Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Mulernes Legatskole
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Hanne Kristiansen
|
Hold
|
2022 id/k (2k id, 3k id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Softball
Formål
Grundlæggende indføring i spillets elementer.
Der er i starten fokus på de tekniske elementer af spillet som kaste og gribe samt fielding og batting og pitching.
Senere vil de taktiske elementer fylde mere ift. at kunne forudsige næste træk og agere hensigtsmæssigt ift. det.
Hvad skal jeg kunne?
Kaste kontrolleret og præcist til medspillere
Gribe bolden med handsken og bruge støttehånd, så bolden bliver i handsken
Fielde bolden både i isolerede øvelser og i kampsituationer
Aflæse boldens bane og placere sig i forhold til det
Batte til bolden både fra Tee og når den pitches
Kendskab til regler og taktisk forståelse af spillet
Indgå i kampsituationer, hvor du forudsiger og agerer på næste mulige træk
Litteratur:
Softballs historie, regler, idé og organisering, 768 - 779
Den amerikanske drøm, Youbio ss. 678-679
Subkulturer, Youbio ss. 916-918
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Yoga og pilates
Formål
At arbejde med yogaens forskellige aspekter med særlig fokus på de fysiske øvelser.
Desuden arbejdes med åndedrættet og afspænding.
Der arbejdes med Hatha yoga og de klassiske yogastillinger med fokus på styrke, smidighed og balance.
Desuden har vi arbejdet med de 5 Tibetanere.
Hvad skal jeg kunne?
Udføre mindst 10 stillinger teknisk korrekt
Have fysisk kapacitet indenfor en række stillinger i styrke, smidighed og balance
Teoretisk og praktisk viden om yogaens oprindelse, stillinger, åndedrættets betydning og yogaens placering i idrætsbilledet i dag.
Udarbejdelse, fremvisning og instruktion i mindre yogaprogram
Desuden har vi arbejdet med Pilates med fokus på styrke med egen kropsvægt samt med store Pilatesbolde.
Litteratur:
Yoga: Youbio ss. 1302-1307
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Basketball
Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball.
Der lægges i starten af forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer,
driblinger, skud, lay-up og finter. Men taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og at
”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små afleverings- og
løbemønstrespil.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
• Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
• Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
• Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
• Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet)
• Finter fx crossover, pumpfake (kængurufinten)
• Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp
• Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Adventurerace
Formål
At lære at samarbejde og udnytte et holds styrker.
I er i de samme teams hele adventureraceforløbet, så I lærer hinandens styrker og svagheder at kende og kommer til at arbejde bedst muligt sammen som team.
Fransons: Havespil hvor der dystes i små spil og konkurrencer
Arbejde med prolog og med selv at finde på små opgaver i teamet til poster og aktiviteter.
Fokus på kategorierne til fods, på hjul og med vand
Litteratur:
Adventurerace, Youbio, ss. 1100-1103
Det frie liv - idrætssociologi, Youbio ss. 1103-1106
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5,5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Fodbold
Beskrivelse og faglige mål:
Gennem en introduktion til spillets oprindelse, spillets regler, ide og organisering, spillets grundfærdigheder og spillets taktiske facetter er det forløbets hensigt at:
Eleverne kan styre bolden individuelt gennem fokus på:
Driblinger - hurtig fremad, ændre retning (vendinger), drible forbi modstander.
Aflevering: Inderside kort, længere, aflevere under pres. Indlægsaflevering højt eller fladt skråt bagud.
Boldkontrol: Tæmme bolden med inderside og fodsål, stoppe bolden på stedet efter dribling. Kende til begrebet 1. berøring og hvorfor dette er vigtigt for en vellykket handling.
Finter: 1-2 finte, skudfinte, step-over finte. Generelle principper som temposkifte, afstand til forsvar, finte tydeligt.
Afslutninger: Lige vristspark, indersideafslutning placeret, halvtliggende vristspark i luften.
Forsvar: Lavt tyngdepunkt, siden til, arbejde på forfoden, kigge på bolden.
