Holdet 2a En (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Mulernes Legatskole
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Casper Kirkegaard Øritsland
Hold 2024 En/a (1a En)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 The Nature of Violence
Titel 2 Værklæsning: The Curious Incident of the Dog
Titel 3 Horror

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 The Nature of Violence

Eleverne beskæftiger sig med forskellige former for vold i dette forløb. Vi ser på skoleskyderier og hooliganisme, hvor eleverne gerne skulle se, at begge former for vold er en følge af forsømmelse, en forskruet personlighed (twisted personality) og hævn. Under arbejdet med skoleskyderier ser vi filmen " We need to talk about Kevin", hvor vi fokuserer på om man er født ond eller om man vokser op og bliver ond, altså nature vs. nurture.  

Som en perspektivering ser vi filmen 'American Psycho' som et moderne eksempel på, at vold også bruges som 'underholdning/entertainment'. Vi ser hvordan hovedpersonen er blevet 'et monster/produkt' af det moderne, overfladiske forbrugersamfund, hvor sex, stoffer, rastløshed og materialistiske goder resulterer i en indre tomhed som kulminerer i vold/drab.

Forløbet fokuserer på, at eleverne bliver bevidste om forskellen mellem (fiction/non-fiction), appelformer, analyse af digte/sange.   

Materialer:

Sange:

- Cave Nick, " Wild Roses"  http://www.youtube.com/watch?v=GO9sGiVphYg
- Park Linken, " In the End"  http://www.youtube.com/watch?v=5AWbgkRpYwc

Bog: Pedersen-Engbjerg Jonna, Grønvold Mette, Andersen-Ohland Hanne: " Contexts". Gyldendals, 2010

- McCarthy, Terry: "Warning"
- Gibbs, Nancy: " It's only me".

Ellis Easton, Bret: "American Psycho", Lindhardt og Ringhof, 1998
- Kapitlet 'Tuesday'


Robbins David; 'We hate humans', 1984
- Kapitlet 'Frankie'.

Film:

- Harron, Mary: " American Psycho", 2007
- Ramsay, Lynne; " We need to talk about Kevin", 2011




Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 17,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Værklæsning: The Curious Incident of the Dog

Romanen om Christopher Boone tager udgangspunkt i fortællerens Asperger diagnose og vi taler om hvordan det påvirker fortællervinklen.
Vi arbejder med romanen med både en induktiv og en deduktiv vinkel og laver forskellige øvelser centreret omkring sekvenser i bogen, fx rollespil og klassediskussioner.

Materiale:
Mark Haddon: The Curious Incident of the Dog in the Night-Time (2003)

271 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Horror

Horror-forløbet er et introducerende litteraturanalsyeforløb, hvor eleverne har skulle fagligt reflektere over horror som genre. samt analysere horror ud fra både en socio-psykologisk vinkel med udgangspunkt i Stephen King, samt ud fra an biologisk-evolutionær vinkel med udgangspunkt i Stephen Qammens teorier. Forløbet er sat sammen ud fra perspektivet om, at Horrorgenren opfylder en række troper, der alle kan analyseres ud fra de to vinkler, og de valgte tekster er brugt som eksempler herpå.

Fra Hansen, Johanne Riktup og Rasmus Drisdal. (2016). Horror. Systime:
- Benchley, Peter. Jaws. (Excerpt). (4 sider)
- King, Stephen. Why We Crave Horror Movies (3,8 sider)
- Matheson, R.C. Making Cabinets. (2 sider)
- Palahniuk, Chuck (2005). Guts. (11,2 sider)
- Qammen, David (2004). Monster of God. (4,8 sider)
- Dickens, Charles. (1843). A Christmas Carol. (14 sider)


Andre tekster:
Cochrane, Kira (2013). Ghost Stories: Why the Victorians Were so Spookily Good at Them. The Guardian. (3 sider).

Film:
MIckey's Christmas Carol. 1983. Charles Dickens. Disney. 12 sider.
Shaun of the Dead.  2004. 18 sider



I alt: 73,3 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer