Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Mulernes Legatskole
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
Lærer(e)
|
Birgitte L Dahlberg, Eva Sohn Poulsen
|
Hold
|
2022 DA/yz (1yz DA, 2yz DA, 3yz DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Grundforløb
En gang muler…
Grundforløbet tager udgangspunkt i materiale, der alt sammen er skabt af tidligere mulerelever. Forløbet falder i tre dele, der kommer rundt om hhv. journalistik, epik (kriminalromanen og selvbiografi) og lyrik (rap og sangtekster) og introducerer på den måde tre perspektiver - litteratur, sprog og medier – for eleverne.
I løbet af grundforløbet kommer eleverne til
• At læse og analysere reportager, romanuddrag og lyrik
• Gennem klassebesøg og fællestimer at møde forfatterne bag de tekster, de har læst
• At lave kreative øvelser, der vil træne centrale skrive og analysekompetencer
• At få mulighed for at få deres tekster og billeder bragt på MulerUpdate og vist frem på skolen
• At lave 3 opgaver – svarende til 5 elevtimer
• At læse et værk, som samtidig kan bruges i det obligatoriske læsekursus
Læringsmål:
• At udvikle bevidsthed om danskfagets perspektiver og potentiale
• At analysere og fortolke inden for alle tre perspektiver
• At blive fortrolig med centrale skrivehandlinger, herunder fremstillingsformerne: beskrive, berette og reflektere
• At arbejde med danskfaglige emner gennem kreative skriveprocesser
• At give eleverne en bevidsthed om skolens kulturarv og om de dygtige folk, der har haft deres gang på Mulernes Legatskole.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Krimi (Værk)
Faglige mål:
- at anlægge en teoretisk vinkel på genren og få et overordnet overblik over krimitypologier, forskellige krimitraditioner og genrehistorie
- at undersøge og analysere genretypiske træk i opbygning, sprog, stil og persontegninger
- at reflektere over krimigenrens popularitet og tiltrækningskraft
- at læse og arbejde med et selvlæst værk
- at skrive os ind på genren gennem kreative øvelser
-arbejde med tv-serien og lave fremlæggelse, hvor også filmiske virkemidler gennemgås og dokumentation trænes.
- diskutere etiske udfordringer i True Crime
.analysere podcast
Materialer:
"Kriminalromanens tid bud"
"Kriminalromanen fra Litteraturhistorien på langs og tværs"
"Krimi" fra Litteraturens veje"
Jo Nesbø: "Kakerlakkerne" og "Panserhjerte" (uddrag)
"Forbrydelsen" 1. afsnit 1. sæson
Tv-fiktion i serieform fra: https://krydsfelt.systime.dk/index.php?id=299>
Anmeldese: ttps://politiken.dk/kultur/boger/art6561052/Kastanjemanden-er-et-s%C3%A6rsyn-inden-for-dansk-krimi
Artikel: Politiken.dk: "Drop nu besættelsen af den smukke døde kvinde"
Om True Crime (genren)
Podcast: https://www.dr.dk/lyd/p1/et-stille-mord
(Se også OneNote)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Bograpport
|
21-11-2022
|
Beskriv et mord
|
07-12-2022
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9,5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Værklæsning: Tour de Chambre
Tine Høegh: "Tour de Chambre"
Analyse og fortolkning af værk med fokus på genre, skrivestil, personer, metafiktion, tema, motiv, konflikter og paratekst, og remediering.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Lyrik
Klassen har arbejdet med lyrik som genre og trænet lyrikanalyse med brug af fagbegreber.
Lyrikkompendium:
"Barndommens gade", 1942, Tove Ditlevsen
"Der er et yndigt land", 1823, Adam Oehlenschläger
"Middag", 1904, Thøger Larsen
"Blinkende lygter", 1946, Tove Ditlevsen
"Mandag", 1971, Benny Andersen
"Livets hastighed", 1978, Michael Strunge
"Kvinde din", 2003, Jokeren
"Movie klip", 2004, Nephew
"Barndom", 2013, Yahya Hassan
Uddrag af "Jeg refresher", 7/11, 2014, Caspar Eric
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7,5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Folkeviser
Kort forløb om Middelalder og folkeviser i forlængelse af Lyrik-forløbet.
