelse med analyse af film og citater
- kunne perspektivere til forskellige kontekster, herunder tværmedialitet, mediebrug, produktions- og distributionsmæssige forhold.
Mulige mediefaglige kontekster
- Hvordan formidles det uhyggelige i fakta og fiktion og blandingsformer?
- Hvorfor ser vi horror?
- Hvordan og med hvilket formål anvendes genrens virkemidler i andre genrer og formater? Horrorgenrens virkemidler og virkning.
- Hvordan lever en horrorfilm i forskellige mediekredsløb? Distribution, tværmedialitet og medieplatforme.
Centrale fagbegreber i forbindelse med mediefaglige kontekster: Paratekster, Storyworld, T-kvadranten.
Materiale
- “Horrorfilmen” (fra “Genrefilm og filmgenrer”, Erling Sørensen, Systime 2016 (side 8-9, 13-33)
- Jakob Isaksen: "Kontekstmodellen"
- "Tværmedialitet" (fra "Levende billeder", red. Mimi Olsen & Hans Oluf Schou, Systime 2020 (side 299-304)
- Fakta og dokumentarformer (fra "DOX", red. Dorte Granild & Mette Wolfhagen, 2016 (side 16-44)
Omfang af teori: 40 sider
Film og citater:
Genredefinition:
- Wes Craven: citat fra “Scream” (1996): https://www.youtube.com/watch?v=Sn5SkCvPEYo&t=2s
- Reklamefilm: “Dirt Devil” (2011): https://www.youtube.com/watch?v=aGb8pMIeY6w&t=6s
- Kortfilm: “Lights out” (2013): https://www.youtube.com/watch?v=UPTCGhOYlJg
Undergenrer:
- Alfred Hitchcock: citat fra “Psycho” (1960): https://www.youtube.com/watch?v=uv200Ic8e-c&t=38s
- Tobe Hooper: citat fra “The Texas Chainsaw Massacre” (1974): https://www.youtube.com/watch?v=ananmg20FAE
- Steven Spielberg: citat fra “Jaws” (1975): https://www.youtube.com/watch?v=rW23RsUTb2Y&t=3s)
- Wes Craven: citat fra “A Nightmare on Elm Street” (1984): https://www.youtube.com/watch?v=gEF9GiwHTdc)
- David Wickes: citat fra “Jekyll & Hyde” (1990): https://www.youtube.com/watch?v=f7N7OT95XPA
Fakta og fiktion
- Citat fra "Spøgelsesjægerne" (2013)
- Citat fra "Insidious" (2010)
- Citat fra "The Blair Witch Project" (1999)
Dokumentargenrer:
- Citat fra "Dømt til behandling" (DR 1997)
- Citat fra "På ubestemt tid" (DR 2015)
- Citat fra "Indefra - med Anders Agger: Syg ungdom - håbet" (DR 2024, episode 4)
VÆRKER:
- Værk # 1: "The Conjuring" (2013)
- Værk # 2: "Black Phone" (2025) - i biografen
- Værk # 3: 'True Hauntings", afsnit 3 (2025) - dokumentar
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb#4: Eksamensproduktion
I skal fortæl en velplanlagt og velfortalt historie på max 6 minutter.
I den kommende tid skal I arbejde med jeres eksamens-produktion, som danner udgangspunkt for den mundtlige eksamens første del.
Arbejdet med eksamensproduktionen udføres som gruppearbejde. En gruppe består af højst 5 personer.
Eksamensproduktionen kan bestå af én produktion eller af flere sammenhængende produktioner, såfremt alle gruppens medlemmer har deltaget i udarbejdelsen af alle dele af produktionen. Produktionen kan fx bestå af en kortfilm og en trailer/teaser, en plakat, SoMe-post osv. Det kan også være en kampagne bestående af flere forskellige spots til forskellige målgrupper og medier. Eller det kan være noget helt tredje.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb#5: Repetition og eksamensforberedelse
Modul # 1: Repetition af fagbegreber og teori
Modul # 2: Gruppeeksamen
Modul # 3: Næranalysen
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74004029204",
"T": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74004029204",
"H": "/lectio/141/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74004029204"
}