Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Mulernes Legatskole
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Thomas Drejer
|
|
Hold
|
2023 id/k (1k id, 2k id, 3k id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grundtræning/Rytmisk opvarmning og dans/Basketball
Grundtræning
Formål:
Formålet med grundtræningsforløbet er en grundlæggende indføring i grundtræningsprincipper, herunder en kombination af styrketræning og konditionstræning. I grundtræningsforløbet bliver eleverne introduceret til forskellige træningsformer der egner sig til at bygge en grundform, herunder styrketræning og cirkeltræning. Eleverne har fået undervisning i korrekt teknik og udførsel af øvelserne, samt refleksioner over øvelsesvalg og progression.
Pensum grundtræning
--------------------------------------------------------------------------------------------
Rytmisk opvarmning og dans
Formålet med forløbet i opvarmning til musik er, at du bliver i stand til at planlægge og udføre et helt opvarmningsprogram/dele af et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Du skal altså have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram eller dele af et opvarmningsprogram
- Finde egnet musik til de fundne øvelser
- Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op
Dansedel
Formålet er at indføre eleverne i udvalgte simple danseformer med henblik på at blive styrke elevernes evne til at bevæge sig rytmisk til genremusik og imitere dansegenrens æstetik. Herunder følgende dansegenrer:
Hiphop
Disko
Pensum rytmisk opvarmning og dans
Udleveret teori om opvarmningsfysiologi.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Basketball
Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball.
Der lægges i starten af forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer,
driblinger, skud, lay-up og finter. Men taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og at
”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små afleverings- og
løbemønstrespil. Forløbsprøven tager udgangspunkt i udvalgte dele af de gennemgåede tekniske elementer
og desuden evnen til at deltage i det færdige spil - herunder bl.a. løbemønstre.
Hvad skal jeg kunne?
Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder (BEEF)
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- Aflevere på forskellig vis (stødaflevering (brystaflevering) , studs og over hovedet)
- Finter og driblinger: fx crossoverdribling, cross-step finte, pumpfake (kængurufinten)
- Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp
- Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
• V-cut
• Lige cut
• Backdoor cut
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, spiller den videre, bevæger dig uden bold
• Jumpstop, pivotering
• Pick and roll – Kalde en screening, sætte en screening, rulle efter screening.
Pensum Basketball
Afsnittene om regler: De vigtigste regler i 5 vs. 5 basket og de vigtigste i 3 vs. 3 basketball
Afsnittet om basketballs oprindelse s. 503-504
Øvrig teori: Afsnit om spændingsregulering i pressede situationer (Kan du score?)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
21,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Fodbold
Formålet med fodboldforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale bestanddele af fodboldspillet. Herunder få kendskab til spillets oprindelse, kulturelle betydning og diskutere fodbolds muligheder som træningsform/fitnessform.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk, kendskab til træfpunkt, nøgleord støtteben og sparkeben
- Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
- Returnere bold i luften til makkers hænder, når denne kaster til dig fra 1-2 meters afstand
- Udføre 2 forskellige former for driblinger/finter med og uden moderat pres fra modstander
- Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Afslutte på mål fra stående med inderside og vristspark
- Afslutte på mål i løb, bevidsthed om boldens optimale placering foran kroppen, støtteben, sparkeben.
- Indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 4:1)
- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden, kendskab til afleveringsskygge
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
Litteratur: Yubio side Fodbold: 492-498, Fodbold træning og sundhed s. 527-529
Pensum: 10 sider
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Pickleball
Pickleball
At eleverne introduceres til Pickleballs oprindelse, udbredelse, regler og idé.
At eleverne bliver introduceret for pickleball som primært et doublespil og kan vise følgende i forhold til grundfærdigheder:
- Grebstyper, kontinentalgreb, pistolgreb
- Forhåndsslag, baghåndsslag
- Dinke, forhånd og baghånd
- Lob - fokus på at løfte bolden.
- Flugtning - forhånd og baghånd
- Smash
- Serv, højt langt og fladt kort/langt
- Benstilling ved serv - arbejde med åben og lukket benstilling i grundslag.
At eleverne kender til spillets taktiske facetter i doubleformatet og kan vise:
- Fremløb til kitchen-line, erobre nettet.
- kender til reglerne for kitchenline (nonvolleyzone) og kan bruge dink og third-short-drop som en måde at undgå modstandernes mulighed for flugtning.
- At man kender til lob som en strategi til at fange modstanderen i fremløb og undgå at modstanderen får mulighed for angrebsslag
- At man kan angribe ved at flugte i forhånd og baghånd.
