Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Nyborg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
Lærer(e)
|
Julie Ambo Kyed, Trine Janssen
|
Hold
|
2022 da-x (1x da, 2x da, 3x da)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Intro til analyse af skønlitteratur
Introduktion til litterære genrer og basale begreber inden for litterær tekstanalyse:
Motiv/tema, tid og miljø, personkarakteristik, komposition, fortælleteknik, sproglige billeder og figurer, osv.
Der arbejdes primært med nyere dansk litteratur fra 21.årh. (men også ældre tekster)
Baggrundsstof:
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk 2017 (systime.dk):
Kap.3.1: Hvad handler teksten om?
Kap.3.2: Komposition
Kap.3.3: Fortæller
kap.3.6: Litterære genrer
Kap.4.2: Sproglige billeder
Kap.4.3: Sproglige figurer
Analysevejledninger: 2. Litterær analyse af digte
Dansk litteratur fra det 21.årh.:
Epik (noveller):
Jesper Wung-Sung: "De tre veninder" 2000
Lotte Kirkeby: "Violvej" 2016
Jakob Ejersbo: "Blomster" 2000
Lyrik:
Eksemplarisk analyse:
H.C. Andersen: "I Danmark er jeg født", 1850
Eleverne har arbejdet i grupper med selvvalgt lyrik (digt eller sang):
Alma, Ann-Sofie, Ida, Julie: Ukendt Kunstner: "Gennem Byen" 2014
Anna, Lærke, Tobias, Victor: Adam Oehlenschläger: "Der er et yndigt land" 1819
Emilie, Frida, Gustav, Mikkel: Rasmus Seebach "Øde Ø" 2013
Maja, Martin, Mica, Rasmus: Natasja "Giv mig Danmark tilbage" 2007
Matilde S, Liva, Laura, Signe: Natasja "Giv mig Danmark tilbage" 2007
Regitze, Matilde R, Alberte, Magnus: Per Krøis Kjærsgaard: "Kære linedanser" 1998
Rikke, Marie, Sebastian, Sebastian, Silas, Filippa: Emil Aarestrup "På Sneen" 1838
Eleverne er desuden præsenteret for (har set videooplæsning) men har ikke yderligere arbejdet med følgende:
Tove Ditlevsen: "De evige tre" 1942
Yahya Hassan: "Barndom" 2013
Jørgen Leth: "Gå digt" 2011
Drama:
August Strindberg: "Den stærkeste" 1888
Claus Beck-Nielsen: ”Ci-vi-li-sa-tion. En dobbeltsidet virkelighedsbetændelse” 2000: 1.akt, Møde 0: Amnesieren og Polterpigen (uddrag)
Anslåede antal sider: 80
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 1
|
28-11-2022
|
Dansk stil 2 videoaflevering
|
12-12-2022
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Identitet og kærlighed i det senmoderne samfund
Formålet med dette forløb er at få indsigt i det senmoderne samfund og dets litteratur særligt ud fra temaerne: kærlighed og identitet. Vi kommer også omkring senmoderne maskulinitet og mandeidealer. Eleverne bliver præsenteret for forskellige senmoderne tekster (digte, billeder, roman), der på forskellig vis behandler disse temaer. Eleverne vil desuden blive præsenteret for tekster om det senmoderne samfund for dybere forståelse for, hvad der er definerende for begrebet "det senmoderne samfund".
Læringsmål:
• Indsigt i hvad der definerer det senmoderne samfund.
• Indsigt i hvordan temaerne kærlighed og identitet behandles i periodens litteratur.
• Træning i at analysere og fortolke forskellige tekster (digte, billeder, roman).
• Træning i at sætte forskellige tekster i tematisk og tidsmæssig sammenhæng.
Analysetekster:
Isabelle Ståhl: "Lige nu er jeg her" 2018 (romanuddrag), kap. 1+2 (s. 7-20)
Caspar Eric: "Jeg vågner alene i sengen", "Jeg har tømmermænd", "Jeg er til [fest med primært techno]" 2014 (digte fra "7/11")
Tobias Rahim: "Der ik nogen som dig", "Intuition kommer indefra", "Har skændtes med mit eget ekko", "Hvis mit ansigt ik havde været lammet", "Inden i mig er der et hav", "Hunde gør af ulve", "Ego er et våben" 2022 (digte fra "Drømmene maler virkeligheden")
Supplerende stof:
Maria Høher-Larsen: "Senmodernitet" 2016 (faktalink)
Samfundets udvikling - traditionelt til det senmoderne samfund - YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=qUcGdlH6p5A
Livet som ubeslutsom | DR3 - YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=zX_ea_n5Sg4
Elitedateren | Generation SoMe! | DR3 - YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=guI4Fgbu47c
Portræt - Caspar Eric - YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=DskyzPJvasM
Anslåede antal sider: 50
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 3
|
19-01-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Krimi
Forløbsbeskrivelse:
Formålet med dette forløb er at arbejde med krimien som genre gennem almindelig analyse og fortolkning. Desuden ser vi på krimispecifik analyse som redskab til at undersøge krimitekster. Vi arbejder med forskellige typer af krimitekster i dette forløb og eleverne vælger en krimiroman, som skal læses som selvlæst værk (værk 1).
Læringsmål:
• At få indsigt i krimiundergenrer: klassisk puslespil, omvendt krimi, hårdkogte amerikanere, femikrimi, nordic noir.
• At få kendskab til krimirelevant analyse som opklaringsstrategier, detektivtyper og virkemidler til at opnå spænding.
• Nærlæsning af krimistart.
• At få træning i almindelig analyse og fortolkning - med særligt fokus på fortælleren og dens betydning.
• At arbejde med en selvlæst krimi, som bliver grundlag for en skriftlig opgave.
Analysetekster:
Edgar Allan Poe: "Mordene i Rue Morgue" 1841 (uddrag)
Dan Brown: "Inferno" 2013 (prolog)
Jussi Adler-Olsen: "Kvinden i buret" 2007 (prolog)
Katrine Engberg: "Isola" 2020 (uddrag)
Gretelise Holm: "Kærlighed.com" 2011
Christian Mørk: "Limo" 2011
Mette Winge: "En sejltur med Caledonia - en guvernante krimi" 2011
Hanne Marie Svendsen: "Uønsket passagerer" 2011
Katrine Marie Guldager: "Rejsens mål" 2011
Kristian Ditlev Jensen: "Stemmen i dit hoved" 2011
Klaus Rifbjerg: "Gentagelsen" 2011
Mark Gatiss, Steven Moffat: "Sherlock: A study in pink" 2010 (afsnit af tv-serie)
Julian Symons: "Ulykkestilfælde" 1957
Selvlæste krimier:
Marie: "En af os lyver" Karen M. McManus 2020
Rikke: “Lasten” skrevet af Hanne Bech Hansen 2011
Frida: “Mænd der hader kvinder” af Stieg Larsson 2005
Alberte: ‘’Aldrig mere fri’’ af Sara Blædel 2008
Ida: “Opløst” skrevet af Sara Blædel & Mads Peder Nordbro 2021
Sebastian: ”Kastanjemanden” af Søren Sveistrup 2018
Alma: ”Flaskepost fra P" Jussi Adler-Olsen 2012
Silas: ”Det brændende blad” af Katrine Engberg 2022
Mica: "Mænd der hader kvinder" af Stieg Larsson 2005
Matilde R: “Afsporet” af Michael Katz 2013
Filippa: “Kvinden i buret” af Jussi Adler-Olsen 2007
Mikkel: "Farligt møde: manden fra Rusland" af Jakob Scheuer 2008
Emilie: ”Kvinden i buret" af Jussi Adler-Olsen 2007
Ann-Sofie: “En god piges guide til mord” af Holly Jackson 2023
Laura: ”Fasandræberne” af Jussi Adler-Olsen 2009
Maja: “Pigen der legede med ilden” af Stieg Larsson 2006
Martin: ”Journal 64” af Jussi Adler-Olsen 2011
Anna: ”Journal 64” af Jussi Adler-Olsen 2011
Magnus: "Fasandræberne" af Jussi Adler-Olsen 2009
Liva: "kvinden i buret" af Jussi Adler-Olsen 2007
Gustav: "Gravslægt" af Nicole Boyle Rødtnes 2020
Regitze: "Vinterland" af Kim Faber og Janni Pedersen 2020
Lærke: "Krokodillevogteren" af Katrine Engberg 2019
Rasmus: "Tom Ripleys Talent" 1955
Matilde Skov: "Kvinden i buret" af Jussi Adler-Olsen 2007
Julie: "Flagermusemanden" af Jo Nesbø 2016
Tobias: "Pandekagehuset" af Carin Gerhardsen 2014
Victor: “Vældige Vande” af Arne Dahl 2011
Signe: “Døden kom til nytår” af Jørgen Thorgaard 2017
Supplerende stof:
"Krimiforfattere: På job med Katrine Engberg" DR2 2020 (afsnit af dokumentarserie)
Benni Bødker: "Kriminalgenrens typer" i "På kant med loven" 2003 (uddrag)
Bo Tao Michaelis: "Krimilitteratur" i "Portræt af småborgeren som privatdetektiv" af 1978 (uddrag)
Bo Tao Michaelis: "Krimi" lex.dk - den store danske
https://lex.dk/krimi_-_litteratur
Kvinden i Buret - klip 1 Drabsafdelingen: https://www.youtube.com/watch?v=Nua8Ltj0y2w
Sherlock Holmes Scientific Method: https://www.youtube.com/watch?v=NIdq5kIhrYg
Interfering the Course of Justice | Murder Most Foul | Warner Archive: https://www.youtube.com/watch?v=xEi1nSFPNCE
Anslåede antal sider: 400
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 5
|
01-05-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Skriv godt! Forløb i skriftlighed
Forløbet har til hensigt at opfylde læreplanens krav om forløb i skriftlighed samt at give lyst og motivation til at skrive løs. I dette forløb stifter eleverne bekendtskab med forskellige arbejdsformer i forbindelse med skriftligt arbejde. Herunder afprøves forskellige tænkeskrivningsteknikker. De arbejder med diverse tilgange til de forskellige dele af eksamensgenren Analyse og Fortolkning, som træner deres blik for skriftlighed, præcision, struktur og indhold. Forløbet havde også fokus på responsgivning, hvor eleverne trænes i at give hinanden kvalificeret respons på mindre dele af deres skriftlige produkter. Forløbet har altså både den skriftlige proces og slutproduktet for øje: At lave en fuld analyse og fortolkning. Forløbet tager udgangspunkt i at eleverne laver en genaflevering af deres årsprøve fra slutningen af 1. g. De ender altså ud med en forbedret udgave af en analyse og fortolkning af Thomas Korsgaards novelle "Vintermedister".
Læringsmål:
- Eleverne lærer at udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst såvel mundtligt som skriftligt.
- Eleverne træner processen, både inden, under og efter at de har skrevet deres skriftlige aflevering.
- Eleverne lærer at anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder fokuseret indledning og afslutning, analyse, fortolkning og perspektivering) med formidlingsbevidsthed.
- Eleverne træner at skrive de enkelte dele af Analyse og Fortolkning og sætte dem sammen i en helhed med gode overgange og relevante delafsnit.
- Eleverne træner responsgivning og peer-to-peer-feedback.
Analysetekster:
- Thomas Korsgaard: "Vintermedister" (2017). (Grundlag for elevernes genafleveringer).
Supplerende stof:
Albinus, R.N. og S. Nehammer (2017): Skriv dig frem. København: Dansklærerforeningens forlag: s. 17-24, 48-50, 56-61, 66-68, 84-86, 94-103, 114-123.
Kock, C. og B. Tandrup (2006): Skriv i alle genrer. København: Gyldendal: s. 10-32 i uddrag.
Mose, S. og M. Bødtcher-Hansen (2014). Skriftlig eksamen i dansk. København: Gyldendal: 50-59 (sproglig korrekthed, normer skriftlig dansk etc.)
Ordbogen.com.
https://www.ordbogen.com/da/
Normalsider i alt:
Ca. 45
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Genaflevering af årsprøve
|
08-09-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Dokumentar
Formålet med dette forløb er at give eleverne kendskab til dokumentargenren, og hvad der kendetegner forskellige dokumentartyper. Vi arbejder med autenticitetsmarkører, fakta- og fiktionskoder samt øvrige filmiske virkemidler såsom lys, lyd, billedbeskæring, etc. Vi berører også begrebet "velfærdssafari" og undersøger, hvordan forskellige dokumentarer fremstiller samfundets svageste grupper. Vi arbejder desuden med "Et hus af splinter" af Simon Lereng Wilmont som medieværk (værk 2).
Læringsmål:
- Genkende og karakterisere de forskellige dokumentargenrer
- Finde autenticitetsmarkører
- Lave analyse og fortolkning ved hjælp af fagbegreber om filmiske virkemidler
- Husk tydeligt fokus på HVAD de filmiske virkemidler gør for seerens oplevelse
- Skelne mellem fakta og fiktionskoder
Vurdere i hvilken grad dokumentaren får vist virkeligheden
Analysetektster:
Tv-dokumentarer:
"Øgendahl og de store forfattere: Dan Turell" sæson 1 episode 3 sendt 23. maj 2018, DR1 (de første 10 min.)
"Kontant: Den grænseløse hundehandel" sendt 24. juni 2020, DR1
"På røven i Nakskov" episode 1 sendt 23.04.2015, TV2
Filmdokumentar:
Simon Lereng Wilmont (instr.): "Et hus af splinter" dokumentarfilm, 2022 (værk 2)
+ Interview med instruktør Simon Lereng Wilmont (Moovy TV #140)
Supplerende stof:
- Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk" systime.dk (2017):
Kap. 5.2: Dokumentarfilm og Mockumentary
Kap. 5.3.: Reality-tv (tre typer reality-tv)
Oversigt til film: Filmiske virkemidler + Filmens dramaturgi
- "Graden af iscenesættelse" (videoklip):
https://www.dr.dk/studie/mediefag/fakta-som-genre
- Youtube klip fra dokumentarprogrammer (reality/doku-soap):
Blok på bistand: https://www.youtube.com/watch?v=uAXMMUzCFEc
De unge mødre: Peter og Christina laver mad: https://www.youtube.com/watch?v=Vn_RzOQOb0k
Luksusfælden forår 2015: https://www.youtube.com/watch?v=eMsPgCZ5wsI
Anslåede antal sider: 50
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Reklamer og markedsføring
Forløb om reklamer og markedsføring, hvor eleverne primært arbejder med analyse af reklamer, både trykte og reklamefilm, ud fra forskellige modeller og teorier. Eleverne producerer desuden deres egne reklamefilm i grupper ud fra overvejelser fra den lærte teori. Forløbet har både et sprogligt og mediemæssigt perspektiv. Desuden arbejder vi med skriftlighed i forløbet, hvor eksamensgenren "analyse og vurdering" introduceres. Eleverne præsenteres for:
- Forskellige reklameformater
- AIDA-modellen
- Sex og humor som virkemidler
- Argumentationsanalyse (appelformer, Toulmins udvidede model, argumenttyper i reklamer)
- Målgrupper og segmenter (Minervamodellen)
- Autenticitetsmarkører og fiktionaliseringer
- Marketing på sociale medier (push og pull kommunikation på sociale medier, Influencer marketing)
Læringsmål:
- Kendskab til ovennævnte modeller og teorier
- Analyse af reklamer ud fra ovennævnte modeller og teorier
- Kendskab til fordele og ulemper ved at bruge influencere for virksomheder, samt hvordan man bliver influencer (karrierelæring)
- Digital dannelse i forbindelse med kendskab til kommunikation i reklamer og på sociale medier.
Analysetekster:
- Selvvalgte reklamer
- Reklameblok fra TV2 tirsdag d. 13.07.21 (link: https://www.youtube.com/watch?v=f4L4NKxyRJw).
- "Snapchat Q&A om Menstruation! ft. Søster//Libresse" (1.19-2.45) af Julia Sofia (link: https://www.youtube.com/watch?v=btdWgN7sg7o&t=79s).
- "Father's day", reklame for Durex, ad agency: Lowe (2016).
- Zendiumreklame (link: https://www.youtube.com/watch?v=sNwaYxEGpXA).
Supplerende stof:
- "Influenceren fra 'nabostriden' taler ud: - Jeg har et kæmpe ansvar" af Kasper D. Kopping (link: https://ekstrabladet.dk/underholdning/dkkendte/influenceren-fra-nabostriden-taler-ud-jeg-har-et-kaempe-ansvar/9081471).
- Anmeldelser af NA-KD på Trustpilot (link: [url]https://dk.trustpilot.com/review/www.na-kd.dk, d. 24.01.22[/url]).
