Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2026/27
|
|
Institution
|
Mulernes Legatskole
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Helle Stenberg
|
|
Hold
|
2023 id/x (1x id, 2x id, 3x id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grundtræning/Rytmisk opvarmning og dans/Basketball
Grundtræning
Formål:
Formålet med grundtræningsforløbet er en grundlæggende indføring i grundtræningsprincipper, herunder en kombination af styrketræning og konditionstræning. I grundtræningsforløbet bliver eleverne introduceret til forskellige træningsformer der egner sig til at bygge en grundform, herunder styrketræning og cirkeltræning. Eleverne har fået undervisning i korrekt teknik og udførsel af øvelserne, samt refleksioner over øvelsesvalg og progression.
Pensum grundtræning
--------------------------------------------------------------------------------------------
Rytmisk opvarmning og dans
Formålet med forløbet i opvarmning til musik er, at du bliver i stand til at planlægge og udføre et helt opvarmningsprogram/dele af et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen op og gør udøveren klar til at dyrke idræt bagefter. Du skal altså have en teoretisk og praktisk indsigt i, hvad et opvarmningsprogram til musik indeholder, hvordan det bygges op, og hvordan man bruger musikken aktivt.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram eller dele af et opvarmningsprogram
- Finde egnet musik til de fundne øvelser
- Udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- Reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
- Vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op
Dansedel
Formålet er at indføre eleverne i udvalgte simple danseformer med henblik på at blive styrke elevernes evne til at bevæge sig rytmisk til genremusik og imitere dansegenrens æstetik. Herunder følgende dansegenrer:
Hiphop
Disko
Pensum rytmisk opvarmning og dans
Udleveret teori om opvarmningsfysiologi.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Basketball
Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball.
Der lægges i starten af forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer,
driblinger, skud, lay-up og finter. Men taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og at
”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små afleverings- og
løbemønstrespil. Forløbsprøven tager udgangspunkt i udvalgte dele af de gennemgåede tekniske elementer
og desuden evnen til at deltage i det færdige spil - herunder bl.a. løbemønstre.
Hvad skal jeg kunne?
Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder (BEEF)
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- Aflevere på forskellig vis (stødaflevering (brystaflevering) , studs og over hovedet)
- Finter og driblinger: fx crossoverdribling, cross-step finte, pumpfake (kængurufinten)
- Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp
- Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
• V-cut
• Lige cut
• Backdoor cut
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, spiller den videre, bevæger dig uden bold
• Jumpstop, pivotering
• Pick and roll – Kalde en screening, sætte en screening, rulle efter screening.
Pensum Basketball
Afsnittene om regler: De vigtigste regler i 5 vs. 5 basket og de vigtigste i 3 vs. 3 basketball
Afsnittet om basketballs oprindelse s. 503-504
Øvrig teori: Afsnit om spændingsregulering i pressede situationer (Kan du score?)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
21,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Softball
Formålet med forløbet i softball er en grundlæggende indføring i centrale dele af spillet. Der lægges i starten vægt på tekniske elementer som det at kaste og gribe, fielding og batting. Afslutningsvist det færdige spil.
Tekniske og taktiske færdigheder:
- Kaste kontrolleret og præcist til dine medspillere
- Gribe bolden med din handske og bruge støttehånd, så bolden bliver i handsken
- Fielde bolden både i isolerede øvelser og i kampsituationer
- Aflæse boldens bane og positionere dig herefter
- Batte til bolden både når bolden ligger på en tee, og når den bliver pitchet
- Kendskab til regler og taktisk forståelse af spilsituationer
- Indgå i kampsituationer, hvor du forudsiger og reagerer på næste mulige træk
6 ns.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Stepaerobic
Formålet med forløbet i stepaerobic er at lære grundtrin og nogle variationer/ små koreografier. For at kunne udføre disse trin skal man kunne koordinere ben og armbevægelser samt have en rytmisk forståelse.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Udføre forskellige trin i stepaerobic
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- korrekt teknik og udtryk i stepaerobic (hele foden på, rank kropsholdning, stræk benene)
- fysisk og konditionsmæssigt kunne følge med
- sammensætte små koreografier, hvor der indtænkes varieret brug af rum/bænk
- opbygge enkelte af øvelserne, så de gradvist bliver mere komplekse
- redegøre for centrale begreber såsom kontinuerlig træning, puls og Borgs skala.
13 ns.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Pickleball
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i reglerne, teknikken og taktikken i
pickleball. Først læres grebet og de forskellige slag. Herefter sættes slagene sammen i forskellige slagserier, og der spilles en masse kampe. Mange af slagene øves på halv bane for at få så mange boldberøringer som muligt, men der spilles ofte doublekampe.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kende slagene serv, grundslag/returnering, dink, dropshot, lob & flugtning/smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i pickleball
- Rimelig beherskelse af grundslag, dink, flugtning og dropshot (både i for- og baghånd)
- Rimelig beherskelse af serv, returnering og smash i forhåndssiden
- Kunne udføre slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6,5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Fodbold
Formålet med fodboldforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale bestanddele af fodboldspillet. I første lektion er hovedvægten på basale boldtilvænningsøvelser.
I de følgende lektioner øves driblinger, afleveringer og afslutninger, og det hele sættes sammen i femte lektion, hvor sammenspil og taktik er i fokus.
Fokus på fodbold fysiske aspekt: Forløbet indledes og afsluttes med en Bip-test.