- At man kender princippet for double-bounce og ved hvordan kan taktisk forhold sig til dette.
- At man placerer sit smash - sigt på modstanderens fødder.
At man kan tælle point korrekt og bruge 1. server og 2. server korrekt.
Materiale: Udleveret materiale udarbejdet af Anders Breinholt, konsulent i Pickleball Danmark.
Artikel:
https://videnskab.dk/krop-sundhed/tennis-og-badminton-forlaenger-livet-markant
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Stepaerobic
Stepaerobic
Formålet med forløbet i stepaerobic er, at du lærer grundtrin og nogle variationer i stepaerobic. For at kunne udføre disse trin skal du kunne koordinere ben og armbevægelser, og du skal have en rytmisk forståelse, så det foregår i takt til musikken. I forløbet kommer du også til selv at sammensætte små koreografier, og her skal du vise, at du
kan sammensætte trin til en ny serie.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Udføre forskellige trin i stepaerobic
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- korrekt teknik og udtryk i stepaerobic (hele foden på, rank kropsholdning, stræk benenene)
- fysisk og konditionsmæssigt kunne følge med
- sammensætte små koreografier, hvor der indtænkes varieret brug af rum/bænk
- opbygge enkelte af øvelserne, så de gradvist bliver mere komplekse
- redegøre for centrale begreber såsom kontinuerlig træning og puls
Pensum: 7 sider
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Beachvolley
Beachvolley
Oplevelsesspil - få kendskab til basale tekniske og taktiske principper i spillet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
1 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Træningsprojekt og Crossfit
Formål og udformning
Træningsprojektet i 3.g er under hovedområdet "Nye og klassiske idrætter".
Samlet har forløbet som formål gennem 8-10 uger at forbedre vores kondition (maksimale iltoptagelse).
I timerne arbejder vi på at forbedre konditionen gennem aerob træning gennem intervalløb, kontinuerligt løb, step aerob, cirkeltræning, forskellige konditionsgivende boldspil og crossfit.
Derhjemme skal du samtidig træne selv (lektier) i form af et eller to ugentlige træningspas af løb eller cirkeltræning eller anden konditionsgivende træning. Din træning hjemme skal i kort form beskrives i den elektroniske dagbog.
Samlet giver skoletræning + hjemmetræning ved mellemhøj - høj intensitet - en træningsmængde som burde forbedre din kondition.
Vi tester forbedringen gennem starttest - Coopers løbetest og en sluttest - cooperstest. Resultatet fra coopers-testen kan vi omregne til et kondital.
Målet med forløbet er
- at øge vores kondital fra test 1 til test 2 og dermed have styrket vores sundhed og fysiske kapacitet..
- at få kendskab til træningsformer, som styrker konditionen og muskelstyrke
- at få kendskab til principper for træningsplanlægning - bl.a. gennem brug af træningsdagbog, at sætte en funktionel målsætning
- at blive bevidst om kroppens reaktion på træning - bl.a. gennem brug af træningsdagbog
Undervejs i forløbet skal I læse forskellig teori om træningsfysiologi og psykologi. Teorien finder du I Yubio-bogen, i teori gennemgået i timerne samt teori, som lægges på klassenotesbogen.
I Yubio er følgende opgivet:
Åndedræt og blodkredsløb: s. 45-50
Træningslære - kompensationsprincipper: 67-69
Træningslære - Aerob træning: s. 72-77
Du skal desuden kende til principperne for:
• Hvilke bevægelser og muskelgrupper, som skal i spil for at øge/vedligeholde Vo2max + udholdenhed (Vores kondition)
• kontinuerlig træning - give eksempler
• intervaltræning - give eksempler
• Cirkeltræning der øger/vedligeholder konditionen
Forløbet evalueres endelig af en minirapport
Pensum: 15 sider
Formål:
Forløbet ”X-fit” kører parallelt med træningsprojektet og indfører eleverne i grundtanken bag og udførelsen af X-fit, med særligt fokus på:
X-fit idé og organisering - herunder særligt fokus på at styrke balancen, muskelstyrke og kondition, samt opleve den særlige kultur, som er tilknyttet x-fit.
X-fit som funktionel træning der styrker kroppen til dagligdagens funktioner og samtidig kan være en konkurrencesport.
Faglige mål:
Øvelser med fokus på store muskelgrupper uden redskaber, der har et særligt fokus på at forbedre konditionen.
Øvelser uden redskaber, der har fokus på styrke.
Hvordan øvelser kan virke over flere led eller enkelte led.
Øvelser med redskaber, der har et særligt fokus på kondition eller styrke.
Øvelser med redskaber, som bærer den særlige x-fit kultur.
Lære om WOD-begrebet.
Lære om intervalprincipperne ENOM, Fight gone bad, As many rounds as possible, Climb the ladder, Tabata - eleverne afprøver programmer sammen og forsøger til sidst selv at lave små WODs ud fra principperne.
Man forventes som elev at:
- Udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
- Udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde
- Sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde, hvor der er tænkt på progression og formål med øvelserne.
- Være fysisk i stand til at gennemføre øvelserne med en intensitet svarende til Borgskala 14-17
- Støtte, motivere, korrigere og tælle for klassekammerater
Endelig har vi haft et særligt fokus på udviklingen i træningsmål ud fra den faglige artikel: "Strong is the new skinny"
Litteratur:
Yubio s. 963 – 969 om idrætten og organisering
Yubio s. 980-987 om forskellige WOD-intervalprincipper
Strong is the new skinny s. 991-993.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Lindyhop
Kendskab til og udførelse af Lindyhopgenrens særlige æstetik og betydning i vores samtid.
Rytmisk forståelse og rytmisk bevægelse i takt til musikken
Udføre grundtrin (6 count) + variant med streetlindy
Have bounce i bevægelserne
Begynde på det korrekte taktslag i musikken
Kunne føre en partner/blive ført af en partner
Danse med åben og lukket dansefatning.
Udføre vendinger som: over åen, follower under armen, Pass by
Udføre udvalgte autentiske jazztrin og spark:
Step touch - skråt frem - tap med hælen
Step touch - lige frem
Tackie Annie
Skaters
Vinduesvisker
Mess Around
Shorty George
Boxstep - langsom/hurtig
Spark:
Normalt spark skråt fremad
Cross kicks
Triplespark - kombineres med normalt spark: Normal spark - tre hurtige spark - normalt spark.
Evne selv at sætte grundtrin, jazztrin og vendinger sammen til en koreograferet dans, hvor der er fokus på udstråling, æstetik (bounce) og bevægelseskvalitet og herved beherske en længere rutine
Pensum:
Yubio s. 1418-1424
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Floorball
Floorball
Formål:
Formålet med floorballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale aspekter af floorball. Herunder individuelle tekniske færdigheder. Fysisk kapacitet forbundet med floorball. Taktiske elementer.
I forløbsprøven tager udgangspunkt i de vigtigste og mest centrale elementer af de gennemgåede øvelser.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Aflevering til makker 5-10 meter væk
- Modtagning af aflevering fra 5-10 meters afstand
- Drible med forside/bagside af stav stående og i let tempo
- Drible med bolden zigzag gennem kegler uden at miste kontrol med bolden
- Indgå i samspil med medspiller, mens modstander presser
- Udføre et trækskud og et håndledsskud hvor bolden løftes fra jorden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser, herunder "slotspil", hvor du viser forståelse for: Boldholder: dribling/kigge op, præcis timet cutback-aflevering. Boldmodtager: Timing af løb ind i slottet, forfinte bagud, afslutte på 1. berøring. Indgå i kampsituationer, hvor du under pres modtager bolden og tæmmer den, træffer valg om at drible, aflevere eller skyde på mål under pres.
Lave bevægelser uden bold, som bringer dig i gode positioner til at modtage bolden.
Pensum i Yubio:
Afsnit om spilletshistorie, regler og organisering Yubio s. 613-623
Afsnit om greb, aflevering/trækskud, dribliing, håndledsskud
Afsnit om "Den gode floorballspiller" med særligt fokus på den fysiske kapacitet hos en floorballspiller s. 645-646
Pensum: 20 sider
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Les Lanciers og drejebøger
Eksamensdrejebøger og Les Lanciers
Vi arbejder med drejebøger i de 6 eksamensdiscipliner
+
Les Lanciers
Pensum i Yubio: s. 1272-1279
- At trin og øvrige bevægelser følger musikken.
- At man udfører chassétrin korrekt undervejs og i takt til musikken.: Højre, venstre skift, at trin markerer musikken. Får bakket på venstre chassé.osv. Par De Bas-trin.
- Overskud til at danse med ynde og elegance overfor egen partner- uden hastværk, herunder forståelse for at justere kvadrillen undervejs og også have samspil med de øvrige par i kvadrillen.
- Opøve musikforståelse så du kan høre, hvornår sekvenser Les Lanciers starter og slutter
- Kunne føre eller blive ført af en partner
- Kunne danse med korrekt dansefatning og holdning
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
1 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/143/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57127762063",
"T": "/lectio/143/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57127762063",
"H": "/lectio/143/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57127762063"
}