- "Bureau om influencers nabostrid: Vi burde have rådgivet vores klient bedre" (d. 12.01.22) af Sebastian Goos (link: https://journalisten.dk/bureau-om-influencers-nabostrid-vi-burde-have-raadgivet-vores-klient-bedre/).
-"Kort og godt om at argumentere for en holdning" af Ellen Holmboe, Dansklærerforeningen, s. 11-20 + 27-28 + 31-35.
-"De korte medieformater" af Henning Bøtner Hansen & Maria Rebekka Holm Andersen, Systime i-bog: "Reklameformater" + "Sex og humor i reklamer" (link: https://dekortemedieformater.systime.dk/?id=191).
- "AIDA-modellen" (link: https://www.youtube.com/watch?v=MrBKo0NeO_s).
-"Influencer marketing" af Jan Aasbjerg Petersen og Johanne Katrine Larsen i "Dig & Digital dannelse i dansk" , Gyldendal i-bog, (link: https://digogdigitaldannelseidansk.systime.dk/?id=p140).
- "Influencer marketing del 1 - hvad er influencer marketing?" af Søren Vrist Christensen (link: https://www.youtube.com/watch?v=AjDwit2Cok8)
- "Her bliver influencere uddannet i at være influencere" af Mette Mohr Martensen og Christina Toustrup Eriksen: https://www.dr.dk/mitliv/webfeature/influencerskole.
- "Hvad er influencer marketing, og hvorfor bør du bruge det?" af Make Influence ApS (link: https://www.makeinfluence.com/da/hvad-er-influencer-marketing-og-hvorfor-boer-du-bruge-det).
- Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime (2017): 5.2 Dokumentarfilm og mockumentary, "Autenticitetsmarkører i dokumentarfilm".
Uddrag fra Haugaard Thomsen/Düring Nielsen: Guide til skriftlig dansk hhx/eux, Systime ibog 2020: "Kapitel 3. Sådan gør du" (3.4 Analyse og vurdering, 3.5 Analyse vurdering og diskussion, 3.6 Analyse, sammenligning og vurdering).
Normalsider i alt: ca. 60
|
Indhold
|
Kernestof:
-
"Medbring" en reklame, du godt kan lide. Kan enten være en billedreklame eller en videoreklame.
-
Læs om reklameformater, Minerva-modellen og AIDA-modellen i de vedhæftede dokumenter. Læsefokusspørgsmål:
-
Læs om sex og humor i reklamer i den vedhæftede fil. Læsefokus: forstå de 3 centrale begreber i klassisk humorteori. Forventet tid: ca. 15 min.Sex og humor.docx
-
Medbring evt. rekvisitter eller andre ting og sager I skal bruge i jeres reklamefilm.
-
At argumentere for en holdning, s. 11-20.pdf læs denne fil som lektie. Læsefokus: forstå de enkelte dele af argumentationsmodellen: påstand, belæg, hjemmel, rygdækning, gendrivelse, styrkemarkører. forventet tid: ca. 30 min.
-
At argumentere for en holdning, s. 27-28, 31-35.pdf Læs kun om de forskellige argumenttyper på s. 27-28. Læsefokus: forstå hvad de forskellige argumenttyper går ud på. forventet tid: ca. 10 min.
-
Influencer marketing.pdf Læs alle siderne i vedhæftede dokument. Læsefokus: forstå hvad product placement er. Forventet tid: ca. 15 min.
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 2
|
15-11-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Jul i litteraturen
Kort forløb om julens rolle i litteraturen med fokus på læsning af Peters Jul (værk 3). I grupper fremlægger eleverne analyser af hver deres del af værket for resten af klassen.
Læringsmål:
- Analyse af Peters Jul (lyrikanalyse)
- Kendskab til julen og dens traditioner i 1800-tallet, og hvordan de trækker tråde op til i dag.
- Kendskab til julen som tema i litteraturen.
Analysetekster:
- Johan Krohn: Peters Jul (1870).
- H. C. Andersen: "Den lille pige med svovlstikkerne" (1848).
Supplerende stof:
- Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime (2017): 3.6 Litterære genrer, "Eventyr".
Normalsider i alt: ca. 10
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Middelalder og Folkeviser
Forløb om middelalderen med særligt fokus på folkeviser. Eleverne analyserer forskellige folkeviser og lærer i øvrigt om, hvad der kendetegner middelalderens samfund og værdier, samt hvordan det afspejler sig i middelalderens tekster.
Læringsmål:
- Kendskab til middelalderen som periode samt kendskab til hvad der kendetegner middelalderens samfund og værdier som kærlighed, religion og familieforhold.
- Kendskab til hvad der kendetegner folkeviser som genre, herunder undergenrerne ridderviser og trylleviser.
- Analyse af henholdsvis en riddervise og en tryllevise.
Analysetekster:
- "Ebbe Skammelsen" (ukendt oprindelse)
- "Agnete og havmanden" (ukendt oprindelse)
Supplerende stof:
- Uddrag fra Lütken/Fibiger: Litteraturens Veje, Systime ibog 2010: "Middelalderen", "Landskabslove og samfund", "Feudalismen".
- Rather Homemade Productions: Ebbe Skammelsen - Hvad fanden skal det nu betyde? (2010), Youtube. https://www.youtube.com/watch?v=-QujVaDO8A0
- Uddrag fra Mimi Sørensen/Mads Rangvid: Brug litteraturhistorien, Systime ibog 2014: "Middelalderen: slægt, ære og hævn", "Middelalderens samfund: et slægtssamfund", "Folkevisens flade personer og voldsomme temaer".
Normalsider i alt: ca. 15
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Holberg og oplysningstiden
Forløb om oplysningstiden med fokus på Holbergs Jeppe på Bjerget, som vi har læst som værk (værk 4). Udover at læse Jeppe på Bjerget har eleverne arbejdet med oplysningstidens generelle tendenser og ideer.
Læringsmål:
- At få kendskab til oplysningstiden som litteraturhistorisk periode med fokus på bl.a. klassicisme og hvad der kendetegner periodens og Holbergs dramaer.
- At læse og analysere Holbergs Jeppe på Bjerget ud fra en samtidig konktekst.
Analysetekster:
- Ludvig Holberg: Jeppe på Bjerget (1722).
Supplerende stof:
- Historien om Danmark: Enevælde og oplysningstid, sæson 1 episode 7, DR1 (2017). https://www.dr.dk/drtv/episode/historien-om-danmark_-enevaelde-og-oplysningstid_145571
- Uddrag fra Lütken/Fibiger: Litteraturens Veje, Systime ibog 2010: "Ludvig Holberg", "Klassicismen", "Holbergs komedier", "Oplysningen".
- Kasper Rostrup: Jeppe på Bjerget (1981), Nordisk Film.
Normalsider i alt: ca. 50
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 3
|
12-02-2024
|
Dansk stil 4
|
27-03-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
SO5 (DHO) Besættelsestiden
*SO-forløb i dansk og historie*
Forløbet er bygget op omkring tre emner, der går på tværs i både dansk og historie.
Afslutningsvist vil eleverne vælge at skrive en danskhistorie-opgave omkring ét af emnerne.
De tre emner er:
1) Modstandsmænd - Helte eller skurke
a. Fokus på hvorfor nogen valgte at blive modstandsmænd, mens andre blev nazister?
b. Livet som modstandsmand under besættelsen
2) Stikkerlikvideringer
a. Fokus på argumenter for og imod stikkerlikvideringer
3) Retsopgøret efter krigen
a. Fokus på diskussion om retfærdighed og menneskerettigheder
Danskdelen vil være præget af digtanalyse, hvor eleverne får mulighed for at arbejde i dybden med teoretisk og praktisk digtanalyse.
LITTERATUR:
ANALYSE-TEKSTER
"Man binder os på Mund og Hånd" af Poul Henningsen
"Man gav dem kolde øjne" af Halfdan Rasmussen
"Den hvis hånd blev brugt" af Halfdan Rasmussen
"Danmark vort liv" af Kaj Munk
"Der brænder en ild" af Poul Sørensen
"To passivister" af Piet Hein
"Den 9. april" af Otto Gelsted
"Den døde" af Mogens Friis
Digte af Morten Nielsen:
- "Ventetid"
- "Skæbne"
- "Høstdigt"
Udvalgte breve af Morten Nielsen til familie og venner
"Dialog om Drab og Ansvar" af Martin A. Hansen
"Dommeren" af Tove Ditlevsen
TEORIEN
Lyrik – når sproget spiller, Systime i-bog, kapitel 1-8. ([url]link: https://lyrik.systime.dk/[/url])
Takter til Tiden, Dansklærerforeningen, s. 59-60
Litteraturens veje, Systime i-bog, s. 240-241 "Den tyske besættelse af Danmark" og "De unge døde: Morten Nielsen og Kim Malthe-Bruun"
Litteraturhistorien - på langs og tværs, Systime i-bog, s. 172 nederst
Danmarkshistorien.dk, Pressecensur under besættelsen (link: https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/pressecensur-under-besaettelsen/)
"Illegale digte" fra hjemmesiden Illegal Presse af Historisk Samling fra Besættelsestiden (link: http://www.illegalpresse.dk/articles/show/id/5)
Thomas Bredsdorffs forord til Morten Nielsens digte (uddrag)
Metoder i dansk, Systime i-bog, kapitel 4.3.3 "Biografisk metode"
Halfdan Rasmussen og Morten Nielsens venskab, lærerproduceret tekst
"Håndbog til dansk", Systime i-bog, kapitel 4.10 "Argumentation"
"Efter Drabet" af Peter Øvig Knudsen (om Martin A. Hansens fortrydelse)
Normalsider i alt: ca. 70
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 5
|
06-05-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Romantik og romantisme
I dette forløb har vi arbejdet litteraturhistorisk med romantik og romantisme. Vi har analyseret forskellige typer af tekster, både prosa og lyrik, herunder tekster af kanonforfatterne Adam Oehlenschläger, H.C. Andersen og N.F.S. Grundtvig. Vi har desuden arbejdet med forskellige væsentlige litterære strømninger inden for romantik og romantisme: nyplatonisme, universalromantik, nationalromantik, Biedermeier og poetisk realisme. Vi har også arbejdet med skriftlighed og eleverne er blevet introduceret til den skriftlige eksamensgenre "essay", hvor eleverne har reflekteret over emnet "danskhed", som de kunne knytte til vores arbejde om nationalromantik.
Analysetekster:
Adolph Schack von Staffeldt: "Platonisme" 1802.
Adam Oehlenschläger: "Guldhornene" 1802.
N.F.S. Grundtvig: "Danmarks Trøst" 1820.
Vilhelm Rosenstand: "Ottende brigades angreb ved Dybbøl" 1894 (maleri)
Christian Købke: "Udsigt fra Dosseringen ved Peblingesøen, henad Nørrebro" 1838. (maleri)
J. T. Lundbye: “En gravhøj fra oldtiden ved Raklev på Refsnæs” 1839. (maleri)
Constantin Hansen: "Kronborg slot" 1834. (maleri)
Marstand: "Christian IV på Trefoldigheden" 1865. (maleri)
Christoffer Wilhelm Eckersberg: "Syn nord for Kronborg Slot" 1810. (maleri)
Thomasine Gyllembourg: "Den Lille Karen" 1830.
Emil Aarestrup: "Paa Sneen" 1838.