Læste folkeviser:
"Torbens datter"
"Germand Gladensvend"
"Harpens kraft"
(I antal moduler indgår 4 afgivet til studietur)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Vandmærket (Værk)
Klassen har arbejdet med novellen som genre og novelleanalyse med anvendelse af fagbegreber.
I dette forløb har vi læst novellesamlingen Vandmærket fra 1993 af Naja Marie Aidt
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
DET og SKÅL
Disse moduler dækker over:
Introduktion til og overværelsen af Odense Teaters danseforestilling baseret på digtsamlingen DET fra 1969 af Inger Christensen.
Dokumentarfilmen SKÅL, 2021 samt fællestime med instruktøren.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Dokumentarfilm (herunder værk)
Klassen har arbejdet med dokumentaren som genre og filmanalyse (herunder genrens fortælleformer og autenticitetsmarkører).
Arbejde med anslag til dokumentarfilm:
Alt for Kliken, DR, 2019
Q's barbershop, DR, 2019
Svømmestjerner under overfladen, DR, 2019
Værk: Forfulgt af politiet, DR, 2023
I dette forløb har klassen også skrevet en debatterende artikel om dokumentargenren baseret på artikler om efterspillet på dokumentaren Forfulgt af politiet.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Romantikken
Litteraturhistorisk forløb om Romantikken
Baggrundslæsning om periodens samfundsmæssige, kulturelle og litterære karakteristika: Litteraturhistorien på langs og på tværs.
Læste tekster:
"Indvielsen", 1804, Schack Staffeldt
"Simon Peder", 1805, Adam Oehlenschläger
"Danmarks trøst - Langt højere Bjerge", 1820, N. F. S. Grundtvig
"Der er et yndigt land", 1823, Adam Oehlenschläger
"Guldhornene", 1802, Adam Oehlenschläger
"Den lille Karen", 1830, Thomasine Gyllembourg
"I en Landsbykirke", 1838, Emil Aarestrup
"Trækfuglene" , 1838, Steen Steensen Blicher
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime, 2012; sider: 67-86
-
romantikken som periode.pdf
-
Læs s. 67-70 i vedhæftede
-
Indvielsen, Schack Staffeldt, 1804; sider: 1
-
Simon Peder, Adam Oehlenschläger, 1805; sider: 1-2
-
Indvielsen.pdf
-
Simon Peder.docx
-
Læs siderne i litteraturhistorien. Digtene læses på klassen.
-
Langt højere bjerge, N.F.S. Grundtvig, 1820; sider: 1
-
Spørgsmålene 2-6 om Simon Peder skal være besvarede.
-
"Danmarks trøst" analyseres færdig
-
Guldhornene, Adam Oehlenschläger, 1803; sider: 1-2
-
Digtet læses på klassen
-
Arbejde med "Den lille Karen"
-
I en landsbykirke, Emil Aarestrup, 1838; sider: 1-2
-
Præludium, 1838, Steen Steensen Blicher; sider: 1-2
-
Blicher - trækfuglene 1838.pdf
-
Vi samler op på Aarestrup, Læser Blichers "Trækfuglene" og runder Romantikken af.
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10,5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Nyheder
Forløb om nyheder med særligt fokus på reportagegenren
Klassen har arbejdet med:
Avistyper
Nyhedsgenrer
Nyhedskriterier
Nyhedsartiklens ydre og indre komposition
Nyhedsartiklens sprog
Reportagegenrens kendetegn.
Læste tekster:
"Politiet: Der er flere dræbte i togulykken, men vi mangler fortsat det fulde overblik", Politiken, 02.01.19.
"Efter fatal togulykke: Min kære bror er brutalt taget fra os", Ekstra Bladet, 03.01.19
"Jeg skal score 12, have en kæreste, gå i fitness, have et job og tage til fester og drikke mig fuld hver weekend", Dagbladet Holstebro, 08.07.19
"Sidste aften på Roskilde", Mika Sun Black, 04.07.11
"Forfærdende Ulykke på Nordbanen, Aftenbladet, 12.07 1897, Herman Bang
"Stille tirsdag morgen... så pludselig er det hovedstolen, der brænder", Politiken, 17.04.24,
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Det moderne gennembrud (herunder værk)
Litteraturhistorisk forløb om Det moderne gennembrud
Baggrundslæsning om periodens samfundsmæssige, kulturelle og litterære karakteristika: Litteraturhistorien på langs og på tværs.