Afsnittet "Træning og sundhed" (3 ns.) inddrages. Desuden teori om kondital og testning.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk
- Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
- Returnere bold i luften til makkers hænder, når denne kaster til dig fra 1-2 meters afstand
- udføre et nogenlunde halvliggende vristspark
- Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Indgå i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 4:1)
- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Træningsprojekt - X-fit
Varighed og faglige mål. Overordnet har forløbet som formål gennem 10 uger at forbedre din kondition (maksimale iltoptagelse) og din muskeludholdenhed/styrke i arme, kropskerne, ben gennem blandingen mellem 3G træningsprojektet og X-fit. De faglige mål med projektet er følgende:
Fagligt mål 1 – Træningsprojekt:
At få viden om krop og sundhed
At få kendskab til træningsformer og planlægningsprincipper, som styrker konditionen og muskeludholdenhed og få teoretisk indblik i fysiologien, som er forbundet med forbedring af konditionen og muskeludholdenhed og styrke.
At kunne sætte en målsætning og planlægge træning, som bygger på træningsfysiologisk teori og gennemføre træningen henover 10 uger.
At reflektere over projektets grad af vellykkethed undervejs og efter projektet.
At blive bevidst om kroppens reaktion på træning og hvordan man bevarer motivationen til fremadrettet træning og sundhed i resten af 3g og resten af livet.
Fagligt mål 2 - X-fit
At kunne gennemføre udvalgte X-fit- øvelser teknisk korrekt og med fokus på høj bevægelseskvalitet.
At kunne sammensætte øvelser og reps i en hensigtsmæssig sammenhæng i WODs.
At kunne gennemføre øvelser og programmer i et forholdsvist højt tempo tæt på egen maksimale fysiske kapacitet
At få kendskab til crossfit som træningsform, crossfitkulturen og relevant sociologisk teori tilknyttet crossfitkulturen.
3) Forløbets struktur
Træning i idrætstimerne og træning hjemme: Forløbet består af en træningsdel og læringsdel, som finder sted i idrætstimerne + en hjemmetræningsdel (træningslektier) i form af 1-2 ugentlige træningspas af konditionstræning + 1 træningspas med træning af de 3 X-fitøvelser.
Test af din kondition og muskeludholdenhed/styrke i starten og slutningen af projektet. Vi tester forbedringen af vores kondition gennem en Coopertest, som er en løbetest, hvor I skal løbe så langt I kan på 12 minutter. Testresultatet omregner vi til et kondital. Muskeludholdenheden testes gennem en AMRAP, hvor I tester, hvor mange runder I kan nå at gennemføre 3 udvalgte øvelser 5 gentagelser på 3 minutter.
Du har gennemført en runde, når du har taget: 5xPush-up release på knæ/tæer, 5x jump-squats, 5x sit-ups med markering.
Træningsdagbogen. Du får fra projektets start udleveret en træningsdagbog i form af en Onenote-klassenotesbog, hvor du skal anføre dine testresultater, din målsætning for forløbet og løbende indskrive din hjemmetræning.
Lav en personlig målsætning og evaluer dit projekt. I starten af forløbet laver du desuden en personlig målsætning, som du i slutningen af forløbet vurderer, om du har opfyldt. Forhåbentlig vil du opleve en stigende motivation ved at have et mål, som træningen fokuserer på. Alle skal som målsætning forsøge at forbedre deres kondital fra test 1 til test 2. Og kunne lave flere gentagelser af de 4 crossfitøvelser fra test 1 til test 2. Derudover må du gerne have sekundære målsætninger.
Afslutning med en mini-rapport. Hvor du kort redegør for det væsentligste du skulle have lært gennem forløbet.
Teori:
Borgskala
Målsætningsteori: SMART-modellen + model over 3 psykologiske behov.
Yubio: Om X-fit: s. 994-991. Om aerob træning: 72-77.
Troels Wolf: Sammenhængen mellem kondital og helbred (Fra: B- for bedre idræt)
Artikel: "Crossfit mindskede behovet for medicin". Fra: Videnskab.dk
Artikel: "Er din hvilepuls normal? - tjek den her" Fra: https://iform.dk/sundhed/hjerte/maal-din-maks-og-hvilepuls
Artikel om 30-20-20-metoden: ikel om forskning lavet på 30-20-10-metoden:
https://science.ku.dk/presse/nyheder/2023/godt-nyt-til-loebere-slap-lidt-af-paa-spurten-og-kom-i-form-alligevel/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Hip hop
Formål:
Tilegnelse af forskellige hiphop-trin af varierende sværhedsgrad, som sættes sammen til en koreografi.
Arbejde med egen hiphop-koreografi i grupper.
Fokus på:
- Grounding
- Grundlæggende bounces og slides
- Beherskelse af flere hiphop-moves
- Kunne følge en simpel hiphop-koreografi
- Isolere bevægelser - bevæge enkelte kropsdele kontrolleret som i f.eks. body rolls
- kendskab til freezes
- Sammensætte øvede/kendte moves på en ny måde i en lille koreografi
- En vis grad af freestyle/improvisation
- Kunne bevæge dig i takt til musikken
(både hele og halve taktslag, hvor sidstnævnte vil være fx 1-
og 2).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Volleyball
Formålet med volleyballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og
taktikker i volleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært de forskellige
slag. Senere i forløbet skifter fokus over til at blive mere fokuseret på sammenspil og taktik.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i beherskelse af de forskellige tekniske slag samt evnen
til at indgå og fungere på et hold.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/143/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57127766051",
"T": "/lectio/143/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57127766051",
"H": "/lectio/143/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57127766051"
}