H.C. Andersen: "Skyggen" 1847 (uddrag).
Supplerende stof:
Uddrag fra Lütken/Fibiger: Litteraturens Veje, Systime ibog 2010: "Romantikkens filosofi", "Universalromantikken", "Nyplatonisme", "Nationalromantikken", "Romantismen", "Romantisme", "dobbeltgængermotivet".
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=598
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=596
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=595
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=594
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=529
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=826#c4066
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=600
Uddrag fra Bertelsen/Kennebo/Kjær-Hansen: Litteraturhistorien - på langs og på tværs, Systime ibog 2012: "Biedermeier og poetisk realisme".
https://litthist.systime.dk/?id=164&L=10
Rather Homemade Productions: Romantikken - hvad skete der lige der?, Youtube
https://www.youtube.com/watch?v=bMeBVNkgBmM
Charlotte Holm Pedersen: "Ny bølge af nationalsange præger dansk musik" Politiken 2014.
https://politiken.dk/kultur/musik/art5550277/Ny-b%C3%B8lge-af-nationalsange-pr%C3%A6ger-dansk-musik?srsltid=AfmBOooGamjPAqdTGhY2XXk8xjGmBjWAyRyHjoOC8C-fkq0lxOh7i6PN
Shu-bi-dua: "Danmark" 1978.
https://www.youtube.com/watch?v=cLngHZ94Kt8
Suspekt: "Danmark" 2014.
https://www.youtube.com/watch?v=MDpHLveRjbk
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk 2017 (systime.dk): "psykoanalytisk metode".
https://hbdansk.systime.dk/?id=241#c912
Uddrag fra Haugaard Thomsen/Düring Nielsen: Guide til skriftlig dansk hhx/eux, Systime ibog 2020: "Kapitel 3. Sådan gør du" (3.7 Essay).
Anslåede antal sider: ca. 80
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 1
|
04-09-2024
|
Dansk stil 2
|
11-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Det moderne gennembrud
Formålet med dette forløb er at give eleverne indblik i det moderne gennembrud som litteraturhistorisk periode. Eleverne skal have et overblik over perioden, dens litteratur, ismer, og samfundsproblematikker. Dette gør vi ved både at beskæftige os med tekster om perioden og periodens litteratur. Vi læser desuden Henrik Ibsens "Et dukkehjem" som værk (værk 5).
Læringsmål:
- Kendskab til det moderne gennembruds ønske om at sætte problemer under debat
- Kendskab til forskellige ismer i perioden: realisme, naturalisme, darwinisme og impressionisme
- Fokus på kvindens rolle i forskellige samfundslag og kendskab til sædelighedsfejden
Baggrundsstof:
Uddrag fra Lütken/Fibiger: Litteraturens Veje, Systime ibog 2010:"kampen for demokrati", "En litterær revolution", "Naturalisme: J.P. Jacobsen", "Impressionismen i maleriet", "Bangs Impressionisme", "Fra social indignation til eksistensproblemer: Henrik Pontoppidan", "Kvindefrigørelse og sædelighedsfejde", "Amalie Skram", "Værdisammenbrud".
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=623
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=622
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=619
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=618
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=617#c2808
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=615
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=614
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=612#c2789
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=612#c2787
Rather Homemade Productions: Det Moderne Gennembrud - hvad skete der lige der?, Youtube
https://www.youtube.com/watch?v=BqHK5gUqzus
Analysetekster:
Georg Brandes: "Indledningsforelæsning" (uddrag) 1971
Henrik Pontoppidan: "En vandringsmand" 1887
Henrik Pontoppidan: "Naadsensbrød" 1887
Herman Bang: "Pernille" (uddrag) 1880
Amalie Skram: "Constance Ring" (uddrag) 1885
Henrik Ibsen: "Et dukkehjem" 1879 (værk 5 på originalt norsk)
Bertha Wegmann: "Portræt af Jeanna Bauck" 1881 (maleri)
Christoffer-Wilhelm Eckersberg: "Bella og Hanna. M.L. Nathansons ældste døtre" 1820 (maleri)
H.A. Brendekilde: ”Udslidt” 1889 (maleri)
Anslåede antal sider: ca. 200
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 3
|
29-11-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
1900-tallets litteratur
Formålet med dette forløb er at give eleverne indblik i 1900-tallets litteratur. Vi laver nogle væsentlige nedslag i periodens litterære strømninger og læser forskellige tekster, der afspejler disse strømninger, der også træner elevernes generelle analyse- og fortolkningsevner. Forløbet indeholder tekster af relevante kanonforfattere.
Læringsmål:
- Lær om det sjælelige gennembrud/symbolisme
- Lær om det folkelige gennembrud/realisme
- Lær om ekspressionisme
- Lær om fantastik
- Lær om litterær modernisme, herunder systemdigtning, konfrontationsmodernisme og formel modernisme
- Lær om eksistentialisme
- Lær om 80'er lyrik
- Få kendskab til forskellige tekster og kanonforfattere fra perioden
- Forstå brede litteraturhistoriske sammenhænge, som fx penduleringen mellem realisme og antirealisme som litterært ideal
Analysetekster:
Edith Södergran: "Vierge Moderne" 1916 (på originalt svensk).
Sophus Claussen: "Flammen og Kullet" 1910.
Martin Andersen Nexø: "Lønningsdag (en idyl)" 1900.
Tom Kristensen: "Angst" 1930.
Rudolf Boby-Johansen: "Odalisk-skønhed" 1922.
Rudolf Boby-Johansen: "Bordelpige dræber ufødt" 1922.
Karen Blixen: "Heloïse" 1942.
Klaus Rifbjerg: "Livet i badeværelset" 1960.
Per Højholt: "Tumlingen" 1966.