Læste tekster:
”Klokken”, 1845, H.C. Andersen
”To verdener”, 1878, J.P. Jacobsen
"Indledning til Hovedstrømninger" (uddrag), 1872, Georg Brandes
”Nådsens brød”, 1887, Henrik Pontoppidan
Costance Ring (uddrag), 1885, Amalie Skram
”Franz Pander”, 1885, Herman Bang
Lykke-Per 1898 (fire uddrag fra Litteraturens huse), Henrik Pontoppidan
Film:
Lykke Per, Bille August, 2018 (Værk)
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Klokken, H.C.Andersen, 1845; sider: 1-5
-
To verdener, J.P. Jacobsen, 1879; sider: 1-4
-
Klokken.pdf
-
To verdener.pdf
-
Teksterne læses på klassen
-
Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime, 2012; sider: 91-109
-
Indledning til Hovedstrømninger i det 19. årh's Litteratur, 1872 (uddrag); sider: 1-2
-
brandes-indledning-hovedstromninger.doc
-
Lektien ligger på OneNote under forløbet
-
Naadsens brød, 1887, Henrik Pontoppidan; sider: 1-4
-
Novellen læses på klassen
-
Constance Ring (uddrag), 1885, Amalie Skram Skram; sider: 1-4
-
Constance Ring.docx
-
Teksten læses på klassen
-
Afsnit
-
Franz Pander, Herman Bang, 1885; sider: 156-170
-
Franz Pander.pdf
-
Læs vedhæftede novelle af Herman Bang
-
Fire uddrag af Lykke-Per læses på klassen
-
Vi ser Lykke Per
-
Vi ser resten af Lykke-Per
-
Opsamling på Lykke-Per og det moderne gennembrud
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Kampagner
Kort forløb om reklamefilm og kampagnefilm
Vi har arbejdet med:
Laswells kommunikationsmodel
Reklamens sprog (herunder argumentation)
Filmiske virkemidler
Fakta- og fiktionskoder
Kampagnefilm:
"Kæresteparret - Karantæneliv", Oddset.dk
"Fillips far" (2017), Rådet for sikker trafik
"Kohberg - Dansk Mel. Vi er bagere".
"Der er et yndigt land" (2013) Landbrug og fødevarer
"Klima-neutral 2050" (2019) Landbrug og fødevarer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
15
|
Modernisme og Realisme
Litteraturhistorisk forløb om Modernisme og Realisme i det 20. århundrede
Baggrundslæsning: Litteraturhistorien på langs og tværs:
Ekspressionisme
Efterkrigstidsmodernisme
60'er-modernisme (herunder konfrontationsmodernisme og tekster inspireret af Eksistentialismen)
Nyrealisme
Læste tekster:
”Livet på badeværelset”, 1960, Klaus Rifbjerg
”Det blomstrende slagsmål”, 1920, Tom Kristensen
”Århundredet”, 1918, Emil Bønnelycke
”Agerhønen”, 1947, Martin A. Hansen
”Man burde”, 1964, Benny Andersen.
”Uro i forstæderne”, 1962, Leif Panduro
”Hjulet”, 1962, Peter Seeberg
”Hvad tror du jeg tror”, 1977, Vita Andersen
"Ringen", 1958, Karen Blixen
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime, 2012; sider: 112-116, 122-126, 131-149
-
Livet på badeværelset, 1960, Klaus Rifbjerg; sider: 1
-
Det blomstrende slagsmål, Tom Kristensen, 1920; sider: 1
-
Århundredet, Emil Bønnelycke, 1918; sider: 1
-
Digtene læses i undervisningen
-
Agerhønen, Martin A. Hansen,1947; sider: 1-4
-
Agerhønen.pdf
-
Man burde, Benny Andersen, 1964; sider: 1-2
-
Lav analysen af digtet "Man burde" færdig hjemme.
-
Hjulet, Peter Seeberg, 1962; sider: 1-3
-
Uro i forstæderne, Leif Panduro, 1962; sider: 1-4
-
Litteraturhistorien læses hjemme. Novellerne først i klassen.