Taktisk forståelse: Spille i tomme rum, spille lige på manden. Løbe i tomme rum uden bold, spille bandespil med medspiller. Bevægelse ud af afleveringsskyggen. Løbe i gunstig position ved indlæg - time sit løb.
Litteratur:
Fodboldens idé og organisering, Youbio ss. 494-498
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Træningsforløb og Crossfit
Vi arbejder med træningsforløbet og politiets optagelsesprøver i modificeret udgave, sammen med Crossfit.
Politiets test:
"Coopertest"
Stående længdespring
Bænkpres
Sprinttest
Kropshævninger
Vi laver en starttest og arbejder på at forbedre resultaterne gennem arbejdet med træningsprojektet inden sluttesten. Der afleveres et skriftligt produkt.
Crossfit
Der er blevet arbejdet med forskellige træningsprincipper indenfor crossfit i forskellige WODs herunder:
TABATA
AMRAP
EMOM
Crossfit Team
You go, I go
Fight gone bad
Vi har haft fokus på bevægelser med egen kropsvægt, med bl.a. kettlebells, håndvægte og TRX.
Eleverne har selv stået for dele af undervisningen og har selv skulle finde på øvelser til de enkelte muskelgrupper.
Litteratur:
Læs i Youbio: X-fit ss. 984-991
Youbio ss. 806-816
Youbio ss. 45-50
youbio ss. 60-64 med spørgsmål i one-note
youbio ss. 67-71 superkompensation og arbejdets 3 faser.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Dancefit
Formål
Formålet med dancefit er at lære at lave og udføre små serier i takt til musikken i forskellige bevægelsesudtryk, hvor arme og ben koordineres i forskellige trin.
Du skal kunne udvælge musik og bruge dens udtryk, stil og evt. tekst til at lave koreografi til.
Du skal kunne undervise resten af holdet i din koreografi og kunne arbejde kontinuerligt uden pause.
Hvad skal du kunne?
Udføre trin og bevægelser i de serier, der undervises i på klassen
Udføre bevægelser i takt til musikken
Kunne variere det kropslige udtryk i forskellige stilarter
Optælle og analysere et musikstykkes opbygning
Sammensætte egen koreografi, som passer til det valgte musikstykke
Undervise i egen koreografi. Starte på det rigtige tidspunkt, holde rytmen og huske serien
Konditionsmæssigt kunne følge med i lektionerne
Litteratur:
Kap. 35 Dancefit i Youbio: Læs ss. 1478-1483
Musikteori: ss. 1334-1337 i Youbio under rytmisk opvarmning
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Badminton
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknikken omkring singlespillet og delvist doublespillet i badminton.
Først læres de basale greb og svingsløjfer, derefter bygges benarbejdet og flere forskellige slag på. Der arbejdes med forskellige sammensætninger af slag, og det hele bliver pakket ind i mange forskellige kamplignende singlespil på en halv eller en hel bane og som variation med doublespil.
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor elevernes egenfærdigheder inden for nogle isolerede øvelser testes. De enkelte lektioner er bygget op omkring forløbsprøven, så eleverne bliver bedst mulig klædt på til denne.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kende slagene serv, clear, drop, netdrop, lob & smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd
- Rimelig beherskelse af clear, drop og lang forhåndsserv
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen.
Desuden har eleverne haft 2 gange padel og vi har arbejdet med at overføre elementer som forhånd og baghåndsslag mellem ketcherspillene.
Litteratur: Yubio side 858-864 Badmintons idé og organisering samt historie
Teori:
Styrketræning: Youbio ss. 78-86, 310-318 og 1105-1119
Doping og styrke: Youbio ss. 109-120 og 98-101
Kropsidealer: Youbio ss. 24-27
DR-Dokumentar, "Hård udenpå", https://www.dr.dk/drtv/se/haard-udenpaa_252292
Holdet var på skitur til Harzen i perioden
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/143/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d50862727746",
"T": "/lectio/143/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d50862727746",
"H": "/lectio/143/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d50862727746"
}