Inger Christensen: "Alfabet" (A-G) 1981.
Peter Seeberg: "Patienten" 1962.
Michael Strunge: "Natmaskinen" 1981.
Supplerende stof:
Uddrag fra Lütken/Fibiger: Litteraturens Veje, Systime ibog 2010: "Symbolisme", "Elfenbenstårn eller kirketårn?", "programmet", "Kampen mod de flade ånder: Friedrich Nietzsche", "Den franske forbindelse", "Det folkelige gennembrud", "Den lange vej hjem", "Vandringen mod lyset – proletarens kamp", "Ekspressionisme – en subjektiv kunst", "Et par vrede unge mænd: Bønnelycke og Broby-Johansen", "En kejserpingvin i den danske andegård: Karen Blixen", "1960'erne: Modernisme og virkelighed", "Det nye verdensbillede", "Drømmen om Amerika – den nye ungdomskultur", "Mod storpolitisk forår", "Klaus Rifbjerg – under vejr med moderniteten", "At skabe en verden i sproget"
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=527
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=632
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=631
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=630
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=629
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=526
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=639
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=636
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=526
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=639
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=636
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=659
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=657
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=647
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=522
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=681
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=680
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=679
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=676
https://litteraturensveje.systime.dk/?id=674
Uddrag fra Bertelsen/Kennebo/Kjær-Hansen: Litteraturhistorien - på langs og på tværs, Systime ibog 2012: "Per Højholt: Tumlingen", "Formel modernisme (1965-1980)", "Peter Seeberg: Patienten", "Eksistentialisme", "80'er-lyrik", "Michael Strunge: Natmaskinen".
https://litthist.systime.dk/?id=271#c1252
https://litthist.systime.dk/?id=176#c516
https://litthist.systime.dk/?id=269
https://litthist.systime.dk/?id=173#c489
https://litthist.systime.dk/?id=272
https://litthist.systime.dk/?id=177#c521
Louise Rosengreen: "Sophus Claussen" Forfatterweb, 2015 opdateret 2019.
https://forfatterweb.dk/oversigt/claussen-sophus
Henry Ind i Landskabet (feat. Steffen Brandt og Halfdan E.), Youtube.
https://www.youtube.com/watch?v=jw57lgjlMWk
"Postmodernisme og 1980’ernes lyrik", Forfatterweb.
https://forfatterweb.dk/oversigt/perioder/postmodernisme-og-19802019ernes-lyrik?check_logged_in=1
Michael Strunge i Bazar 1984 (best moments), Youtube.
https://www.youtube.com/watch?v=TQV_BJIkYCY
Michael Strunge - Natmaskinen (1981), Youtube.
https://www.youtube.com/watch?v=t54q9Qm5nCc
Anslåede antal sider: ca. 80 s.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 4
|
20-01-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
14,3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Psykisk sygdom i litteraturen
Formål med dette forløb er at undersøge forskellige tekster med psykisk sygdom som fælles omdrejningspunkt. Vi undersøger, hvordan opfattelsen af psykisk sygdom og forskellige behandlingsformer har ændret sig gennem tiden, herunder hvordan normalitetsbegrebet og grænserne mellem syg og rask afspejles i litterære tekster. Vi kigger desuden på, hvordan forskellige typer af psykisk sygdom, såsom depression, angst og skizofreni behandles i litteraturen. I forløbet har vi et historisk perspektiv, men vi læser også Anna Juuls roman Superskurk (2023) som værk (værk 6), der behandler temaet psykisk sygdom gennem et nutidigt perspektiv.
Læringsmål:
- Lær om, hvordan blikket på psykisk sygdom og behandling heraf har udviklet sig gennem tiden.
- Lær om betydningen af stigma og sprogbrug i forbindelse med psykisk sygdom.
- Lær om normalitetsbegrebet.
- Lær om, hvordan psykisk sygdom behandles i litteraturen.
- Træn jeres generelle analyse- og fortolkningsevner gennem arbejdet med forskellige typer af tekster med psykisk sygdom som fælles tema.
Analysetekster:
Amalie Skram: "Professor Hieronimus" 1895 (uddrag på originalt norsk).
S.S. Blicher: "Til Sorgen" 1826.
S.S. Blicher: "Præludium" 1838.
Pär Lagerkvist: "Ångest" 1916 (på originalt svensk).
Tove Ditlevsen: "Angst 1" og "Angst 2" 1969.
Johannes V. Jensen: "Vinternat" 1908.
Anna Juul: "Superskurk" 2023 (værk 6).
Indefra med Anders Agger - Syg ungdom, 1. Skyggefolket
10. APR 2024, DRTV.
https://www.dr.dk/drtv/se/indefra-med-anders-agger-_-syg-ungdom_-skyggefolket_445922
Supplerende stof:
Uddrag fra Gammelgaard/Søgaard Boström: Galskab i litteraturen, Systime ibog 2019: "Sprogbrug og stigma", "Galskab i oldtiden", "Middelalderen og den ældre enevældes love", "Universalitet og individualisme i 1800-tallet", "Behandlingseksperimenter fra 1900-1950", "Standardiserede klassifikationer, psykofarmaka og distriktspsykiatri", "Antipsykiatri i 1960’erne", "Sorg, depression og selvmord", "Det melankolske geni", "Melankoli og depression", "Klinisk depression", "Kierkegaards eksistensfilosofiske angst", "Klinisk angst", "Det kliniske perspektiv", "Galskab og fortælleteoriens begreb om upålidelighed", "Det uhyggelige eller det uhjemlige".
https://galskabilitteraturen.systime.dk/?id=166&L=10
https://galskabilitteraturen.systime.dk/?id=168&L=10
https://galskabilitteraturen.systime.dk/?id=169&L=10
https://galskabilitteraturen.systime.dk/?id=170&L=10
https://galskabilitteraturen.systime.dk/?id=171&L=10
https://galskabilitteraturen.systime.dk/?id=172&L=10
https://galskabilitteraturen.systime.dk/?id=173&L=10
https://galskabilitteraturen.systime.dk/?id=131&L=10
[url]https://galskabilitteraturen.systime.dk/?id=174&L=10(/url]
https://galskabilitteraturen.systime.dk/?id=175&L=10
[url]https://galskabilitteraturen.systime.dk/?id=176&L=10(/url]
(url]https://galskabilitteraturen.systime.dk/?id=138&L=10(/url]
https://galskabilitteraturen.systime.dk/?id=140&L=10
https://galskabilitteraturen.systime.dk/?id=204&L=10
https://galskabilitteraturen.systime.dk/?id=205&L=10
[url/]https://galskabilitteraturen.systime.dk/?id=206&L=10[/url]
Boje Katzenelson: "Normalitet", Lex.dk, senest ændret 12/9 2024.
https://lex.dk/normalitet_-_modsat_det_unormale
Den danske ordbog: melankoli.
https://ordnet.dk/ddo/ordbog?query=melankoli
Big Mouth / The anxiety mosquito / So much to give out, Youtube.
https://www.youtube.com/watch?v=GoUXUDA3RMM
ECT Scene, "One Flew Over the Cuckoo's Nest" 1975, Youtube.
https://www.youtube.com/watch?v=d_mASr1djMM
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk 2017 (systime.dk): "Retorik", "Argumentation", "Sproglige billeder", "Sproglige figurer", "Dokumentarfilm og mockumentary", "Filmens dramaturgi", "Filmiske virkemidler".
https://hbdansk.systime.dk/?id=204
https://hbdansk.systime.dk/?id=205
https://hbdansk.systime.dk/?id=188
https://hbdansk.systime.dk/?id=194
https://hbdansk.systime.dk/?id=224#c744
https://hbdansk.systime.dk/?id=223#c1877
https://hbdansk.systime.dk/?id=222
Anslåede antal sider: ca. 200 s.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 5
|
17-03-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
15
|
Kommunikation: taler, retorik og debat
Formålet med dette forløb er at arbejde med kommunikation i forskellige afskygninger. Forløbet har dermed også et sprogligt fokus, hvor vi arbejder med forskellige kommunikationsmodeller, retorik og argumentation. Vi undersøger kommunikation i mange forskellige sammenhænge og arbejder både med journalistiske tekster, politiske tekster, og øvrige erhvervsrelaterede tekster. Vi kigger på sprog anvendt i private og professionelle sammenhænge, og undersøger hvordan sproget tilpasses afsender/modtagerforhold, emne, formål og kommunikationssituation.
Analysetekster:
Johanne Schmidt Nielsens 1. maj tale 2016.
Kong Frederik den 10. nytårstale 2025.
Pia Kjærsgaards tale ved Årsmødet 2009, Herning Kongrescenter, lørdag den 19. september 2009 (uddrag).
Rådet for sikker trafik: Hjelm har alle dage været en god idé, Youtube.
https://www.youtube.com/watch?v=56c7BDfpJxc
Mie Haugaard: "Forbud: Nyborg Gymnasium viser vej mod røgfri ungdom", Politiken 2018.
SMS-dialog.
Arla: hjemmeside.
https://www.arla.dk/
Martin Lidegaards facebookopslag om legalisering af hash + Ekstra Bladets Nationens kommentarspor (fra Håndbog til dansk).
https://hbdansk.systime.dk/?id=275#c1385
Nicola Nyhave: "Børnepsykolog: Man kan faktisk godt være på Snapchat gennem en hel tysktime, uden at det bliver opdaget af læreren", Politiken 2022.
Supplerende stof:
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk 2017 (systime.dk):
Kap.4. 2: Sproglige billeder
Kap.4. 3: Sproglige figurer
Kap.4. 9: Retorik (Tre talegenrer, Appelformer, Ciceros pentagram)
Kap.4.10: Argumentation (Toulmins argumentationsmodel, Argumenttyper)
Kap.5.7: Sociale medier (Debat, diskussion og skænderi på de sociale medier)
Kap.5.1: Avisjournalistik (Meningsjournalistik)
Simpel kommunikationsmodel: https://tegnet.wordpress.com/reklameteori/kommunikationsmodellen/
Laswells klassiske kommunikationsmodel:
https://www.gymdansk.dk/laswells-kommunikationsmodel.html
Den udvidede kommunikationsmodel:
https://www.gymdansk.dk/kommunikationsmodel---udvidet.html
Anslåede antal sider: ca. 30
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
16
|
Skriftlighed og repetition
Formålet med forløbet er at klæde eleverne på til skriftlig og mundtlig eksamen. Vi arbejder med skriftlighed ved at repetere de skriftlige eksamensgenrer, typiske fejltyper og faldgruber, og eleverne arbejder på at forbedre deres seneste skriftlige aflevering. Vi repeterer desuden de forløb, vi har været igennem, ved at eleverne laver noteark til de forskellige emner. Vi ser også "Ved det grønne bord".
Tekster:
Uddrag fra Haugaard Thomsen/Düring Nielsen: Guide til skriftlig dansk hhx/eux, Systime ibog 2020: "Kapitel 3. Sådan gør du".
https://guidetilskriftligdanskhhx.systime.dk/?id=132
Ordbogen.com.
https://www.ordbogen.com/da/
VDGB: HF, HHX, STX Dansk A eksamen 2 (litterær) + votering 2.
Anslåede antal sider: ca. 20
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d51914910136",
"T": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d51914910136",
"H": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d51914910136"
}