-
Gruppearbejde færdigt og fremlæggelser
-
Hvad tror du jeg tror, Vita Andersen, 1977; sider: 1-4
-
Hvad tror du jeg tror.pdf
-
Ringen, 1958, Karen Blixen; sider: 1-7
-
Ringen, novelle.doc
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
16
|
Nyeste tid (Herunder værk)
Litteraturhistorisk forløb om nyeste tid
Baggrundslæsning: Litteraturen på langs og tværs
Minimalisme
Samfundskritisk realisme
Autofiktion
Magisk realisme
Realisme
Eksperimenterende lyrik: Sampling, readymades, intertekstuelle referencer, metafiktion
Performativ biografisme i lyrik
Læste tekster:
”Det kunne være græs", 1997, Helle Helle
"Polterabend", 1998, Jan Sonnergaard
”Den der lever stille” (uddrag), 2018, Leonora Christina Skov
”Mørke cyklister” 2005, Charlotte Weitze
”Movieklip”, USADSB, 2005, Nephew
”Dø løgn dø”, 2012, Mette Moestrup
"Barndom", 2013, Yahya Hassan,
"Plasticblomst", 2013, Yahya Hassan
7/11 (uddrag s.15-21), 2014, Caspar Eric
"Vesterhavet", 2015, Adda Djørup
I forlængelse heraf: selvlæst værk fra nyeste, som eleverne har valgt individuelt og herefter fremlagt om i mindre grupper.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime, 2012; sider: 156-182
-
Det kunne være græs, Helle Helle, 1997; sider: 33-44
-
Polterabend, Jan Sonnergaard, 1997; sider: 81-91
-
Polterabend.pdf
-
Det 21 århundrede - eksperimenterende realisme.pdf
-
Vi arbejder med "Polterabend", som I læste til sidste gang.
-
Den, der lever stille (uddrag), Leonora Christina Skov, 2018; sider: 1-4
-
Leonora Christina Skov.docx
-
Vi arbejder videre med uddraget af "Den der lever stille"
-
Mørke Cyklister.docx
-
Mørke Cyklister, Charlotte Weitze, 2005; sider: 1-6
-
Læs og udfyld notatark hjemmefra
-
Spejl/snehvide, Mette Moestrup, 2012; sider: 1
-
Teksten læses på klassen sammen med tv-interview
-
Barndom, Yahya Hassan, 2013; sider: 1-2
-
Plastikblomst, Yahya Hassan, 2013; sider: 1-2
-
Plastikblomst Hassan.pdf
-
Barndom Hassan.pdf
-
Analyser af Hassan-digte skal være forberedte til fremlæggelse.
-
Caspar Eric fremlæggelse (s.15-21) + arbejde med selvlæst værk
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
17
|
Sproglig karakteristik
Forløb om sproglig karakteristik og sproglige karakteristika i forskellige litteraturhistoriske perioder.
Baggrundslæsning:
Håndbog til Dansk (s. 102-191)
Vi har kigget på:
Semantiske felter i tekster fx: ”Kødet” (1985) af Astrid Saalbach
Billedplan og realplan i teksterne: ”Jeg kigger på fugle” (2015), ”Nordekspeditionen” (1838), ”Frk. Escobar” (2005)
Genopfriskning af billedsprog med tale: Kong Frederiks nytårstale, 31.12.24
Øvelse i teksters rim og rytme med ”Morgen” (1973) af Klaus Rifbjerg samt ”Hvor smiler fager den danske kyst” (1925) af Johannes V. Jensen.
Genopfriskning af retorisk analyse med tale: Mette Frederiksens tale ved den udvidede spørgetime med statsministeren, 18.02.25
Gruppeopgave om litterære perioders skrivestil som udtryk for tilværelsestolkning:
Oplysningstid
Romantik
Det moderne gennembrud
60'er-modernisme
70'er-realisme
90'er-realisme
00'erne
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
18
|
Repetition
Overordnet repetition af forskellige forløb med enkelte konkrete eksempler (se nedenfor)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/143/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d50862301315",
"T": "/lectio/143/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d50862301315",
"H": "/lectio/143/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d50862301315"
}